Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Управління оборотним капіталом ТОВ "Нива-Експо"

Тип: дипломная работа
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Поняття та економічна сутність оборотного капіталу підприємства, огляд головних джерел його формування, механізм управління в ринкових умовах. Стан галузі кондитерських виробів в Україні. Напрямки підвищення ефективності управління оборотним капіталом.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Вступ

За сучасних кризових умов функціонування економіки України особливо актуальним є забезпечення ефективного господарювання підприємств, в тому числі за рахунок прискорення оборотності їх капіталу та оптимізації структури джерел його формування. Це зумовлює об'єктивну необхідність створення відповідних організаційно-економічних передумов для ефективного управління оборотним капіталом, що дозволить раціонально використовувати матеріальні і фінансові ресурси, спрямовувати їх певну частину на вдосконалення та розвиток виробництва.

На сучасному етапі розвитку економіки України оборотний капітал як економічна категорія потребує глибшого дослідження та удосконалення організації управління ним на практиці. Підтвердженням цьому є збиткова діяльність багатьох вітчизняних підприємств, проблеми, пов'язані з виробництвом та реалізацією продукції у зв'язку з недостатністю фінансових ресурсів. За останні роки вітчизняна економіка майже повністю втратила власний оборотний капітал, а в структурі оборотного капіталу за напрямами вкладення левову частку займає дебіторська заборгованість, яка постійно зростає. Відповідно, в структурі джерел формування оборотного капіталу найбільшу частку займає кредиторська заборгованість, яка сьогодні зросла до критичного рівня. Це свідчить про постійне зменшення оборотного капіталу у сфері виробництва і його осідання у розрахунках, в результаті чого підприємствам в обіг потрібно залучати дедалі більші суми оборотного капіталу.

Розв'язання окресленого кола проблемних питань пов'язане з необхідністю побудови цілісної системи управління оборотним капіталом, яка дозволить на основі систематизованої інформації приймати адекватні сучасним умовам рішення з підвищення ефективності діяльності підприємства. Отже, проблема управління оборотним капіталом та джерелами його формування в сучасних умовах є актуальною, що і спонукало до вибору тематики дослідженя.

Суттєвий внесок у вивчення проблем управління оборотним капіталом підприємств було зроблено І. Бланком, В. Ковальовим, Є. Стояновою, О. Єфімовою, Джеймсом Ван Хорном та іншими науковцями. Питаннями формування та підвищення ефективності використання та управління оборотним капіталом підприємства присвячено роботи Д.В. Ванькович, В.М. Вовк, В.В. Гецько, Г.І. Л. Костырко, Б.І. Кравченко, Т. Пащенко, Г. Северина, Н. Соловей, О. Хотомлянський, Т. Чершта.

Мета і завдання дослідження. Метою дипломної роботи є вивчення теоретичних і розробка практичних рекомендацій щодо управління оборотним капіталом підприємства.

Досягнення мети передбачало формування та вирішення наступних наукових і практичних завдань, таких як:

- розкрити поняття та економічну сутність оборотного капіталу;

- визначити джерела формування оборотного капіталу підприємства;

- уточнити механізм управління оборотним капіталом підприємства в ринкових умовах;

- провести діагностику організаційно-економічної діяльності підприємств;

- дати оцінку фінансового-господарської діяльності досліджуваного підприємства;

- провести аналіз сучасного стану управління оборотним капіталом досліджуваного підприємства.

Об'єктом даного дослідження є процес управління оборотним капіталом ТОВ «Нива-Експо».

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і прикладних аспектів організації управління оборотним капіталом підприємства.

Методи дослідження. Вирішення обраного науково-практичного завдання базується на загальнонаукових принципах проведення комплексних досліджень. Теоретичну і методологічну основу дипломної роботи становлять наукові викладки та положення вітчизняних та зарубіжних економістів, присвячені проблемам управління оборотним капіталом підприємства. У процесі дослідження були використані наступні сучасні методи дослідження: теоретичний (для аналізу теоретичних основ управління оборотним капіталом, дослідження поняття оборотного капіталу, визначенні основних джерел його формування та механізмів дослідження), економіко-математичний метод (для характеристики фінансового стану підприємств). Цей метод був використаний індексним прийомом (на основі розрахунку відносних показників, які характеризують зміну складного явища в результаті зміни його складових частин), соціологічного дослідження (а саме метод збору інформації про діяльність досліджуваного підприємства шляхом спостереження, опитування, аналізу документів).

Інформаційну базу дослідження становили законодавчі та нормативно-правові акти, що регламентують діяльність підприємств в Україні, наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених з проблем управління оборотним капіталом, а також фінансово-господарська звітність підприємства, матеріали наукових і науково-практичних конференцій та періодичних видань, ресурси Internet.

Практичне значення отриманих результатів полягає в розробці комплексу заходів щодо покращення управління оборотним капіталом підприємства. Результати дослідження можуть бути використані сільськогосподарськими підприємствами у процесі здійснення господарської діяльності.

Дипломна робота складається з вступу, п'яти розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. В роботі міститься 25 таблиць та 6 рисунків.

1. Теоретико-методологічні основи управління оборотним капіталом підприємства в ринкових умовах

1.1 Поняття та економічна сутність оборотного капіталу підприємства

економічний оборотний капітал управління

На сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом підприємств. Фінансова діяльність підприємства тісно пов'язана з формуванням і використанням оборотного капіталу. Йому належить особливе місце у структурі капіталу підприємства і від якості управління ним залежить безперервність процесу виробництва та реалізації продукції, ліквідність підприємства, його платоспроможність і рентабельність.

Проблеми управління оборотним капіталом потребують попереднього розгляду економічної сутності поняття «оборотний капітал», яке з одного боку, має визначити сутність такого управління в сучасних умовах господарювання, а з іншого - його значення для забезпечення ефективного функціонування вітчизняних підприємств. В сучасній економічній теорії та практиці існує багато різних підходів до визначення економічної сутності оборотного капіталу та зустрічаються різні поняття пов`язані з ним. Це такі, як оборотні активи, оборотні кошти, оборотні засоби, чистий оборотний капітал, брутто-оборотний капітал, короткострокові активи, поточні активи.

Поняття «оборотний капітал» та «оборотні активи» ототожнюються багатьма економістами і використовуються як синоніми. Як економічна категорія, оборотний капітал виражає відносини купівлі-продажу грошових коштів, які на ринку виступають своєрідним товаром. Придбання такого товару підприємцем означає появу фінансових ресурсів для авансування оборотних активів, які на відміну від капіталу мають натурально-речову форму і повністю споживаються в одному торговельно-комерційному циклі.

Хибність ототожнення оборотного капіталу з оборотними активами викликана тим, що авансований в оборотні активи капітал приймає їх натурально-речову форму і тільки по закінченню операційного циклу використання оборотних активів повертається в тому ж обсязі і формі. Але оборотний капітал на відміну від активів не споживається і не витрачається, а лише авансується, аби повернутися після закінчення кожного свого обороту в тій ж формі для наступного авансування. Та все ж капіталом стають не всі авансовані в оборотні активи грошові кошти, а тільки ті, що забезпечують економічний, соціальний або екологічний ефект.

Можна зробити висновок, що оборотні активи й оборотний капітал є двома категоріями, які характеризують одні й ті ж об`єкти: грошові кошти, короткострокові фінансові вкладення, дебіторську заборгованість і запаси. Деякі автори ототожнюють оборотні активи з оборотними коштами [4, с. 117; 8, с. 87-88]. Ми вважаємо, що оборотні активи ширше поняття оборотних коштів. Оскільки загальноприйнятий поділ оборотних коштів на оборотні фонди та фонди обігу не враховує такої складової господарських засобів підприємства як короткострокові фінансові вкладення. Так, науковці [8, с. 89; 9, с. 21-23] до оборотних активів відносять грошові кошти, короткострокові фінансові інвестиції, рахунки до отримання, запаси сировини та готової продукції.

Розглянемо різні підходи наукових дослідників до визначення оборотного капіталу та інших понять, пов'язаних з ним. На базі вивченого матеріалу можна виділити три підходи до тлумачення сутності оборотного капіталу (таблиця 1.1). Перша група економістів вважає, що оборотний капітал має грошову природу, виконує функцію платіжного обслуговування кругообігу та визначає його як грошові кошти, авансовані для утворення оборотних виробничих фондів і фондів обігу. На думку Роштейна Л.О., «оборотні кошти - це грошові кошти, що знаходяться в розпорядженні об'єднання для створення запасів сировини, матеріалів і інших матеріальних цінностей» [63, с. 39]. На нашу думку, представлене визначення є не зовсім коректним, оскільки запаси сировини, матеріалів, інших матеріальних цінностей та дебіторська заборгованість, як і грошові кошти включаються до складу оборотних коштів.

Таблиця 1.1. Сутність оборотного...

Другие файлы:

Теоретичні аспекти управління оборотним капіталом підприємства
Роль оборотного капіталу підприємства. Зміст процесу управління оборотним капіталом. Вдосконалення методів планування показників та аналіз процесу упр...

Ефективність управління оборотним капіталом
Управління оборотним капіталом підприємства на прикладі ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго". Нормативно-правові документи, загальна характеристика фінансов...

Управління оборотним капіталом підприємства ВАТ АПФ "Таврія"
Сутність капіталу як економічної категорії. Аналіз дебіторської заборгованості, ліквідності, платоспроможності та рентабельності підприємства. Загальн...

Управління оборотним капіталом промислових підприємств в умовах становлення ринкових відносин в Україні
Сутність та класифікація оборотного капіталу, структура джерел його формування. Розробка структурно-функціональної моделі процесу управління оборотним...

Управління оборотним капіталом 2