Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Управління оборотним капіталом підприємства ВАТ АПФ "Таврія"

Тип: дипломная работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Сутність капіталу як економічної категорії. Аналіз дебіторської заборгованості, ліквідності, платоспроможності та рентабельності підприємства. Загальна оцінка управління оборотним капіталом, покращення ефективності його використання в процесі виробництва.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

11

Зміст

Вступ

1. Теоретичні аспекти управління оборотним капіталом підприємства

1.1 Сутність капіталу як економічної категорії

1.2 Сутність, склад і структура оборотного капіталу підприємства

1.3 Методологічні основи управління оборотним капіталом підприємства

2. Аналіз управління оборотним капіталом підприємства ВАТ АПФ «Таврія»

2.1 Техніко-економічна характеристика ВАТ АПФ «Таврія»

2.2 Сучасний стан управління оборотним капіталом підприємства ВАТ АПФ «Таврія»

2.3 Аналіз дебіторської заборгованості підприємства

2.4 Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства

2.5 Аналіз рентабельності підприємства

3. Практичні рекомендації для ефективного використання оборотного капіталу в процесі виробництва

3.1 Управління та аналіз дебіторською заборгованістю ВАТ АПФ «Таврія»

3.2 Управління запасами на ВАТ АПФ «Таврія»

3.3 Шляхи покращення ефективності використання оборотного капіталу на ВАТ АПФ «Таврія»

4. Охорона праці і навколишнього середовища

4.1 Загальні питання охорони праці

4.2 Управління охороною праці на ВАТ АПФ «Таврія»

4.3 Виробнича санітарія

4.4 Електробезпека

4.5 Пожежна безпека

4.6 Охорона навколишнього середовища

Висновки

Список джерел інформації

Додатки

Вступ

За останні роки в економіці та суспільстві України відбулися радикальні зміни, обумовлені досягненням Україною політичної та економічної незалежності і розвитком ринкових відносин, що підвищує відповідальність і самостійність підприємств та інших суб'єктів ринку. В сучасних умовах господарювання для більшості підприємств типовим наслідком кризових явищ економічного розвитку стала гостра нестача необхідного обсягу оборотних активів, що істотно позначається на ефективності господарювання. Разом із цим низька забезпеченість виробничих підприємств оборотними активами супроводжується низьким рівнем їх використання. Тому сьогодні одним з найактуальніших завдань у забезпеченні підвищення ефективності виробничої діяльності підприємств є суттєве вдосконалення управління їхніми оборотними активами підприємства.

У зв'язку з цим дослідження питань організації побудови міжнародних відносин та процесу управління оборотним капіталом підприємств набуває особливого значення, що зумовлює актуальність обраної теми та доцільність проведення досліджень обраної теми для розвитку цього питання.

На вирішення цього питання спрямовані дослідження провідних вчених України та світу. Серед них: Базилевич В., Войцехівська В., Харламова Г., Данилов О., Носова О., Гостюк М., Гайдуцький В., Лісовицький В., Предборський В., Абрамович І., Мінцберг Г. та інші.

У результаті проведених досліджень вченими описана значна кількість методів управління оборотним капіталом підприємства, установлені найважливіші зв'язки між економічними показниками і фінансовими результатами. Однак, незважаючи на досягнуті результати, ряд теоретичних і методичних проблем пов'язаних, зокрема, методика аналізу оборотного капіталу підприємства, з розвитком і вдосконаленням методів управління оборотним капіталом підприємств вимагають проведення подальших досліджень.

Метою даної роботи є вивчення теоретичних основ організації управління оборотним капіталом, розкриття діючої практики з формування оборотного капіталу на підприємстві, а також пошук напрямків вдосконалення цього процесу на основі систематизації існуючих пропозицій щодо цього питання.

Для досягнення поставленої мети в роботі вирішуються такі завдання:

1) дослідити роль оборотного капіталу підприємства в сучасних умовах;

2) розкрити зміст процесу управління оборотним капіталом;

3) обґрунтувати необхідність вдосконалення методів планування показників оборотним капіталом;

4) виявити фактори, що впливають на управління оборотним капіталом;

5) провести аналіз процесу управління оборотним капіталом на підприємстві;

Об'єктом дослідження є процес управління оборотним капіталом ВАТ АПФ «Таврія».

Предметом дослідження виступають теоретичні засади та прикладні аспекти використання методів оцінювання і планування показників оборотним капіталом підприємства.

Теоретичну та методологічну основу дослідження становлять фундаментальні положення економічної теорії, законодавчі та нормативні акти України, наукові статті українських та зарубіжних вчених. Інформаційною базою дослідження є офіційна інформація Державного комітету статистики України, дані статистичної та фінансової звітності підприємств, матеріали мережі Інтернет, власні аналітичні розрахунки.

У процесі роботи застосовувалися загальноприйняті методи емпіричних та теоретичних досліджень, а саме: аналізу та синтезу; вибіркового спостереження; порівняння та групування; економіко - математичні та статистичні методи.

Впровадження пропозицій та рекомендацій, наданих у роботі, дозволить досягти ефективного управління оборотним капіталом та покращити діяльність підприємств в ринкових умовах господарювання.

1. Теоретичні аспекти управління оборотним капіталом

підприємства

1.1 Сутність капіталу як економічної категорії

Питання теорії капіталу відноситься до числа найбільш складних в економічній науці. Термін «капітал» походить від латинського «capitalis» - головний, основний, дуже важливий і німецького - «capital» - основне майно. В економічних школах капітал трактується по-різному. Основними науковими концепціями при вивченні теорії капіталу являються: натуралістична, соціально-економічна, монетаристська, а також концепція, заснована на взаємовідносинах «людського» і «фізичного» капіталів [1].

Так автори підручника «Історія економічних учень» Базилевич В.Д., Лісовицький В.М. наводять різні теорії капіталу. Зокрема, Франсуа Кене (1694-1774 рр.) відомий фізіократ, вперше звернув увагу на категорію капіталу і спробував дати її науковий аналіз. Він під капіталом розумів сукупність засобів (авансів), використовуваних у виробництві для створення чистого прибутку. Кене стверджував, що різні частини капіталу виконують свої функції неоднаково. Одна частина - первісні аванси - функціонують у процесі виробництва тривалий час, не покидаючи його, інша - “щорічні аванси” - вимагає постійного поновлення. Тим самим було покладено початок структурного аналізу капіталу, розподілу його на основний і оборотний [4]. Однак А. Сміт (1723-1790 рр.) один із представників політичної економіки на відміну від фізіократів, визначав капітал як частину запасів, від яких певна особа очікує отримати прибуток; трактував як продуктивний увесь суспільний капітал. Водночас, він вважав, що капітал не існував за умов раннього примітивного суспільства і з'явився у результаті первісного нагромадження, яке вчений пов'язував виключно із працелюбністю та бережливістю окремих індивідів. Сміт продовжив після фізіократів розподіл капіталу на основний та оборотний, але «весь капітал будь-якого підприємця неодмінно поділяється на капітал основний і на капітал оборотний». Це можна розглянути в таблиці 1.1.

Автори підручника [2] зазначають, що великою «заслугою вченого стало розуміння того, що співвідношення між складовими капіталу є неоднаковим у різних галузях виробництва. Крім того, він зрозумів значення капіталізованої цінності, набутих і корисних здібностей усіх жителів або членів суспільства». Сміт трактував капітал як головну рушійну силу економічного прогресу, стверджував, що будь-яке збільшення або зменшення капіталу природним чином сприяє зростанню або скороченню мінової вартості річного продукту землі та праці країни реального балансу та доходу населення. А. Сміт зазначав, що зростання національного багатства неможливе без нагромадження капіталу [2].

Активним опонентом та послідовником вченого був інший представник класичної економічної думки Д. Рікардо (1772-1823 рр.). Він визначав капітал як провідний фактор розвитку продуктивних сил суспільства, «частину багатства країни, яка використовується у виробництві й складається з їжі, одягу, інструментів, сировини, машин, всього необхідного для того, щоб привести в рух працю». Та на відміну від А. Сміта, який пов'язував виникнення капіталу з переходом від примітивного до розвиненого господарства, Д. Рікардо трактував капітал позаісторично, стверджуючи, що знаряддя праці первісної людини, також є капіталом [2]. Ще одним із представників класичної політичної думки, який розвивав теорію капіталу був Дж. С. Мілль (1806-1873 рр.). Услід за Смітом стверджував, що «крім початкових і загальних умов виробництва - праці і продуктивних сил - існує ще одна умова, без якої неможливо здійснити виробничу діяльність... Йдеться про попередньо нагромаджений запас продуктів минулої праці - капітал».

Таблиця 1.1 - Відмінності між основним та оборотним капіталом за А. Смітом

Основний капіта...

Другие файлы:

Теоретичні аспекти управління оборотним капіталом підприємства
Роль оборотного капіталу підприємства. Зміст процесу управління оборотним капіталом. Вдосконалення методів планування показників та аналіз процесу упр...

Ефективність управління оборотним капіталом
Управління оборотним капіталом підприємства на прикладі ОМКП "Орджонікідзетеплоенерго". Нормативно-правові документи, загальна характеристика фінансов...

Управління оборотним капіталом ТОВ "Нива-Експо"
Поняття та економічна сутність оборотного капіталу підприємства, огляд головних джерел його формування, механізм управління в ринкових умовах. Стан га...

Управління оборотним капіталом промислових підприємств в умовах становлення ринкових відносин в Україні
Сутність та класифікація оборотного капіталу, структура джерел його формування. Розробка структурно-функціональної моделі процесу управління оборотним...

Управління оборотним капіталом підприємства на прикладі ВАТ Південний ГЗК