Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Інвестування та інноваційний менеджмент

Тип: курс лекций
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Поняття і сутність інновацій та інвестування. Інноваційна діяльність, маркетингові дослідження при інноваціях. Оцінка ефективності інновацій, аналіз беззбитковості та оцінка ризиків. Сутність інноваційного менеджменту, інвестиційний проект та цикл.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти та науки України

ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Кафедра маркетингу та логістики

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

«Інвестування та інноваційний менеджмент»

для студентів спеціальності 8.051701

професійні спрямування: 01, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 12

денної та заочної форм навчання

Одеса ОНАХТ 2013

Конспект лекцій з дисципліни «Інвестування та інноваційний менеджмент» для студентів спеціальності 8.051701, професійні спрямування: 01, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 12, денної та заочної форм навчання / Укладач Попов Л.П. - Одеса: ОНАХТ, 2013. - 58 с

Укладач: Л.П. Попов Л.П., канд. техн. наук, доцент

Відповідальний за випуск зав. каф. Маркетингу та логістики І.І. Савенко, д-р екон. Наук, доцент

Зміст

Вступ

Методика проведення лекційних занять

Лекція 1. Поняття і сутність інновацій та інвестування

Лекція 2. Інноваційна діяльність

Лекція 3. Маркетингові дослідження при інноваціях

Лекція 4. Інвестиції при інноваціях

Лекція 5. Оцінка ефективності інновацій

Лекція 6. Аналіз беззбитковості та оцінка ризиків

Література

Вступ

При підготовці магістрів з технологічних спеціальностей передбачається вивчення питань з інноваційної та інвестиційної діяльності підприємства з дисципліни "Інвестування та інноваційний менеджмент".

Мета викладання дисципліни - оволодіння майбутніми фахівцями магістрами-технологами основами організації інноваційної та інвестиційної діяльності і виконання економічного обґрунтування доцільності та ефективності інновацій та інвестицій у виробництві.

Знання, які отримують студенти при вивченні даної дисципліни, використовують при виконанні науково-дослідницької магістерської кваліфікаційної роботи, в якій значне місце відводять техніко-економічному обґрунтуванню ефективності досліджень та впровадження результатів досліджень у виробництві.

Мета і завдання проведення лекцій - дати теоретичні основи, які наведено у змісті дисципліни, висвітлити різноманітні підходи до рішення тих чи інших питань, які охоплюються дисципліною, показати проблемні завдання у цих питаннях та шляхи їх розв'язання.

В результаті проведення лекцій студенти повинні:

Знати основні теоретичні положення щодо інноваційної та інвестиційної діяльності, інвестиційного проектування; інноваційний менеджмент та організаційні форми у інноваційній діяльності; методику проведення маркетингових досліджень при розробці новацій (нових технологій, нових видів продукції тощо); методику визначення потреб у інвестиціях при здійсненні НДДКР та проектів розвитку підприємства; форми та джерела інвестування інноваційної діяльності та розвитку підприємства; методику оцінки ефективності інновацій та інвестиційного проекту; методику аналізу беззбиткової діяльності.

Вміти застосувати теоретичні положення при вирішенні практичних питань: провести маркетингові дослідження та визначити можливі обсяги впровадження новації (нової технології, нового продукту тощо), очікуємі економічні результати впровадження новацій у виробництві; визначити витрати на проведення НДДКР та впровадження результатів наукових досліджень у виробництві; визначити джерела інвестицій; визначити ефективність інновацій, інвестиційного проекту розвитку підприємства; визначити умови беззбиткової діяльності підприємства.

Конспект лекцій складено на підставі Робочої навчальної програми з дисципліни «Інвестування та інноваційний менеджмент», напрям підготовки - 8.051701, професійні спрямування: 01, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 12, затвердженої 20.06.2012 р.

Методика проведення лекційних занять

На початок читання лекційного курсу студенти отримують даний конспект лекцій у електронному вигляді. Конспект лекцій може бути роздрукований студентом або зберігатися у електронному варіанті у комп'ютері.

Лекції проводяться шляхом обговорення основних їх положень. Основні питання, які передбачається обговорювати на лекції, наведено у кінці кожної лекції.

Напередодні наступної лекції студент повинен ознайомитися з лекційним матеріалом та підготуватися до обговорення питань лекції. Студенти також можуть ініціювати власні питання для обговорення, якщо щось не зрозуміле у лекційному матеріалі або якщо є бажання розглянути ще інші питання, крім наведених у кінці лекції для обговорення.

На лекційному занятті студент повинен мати матеріали лекції у роздрукованому або електронному вигляді (у ноутбуці) для того, щоб при обговоренні лекції мати можливість спостерігати лекційний матеріал, особливо креслення, графіки, таблиці, рисунки тощо.

На початок лекції викладач стисло викладає мету, завдання та сутність ключових питань поточної лекції.

Потім викладач опитує студентів щодо їх пропозицій з розглядання додаткових питань, які виникли у них при підготовці до лекції з поточної теми занять. За рішенням викладача пропозиції студентів також можуть бути розглянуті при обговоренні лекційного матеріалу.

Надалі послідовно по кожному питанню теми лекції студентам пропонується висловлюватися щодо розуміння сутності питань, які розглядаються. Викладач допомагає студентам у розгляданні питань лекції, доповнює та корегує їх висловлювання, робить підсумки та узагальнювання по кожному питанню та в цілому по темі лекції.

Лекція 1. Поняття і сутність інновацій та інвестування

План лекції

1. Поняття та сутність інвестування

2. Класифікація інвестицій

3. Інвестиційний проект та інвестиційний цикл

4. Поняття та сутність інновацій

5. Класифікація інновацій

1. Поняття та сутність інвестування

В сучасному світі одним з важливіших є завдання ефективного вкладення капіталу (інвестування) з метою його примноження (збільшення).

Економічна природа інвестування обумовлена закономірностями процесу розширеного відтворення.

Інвестиційна діяльність регулюється Законом України «Про інвестиційну діяльність» від 18 вересня 1991 р.

У відповідності до цього Закону під інвестиціями розуміються усі види майнових та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті чого утворюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект.

Закон визначає основні положення інвестиційної діяльності, а саме:

об'єкти і суб'єкти інвестиційної діяльності;

види інвестування;

інноваційну діяльність;

- права та обов'язки суб'єктів інвестиційної діяльності, відносини між ними;

джерела фінансування інвестицій;

- гарантії прав суб'єктів інвестиційної діяльності та захист інвестицій;

відповідальність суб'єктів інвестиційної діяльності;

державне регулювання інвестиційної діяльності.

Для інвестування застосовуються власні кошти прибутку та амортизаційних відрахувань, позичкові (кредитні) кошти та залучені кошти, які разом складають «валові інвестиції» - В. Вказані інвестиції за винятком амортизаційних відрахувань (А) становлять «чисті інвестиції» - Ч.

Чим більші чисті інвестиції, тим більш розширене відтворення та економічного зростання.

Державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється шляхом надання пільг інвесторам за допомогою:

системи податків, податкових ставок;

- проведення кредитної та амортизаційної політики, в тому числі, шляхом прискореної амортизації основних фондів;

- наданням фінансової допомоги у вигляді дотацій, субсидій, субвенцій, бюджетних позичок на розвиток окремих регіонів, галузей, виробництв;

встановлення державних норм та стандартів;

антимонопольних заходів;

роздержавлення та приватизації власності;

- визначення умов користування землею, водою та іншими природними ресурсами;

політики ціноутворення;

проведенням експертизи інвестиційних проектів;

інших заходів.

2. Класифікація інвестицій

Ознаки, за якими класифікуються інвестиції:

Види інвестицій

Об'єкти вкладення коштів

Характер участі в інвестиціях

Регіональна ознака

Період інвестування

Форми власності

Форми участі інвесторів

Ступінь ризику

Форми відтворення

Види інвестицій

- грошові кошти, цільові банківські вкладення, паї, акції та інші цінні папери;

рухоме та нерухоме майно;

- майнові права, що пов'язані з авторським правом, досвідом та іншими видами інтелектуальних цінностей;

- сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, які оформлені у в...

Другие файлы:

Інноваційний менеджмент
Цей навчальний посібник охоплює всі теми, передбачені програмою нормативної дисципліни "Інноваційний менеджмент" для студентів спеціальності "Менеджме...

Портфельне інвестування
Історія та сучасні тенденції розвитку портфельного інвестування. Поняття міжнародних портфельних інвестицій та їх класифікація за видами цінних папері...

Територіальні відмінності інвестиційної діяльності в Україні
Проблема залучення інвестицій в економічному реформуванні України. Види інвестицій, джерело їх фінансування. Особливості іноземного інвестування. Регі...

Регіональна інноваційна система міста Києва
Місце Київського регіону за окремими показниками серед інших регіональних наукових центрів України. Інноваційна інфраструктура м. Києва, інвестування...

Механізм дії закону відповідності виробничих відносин характеру і рівню розвитку продуктивних сил
Взаємозв’язок продуктивних сил і виробничих відносин, роль людського капіталу. Поняття та досвід венчурного інвестування. Інноваційний розвиток націон...