Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »История

Озброєння давньоруського населення Буковини

Тип: курсовая работа
Категория: История
Скачать
Купить
Еволюція розвитку середньовічної зброї на території Буковини. Динаміка розвитку військової справи. Зброя ближнього бою та обладунок давньоруського воїна на території Сіретсько-Дністровського межиріччя. Спорядження та атрибути вершника та верхового коня.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

Вступ

Розділ 1. Зброя дальнього бою з території Буковини

Розділ 2. Зброя ближнього бою та обладунок давньоруського воїна з території Сіретсько-Дністровського межиріччя

Розділ 3. Спорядження вершника та верхового коня з території Буковини

Висновки

Список використаних джерел та літератури

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Додаток 5

Додаток 6

Додаток 7

Додаток 8

Вступ

Одним із основних показників рівня військової справи є згадувана у літописах зброя, відома за багаточисельними знахідками на археологічних пам'ятках і становить один із показників культурного рівня суспільства. Її неможливо розглядати у відриві від економічного виробництва, соціального середовища та тих прошарків і груп, із яких складалося військо. Тому, говорячи про військову справу давньоруських воїнів, та передусім про озброєння, слід зважати на його специфіку тощо.

Актуальність теми. Вивчення такого історичного періоду як середньовіччя завжди несло за собою нагальні актуальні проблеми для вивчення. Особливо це стосується Давньоруської держави, військова справа якої, в контексті озброєння та збільшення кількості її предметів, здобутих на археологічних дослідженнях останніми роками все ж потребує подальшого вивчення. Говорячи про регіон Сірето - Дністровського межиріччя, який був складовою Київської Русі, а в подальшому Галицько-Волинського князівства, слід сказати, що перед дослідником, він відкриває великі та перспективні можливості для вивчення військової справи, та передусім озброєння. Актуальні проблеми постають перед дослідником у питанні атрибутизації, інтерпретації, та в подальшому типологізації та класифікації предметів озброєння. Кожен з вищеперерахованих розділів несе за собою окрему актуальність, що дозволить в подальшому визначити не лише загальний рівень військової справи на Буковині в ХІ - першій половині ХІІІ ст., а й дозволить поглянути на еволюцію озброєння в контексті тогочасних політичних подій, які відбувалися у регіоні.

Вивчаючи зброю, можна прийти до висновків, які характеризують як військову справу, так і господарське, торговельне і соціальне життя давньоруського суспільства загалом, адже високий ступінь розвитку металообробного ремесла на території Сірето - Дністровського межиріччя давав можливість виробляти майже усі види високоякісної зброї. Озброєння давньоруського населення краю не поступалося ні асортиментом, ні якістю озброєння та військового спорядження інших теренів Давньої Русі та сусідніх країн. А отже, дослідження предметів давньоруського озброєння є досить актуальним та перспективним, а отже, потребує і нових підходів та новітніх методів у своєму вивченні, що і буде нами продовжено та висвітлено у наступних роботах.

Огляд джерел та історіографії. Загалом, говорячи передусім про джерела, то слід сказати, що так чи інакше, сама специфіка назви того чи іншого предмету озброєння потребує подальшого дослідження. Основними джерелами до вивчення озброєння загалом, в контекст яких можна ввести зброю, знайдену на Буковині є літописи: Лаврентіївський, Іпатіївський, Воскресенський, Ніконовський, Радзивіловський, Псковські та Білорусько - литовські літописи. Окрему цінність несуть такі документи як „Повесть временных лет” та „Слово о полку Ігоревім”. У вищезгаданих літописах згадуються окремі типи зброї, що несе за собою вивчення та огляд їх використання у тих чи інших політичних подіях того чи іншого регіону. На окрему увагу заслуговують джерела та свідчення іноземних авторів, передусім у цьому аспекті слід назвати Джованні дель Плано Карпіні, який детально описав зброю дальнього бою, передусім монголо - татар, а саме їх наконечники стріл. Основними джерелами до написання даної роботи були археологічні джерела, про які піде мова нижче. Важливими у цьому плані також є іконографічні джерела. Так, мініатюри, вміщені у літописах дають можливість уявити як виглядала давньоруська зброю тоді, та як вона дійшла до нас, простежити її еволюцію.

Переходячи до історіографії, слід сказати, що на даний момент існує значна кількість публікацій по даній проблемі, та все ж таки, в наявності існує велика кількість матеріалу який потребує подальшого опису, та зможе пролити нові відкриття на вивчення давньоруського озброєння загалом. Передусім, по предметам озброєння давньоруського часу, з території Буковини публікування починається з ІІ пол. ХХ ст. Насамперед, слід назвати роботи Б. Тимощука, який заклав основи дослідження давньоруських пам'яток на Буковині. Проводячи дослідження на багатьох поселеннях ХІ - першої половини ХІІІ ст. ним було опубліковано і знахідки зброї. Загалом, характеризуючи історіографічну проблему по озброєнні давньоруського часу на Буковині, то слід назвати роботи Л. Михайлини, І. Возного, С. Пивоварова, А. Федорука тощо.

Об'єктом дослідження є вивчення військової справи давньоруського населення на території Сірето - Дністровського межиріччя загалом.

Предметом дослідження є характеристика предметів наступального та захисного озброєння давньоруського часу з території Буковини.

Метою дослідження є висвітлення та характеристика одного із найбільш важливих розділів військової історії, а саме озброєння. Насамперед це здійснення типологічного та узагальнюючого критерію середньовічної зброї періоду Київської Русі, як наступально, так і захисної.

Завдання дослідження:

полягає у висвітленні, характеристиці та узагальненні тих нагальних проблем, які присутні на даному етапі при вивченні предметів озброєння давньоруського часу на Буковині;

показати еволюцію розвитку середньовічної зброї на досліджуваній території в подальшому;

простежити динаміку розвитку військової справи загалом;

поставити проблеми для подальшого вивчення предметів озброєння ХІ - першої половини ХІІІ ст. в контексті території межиріччя Верхнього Сірету та Середнього Дністра;

здійснити спробу певної інтерпретації, атрибутизації, та типологізації тих чи інших предметів зброї;

ввести їх у загальну класифікацію, в політичний, економічний та соціальний контекст той чи інший тип зброї;

показати яке значення справив той чи інший тип озброєння на подальший хід подій на території Буковини у ХІІІ - ХІV ст.

Методи дослідження. При написанні роботи ми користувалися загальнонауковими методами, передусім, були використані типологічний, статистичний методи, метод бінарної опозиції, а також окремо археологічними методами дослідження. Вперше було поставлено проблему використання балістичного методу в археології, по відношенні до законів руху предметів озброєння.

Наукова новизна роботи полягає у тому, що нами було переглянуто здобутки та результати , зроблені дослідниками давніше, знайдено та відредаговано окремі аспекти типологізації предметів озброєння, введення їх в загальну класифікацію, наукова новизна полягає також у тому, що вперше нами було поставлено проблему використання балістичного методу в археології, по відношенні до території Сірето - Дністровського межиріччя.

Теоретичне та практичне значення роботи. Теоретичне значення полягає у тому, що на основі загальної історіографії було сформовано власну концепцію та підхід до вивчення зброї, яку можна буде розвинути в подальшому та розробити окрему класифікацію для того чи іншого виду озброєння; практичне значення даної роботи полягає у тому, що вона є узагальнюючою в тому аспекті, що її можна буде використати для подальшого дослідження військової справи у регіоні у ХІ - першій половині ХІІІ ст.

Географічні рамки охоплюють територію межиріччя Верхнього Сірету та Середнього Дністра, тобто територію сучасної Буковини.

Хронологічні рамки охоплюють ХІ - першу половину ХІІІ ст. Нижня межа обумовлена остаточним входженням Буковини до складу Київської Русі, а верхня межа - монголо-татарською навалою на землі Русі, Буковини зокрема.

Розділ 1. Зброя дальнього бою з території Буковини

Одним із найбільш багатих регіонів на археологічні пам'ятки, зокрема на старожитності військової справи є територія межиріччя Верхнього Пруту та Середнього Дністра. Чільне місце серед подібних старожитностей займають наконечники стріл, та що дуже рідко це частини самого лука. За останні роки науковцями було досліджено значну кількість пам'яток подібного типу: проведено їх опис, зроблено певні спроби типологізації наконечників стріл з території Буковини. Але деякі питання, які стосуються цих рідкісних старожитностей залишалися і залишаються поза увагою дослідників. Так, на сьогодні існують нові підходи до вивчення, зокрема класифікації нині наявних середньовічних наконечників стріл з території Буковини. Але через відсутність наукових підходів у моделюванні та реконструкції тих же наконечників, що в свою чергу привело до неправильної інтерпретації того чи іншого вістря стріли виникає питання об'єктивності та правильного визначення.

В свою чергу, говорячи про дану категорію археологічних пам'яток, необхідно зважати на те, що до кожного типу того чи іншого наконечника стріли застосовується свій підхід до вивчення, робиться спроба типоло...

Другие файлы:

Озброєння давньоруського населення Буковини
Огляд зброї дальнього бою з території Буковини. Особливості військового озброєння ближнього бою та обладунок давньоруського воїна з території Сіретськ...

Озброєння та військова справа давнього населення України (5000–900 рр. до Р.Х.).
В монографії розглядаються результати багаторічних досліджень озброєння давніх суспільств на території України, починаючи від доби неоліту – бронзи і...

Експлуатація артилерійського озброєння
У навчальному посібнику розглянуто основні положення з експлуатації артилерійського озброєння та боєприпасів.Розкрито сутність поняття експлуатації ар...

Зброя і військова справа давнього хліборобського населення України
Аналіз комплексу озброєння хліборобського населення території України, який представлений в матеріалах Трипільської культури. Типи укріплень міста й ф...

Озброєння та екіпірування солдатів армій світу
Поняття та загальна характеристика озброєння й екіпірування солдата. Озброєння та екіпірування солдатів армій НАТО, російської армії та ЦАХАЛу. Склад...