Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Банковское дело

Поняття та значення товарних бірж

Тип: курсовая работа
Категория: Банковское дело
Скачать
Купить
Товарна біржа як установа, в якій здійснюються торговельні угоди щодо купівлі-продажу товарів за зразками і стандартами. Історичні передумови її зародження та розвитку. Сучасний стан товарних бірж в ринковій економіці, оцінка їх ролі та значення.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Вступ

Сучасний етап розвитку України характеризується переходом до ринкової економіки, ринкових відносин, активним формуванням інфраструктури ринку. В складі цієї інфраструктури одне з основних місць належить біржам (товарним, фондовим, валютним та іншим). Найбільш масовий розвиток одержали товарні біржі, які являють собою організований товарний ринок, в межах якого відповідно до встановлених правил здійснюються угоди купівлі-продажу певних видів товарів.

Дана тема є актуальною, так як товарні біржі відіграють значну роль в економіці.

У процесі вирішення поставлених у курсовій роботі завдань використовувалися такі методи дослідження: логічного узагальнення, аналізу, синтезу та порівняння.

Дослідженню товарних бірж присвячені роботи науковців, зокрема, таких як Бесєдін Є.І, Бичікова Л.А, Бугіль С.Я, Головко А, Кіктенко О.В, Конопля Ю.О, Мацкевич Я.М, Рябченко О.О, Солодкий М.О, Третяк О.М, Черняєва О.В, Щербіна А. та ін.

Об'єктом курсової роботи є товарні біржі, а предметом виступає сукупність процедур пов'язаних з виявленням та узагальненням інформації про товарні біржі.

Метою курсової роботи є детальне ознайомлення з сутністю товарних бірж, їхнім значенням, важливістю, функціями, які вони виконують в ринковій економіці.

Виходячи з мети були поставлені такі завдання роботи:

- з'ясувати сутність товарних бірж;

- дослідити їхню роль в ринковій економіці.

При написанні курсової роботи було використано такі методи дослідження, як аналіз та синтез опрацьованої інформації, метод узагальнення та порівняння.

1. Поняття товарних бірж

1.1 Визначення поняття товарна біржа

На сучасному етапі розвитку суспільства в світі переважають країни з ринковим типом економіки. Саме вона визначає основні принципи та правила функціонування ринку. Існування ринкової економіки неможливе без установ, підприємств, організацій, які обслуговують різноманітні види ринків та створюють всі необхідні умови для їхнього ефективного функціонування. До них належать біржі, банки, фінансово-кредитні посередники, комерційні фонди, страхові агенції, служби зайнятості, торговельні та інші організації. Сукупність цих установ, підприємств та організацій утворює ринкову інфраструктуру. І одним з основних елементів ринкової інфраструктури є біржа.

Біржа - (від лат. bursa, нім. Borse - гаманець) - установа (організація), в якій здійснюється купівля-продаж (біржова угода) товарів, цінних паперів, валюти, інформації, науково-технічних розробок, а також наймання робочої сили на основі співвідношення попиту та пропозиції. У широкому значенні біржа є організованим ринком із зазначеними ресурсами. Біржі бувають товарні, фондові, валютні та біржі праці [3].

Товарна біржа - центральна ланка інфраструктури товарного ринку, установа, в якій здійснюються торговельні угоди щодо купівлі-продажу товарів за зразками і стандартами. Товарна біржа створюється на основі добровільного об'єднання юридичних і фізичних осіб з метою організації ринку, створення умов для нормальної торгівлі біржовими товарами тощо. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Основним змістом діяльності товарної біржі є створення найбільш сприятливих умов для укладання біржових угод [2].

Товарна біржа - це особливий суб'єкт господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту та пропозиції на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє здійсненню пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа являє собою регулярно функціонуючий товарний ринок, на якому здійснюються оптові торговельні операції з купівлі-продажу однорідних товарів на основі встановлених стандартів, зразків та попередньої біржової експертизи. Тут продаються і купуються, як правило, не самі товари, а титул власності на них або біржові контракти на їх постачання. При цьому продавець зобов'язаний мати відповідний товар у наявності і доставити його покупцеві в обумовлений біржовим контрактом строк. Метою діяльності товарної біржі є укладання відповідних угод, виявлення товарних цін, попиту та пропозиції певних товарів. Кожна товарна біржа спеціалізується на окремих товарах або їх групах. Принциповими властивостями біржових товарів є стандартність, однорідність, взаємозамінність [5].

Товарна біржа виконує такі функції:

- збалансовує попит і пропозицію;

- упорядковує ринок товарних і сировинних ресурсів;

- стимулює розвиток ринку;

- виконує роль економічного індикатора.

Біржі поділяються на універсальні та спеціалізовані. Біржі, на яких об'єктом торгівлі є окремі товари або групи товарів, називають спеціалізованими. А ті, що торгують широким асортиментом товарів, називають універсальними [4].

Товарні біржі служать місцем формування ринкових цін, вони роблять вплив на процес ціноутворення. Одне з призначень бірж усередині країни - це організація оптового обігу, тобто на біржу покладається організуюча роль на ринку [2].

Товарна біржа - це комерційне підприємство, регулярно функціонуючий ринок однорідних товарів з певними характеристиками. Це об'єднання підприємств торгівлі, збуту, обміну, мета якої - укладання відповідних угод, виявлення товарних цін, попиту й пропозиції товарів, вивчення, впорядкування і полегшення товарообороту та обмінних операцій, представництво і захист інтересів членів біржі, вирішення спорів щодо операцій тощо. Свого часу значне місце у світовій торгівлі, особливо зерном, цукром, займала, наприклад, Одеська біржа. Товарні біржі бувають публічні й приватні [6].

На публічних біржах угоди можуть укладати як їх члени, так і підприємці, що не є їх членами. Діяльність цих бірж регулюється законами та урядовими актами.

Приватні біржі організовують у формі акціонерних компаній і закритих корпорацій. Укладати угоди на таких біржах можуть лише акціонери. Члени біржі, як правило, не отримують дивідендів на вкладений капітал. Їх прибуток утворюється за рахунок винагород, отриманих від клієнтів, тобто біржі виступають у ролі брокерів [3].

Залежно від характеру біржових угод виділяють:

- біржі реального товару, на яких предметом купівлі-продажу є реальний товар;

- ф'ючерсні, на яких здійснюється торгівля не реальними товарами, а контрактами на них;

- опціонні, предметом торгів на яких є тільки права на купівлю або продаж реальних товарів або контрактів на них у наступному періоді;

- комплексні, на яких укладаються угоди щодо реального товару, а також ф'ючерсні та опціонні угоди.

Залежно від ступеня відкритості (можливості участі в торгах) товарні біржі поділяються на:

- відкриті (публічні), на яких, крім членів біржі в біржових операціях, можуть брати участь і відвідувачі торгів (постійні і разові);

- закриті, на яких право участі в біржових торгах і укладання біржових угод мають лише члени цієї товарної біржі [4].

Отже, товарні біржі є важливою складовою ринкової інфраструктури в сучасних умовах функціонування ринкової економіки.

1.2 Історичні передумови зародження та розвитку товарних бірж

На початку XX ст. сформувалися чотири основних типи бірж:

- перший тип - як доступне для всіх зібрання;

- другий тип - як замкнене, всебічно регламентоване державою зібрання;

- третій тип - як всебічно регламентована державою корпорація;

- четвертий - як вільна корпорація чи приватний заклад останньої [5].

Всі вони мають свої особливості. Однак їх об'єднує те, що вони вдосконалюють і полегшують ринкові взаємовідносини, регламентують і впорядковують (через писані й неписані правила) найактивніших агентів ринкової економіки, зв'язують їх між собою, полегшують переливання капіталів, виступають індикаторами ринкової орієнтації [6].

Біржа виникла в ХIII-ХV століттях в Північній Італії, але широке застосування в діловому світі отримала в ХVI столітті в Антверпені, Ліоні і Тулузі, потім в Лондоні і Гамбурзі. З ХVII століття біржі вже діяли в багатьох торгових містах європейських держав.

Під біржами малися на увазі будівлі, де збиралися ділові люди і причетні до торгівлі особи для ведення переговорів і укладання оптових торгових угод у відповідності до встановлених правил. Перші біржі були лише товарні, значення яких полягало в тому, що вони замінили купівлю-продаж наявним товаром з рук в руки на покупку за зразками через біржових посередників [4].

Справжня біржова організація могла виникнути лише з розвитком торгівлі, зародженням великих торгових центрів, появою численного купецького стану. Час виникнення у Західній Європі організацій купецтва, близьких за своїми функціями до бірж, - XII-XIII ст. Саме в цей період середньовічна торгівля набуває достовірно міжнародного характеру. Найбільшими її центрами стають міста Північної Італії, Південної Франції, Фландрії. В умовах, коли сп...

Другие файлы:

Міжнародні біржі
Сутність і функції міжнародних товарних бірж, їх типізація. Елементи біржової інфраструктури і техніка біржових операцій. Біржові товари, їх основні р...

Аналіз товарних запасів в магазині
Економічна сутність, значення товарних запасів торгівельного підприємства. Економічна характеристика фінансово-господарської діяльності підприємства....

Організація і діяльність товарних бірж

Біржові торги. Аналіз діяльності товарних бірж в Україні
Порядок підготовки та механізм здійснення товарообмінної операції на товарній біржі, форми проведення торгів на сучасних біржах. Учасники біржових тор...

Господарське законодавство
Поняття та правовий статус бірж, їх види: фондові, товарні, валютні; державні, приватні; акціонерні, некомерційні; відкриті, закриті; універсальні, сп...