Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Химия

Галогенопохідні углеводородів реакції нуклеофільного заміщення в аліфатичному ряді

Тип: курсовая работа
Категория: Химия
Скачать
Купить
Моногалогенопохідні та полігалогенопохідні алканів: номенклатура, ізомерія, методи одержання, електронна будова, фізичні та хімічні властивості. Ненасичені галогенопохідні: загальна характеристика, методи та обґрунтування процесу одержання, властивості.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Курсовий проект

Галогенопохідні углеводородів реакції нуклеофільного заміщення в аліфатичному ряді

Вступ

Галогенопохідними вуглеводів називаються сполуки, в яких один або більше атомів водню заміщені атомом (атомами) галогену. В основу їх класифікацій покладений поділ на моногалогенопохідні з одним атомом галогену і полігалогенопохідні з двома або більшою кількістю атомів галогену. У свою чергу, кожна з цих двох груп поділяеться на насичені та ненасичені. Тому доцільно їх розглядати як похідні насичених і ненасичених вуглеводнів.

1. Моногалогенопохідні

Моногалогенопохідні - це аліфатичні сполуки в якіх один атом водню заміщений на один атом галогену

1.1 Номенклатура

Загальна формула насичених моногалогенопохідних Сn Н2n+1 На1. Атом галогену може знаходитися біля первинного, вторинного і третинного атома вуглецю. Тому розрізняють первинні, вторинні і третинні галогеналкани, або галогеналкіли:

1лорбутан, первинний 2лорбутан, вторинний

2етіл2лорпропан, третинний

Назву галогеналканів за номенклатурою ІUРАС утворюють у першу чергу за замісниковим принципом та в окремих випадках за радікально-функціональним. За першим варіантом до назви алкану додають у вигляді префікса назву галогена хлоро-, бромо - тощо і цифрою показують його положення. Атоми вуглецю в найдовшому ланцюгу нумерують таким чином, щоб менший локант отримав замісник, який у назві позначається першим за алфавітом. Галогени вважаються другорядними замісниками порівняно з іншими.

За радикально-функціональною номенклатурою ІUРАС назву галогену також дозволяеться наводити в прикметниковій формі перед назвою вуглеводневого радикала, наприклад флуористий метил СН3 F, хлористий етил С2Н5С1 тощо.

Крім того, збереглася низка емпіричних назв: хлороформ СНС13, бромоформ СНВг3, флуороформ СН3F, чотирихлористий вуглець СС14, дихлорокарбен: СС12.

1.2 Ізомерія

Для галогенопохідних вуглеводів характерна структурна, геометрична і оптична ізомерія.

Структурна ізомерія зумовлена різною структурою вуглеводного скелета молекули і різними положеннями атомів галогенів в ланцюгу. Так, хлорбутан С4Н9С1 існує у вигляді чотирьох структурних ізомерів:

1лорбутан, первинний 2лорбутан, вторинний

2етил1лорпропан 2етил2лорпропан

Дігалогенпохідні можуть бути представлені декільками структурними ізомерами, відрізняючись положенням атомів галогенів, наприклад:

1,2 - діхлорпропан 1,3 - діхлорпропан

2,2 - діхлорпропан 1,1 - дихлорпропан

Дігалогенпохідні з атомами галогенів у одного і того же атома вуглецю називають гемінальними, у сусідніх атомів - віцинальними.

Для галогеналкенів, маючих різні замісники у атомів вуглецю, утворюючих подвійний зв'язок, можлива геометрична ізомерія, наприклад:

Ціс-хлорпропен Транс-хлорпропен

Для галогенопохідних, які у своїй структурі мають асиметричний атом вуглецю, характерна оптична ізомерія. Так, 2-хлорбутан СН3СН2СН С1СН3 існує у вигляді двох дзеркальних ізомерів:

D2-хлорбутан L2лорбутан

1.3 Методи одержання

Галогенопохідні одержують безпосередньо галогенуванням алканів, приєднанням галогенів або галогеноводнів до алкенів і алкінів, заміщенням функціональних груп галогенами, з солей карбонових кислот тощо.

Таблиця 1. Моногалогенопохідні алканів

Сполука

Номенклатура ІUРАС

За Замісникова

Радикально-функщональна

СН3С1

Хлорометан

Метилхлорид

СН3СН2Вг

Брометан

Етилбромід

СН3СН2СН2С1

1-Хлоропропан

Пропілхлорид

СН3СНСН3

С1 С1

2-Хлоропропан

1-зопропілхлорид

СН3СН2СН2СН2Вг

1-Бромобутан

Бутилбромід

СН2СНСН2С1

Л, С1

С Н 3

2-Метил-1-хлоропропан

Ізобутилхлорид

СН3СНСН2СНСН3

*' 1 СН3 С1

2-Метил-4-хлоропентан

Метилізо6утилхлорометан*

*Раціональна номенклатура

Галогенування алканів. При відносно невеликих температурах найлегше заміщується водневий атом біля третинного атома вуглецю, важче біля вторинного, особливо для бромування.

Приеднання галогенів галогеноводнів до алкенів, алкадієнів, алінів відбуваеться за різними механізмами залежно від умов реакції з утворенням моно - або полігалогенопохідних.

Заміщення функціональних груп галогенами. Галогеном можна заміщати найчастіше гідроксильну групу в спиртах, використовуючи для цього широке коло галогенуючих реагентів (РС15, РВг5, РС13, Р +І2, SF4, тіонілхлорид SОС12, сульфурилхлорид SО2С12 тощо).

Дія галогеноводню відбуваеться в кислому середовищі при його додаванні, при застосуванні сполук, з яких він утворюється в реакційному середовищі або в присутності кислот Л'юїса:

CH3OH + HCl H+> CH3Cl + H2O

CH3CH2OH + KBr + H2SO4 > CH3CH2Br + KHSO4 + H2O

C2H5OH + HBr H+> C2H5Br + H2O

Дія галогенідів фосфору або суміш фосфору з галогеном. Галогеніди фосфору вважаються одними з найефективніших галогенуючих реагентів. Але часто процес Галогенування проходить задовільно при використанні суміші фосфору і брому або йоду:

CH3OH + PCl > CH3Cl + POCl3 + HCl

Дія тіонілхлориду. Застосування SОС12 зручне тим, що всі побічні продукти реакції - гази, які легко вилучаються при нагріванні:

R-OH + Cl-SO-Cl > RO-SO-Cl + HCl

Алкілхлорсульфіт

RO-SO-Cl > SО2 + R-Cl

Заміщення одного галогену іншим. Дана реакція застосовуеться, як правило, для синтезу йодо- і флуоропохідних, для чого використовують солі NaI, CoF3, SbF3, HgF2, AgF тощо:

3CH3CH2Br + SbF3 > 3CH3CH2F + SbBr3

R-Cl + NaI Ацетон R-I + NaCl

(Реакція Фінкельштайна)

Галогенування солей карбонових кислот (реакцгя X. Хунсдиккера) полягае в проведенні декарбоксилювання срібних солей карбонових кислот у безводному середовищі в присутності галогену:

1.4Електронна будова

Алкілгалогеніди складаються з алкільного залишку і галогену.

Енергія зв'язку С-На1 залежить від природи галогену і в ря...

Другие файлы:

Методи синтезу хінолінів
Хімія гетероциклических сполук є одним з найважливіших розділів органічної хімії. Гетероциклічними сполуками, відповідно до класичного визначення, вар...

Принципи одержання та використання алкінів
Найважливіший із алкінів – ацетилен – безбарвний газ, погано розчинний у воді (при 200С в 1л води розчиняється 1,21г С2Н2), але добре розчинний в ацет...

Розкриття міжпредметних зв’язків при проведенні інтегрованих уроків з хімії у 9 класі
Інтеграція природничо-наукових знань як нагальна потреба сучасної освіти. Відображення міжпредметних зв’язків у програмах з хімії (порівняльний аналіз...

Хімічна термодинаміка
Швидкість хімічної реакції. Залежність швидкості реакції від концентрації реагентів. Енергія активації. Вплив температури на швидкість реакції. Теорія...

Синтез аміаку
Швидкість реакції синтезу аміаку. Вплив тиску, температури та концентрації аміаку на протікання реакції. Оптимальне співвідношення реагентів. Розрахун...