Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Литература

Система персонажів у трагікомедії Шекспіра "Буря"

Тип: курсовая работа
Категория: Литература
Скачать
Купить
Феномен "літературного герою" та поняття "системи персонажів". Сюжет, характери персонажів та визначення основних понять: образу, герою, персонажу. Своєрідність епохи Відродження та особливості художньої манери на прикладі трагікомедії В. Шекспіра "Буря".
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Анотація

курсової роботи студентки (ПІБ) "Система персонажів у трагікомедії Шекспіра "Буря""

В курсовому проекті наведені результати дослідження радянських та сучасних науковців щодо системи персонажів в художньому творі на прикладі трагікомедії В. Шекспіра "Буря". Вивчені особливості системи персонажів у літературі в епоху Відродження та авторська манера подачі художньої інформації в трагікомедії В.Шекспіра "Буря".

Студенткою детально вивчені основні терміни, що входять у поняття "система персонажів", а саме: "герой", "персонаж", "образ", "тип", "характер". Та крім того, була виявлена схема взаємодії того або іншого поняття в літературному сюжеті.

Автором курсової роботи були розроблені власні висновки, які мають основу в якості теоретичних тверджень видатних науковців. Тут вона виявила особливість мовлення, яка була притаманна письменникам того часу; послідовність мовної концепції та взагалі, принцип та мету використання саме обраної системи персонажів в трагікомедії В. Шекспіра "Буря".

Курсова робота містить: 1 додаток, 20 літературних джерел. Загальний об'єм роботи, куди додаток не входить, 32 сторінки.

Abstract

Coursework students (Name) "System tragicomedy characters in Shakespeare's "The Tempest""

In the course project, the conclusions of the study of Soviet and modern scholars concerning the system of characters in a work of art as an example tragicomedy by William Shakespeare "The Tempest". The features of the characters in the literature of the Renaissance and the author's style of art submission information tragicomedy Shakespeare in "The Tempest".

A student studied in detail the basic terms that are included in the term "character system", "namely character", "character", "image", "type character". And besides, was detected scheme of interaction of a given concept in a literary plot.

The author of course work developed their own conclusions, which were based as theoretical statements of prominent scientists. Here she found speech feature, which was characterized by the writers of the time, a sequence of concepts and language in general, the principle and purpose of using it selected characters in Shakespeare's tragicomedy "The Tempest" .

Coursework includes: 1 addition , 20 references. The total amount of work, where the application is not included, 32 pages.

Зміст

Вступ

Розділ 1. Феномен "літературного герою" та поняття "системи персонажів" в оцінках дослідників

1.1 Поняття системи персонажів

1.2 Сюжет, характери персонажів та визначення основних понять: образу, герою, персонажу

Розділ 2. Своєрідність епохи Відродження та особливості художньої манери на прикладі трагікомедії В. Шекспіра "Буря"

Розділ 3. Своєрідність системи персонажів в трагедії "Буря" В. Шекспіра

Висновки

Література

Додаток

літературний персонаж шеспір буря

Вступ

Актуальність теми полягає в визначенні глибокого тлумачення поняття "системи персонажів" у трагедії "Буря" В. Шекспіра.

Новизна роботи полягає в тому, що вперше так глибоко вивчається система персонажів в трагедії "Буря" В. Шекспіра.

Наукова значимість роботи: курсова робота може використовуватися в якості посібника в галузі літератури для студентів та, як приклад для викладацьких лекцій.

Теоретичну базу склали наступні наукові роботи: "Літературний Енциклопедичний словник", під редакцією В. М. Кожевнікова. Сов. енциклопедія, 1987; Коротка літературна енциклопедія: У 9-ти томах, 1962 - 1987; Літературна енциклопедія термінів і понять. - М.: НПК "Інтелвак", 2001 та багато інших; також наукові праці таких дослідників: Чернець Л.В., Халізєв В.Є., Галич О.А., Назарець В.М. та інші. В цих інформативних джерелах містяться основні поняття з теорії літератури, що необхідні для аналізу системи персонажів в трагедії "Буря" В. Шекспіра; також були застосовані роботи дослідників, які аналізували трагедію "Буря" В. Шекспіра: Анкiст А.А., Морозов М.М., Смирнов А.А. і так далі.

Мета дослідження: показати довести значення існування системи персонажів у літературному творі, а саме у трагедії "Буря" В. Шекспіра.

Для досягнення мети було висунуто такі завдання:

- надати визначення поняттям: "герою", "персонажу", "образу", "типу", "характеру", "системи персонажів";

- довести своєрідність епохи Відродження та особливості художньої манери в трагедії "Буря" В. Шекспіра;

- показати своєрідність системи персонажів в трагедії "Буря" В. Шекспіра.

Розді 1. Феномен "літературного герою" та поняття "системи персонажів" в оцінках дослідників

1.1 Поняття системи персонажів

Перш ніж розпочати аналіз системи персонажів у трагедії В. Шекспіра "Буря", необхідно розглянути інтерпретації даного поняття дослідниками, а також зосередитись на складових цього терміна, серед яких "персонаж", "герой", "образ", "тип", "характер". Для визначення цих понять було використано наукові дослідження таких експертів: "Труд письменника"[18], Бушмін А.С. "Про аналітичний розгляд художнього твору…" [4], "Вступ до літературознавства" / За редакцією Г.Н. Поспєлова [5], Галич О.А. Назарець В.М. "Теорія літератури" [6], "Кратка літературна енциклопедія" [8], Курилов В.В. "Теорія і методологія в науці о літературі" [9], "Літературознавчий словник-довідник" / За ред. Р.Т Гром'яка, 2006 Халізєв В.Е. [10], "Літературна енциклопедія термінів і понять" [11], "Літературний енциклопедичний словник" / За редакцією В. М. Кожевникова [12] та багато інших.

Саме по собі термінологічне позначення образу людини в літературному творі являє собою одну з важливих проблем сучасного літературознавства. У відповідності із завданням цього дослідження ми будемо вважати, що персонаж (літературний герой) - це дійова особа сюжетного художнього твору, найчастіше втілює характерні риси образу людини. Основні персонажі твору мають характер, вираженим у складній системі художніх засобів. Конкретний аналіз персонажів літературно-художнього твору стане одночасно виявленням їх характерів і художніх засобів їх втілення.

Організованість персонажів літературно-художнього твору постає як система. Опис її специфічних сторін являє собою першочергово важливу для цієї роботи задачу, вихідний пункт аналізу твору. Разом з тим розгорнутого визначення системи персонажів не дають ні академічна "Теорія літератури", ні "Коротка літературна енциклопедія", ні навчальні теоретико-літературні посібники, за винятком книги "Вступ до літературознавства" під ред. Г.Н.Поспєлова, процитованої вище. На деяких аспектах системи персонажів зупиняється А.Г. Цейтлін в книзі "Труд письменника" [18].

По-перше, персонажі художнього твору деяким чином діють, тобто здійснюють вчинки, і знаходяться тому в певних взаєминах. Далі: "Письменник прагне... до того, щоб душевний стан героїв стало б зрозуміло з його дій". Система персонажів "безперервно змінюється", при цьому дотримується якась "ієрархія дійових осіб". Крім того, відбувається угруповання, яке "в межах системи персонажів щоразу відповідає співвідношенню певних суспільних сил"; так здійснюється принцип "репрезентативності" персонажів. Вище відзначені як зовнішні властивості системи персонажів - її мінливість, ієрархічність, так і засновані на взаємодії і протилежності персонажів внутрішні її риси - втілення "душевного стану героїв", відображення боротьби суспільних сил, тобто в кінцевому рахунку - ідейного змісту твору.

Поняття системи персонажів використовується багатьма дослідниками і без спеціального визначення, хоча слід зазначити, що мова йде в основному про систему образів (так у Цейтлина А.Г.), де під чином мається на увазі образ людини в художньому творі [18].

Ю.В. Манн, говорячи про "композиції образів", встановлює в даному випадку важливе композиційне співвідношення персонажів в результаті їх протилежності і на основі місця в сюжетній дії. [14]

У роботі Ю.В. Манна для нас важливо, по-перше, виділення різних зв'язків між персонажами, по-друге, встановлення зв'язку між "ідеологічним протистоянням" і широким колом взаємин, які складають подієво-психологічну основу системи персонажів. Зрозуміло, ми згадали лише деякі роботи, де так чи інакше йдеться про систему персонажів, можна було б, мабуть, навести й інші цікаві спостереження і висновки. Однак, враховуючи все, що встановлено вище, ми можемо вже дати робоче визначення системи персонажів. Система персонажів - це один з аспектів художньої форми літературного твору, художня єдність, в якому персонажі об'єднані взаємними симпатіями і антипатіями, збігом ідейних устремлінь і антагонізмом, родинними зв'язками, любовними і дружніми прихильностями; вони вступають у взаємини і співвідносяться один з одним і ця їх співвіднесеність в сюжеті служить одним з виразів - іноді найважливішим - ідейного змісту твору, яке втілене за допомогою сполучення груп і окремих персонажів в певному відношенні до світу автора і об'єктивної дійсності.

1.2 Сюжет, характери персонажів та визначення основних понять: образу, герою, персонажу

Персонажі літературного твору існують в тому ході подій, який є сюжетом даного твору. У сучасному вітчизняному літературознавстві проблема сюжету не вирішена однозначно. У цій роботі ми будемо виходити з таких основних положень, що ви...

Другие файлы:

Система персонажів в трагедії Шекспіра
Поняття і суть системи персонажів. Роль блазнів і слуг у п'єсах Шекспіра. Виявлення унікальності в системі персонажів в трагедії "Король Лір". Повний...

Аналіз системи персонажів в трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта"
Сюжетно-тематична єдність системи персонажів твору, їх вплив на змістову форму і художній зміст трагедії. Сюжетна конструкція твору, характеристика ос...

Система персонажів в трагедії В. Шекспіра "Отелло"
Поняття про систему персонажів, її роль і значення в сюжеті твору. Особливість авторської манери письменників в епоху відродження, одним з яких був Ві...

Традиції середньовічного карнавалу в драматургії В. Шекспіра
Дослідження карнавальної традиції у драматургії англійського класика та iнтерпретацiя її крізь призму п’єс В. Шекспіра. Світоглядні засади епохи Ренес...

Поетика контрасту в поемі Шекспіра "Отелло"
Особливості епохи Відродження: зсув домінант, інтерес до людини. Оптимізм і песимізм трагедій Шекспіра. Трагедія "Отелло", її місце серед інших трагед...