Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Санітарно-гігієнічна оцінка технології виробництва та первинної переробки молока у ВП АФ ім. Шевченка ТОВ АФ ім. Довженка Гадяцького району

Тип: дипломная работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Вплив умов утримання та годівлі, переддоїльної підготовки корів, технології доїння, первинної обробки та використовуваного обладнання на якість молока. Аналіз головних параметрів технології утримання різних груп великої рогатої худоби в господарстві.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Санітарно-гігієнічна оцінка технології виробництва та первинної переробки молока у ВП АФ ім. Шевченка' ТОВ АФ ім. Довженка Гадяцького району

Вступ

Однією з провідних галузей тваринництва є молочне скотарство. На сучасному етапі це актуальна і важлива галузь сільського господарства. Це зумовлюється не тільки кількістю худоби в господарствах України, а й значною часткою молока та яловичини у структурі тваринницької продукції.

Протягом останніх декількох років молочний сектор досить динамічно розвивається по всьому світі. Молоко виробляється майже в усіх країнах світу. ЄС і Південна Азія є найбільш важливими регіонами з виробництва молока і охоплюють понад 42% світового ринку. Частка США 13%. Регіони, де молоко в надлишку, це Південна Америка, Європа, Океанія. Однак у Східній Європі цей показник дещо знизився.

В Україні ситуація з молочним скотарством залишається напруженою. Щорічно сировинна база молочної промисловості неухильно зменшується. Міністерство аграрної політики розробило законопроект для збільшення поголів'я корів. Але одним лише нарощуванням поголів'я проблема не вирішується. Необхідно збільшувати продуктивність корів, удосконалювати технологію виробництва молока.

Головним напрямком розвитку скотарства в Україні є удосконалення матеріально-технічної бази, яка дозволить перевести галузь на інтенсивний шлях розвитку, суть якого заключається в максимальному виробництві продукції при найменших трудових і матеріальних витратах. Необхідно застосовувати перспективні, високоефективні технології виробництва на основі наукових досягнень, які дозволяють навіть в самих екстремальних умовах організовувати та вести рентабельне молочне скотарство.

Що стосується минулого 2013-го року. Відомо, що чисельність корів в Україні змінюється сезонно. Як правило, зростання триває з січня до червня, у сезон масових отелень, після чого починається скорочення стада. Не став винятком і 2013-й рік. Так, у січні рік тому кількість корів у господарствах усіх видів становила майже 2640 тисяч, а вже у червні корів стало більше на 1% - 2664 тисячі. Однак, незважаючи на сезонність, чисельність поголів'я щороку тільки скорочується. Якщо 2012-го корів у нас було 2742,6 тисячі, то 2013-го їх зменшилося на 3,7% й стало 2642 тисячі.

Якщо ж розглянути ситуацію з поголів'ям корів, яких утримують на сільськогосподарських підприємствах, то ситуація виглядає так: на початку 2013-го, в січні, корів було 588,5 тис. Внаслідок сезонного зростання у червні цей показник сягнув 590,9 тис. Загалом же, порівняно з 2011 р, середньорічне поголів'я в сільськогосподарських підприємствах підвищується на 2%.

Виробництво молока як і чисельність корів, має сезонний характер: найменше доять на початку року, в січні та лютому, а найбільше - з травня по липень. Так, у січні 2013-го року господарства всіх категорій виробили 563,7 тис. т, а на червень - удвічі більше: майже 1207,9 тис. т. Такі стрибки відбуваються через те, що майже 70% усього молока виробляють присадибні господарства, де продуктивність тварин залежить від наявності кормової бази (здебільшого соковиті корми). Тому більшість отелень домогосподарства планують на кінець зими - початок весни. У сільськогосподарських підприємствах дещо інша ситуація. Планомірне відтворення дає змогу розподілити отелення корів рівномірно впродовж року, і тому на таких підприємствах спостерігаються менші річні коливання виробничих показників.

Загалом же 2013-го року господарства всіх категорій виробили 11093,5 тис. т молока, що на 1,5% більше, ніж торік (показник 2012-го -11254,1 тис. т). Якщо поділити цей показник між господарствами всіх категорій, то вийде, що «індивідуальні власники» надоїли 8839,6 тис. т (на 2,7% менше, ніж 2011-го року). Особливої уваги заслуговують сільськогосподарські підприємства, адже в умовах зростання чисельності поголів'я 2013-го року їх валовий річний надій, порівняно з роком попереднім, зріс на 1,6% і сягнув 2553,9 тис. т.

1. Обґрунтування вибору теми дипломної роботи

рогатий худоба молоко доїння

Поряд із збільшення валового виробництва молока і молочних продуктів перед працівниками тваринництва і молочної промисловості поставлене досить відповідальне завдання - досягти значного підвищення їх якості. При цьому великого значення має організація правильної годівлі, утримання тварин й догляду за ними, створення добрих санітарно-гігієнічних умов одержання, зберігання молока, при яких би повністю виключалася можливість його псування.

При виробництві, заготівлі й переробці цього цінного продукту важливе добросовісне ставлення до справи всіх без винятку людей, зайнятих його виробництвом і переробкою. Дуже важливим є вивчення впливу всіх зооветеринарних факторів на склад, властивості і якість молока.

Працівники, які мають відношення до виробництва молока, повинні дбати про збереження високих якісних показників молока, оскільки протягом всього технологічного процесу його виробництва є фактори, які знижують якість молока.

Вимоги до якості молока встановлені відповідними нормативними документами. Для виконання їх необхідно значно підвищити загальну культуру ведення молочного скотарства, навести відповідний санітарний порядок на фермах, суворо дотримуватися правил машинного доїння і первинної обробки молока в господарствах, мати висококваліфіковані, обізнані з правилами одержання високоякісного молока кадри. Важливо також вміти своєчасно і правильно визначати і якнайдовше зберігати якість одержаного молока.

2. Мета і завдання досліджень

Місце проведення досліджень: дослідження проведені на базі ВП «АФ ім. Шевченка» ТОВ «АФ ім. Довженка» с. Лютенька Гадяцького району, Полтавської області.

Об'єкт досліджень: санітарно - гігієнічні параметри виробництва молока, первинна обробка молока, оцінка його якості.

Мета досліджень: проведення аналізу технологічних процесів виробництва молока, аналіз первинної обробки і оцінки якості молока в умовах господарства.

Для досягнення поставленої мети були виконані такі завдання:

? проведення аналізу загальної господарсько-економічної діяльності ВП АФ «ім. Шевченка» ТОВ АФ «ім. Довженка»;

? проведення аналізу ресурсів підприємства, його технічного забезпечення;

? аналіз структури стада ВРХ в господарстві;

? вивчення технології утримання і годівлі тварин;

? вивчення технології отримання і первинної обробки молока;

? ознайомлення із технікою оцінки якості молока;

? порівняльні дослідження зміни показників жирності і вмісту білку молока в залежності від сезону року на основі даних товарно-транспортних накладних;

? аналіз санітарно-гігієнічних норм утримання тварин;

? аналіз стану охорони праці;

? аналіз екологічної експертизи;

? аналіз економічної ефективності діяльності підприємства.

Для проведення даних досліджень застосовувалися методи аналізу річних звітів діяльності господарства, форм зоотехнічного обліку, товарно-транспортних накладних здачі молока на молокопереробне підприємство. Методом спостереження відбулося ознайомлення з утриманням тварин, організацією доїння, організацією первинної обробки молока.

3. Огляд літературних джерел

3.1 Вплив умов утримання та годівлі на якість молока

Висока якість молока забезпечуються не лише вмістом у ньому певної поживних та біологічно-активних речовин, але й відповідними санітарно-гігієнічними властивостями. Для одержання молока високої якості потрібно не тільки правильно годувати тварин, а й дотримуватись санітарно-гігієнічних умов на фермах. Порушення їх призводять до значного бактеріального забруднення молока, яке є сприятливим середовищем для розвитку мікроорганізмів. Високе бактеріальне забруднення зумовлює швидку втрату свіжості та псування молока. В ньому можуть розвиватися молочнокислі, пропіоновокислі, гнильні та різні хвороботворні мікроорганізми. При цьому змінюються поживні й технологічні властивості молока. [18]

Серед державних законодавчих та нормативних актів і стандартів, прийнятих в останні десятиріччя у тому числі з метою забезпечення якості молока, можна назвати такі: ДСТУ 3662-97; норми ЄС: ТGІ 200; GМР.GНР НАССР. Всі законодавчі акти розвинених країн вимагають від виробника дотримання основних умов: безпечне молоко можна одержати лише від здорової тварини при дотриманні всіх санітарно-гігієнічних і ветеринарних вимог на всіх етапах його виробництва. [9]

Молоко є добрим середовищем для розвитку різних мікроорганізмів. Джерелами механічного і мікробного забруднення молока від утворення його в молочній залозі і до того, як воно надходить до споживача, можуть бути вим'я корови, шкіра, підстилка, повітря, корми, доїльні апарати, молочне обладнання, руки і одяг обслуговуючого персоналу. [16]

Під час здавання продукції на молокоприймальні підприємства її бактеріальне обсіменіння досягає від 500 тис. до 4 млн. бактерій в 1 мл. З такого молока практично неможливо виготовити високоякісні молочні продукти. Тому, виходячи з нав...

Другие файлы:

Економічна ефективність переробки молока та шляхи її підвищення на прикладі ЗАТ "Бахмачмолококонсерв"
Народногосподарське значення та розміщення переробки продукції. Сучасний рівень виробництва молочної продукції та показники ефективності її переробки....

Аналіз технології виробництва молока
Сучасні підходи до технології виробництва молока в реформованих сільськогосподарських підприємствах. Особливості годівлі дійних корів. Характеристика...

Удосконалення технології виробництва молока в умовах ФГ "Щербич" с. Багринівці Літинського району з подальшою його переробкою на ВАТ "Літинський молокозавод"
Технологічні властивості, склад та якість молока корів української чорно-рябої молочної породи. Проектна технологія виробництва молока в господарстві....

Аналіз технології виробництва та переробки яловичини в умовах АФ "Надія" Чугуївського району Харківської області
Динаміка i структура земельних угідь та посівних площ, характеристика поголів'я і продуктивності тварин у господарстві. Аналіз технології вирощування...

Технологія виробництва молока у ПАТ "Полтаваплемсервіс"
Аналіз технології виробництва молока у ПАТ "Полтаваплемсервіс" Полтавської області. Особливості технології відкорму, генеалогічної структури стада, го...