Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Сельское, лесное хозяйство и землепользование

Ріст і продуктивність люцерни залежно від прийомів догляду в агрофірмі "Зоря" Голованівського району Кіровоградської області

Тип: дипломная работа
Категория: Сельское, лесное хозяйство и землепользование
Скачать
Купить
Ефективність механізованого догляду за посівами люцерни. Морфо-біологічні особливості люцерни, основні фактори її росту і розвитку. Технологія вирощування люцерни у агрофірмі "Зоря". Біоенергетична ефективність прийомів механічного догляду за посівами.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

УМАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Факультет агрономії,

Кафедра рослинництва

Дипломна робота

на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня “Бакалавр”

з напряму 6.090101 “Агрономія“

Ріст і продуктивність люцерни залежно від прийомів догляду в агрофірмі „Зоря” Голованівського району Кіровоградської області

Виконав Тофан С.І

Науковий керівник

Зінченко О. І.

Умань - 2011 р.

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

1.1 Ефективність механізованого догляду за посівами люцерни

РОЗДІЛ 2. ХАРАКТЕРИСТИКА ОБ'ЄКТУ ДОСЛІДЖЕНЬ

2.1 Класифікація люцерни

2.2 Морфологічні і біологічні особливості люцерни

2.3 Основні фактори росту і розвитку сорти люцерни

2.4 Технологія вирощування люцерни у агрофірмі „Зоря”

РОЗДІЛ 3. УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ

3.1 Умови проведення досліджень

3.2 Методика проведення досліджень

3.3 Агротехніка вирощування люцерни у досліді

РОЗДІЛ 4. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

4.1 Ріст і розвиток рослин люцерни

4.2 Врожайність люцерни

4.3 Біоенергетична економічна ефективність прийомів механічного догляду за посівом люцерни

4.3.1 Біоенергетична ефективність

4.3.2 Економічна ефективність

РОЗДІЛ 5. ОРГАНІЗАЦІЯ УМОВ І ЗАХОДІВ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЛЮЦЕРНИ у АГРОФІРМИ “ЗОРЯ”

ВИСНОВКИ

ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

ВСТУП

Люцерна відноситься до першокласних кормових культур, серед бобових багаторічних трав по поживній цінності. В сухій речовині люцерни зібраної в фазі бутонізації - початку цвітіння понад 20% жиру. В листі, якого в зеленій масі до 50%, - відповідно 28 - 30 і 4, 2 - 4, 6%.

Люцерна - високопоживний зелений корм, найвищої якості сіна, сінажу, сінного борошна, гранул, брикетів. Трав'яним протеїновим концентратом можна з успіхом заміняти значну кількість зернових концкормів при відгодівлі свиней, птиці, великої рогатої худоби. Суміші люцерни із злаковими травами - стоколосом, райграсом високим, вівсяницею (кострицею) лучною та інші дають високоякісне сіно. Люцерна в системі зеленого конвеєра забезпечує необхідний вміст повноцінного протеїну в зеленому трав'яному раціоні всіх видів поголів'я худоби і птиці. Її можна використовувати і для випасу худоби у поєднані з випасами на культурних та природних пасовищах. Як відомо, люцерна має дуже велике агротехнічне значення. За різними даними досліджень при одержані по 450 - 500 ц/га зеленої маси протягом трьох - чотирьох років за рахунок кореневих і післяжнивних решток люцерни ґрунт збагачується такою кількістю органічної речовини, яка знаходиться 60 - 80 т гною. При високій продуктивності, за даними інституту кормів УААН, люцерна щорічно збагачує ґрунт 120 - 200 кг азоту на гектар [8-10, 22, 27].

Спостереження в господарствах Голованівського району Кіровоградської області показують, що люцерна при відповідній технології може використовуватися 4-5 і більше років, проти 2-3 років у багатьох господарствах України. Це не лише великий вплив на родючість ґрунту, досягається велика економія дорогого насіння. Його потрібно в 2 - 3 рази менше порівняно з конюшиною, період використання якої 1 - 2 роки [8-10].

Мета досліджень полягала і вивченні ефективності технологічних заходів вирощування люцерни на корм, а саме: впливу механічного догляду та ріст продуктивності люцерни.

Завдання досліджень:

- вивчити ефективність весняного обробітку люцерни зубовими та голчастими боронами, весняного та осіннього глибокого розпушування долотовидними лапами, ріст і продуктивність люцерни другого і третього років вирощування.

- провести аналіз економічної та біоенергетичної ефективності вказаних прийомів вирощування люцерни.

РОЗДІЛ 1. ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

1.1 Ефективність механізованого догляду за посівами люцерни

Добре засвоєння поживних речовин рослинами з ґрунту не можливе без забезпечення оптимальних показників його фізичного стану. Як відомо, одним з важливих показників фізичного стану - є його ущільнення. На люцерні - це в першу чергу збиральні і транспортувальні агрегати, випасання худоби, яке має місце після другого укосу внаслідок чого ці ґрунти ущільнюються, особливо при відсутності опадів, або в результаті випадання їх значної кількості.

Люцерна належить до рослин які погано ростуть на ущільнених ґрунтах, як стверджують В. М. Рабінович, В. І. Жарінов [28], Б. С. Зінченко [8]. Це також стосується, наприклад, картоплі, гарбузів, а серед злакових багаторічних трав - стоколосу безостого, пирію повзучого, конюшини червоної та ін. В той же час такі культури, як кукурудза і соняшник, ростуть при значному ущільненні ґрунту [Зінченко О.І. 19]; [Бабич А.О. 21]. А тому, однією з головних причин, що люцерна має досить короткий період продуктивного використання -- всього 3 роки, який зовсім не відповідає біологічним і економічним показникам цієї культури є ущільнення ґрунту [Малий В.П. 30]. Тому люцерна вимагає пухких ґрунтів, з добре водопровідним, пухким підґрунтям, яке сприяє доброму розвитку кореневої системи [28].

Для кожного ґрунту є свої показники оптимальної об'ємної маси (ущільненості, твердості), їх називають ще рівноважною щільністю ґрунту, що добре відображено у підручниках Рубіна С.С., Михайловського А. Г., Ступакова В.П., Гордієнка В. П., Єщенка В. О. та інших. Ущільнення ґрунту до 1, 35 - спричиняє різке погіршення відростання люцерни. При цьому знижується водопроникна здатність і збільшується ерозія ґрунту [Зінченко О. І., В.Н. Салатенко, Білоножко М.А. 35, Лупашку М.Ф. ]13], [Зінченко О.І. 19, 35, Зінченко Б. С. 8 та ін.]. Зокрема Рабінович В.М. та Жарінов В. І. [26] вказують, що коли на глибині 30 см щільність ґрунту 1,2-1,3 г/см3, то фактично під посівами люцерни третього року життя вона буде 1,7-1,7 г/см3. З цього витікає постійна необхідність не лише достатнього живлення, а й забезпечення відповідної щільності ґрунту шляхом більш глибокого обробітку, крім боронування. Про це вказано вже в роботах Кобурна Ф.Д. [16], Вільямса В. Р. [5]. Уже тоді, коли не було таких збиральних і транспортних агрегатів, зверталась увага на необхідність радикального розпушування посівів люцерни. На необхідність більш глибокого розпушування люцерни 2-3 років шляхом дискування і долотування вказують Байгулов В.П. [4], Зінченко Б. С. [8],Зінченко О.І. [9], Ківер В.Ф., Мелуца Р. Пилипченко А. [11] та інші. На доцільність осіннього і весняного долотування люцерни з одночасним боронуванням вказують Дедаєв [6] Зінченко О.І. [24]. За даними Херсонського сільськогосподарського інституту Зінченко О.І. [9] розпушування люцерни на зрошуваних площах весною і після укосів долотовидними лапами забезпечує одержання 628 ц/га зеленої маси і 237,2 ц/га сіна, дискування 394 ц/га зеленої маси і 163 ц/га сіна, боронування 577 ц/га зеленої маси і 154 ц/га сіна.

Але це для зрошуваних площ Степу. У Лісостепу, в тому числі і його південній частині ресурсів зрошення немає, але як свідчить досвід господарств Голованівського району і, зокрема агрофірми „Зоря”, де люцерні і еспарцету приділяють достатньо уваги високі врожаї цих культур і, особливо люцерни одержують вже тривалий час.

Розпушування різними знаряддями позитивно впливає на ріст і розвиток люцерни на різних ґрунтах і в різних регіонах СНД і за Рубежем Рубцов М.И. [37]; Канада; Лаурх В.Х., [38] - США; а також в інших країнах - Shearu R.W., 2004; Santzucek J., [47].

Слід відмітити, що це часто лише обробіток важкою зубовою або ж голчастою бороною [22,23,24] хоч звертається увага і на більш радикальні прийоми - дискування навесні або обробіток долотовидними лапапми [16,17,18,24,25].

Ряд авторів Г.П. Квітко, Д.П. Біліченко, А.О. Бабич [33], вважають розпушування важливим прийомом в системі технології вирощування люцерни на корм, що дозволяє без добрив на суглинкових ґрунтах значно підвищити продуктивність люцерни.

Гордієнко В.П., Костогриз П.В. [46] звертають увага на те, що розпушуваня сприяє надходженню повітря в ґрунт, покращує автофіксацію люцерни, водний і поживний режим ґрунту.

Розпушування також продовжує тривалість використання люцерни, яка може продуктивно вегетувати не 3-4, а 5-7 років і більше, так вважають кудинов М.П. [12], Кобурн Ф. [10], Лупашку М.Ф. [13], Зінченко О.І., Алексєєва О.С., Приходько П.М. [22] та ін.

У давньому виданні по люцерні Кобурна Ф.Д. [10] вказується, що люцена у Франції і США ХІХ стор. на одному місці вегетувала десятки років. Певно це пояснюється тим, що в той час не було важких сільськогосподарських знарядь. А тому ґрунт мав так звану рівноважну щільність, тобто щільність, якою характеризується ґрунт....

Другие файлы:

Соціально-економічна характеристика Знам’янського району Кіровоградської області
Економіко-географічне положення та природний потенціал Знам’янського району Кіровоградської області. Напрямки розвитку промисловості. Рівень розвитку...

Оцінка епізоотичної ситуації та розробка профілактичних заходів щодо фасціольозу великої рогатої худоби в умовах спільного ТОВ "Цвітнянське" Олександрівського району Кіровоградської області
Оцінка епізоотичної ситуації, здійснена шляхом аналізу ветеринарної документації та проведення досліджень в спільному ТОВ "Цвітнянське" Олександрівськ...

Оцінка діяльності ФГ "Красляни" Маловисківського району Кіровоградської області
Організаційно-економічна характеристика господарства ФГ "Красляни" в м. Мала Виска Кіровоградської області. Планування діяльності підприємства в умова...

Управління виробничими запасами на підприємстві СТОВ "Урожай" Голованівського району Кіровоградської області
Фінансово-економічна характеристика підприємства та організація управління виробничими запасами СТОВ "Урожай". Аналіз динаміки та оборотності виробнич...

Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення в СФГ "Центр" Добровеличківського району Кіровоградської області
Розвиток виробництва соняшнику в Україні, проблеми підвищення його економічної ефективності та конкурентоспроможності на прикладі діяльності СФГ "Цент...