Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення в СФГ "Центр" Добровеличківського району Кіровоградської області

Тип: дипломная работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Розвиток виробництва соняшнику в Україні, проблеми підвищення його економічної ефективності та конкурентоспроможності на прикладі діяльності СФГ "Центр" в Добровеличківському районі Кіровоградської області; застосування нових технологій, собівартість.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство аграрної економіки України

Уманський національний університет садівництва

Факультет економіки і підприємництва

Кафедра економіки

Спеціальність 7.050107 „Економіка підприємства”

Дипломна робота

Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення в СФг „Центр” Добровеличківського району Кіровоградської області

Виконала студентка 51ес групи

ОКР „спеціаліст” О.О. Шурдук

Науковий керівник,

к. е. н., ст. викладач О.В. Жарун

Умань - 2010

РЕФЕРАТ

На дипломну роботу студентки факультету економіки та підприємництва Уманського національного університету садівництва Шурдук Ольги Олександрівни на тему” „Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення в СФГ „Центр” Добровеличківського району Кіровоградської області

Виробництво соняшника в Україні залишилось однією з галузей, яка все ще утримає економіку значної кількості господарств в задовільному стані. Звичайно, що показники погіршились відносно попереднього періоду, але Україна не втратила своєї позиції на світовому ринку і міцно залишається в першій десятці країн-виробників соняшника.

Дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел, який включає 55 наукових праць. Загальний об'єм роботи складає 86 сторінки. Робота містить 22 таблиці, 3 рисунки.

Метою дипломної роботи є дослідження ефективності виробництва соняшнику в СФГ „Центр” Добровеличківського району Кіровоградської області.

У першому розділі роботи висвітлено значення і розвиток виробництва соняшнику в Україні, розкрито теоретико- методичні проблеми підвищення його економічної ефективності та конкурентоспроможності.

У другому розділі наведено організаційно-економічну характеристику досліджуваного підприємства, визначено місце і значення соняшнику для його економіки, досліджено тенденції розвитку соняшнику у підприємстві та проведено аналіз економічної ефективності його функціонування.

У третьому розділі містяться пропозиції щодо поліпшення економічної ефективності виробництва соняшнику, визначено резерви збільшення його обсягів.

Ключові слова: економічна ефективність, ринок, соняшник, конкурентоспроможність, сільськогосподарські культури.

ЗМІСТ

ВСТУП

Розділ 1. Сучасні проблеми виробництва соняшнику

1.1 Теоретичні основи ефективності виробництва соняшнику

1.2 Проблеми вирощування соняшнику

1.3 Застосування нових технологій вирощування соняшнику

Розділ 2 Досягнутий рівень ефективності виробництва соняшнику і дослідження його тенденції

2.1 Організаційно - економічна характеристика підприємства

2.2 Аналіз посівних площ, урожайності і валових зборів соняшнику

2.3 Аналіз собівартості соняшнику та вплив факторів на її рівень

2.4 Економічна ефективність виробництва соняшнику

РОЗДІЛ 3. Шляхи та резерви підвищення ефективності виробництва соняшнику в підприємстві

3.1 Резерви збільшення виробництва соняшнику

3.2 Шляхи підвищення ефективності виробництва соняшнику

Розділ 4. Аналіз рівня травматизму та заходи

по зниженню його на прикладі СФГ “Центр” Добровеличківського району Кіровоградської області

ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ВСТУП

У соціально-економічному розвитку країни сільське господарство посідає особливе місце. Це одна з основних галузей народного господарства, яка забезпечує виробництво продуктів харчування і є найпершою умовою суспільства. Продукти сільського господарства і промислові товари, що виробляються з сільськогосподарської сировини, становлять 75% фонду народного споживання.

Провідна роль у розвитку продуктивних сил країни належать галузям промисловості, однак неодмінною умовою соціально-економічного прогресу є підвищення ефективності сільського господарства.

Увага до проблеми підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва в цілому та вирощування соняшника зокрема викликана, насамперед тим, що від успішного розв'язання її залежить зростання дохідності підприємств, підвищення конкурентоспроможності продукції на внутрішньому та світовому ринках, забезпечення сталого розвитку агропромислового комплексу. До розгляду цих проблем звертаються багато науковців, серед них М.Ю. Коденська, К.В. Колузанов, A.A. Побережна та інші.

Насіння олійних культур - унікальна сировина для отримання харчових та технічних олій, дешевих харчових та кормових видів білка з особливими біологічними та функціональними властивостями, високим вмістом біологічно активних речовин та широким набором макро-, мікро- та ультрамікроелементів. Рослинні олії необхідні всім галузям народного господарства. Вони можуть бути надійним джерелом валютних надходжень.

Серед українських олійних культур найбільше значення для цієї мети мають соняшник, соя та ріпак. За обсягом посівних площ олійні культури поступаються лише зерновим (пшениці та ячменю). Серед них, особливо в останні роки, домінуюче місце займає соняшник, частка якого у структурі виробництва олійних культур становить понад 90%. Очевидна важливість цієї культури - нині в Україні соняшник є основною культурою для виробництва рослинної олії та високобілкових кормів, а його експорт приносить значний валютний прибуток. Україна займає одне з провідних місць серед соняшникосіючих держав, виробляючи щорічно близько 10% насіння соняшнику у світі. У структурі валової продукції сільського господарства соняшник також відіграє помітну роль.

Отже, соняшник є економічно вигідною культурою, але ефективність його виробництва останніми роками знижується. Урожайність цієї культури перебуває на низькому рівні -- 8-12 ц/га, для нарощування виробництва соняшнику при такій низькій продуктивності аграрії збільшують посівні площі. Це призводить до порушення сівозміни та виснаження ґрунтів, внаслідок чого знижується урожайність сільськогосподарських культур і в тому числі соняшнику. Тому необхідно знайти шляхи підвищення урожайності соняшнику, а отже і ефективності його виробництва. В цьому і полягає актуальність вибраної теми дипломної роботи.

Метою дослідження, проведеного в дипломній роботі, є вивчення сучасного стану та визначення напрямків перспективного розвитку виробництва соняшнику.

Об'єктом дослідження виступає СФГ «Центр» Добровелічківського району Кіровоградської області.

Для досягнення зазначеної мети в роботі поставлені та вирішені такі завдання:

- дана оцінка і визначені тенденції сучасного стану виробництва соняшнику;

- запропоновані заходи для здійснення виробництва соняшника більш ефективними.

При проведені досліджень використовувалися монографічний, графічний методи, кореляційно-регресійний аналіз, метод ланцюгових підстановок, вирівнювання, рядів динаміки, порівняння та ін.

Розділ 1. Сучасні проблеми виробництва соняшнику

1.1 Теоретичні основи ефективності виробництва соняшника

Основною метою економічної стратегії розвитку агропромислового комплексу України є неухильне піднесення матеріального рівня життя населення. Досягнення цієї мети вимагає насамперед вирішення продовольчої проблеми на основі підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва. Тому основне завдання сільського господарства полягає в забезпеченні зростання і сталості виробництва для повнішого задоволення потреб населення в продуктах харчування і промисловості - в сировині [1].

На сучасному етапі проблема підвищення ефективності агропромислового виробництва є визначальним фактором економічного і соціального розвитку суспільства.

Здоровцов О.І. та Семенда Д.К. зазначають, що ефективність виробництва як економічна категорія відображує дію об'єктивних економічних законів, яка проявляється в результативності виробництва. Вона є тією формою, в якій реалізується мета суспільного виробництва. Економічна ефективність показує кінцевий корисний ефект від застосування засобів виробництва і живої праці, а також сукупних їх вкладень [14].

Економічна ефективність виробництва визначається відношенням одержаних результатів до витрат засобів виробництва і живої праці. Ефективність виробництва - це узагальнююча економічна категорія, якісна характеристика якої відображується у високій результативності використання живої і уречевленої у засобах виробництва праці [47].

Як економічна категорія, вважає Андрійчук В.Г., ефективність виробництва нерозривно пов'язана з необхідністю дедалі повнішого задоволення матеріальних і культурних потреб населення України. Тому підвищення ефективності суспільного виробництва характеризується збільшенням обсягів сукупного продукту та національного доходу для задоволення потреб безпосередніх виробників і суспільства в цілому при найменших сукупних витратах на одиницю продукції [2].

На думку Мацибори В.Г. економічна ефективність сільськогосподарського виробництва означає одержання максимальної кількості продукції з 1 га земельн...

Другие файлы:

Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення в господарстві "Кодимський" Первомайського району Миколаївської області
Народногосподарське значення соняшнику. Перспективи розвитку соняшнику, його вплив на економіку підприємства. Шляхи підвищення економічної ефективност...

Економічна ефективність виробництва соняшнику і шляхи її підвищення в ТОВ "Савранський ЗПТ"
Економічна кон’юнктура і тенденції розвитку ринку соняшнику в Україні. Ефективність виробництва насіння соняшнику і аналіз його рівня у ТОВ "Савранськ...

Економічна ефективність виробництва соняшнику
Напрямки підвищення економічної ефективності виробництва соняшнику в ТОВ "Дружба" Вознесенського району. Місце сільськогосподарської культури в економ...

Економічна ефективність виробництва сої і шляхи її підвищення
Комплексна механізація та вдосконалення технології виробництва сої на сільськогосподарському підприємстві "Надія" с. Перехрестівка Сумської області. Д...

Соціально-економічна характеристика Знам’янського району Кіровоградської області
Економіко-географічне положення та природний потенціал Знам’янського району Кіровоградської області. Напрямки розвитку промисловості. Рівень розвитку...