Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Государство и право

Закон і прецедент як єдина система в англійській правотворчості

Тип: курсовая работа
Категория: Государство и право
Скачать
Купить
Загальна характеристика законодавства в англосаксонській правовій системі, поняття законодавства та його особливості. Роль прецеденту у судовій практиці. Співвідношення судового прецеденту та нормативно-правового акту в системі англійського права.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Зміст

Вступ

Розділ 1. Загальна характеристика законодавства в англосаксонській правовій системі

1.1 Поняття законодавства та його особливості

1.2 Роль закону як джерела в англосаксонській правовій системі

1.3 Реформування законодавства у ХХ столітті

Розділ 2. Загальна характеристика судової правотворчості в англосаксонській правовій системі

2.1 Загальне право: поняття та особливості

2.2 Право справедливості та його співвідношення із загальним правом

2.3 Роль прецеденту у судовій практиці

Розділ 3. Правило прецеденту і закон в англосаксонській правовій системі

3.1 Характер законодавчої норми

3.2 Застосування правила прецеденту в англосаксонській правовій системі

3.3 Співвідношення судового прецеденту та нормативно-правового акту в системі англійського права

Висновки

Список використаних джерел

Вступ

Актуальність роботи. Вибір даної теми курсової роботи обумовлений тим, що закон в сьогоднішній Англії грає не меншу роль, ніж судова практика. Однак англійське право залишається правом судової практики з двох причин: по-перше, судова практика продовжує керувати розвитком права в різних, дуже важливих галузях, по-друге, звикнувши до вікового панування судової практики, англійські юристи досі не звільнилися від впливу традиції. Для них норма права буде справжньою лише тоді, коли вона постане на тлі конкретного випадку і виявиться необхідної для вирішення спору.

Крім того, набула поширення тенденція того, що судовий прецедент, сприяючи більш детальному врегулюванню суспільних відносин, створює значну кількість казуальних норм, що, у свою чергу, ускладнюють пошук необхідного прецеденту. А з іншого боку, статут набуває більшого вжитку, бо дозволяє швидше і рішучіше внести зміну в право.

Слід зазначити, що закон і прецедент отримали рівні права, а тому інститут англійського права необхідно розглядати у сукупному розвитці статутного і прецедентного права.

Метою даної роботи є встановлення умов та закономірностей розвитку закону й прецеденту як єдиної системи в англійській правотворчості.

Мета роботи передбачає реалізацію таких завдань:

· дослідити історію становлення та розвитку судового прецеденту та закону;

· визначити роль закону як джерела права в англійській правовій системі;

· охарактеризувати сучасні тенденції розвитку англійського законодавства;

· виявити особливості загального права;

· охарактеризувати взаємодію загального права та права справедливості;

· визначити роль прецеденту у судовій практиці;

· дослідити взаємодію прецеденту та закону.

Об'єктом дослідження є історія становлення та розвитку судового прецеденту та законодавства в англійській правовій системі.

Предметом дослідження є характер взаємодії судового прецеденту і законодавства та їх роль у формуванні англійського права.

Методологічною основою даної курсової роботи було обрано діалектичний метод наукового пізнання, який дає змогу розглядати закон і прецедент у їх розвитку, зв'язку між собою й із суспільством. Основою дослідження стали також спеціальні наукові методи системного, історичного та структурно-функціонального аналізу. Історичний метод використовувався насамперед для дослідження генези судового прецеденту та закону; структурно-функціональний - для виявлення ознак закону та прецеденту, їхнього місця та ролі в творенні англійського права.

Структура курсової роботи. Дана робота складається зі вступу, трьох розділів, що включають у себе 9 підрозділів, висновків, списку використаних джерел. Загальна кількість сторінок - 28. Список використаних джерел нараховує 23 найменування.

Розділ 1. Загальна характеристика законодавства в англійській правовій системі

1.1 Поняття закону та його особливості

Закон - формальний, оформлений у письмовому вигляді акт, який виходить від вищого законодавчого органу влади (в Англії, Канаді та Австралії -- це Парламент, у США - це Конгрес та легіслатури). До законів належать всі ті акти, що створюються законодавчою та виконавчою владами і протиставляються актам судової влади [19, с. 25].

В Англії закони набули форми статутів. Статути приймаються Парламентом -- вищим законодавчим органом Сполученого Королівства -- і повинні бути схвалені королевою.

Відомий англійський юрист Е. Дженкс зазначає, що на відміну від судового рішення статут є формальною постановою щодо будь-якого правила поведінки, яке в майбутньому підлягає дотриманню тими особами, до яких воно звернене. Закон не намагається, на відміну від судового рішення, вирішити спір, який уже виник, чи накласти покарання за вже здійснений вчинок [10, с. 56].

В Англії дуже важливе значення має принцип верховенства статутів, який ґрунтується на принципі правового суверенітету Парламенту. Цей принцип полягає в тому, що вся законодавча влада зосереджена в Парламенті і що тільки він може приймати та скасовувати статути, зупиняти їх дію; Парламент має право видавати та скасовувати будь-які закони з будь-якого питання; немає жодної особи чи установи, за якими англійський закон визнавав би право порушувати або не виконувати законодавчі акти Парламенту.

Верховенство статутного законодавства можна підтвердити такими положеннями права:

1) жодний орган, у тому числі суд, не має права брати під сумнів законність прийнятих Парламентом актів, однак в Англії не існує системи судового контролю за законодавчим процесом і законами;

2) лише прийнятий Парламентом статут може прямо скасовувати статут, прийнятий ним раніше. До того моменту статути вважаються вічними і підлягають застосуванню суддями до їх формального скасування чи закінчення встановленого в них строку дії.

3) закон може змінювати або скасовувати положення чинного загального права (тобто судові прецеденти). На практиці статути здебільшого приймаються для внесення необхідних змін і доповнень до чинного права.

Принципи англійського права встановлюються саме суддівським правом, а статут лише деталізує їх. Статут запозичує категоріальний апарат, розроблений прецедентним правом. Для статуту дуже важливим є його тлумачення в судах, оскільки судді привласнили право інтерпретувати статути, посилаючись на те, що вони краще за інших можуть пояснити їх зміст. В Англії традиційно вважається, що прийнятий закон починає “жити”, стає правовою забороною чи зобов'язанням тільки після того, як він буде застосований суддею [10, с. 58].

У найзагальнішому вигляді акти, прийняті Парламентом, поділяються на дві основні групи: публічні і приватні. Деякі акти містять положення змішаного характеру -- публічного і приватного, тому вони є “гібридними”. Публічні статути встановлюють загальні правила поведінки, що поширюються на невизначене коло осіб, і діють на всій території країни або її істотній частині. Приватні акти спрямовані на встановлення винятків з чинного права для окремих осіб та територій. Вони встановлюють особливі повноваження або привілеї для певної особи чи групи осіб.

Це пояснюється тим, що у правовій системі Англії будь-яке законодавчо встановлене правило поведінки, незалежно від того, має воно загальний чи індивідуальний характер, вважається правовою нормою. Тому в англійському праві відсутній поділ на нормативні та індивідуальні акти.

Статут припиняє свою дію в разі, якщо він був замінений іншим статутом; якщо в тексті статуту був визначений період, на який він зберігає свою силу; якщо була визначена мета прийняття статуту і вона досягнута. Давність

прийняття статуту не може бути підставою для припинення його дії.

Отже, закон в Англії -- акт, прийнятий в установленому порядку в однаковій редакції обома палатами парламенту і санкціонований (підписаний) монархом. Проте закон, не має такої сили як судовий прецедент, а тому аби набути юридичної сили, він має бути затверджений, розтлумачений і застосований на практиці суддею. Через такий взаємозв'язок статуту і прецеденту в регулюванні суспільних відносин важко встановити, яке джерело є більш важливим.

1.2 Роль закону як джерела права в англійській правовій системі

На нашу думку, закон в англійському праві є другим джерелом права після судової практики. Як відомо, в Англії не має писаної конституції, і те, що англійці називають конституцією, являє собою комплекс норм законодавчого, а ще частіше судового походження, що гарантують основні свободи громадян і покликані обмежити свавілля влади.

Відповідно до класичної теорії, закон привносить лише ряд поправок і доповнень до права, створеного судовою практикою. У ньому слід шукати не принципи права, а лише рішення, які уточнюють або підкріплюють принципи, вироблені судовою практикою. Створені суверенним органом, що представляє націю, - парламентом, закони повинні в точності застосовуватися суддями. Разом з тим вони тільки вносять деякі винятки у загальне право і, згідно з приказкою “exceptio est strictissimae interpretationis”, повинні тлумачитися обмежувально [9, с. 317].

Закон, згідно традиційної англійської концепції, не вважається нормальною формою вираження права,...

Другие файлы:

Судовий прецедент як результат правотворчості Верховного суду США

Поняття та соціальне призначення правотворчості
Визначення поняття та головне призначення правотворчості, її ознаки та основні функції. Характеристика принципів гуманізму, демократизму, законності,...

Судебный прецедент
Прецедентная система права. Судебный прецедент как источник права. Качественное правовое регулирование отношений. Классификация судебных прецедентов и...

Особливості відмінкових парадигм в англійській та українській мовах
Поняття граматичної категорії в англійській мові. Співвідношення відмінків української та англійської мов, їх особливості при перекладі іменника з при...

Стилістичні функції артикля та займенника в англійській мові
Класифікація артиклів та займенників у англійській мові. Функції, умови використання, характеристики, різновиди артиклів та займенників у сучасній анг...