Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономика

Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр)

Тип: курсовая работа
Категория: Экономика
Скачать
Купить
Значення категорій економічного розвитку та зростання. Загальні відомості про Програму Розвитку ООН, мета діяльності організації в Україні. Складові індексу людського розвитку. Характерна риса регіональних відмінностей даного показнику в Україні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національний університет водного господарства та природокористування

Кафедра економічної теорії

Індивідуальне навчально-дослідне завдання

На тему:

“ Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр) ”

Рівне 2011

План

Вступ

1. Загальні відомості про Програму Розвитку ООН (ПРООН)

2. ПРООН в Україні

3. Поняття та складові індексу людського розвитку

3.1 Валовий внутрішній продукт

3.2 Грамотність

3.3 Тривалість життя

3.4 Місце України за індексом людського розвитку

3.5 Людський розвиток в Україні: регіональна оцінка

Висновок

Список використаної літератури

Додатки

економічний розвиток регіональний

Вступ

Сьогодні в період трансформаційних змін соціальної та економічної системи України та багатьох країн світу однією з найважливіших проблем суспільства є не лише збереження, а й примноження людського потенціалу країни. Це завдання може бути реалізовано лише за умови забезпечення стійкого та динамічного людського розвитку, що має відбуватись на якісно новій основі і який потребує адекватного та соціально гарантованого економічного забезпечення.

Поряд із цим в економічній теорії ще залишаються нерозв'язаними ряд концептуальних проблем, що пов'язані із визначенням сутності людського розвитку як соціально-економічної категорії, а також пошуком оптимальних та репрезентативних індикаторів його вимірювання, що мають врахувати як світовий досвід так і специфіку національних умов.

Актуальним в теоретичному та практичному плані є поглиблене розуміння тих тенденцій, закономірностей і факторів, що визначають стан, рівень та перспективу якісної динаміки людського розвитку населення України в складних сучасних умовах, а також наукове обґрунтування шляхів та ефективних механізмів забезпечення цього процесу.

Кінцевою метою економічного розвитку будь-якої країни та світу в цілому має бути створення умов для всебічного розвитку людини, покращення її добробуту, забезпечення її довгого та здорового життя. Саме за рівнем розвитку людського потенціалу можна судити про рівень соціально-економічного розвитку країни в цілому.

Метою даної роботи є уточнення категорій економічного розвитку та економічного зростання, а також оцінка розвитку регіонів за індексом людського розвитку.

1. Загальні відомості про Програму Розвитку ООН (ПРООН)

Програма була створена рішенням Генеральної Асамблеї ООН в 1965 р., її діяльність фінансується з добровільних внесків держав, тому зберігається їхній контроль над фінансуванням операцій. Це впливова міжнародна організація, що має численний апарат фахівців. Її штаб-квартира розташована у Нью-Йорку. У більш ніж 100 країнах миру вона має свої постійні представництва. Діяльність ПРООН у цей час ведеться майже у всіх країнах, що розвиваються. Її направляє Рада керуючих, у який входять представники близько 50 держав, що обираються ЭКОСОС строком на три роки. Головними критеріями надання Допомоги по цій програмі виступають такі ключові показники, як чисельність населення й обсяг ВВП розраховуючи на душу населення країни-одержувача допомоги. Допомога надається по п'ятирічних орієнтовних завданнях по конкретних проектах в основному в трьох формах: напрямок фахівців, доставка устаткування й підготовка національних кадрів. Частка фінансування ПРООН становить від 50 до 100%, залежно від рівня розвитку країни.

Сильні зв'язки ПРООН з Міжнародним банком реконструкції й розвитку, з яким вона координує свою діяльність. Орієнтація ПРООН чітко проглядається в тім обставині, що більшість її програм у країнах, що розвиваються, майже завжди виявляється під контролем західних фірм. У веденні Ради керуючих ЦРООН діють кілька автономних добровільних фондів допомоги; найбільш великий з них - це фонд ООН в області народонаселення (ЮНФПА).

Концепція людського розвитку розглядає розвиток людини як основну мету і критерій суспільного прогресу. Головні цілі людського розвитку мають три напрямки розвитку: по-перше, тривалість життя людини, підтримуючи задовільний стан здоров'я, по-друге, одержання освіти, яка відповідає сучасним вимогам, по-третє - доступ до засобів, що забезпечують гідний рівень життя.

Найважливішим показником є щорічний індекс людського розвитку (ІЛР) у різних країнах світу.

2. ПРООН в Україні

Програма розвитку ООН (ПРООН) є глобальною мережею ООН в галузі розвитку, організацією яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів задля допомоги людям в усьому світі будувати краще життя.

Світові лідери зобов'язалися виконати Цілі Тисячоліття в галузі розвитку, включно із такою всеохоплюючою ціллю як скорочення бідності вдвічі до 2015 року. Мережа ПРООН координує та допомагає країнам об'єднувати глобальні та національні зусилля, які спрямовуються задля досягнення означених Цілей. Ми зосереджуємося на допомозі країнам спільно виробити та поділитися рішеннями щодо проблем в таких сферах діяльності:

Демократичне врядування

Подолання бідності

Запобігання кризи та її подолання

Енергетика та навколишнє природне середовище

ВІЛ/СНІД

ПРООН в Україні підтримує національні зусилля у досягненні Цілей розвитку тисячоліття шляхом впровадження низки своїх проектів задля покращання достатку українського народу.

В Україні чотири головні сфери нашої діяльності в галузі розвитку зосереджуються на демократичному врядуванні; подоланні бідності, досягненні та процвітанні українських Цілей розвитку тисячоліття; місцевому розвитку та забезпеченні безпечного середовища для людського розвитку; на енергетиці та навколишньому природному середовищі. 
ПРООН впроваджує свою діяльність в Україні з 1993 року.

Спільні зусилля ПРООН, Уряду та народу України спрямовані на запровадження та подальше просування головних принципів демократичного врядування на всіх рівнях, шляхом підтримки адміністративної реформи та залучення громадянського суспільства до участі у процесі прийняття рішень. Програми щодо малого та середнього підприємництва та проекти з надання соціальної допомоги сприяли економічному розвитку країни. ПРООН також виступає на захист концепції сталого розвитку, як істотної політики та наголошує на важливості розвитку мереж НДО екологічного спрямування.

Загальною метою ПРООН в Україні є підтримка Уряду країни у подоланні бідності, зменшення нерівності та покращення життєвих стандартів по всій країні.

ПРООН, таким чином, допомагає країні у формулюванні, втіленні та моніторингу стратегій національного розвитку основаних на ЦРТ та концентруючись на інтеграційному рості економіки. Особливо ПРООН підтримує зміцнення інституціональної спроможності Міністерства економіки України, головний орган виконавчий влади, який є відповідальним за планування та впровадження національних стратегій та програм з економічного та соціального розвитку на основі ЦРТ.

ПРООН в Україні працює заради зменшення розповсюдження ВІЛ/СНІДу та його впливу. Вона допомагає національним партнерам зробити боротьбу з ВІЛ/СНІДом пріоритетом національного розвитку, створити національну спроможність з багатовекторної та регіональної боротьби з ВІЛ/СНІД, концентруючи увагу на незахищеності та правах людей, що живуть з ВІЛ, а також їх сімей. Крім того, ПРООН розвиває національну спроможність у попередженні зловживання наркотиками та боротьбі у торгівлі ними, а також покращенні регіональної співпраці у цій сфері, в Білорусі, Молдові та Україні. В кінці, ПРООН сприяє активній інтеграції інвалідів у суспільство, включаючи відкритий ринок праці, задля захисту їх прав та можливостей, а також робить свій внесок у скорочення рівня бідності серед цієї групи населення.

У червні 2005 року Система Організації Об'єднаних Націй в Україна та уряд України підписали Рамкову програму допомоги для України, яка була розроблена на базі недавнього Звіту щодо загальної оцінки потреб країни. Згідно із визначеною стратегією допомоги, агенції ООН разом з Урядом України координуватимуть свої програми/проекти, розроблятимуть об'єднані ініціативи та плани на 2006-2010 роки.

В цей період, ПРООН разом з іншими агенціями ООН, які представлені в Україні, приділяють особливу увагу чотирьом основним сферам:

впровадження інституційних реформ, які нададуть громадянам рівний доступ до здійснення своїх прав;

посилення можливостей громадянського суспільства створювати шляхи для користування наявними послугами та правами;

охорона здоров'я та медичні послуги, з особливою увагою на покращенні їх якості та доступності;

процвітання через збалансований розвиток та підприємництво.

У серпні 2006 року Уряд України та Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні підписали новий План дій ПРООН в Україні на 2006-2010 роки.

Цей План дій є колективною, логічною та всеохоплюючою відповіддю на пріоритети національного розвитку. Документ також поглиблює наші взаємні домовленості та співпрацю, метою яких є реалізація Декларації...

Другие файлы:

Індекс людського розвитку в системі міжнародних інтеграційних процесів
Сутність людського розвитку як соціально-економічна категорія. Методологія розрахунку індексу людського розвитку. Оптимальні та репрезентативні індика...

Концепція людського розвитку ООН
Загальні відомості про програму розвитку ООН. Концепція людського розвитку. Показник матеріального рівня життя. Індекс тривалості життя. Класифікація...

Людський розвиток
В навчальному посібнику повно, системно, сучасно і зрозуміло висвітлені всі визначальні для розуміння суті людського розвитку розділи: теоретичні вито...

Роль людського капіталу у суспільному відтворенні
Шляхи розвитку людського капіталу задля суспільного відтворення. Сучасний стан і динаміка розвитку людського капіталу. Приклади програм соціального за...

Рівень життя населення України: сучасний стан і тенденції
Динаміка рівня життя населення є найбільш містким показником довгострокової ефективності соціально-економічної політики, яка здійснюється в державі. С...