Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экология

Дослідження якості води в басейні річки Стир

Тип: курсовая работа
Категория: Экология
Скачать
Купить
Теоретичні основи дослідження якості води в річках, якість води та фактори, що її формують. Хімічний склад річкових вод, джерела та шляхи надходження забруднюючих речовин, вплив забруднень на екосистему річки. Методика дослідження якості води в річці.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Дослідження якості води в басейні річки Стир

Дисципліна - Екологічний моніторинг

Зміст

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи дослідження якості води в річках

1.1 Якість води та фактори, що її формують

1.2 Хімічний склад річкових вод

1.3 Джерела та шляхи надходження забруднюючих речовин до малих річок

1.4 Вплив забруднень на екосистему річки

Розділ 2. Методика дослідження якості води в річках

2.1 Основні методи дослідження якості води у річках

2.2 Еколого-гідробіологічні дослідження малих річок

2.3 Визначення фізичних властивостей природних вод

2.4 Відбір проб для гідрохімічних досліджень

2.5 Визначення гідрохімічних характеристик природних вод

Розділ 3. Дослідження якості води в басейні річки Стир

3.1 Загальна характеристика басейну річки Стир

3.2 Сучасний стан та динаміка забруднення басейну річки Стир

Висновки

Список використаної літератури

Додатки

Вступ

Аналіз сучасного стану водних ресурсів, рівня їх забруднення, екологічного стану є одним із найактуальніших питань сьогодення.

Якість води - це сукупність нормованих хімічних і біологічних характеристик, а також фізичних властивостей, що визначають придатність води для певного виду використання. Для поверхневих вод виділяють три групи гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК) для:

1) рибогосподарських водойм;

2) господарсько-питного користування;

3) культурно-побутового користування.

Забруднення поверхневих і підземних вод поділяють на такі типи:

- механічне - підвищення вмісту механічних домішок, яке властиве в основному поверхневим видам забруднення;

- хімічне - наявність у воді органічних та неорганічних речовин токсичної і нетоксичної (до найбільш шкідливих хімічних забруднень води належать нафта і нафтопродукти);

- бактеріальне і бактеріологічне - наявність у воді різноманітних патогенних мікроорганізмів, грибів і дрібних водоростей (із суші, із суден надходять у воду фекалії, різноманітний металобрухт, що нерідко призводить до виникнення інфекційних захворювань);

- радіоактивне - наявність радіоактивних речовин;

- теплове - випуск у водойми підігрітих вод теплових та атомних електростанцій.

Наші дослідження спрямовані на вивчення сучасного стану і динаміки забруднення р. Стир, впливу природного й антропогенного чинників на кількісні та якісні показники води, відповідності якості встановленим екологічним нормативам.

Малі річки столиці Волині (Сапалаївка, Жидувка, Омелянівка) потроху перетворюються на стічні канави. Не відстає від них і основна водна артерія Луцька - Стир. Екологи б'ють на сполох: через відсутність централізованої дощової каналізаційної мережі та міських очисних споруд дощових і талих вод, брудні зливові стоки потрапляють у відкриті водні об'єкти. Так забруднюють річки практично всі підприємства, установи та організації міста.

Об'єктом дослідження є басейн річки Стир.

Предметом дослідження еколого-гідрохімічний аналіз стану басейну річки Стир.

Мета дослідження - розглянути особливості дослідження якості води в річках, зокрема в басейні річки Стир.

Згідно з метою дослідження були визначені такі завдання:

1) вивчити теоретико-методологічні основи дослідження якості води в річках;

2) розглянути якість води та фактори, що її формують;

3) проаналізувати хімічний склад річкових вод;

4) дослідити вплив забруднень на екосистему річки;

5) розглянути методику дослідження якості води в річках;

6) дати загальну характеристику басейну річки Стир;

7) дослідити сучасний стан та динаміку забруднення басейну річки Стир.

Для розв'язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: діалектичного пізнання, конкретного і абстрактного, логічного та історичного, системного і порівняльного аналізу та статистичних порівнянь.

Інформаційною базою дипломної роботи є нормативно-правові документи, статистичні збірники, щорічники, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених.

Структура роботи. Курсова робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, додатків.

Розділ 1. Теоретичні основи дослідження якості води в річках

1.1 Якість води та фактори, що її формують

В усі часи людство так чи інакше використовувало воду. Причому, основним її джерелом, в першу чергу, були річки. Саме тому до річок ставились з особливою повагою, берегли їх навіть у тих випадках, коли води було вдосталь. З розвитком цивілізації на жаль змінились не тільки об'єми водокористування, але і саме ставлення до річки як джерела життєдайної вологи. Людина відірвалась від природи, беручи воду з комунального крану, вона забула про першоджерела, з яких ця вона надходить. З розвитком господарства людина навантажувала водні екосистеми і особливо малі річки, в басейнах яких мешкає переважна більшість населення.

Сьогодні в Україні можна зустріти як ще збережені річки з криштально чистою, наче бризки діамантів, водою, так із непрозорою, брудною, а інколи, вода в річках має різнокольорові відтінки, з масною густою масою, яку взагалі важко назвати водою. Відповідно і річки поділяють на чисті і забруднені. Разом із тим в усіх річках є вода і, щоб її, таку різну, якось кількісно чи якісно охарактеризувати і порівняти ввели поняття "якість води". Під цим терміном розуміють різнофакторну кількісну і якісну оцінку її хімічного складу та фізико-хімічних і біологічних властивостей, які визначають придатність води для використання в конкретних цілях.

В основі оцінки якості води лежать три групи показників, зокрема:

фізичні - колір, запах, прозорість, наявність завислих речовин, каламутність тощо;

хімічні - вміст кисню, мінеральних і органічних речовин, розчинених газів, забруднювачів не характерних для водного об'єкту або таких, вміст яких перевищує регламентовані норми (гранично допустимі концентрації - ГДК);

гідробіологічні - розвиток фіто- і зоопланктону, фіто- і зообентосу, перифітону, вищих водних рослин, індекс сапробності, інтенсивність фотосинтезу та дихання гідробіонтів тощо [18, 78].

Звичайно, визначена якість води відповідає якомусь споживчому стандарту - питної води, води для поливу сільськогосподарських культур, для промислових цілей, для риборозведення тощо.

Формування якості води у річках забезпечується сукупністю гідрохімічних, бактеріологічних, гідрологічних процесів, фізико-географічних і гідрометеорологічних особливостей регіону та рівня антропогенного впливу на водозбір. Весь цей вплив проявляється через процеси обміну речовин між різними середовищами.

Інші властивості природної води визначає водневий показник рН та окисно-відновний потенціал - Eh. До нормативних показників, що найбільш часто застосовуються при визначенні якості поверхневих вод, належать кисневий показник, який характеризує вміст розчиненого у воді кисню та його біологічне споживання (БСК); токсикологічні показники, зокрема вміст азоту - амонійного, нітратів, нітритів, важких металів, пестицидів, вміст нафтопродуктів, фенолів тощо.

Якість природних вод - є результатом сукупності складних процесів обміну речовинами на рівні біологічної складової гідроекосистем з одного боку і алохтонними потоками з площі водозбору. Якість води залежить від багатьох складових у тому числі і від фізико-географічного положення водойми, та головне на сьогодні - від рівня антропічного навантаження. Відповідно якість води є як результатом сукупності природних процесів, так і результатом впливу на них комплексу антропічних факторів.

Багатофакторність процесу формування якості води обумовлює складність його вивчення, а недостатність теоретичних та методичних розробок, інструментальних методів нерідко знецінює спроби розкриття механізму формування якості води, перешкоджає вивченню і розробці науково обґрунтованих підходів до управління та раціонального регулювання якості води [18, 80].

Процес формування якості води залежить від комплексу факторів, що складаються безпосередньо у даній водоймі. Комплекс факторів, що впливають на якість води, складають 5 основних блоків: гідрометеорологічний, гідрохімічний, гідробіологічний, фізико-географічний та антропічні. Їх можна назвати основними складовими регулювання якості води. Кожен із цих блоків характеризується великим переліком показників, які відтворюють специфічні властивості.

Так, гідрометеорологічний блок охоплює характеристики водного стоку (поверхнево-схиловий, підземний, твердий), метеорологічні показники (кількість опадів, температурний режим і т. д.).

Під гідрохімічним блоком потрібно розуміти сукупність фізико-хімічних процесів, які протікають між основними групами хімічних речовин, розчинених у воді (головні іони, біогенні та органічні речовини, мікроелементи, специфічні забруднювачі антропогенного похо...

Другие файлы:

Хімічний склад та якість мінеральної води в пляшках
Дослідження основних вимог до якості мінеральної води. Класифiкацiя мінеральних вод, їх значення. Показники якості фасованої води. Методи контролю яко...

Дослідження динаміки зміни якості води у озері Басів Кут
Стан забруднення атмосферного повітря у Рівненський області. Оцінка екологічного стану озера Басів Кут. Вимоги до якості води і методи гідрохімічних д...

Фізико-хімічні методи дослідження якості води
Гігієнічні вимоги до якості питної води, її органолептичні показники та коефіцієнти радіаційної безпеки й фізіологічної повноцінності. Фізико-хімічні...

Екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки Дніпро
Фізико-географічна характеристика басейну річки. Характеристика ґрунтового покриву в Сумській області. Гідрологічні характеристики річки. Розрахунок м...

Хімічний склад води відкритих водойм Зарічненського району
Проблеми прісної води. Значення водних ресурсів. Джерела забруднення відкритих водойм. Методи дослідження води водойм. Нормування і аналіз якості води...