Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Заощадження домогосподарств в Україні та їх мотивація

Тип: курсовая работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Місце заощаджень в структурі фінансів домогосподарств, їх класифікація, мотиви. Аналіз схильності до фінансовий накопичень в Україні, банківські депозити фізичних осіб. Світовий досвід заощаджень домогосподарств, напрями покращення мотивації їх в Україні.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

63

Размещено на

Курсова робота

з дисципліни «Фінанси»

на тему

Заощадження домогосподарств в Україні та їх мотивація

ВСТУП

Заощадження домогосподарств - це джерело капіталу, тобто ключового фактора виробництва, який визначає перспективи розвитку національного господарства в цілому. В свою чергу, досягнення та підтримання стабільних темпів економічного зростання є пріоритетним завданням економічної політики уряду будь-якої країни світу. Домогосподарства забезпечують економіку країни вільними грошовими ресурсами за рахунок своїх заощаджень, вони ж створюють основний попит на різноманітну продукцію, яка виробляється суб'єктами господарювання і самі беруть участь у задоволенні цього попиту. Поступовий розвиток національної економіки можливий тільки завдяки формуванню і раціональному використанню національних заощаджень та дієвого механізму трансформації їх в інвестиції. Дослідженню заощаджень приділяли увагу вітчизняні та зарубіжні вчені, зокрема Дж. Гелбрейт, П. Грегорі, Р. Стюарт, М. Мендоза і В. Наполі, П. Семюелсон і В. Нордгауз, К. Маркс, А. Маршалл, А. Сміт, М.Д. Алексєєнко, С.М. Панчишин, М.І. Савлук, Б.Є. Кваснюк, О.З. Ватаманюк, Т.С. Смовженко та ін. Вони розглядали проблеми та чинники, які впливають на обсяг заощаджень та стимулювання заощаджень. Однак, теоретичні та практичні аспекти проблеми заощаджень потребують детальніших досліджень.

Метою роботи є дослідження та аналіз заощаджень українських домогосподарств, які формуються у сучасному інституціональному середовищі, їх мотивації, а також шляхів їх реформування та покращення мотивації до заощаджень.

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:

– визначити місце заощаджень в структурі фінансів домогосподарств;

– дослідити джерела формування заощаджень домогосподарств;

– проаналізувати класифікацію заощаджень домогосподарств в Україні;

– визначити основні мотиви заощаджень домогосподарств в Україні;

– зробити аналіз характерних рис заощаджень домогосподарств в Україні;

– дослідити схильність домогосподарств України до заощадження;

– проаналізувати засоби трансформації заощаджень домогосподарств України в інвестиційні ресурси;

– визначити мотиви інвестування заощаджень домогосподарств в різні види активів;

– дослідження світового досвіду формування та використання заощаджень домогосподарств та їх мотивації;

– розглянути запропоновані вітчизняними та зарубіжними науковцями шляхи реформування заощаджень домогосподарств та покращення їх мотивації.

Об'єктом дослідження є заощадження домогосподарств України та їх мотивація, предметом виступають теоретичні, методичні та практичні питання вдосконалення формування та залучення заощаджень домогосподарств та покращення їх мотивації.

В процесі написання курсової роботи було використано загальнонаукові, теоретичні та емпіричні методи дослідження. Серед загальнонаукових методів застосовано аналіз і синтез, індукція і дедукція, моделювання, конкретизація та історичний метод. З конкретно-наукових методів було використано теоретичні прийоми та формалізацію.

Проведено аналіз публікацій вітчизняних та зарубіжних науковців, які досліджують питання заощаджень домогосподарств та проблеми, пов'язані з їх мотивацією, трансформацією в інвестиції, досліджено основні нормативні акти України, зокрема закони Верховної Ради України.

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЗАОЩАДЖЕННЯ ДОМОГОСПОДАРСТВ ТА ЇХ МОТИВАЦІЯ

заощадження домогосподарство україна мотивація

1.1 Місце заощаджень в структурі фінансів домогосподарств

Домогосподарства є важливою складовою національної економіки, а фінанси домогосподарств є невід'ємною складовою фінансової системи. Для розуміння сутності фінансів домогосподарств, важливо визначитись із категорією «домогосподарство» [1].

Є різноманітні визначення домогосподарства, зокрема при проведенні Всеукраїнського перепису населення 2001 р. використовувалось визначення домогосподарства як сукупності осіб (або однієї особи), які спільно проживають в одному житловому приміщенні (його частині), ведуть спільне господарство (мають спільні витрати на утримання житла, харчування тощо), повністю або частково об'єднують та витрачають кошти: ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або не перебувати в них. За іншим визначенням під домогосподарством в економічній науці розуміють суб'єкт економічної діяльності, економічну одиницю, яка складається з однієї чи кількох осіб, об'єднаних потребою здійснення спільної господарської діяльності з метою задоволення власних споживчих потреб, а також постачання трудових, матеріальних, фінансових та інших ресурсів на відповідні ринки. Найбільш вживане визначення домогосподарства таке: це сукупність фізичних одиниць - резидентів, що мають спільні економічні інтереси, функції, поведінку і джерела фінансування [1-3, 26].

Члени домогосподарства можуть бути родичами, але наявність сімейних зв'язків між ними не обов'язкова. Принципова відмінність між поняттями «домогосподарство» і «сім'я» полягає в тому, що домогосподарство ширше за своїм складом за рахунок осіб, які ведуть загальне із сім'єю домашнє господарство, але не пов'язані з членами сім'ї відносинами спорідненості. З цих міркувань, одна людина, котра живе окремо, не вважається сім'єю, проте її діяльність із самостійної організації побуту є домогосподарством, яке може складатися з однієї або кількох сімей [1, 3].

В Україні, наприклад, лише близько 1% домогосподарств формують особи, не пов'язані родинними зв'язками, тому можна сказати, що в сучасних економічних умовах поняття «домогосподарство» та «сім'я» є практично тотожними [1].

Домогосподарства класификуються за декількома показниками.

У суспільствах з розвинутою економікою домогосподарства відрізняються між собою за рівнем багатства, яким вони володіють. Це основний чинник, який впливає на диференціацію домогосподарств, існування їх різноманітних типів.

Другим чинником, який диференціює домашні господарства, є тип і характер населеного пункту, в якому проживає сім'я (велике місто, містечко, село). Сім'ї, залежно від своїх доходів та місця проживання, можуть жити у власному будинку (великому чи малому), у багатоквартирному будинку, у багатоквартирному державному будинку.

Третім чинником, що визначає розміри домогосподарств, є кількість осіб, зайнятих у ньому [13].

Домогосподарство виконує чотири основні функції у національній економіці [14]:

– постачальника ресурсів;

– споживача ресурсів;

– заощадника доходів;

– інвестора доходів.

Фінанси домогосподарств - один із важливих елементів фінансової системи, оскільки формування і використання фінансових ресурсів населення безпосередньо пов'язане з розвитком інших складових фінансової системи (державних фінансів, фінансів підприємств і установ), розвитком банківської системи, страхування та ін. Фінанси домогосподарств відіграють у такій системі провідну роль, тому що розвиток суспільства у цілому багато в чому підпорядкований забезпеченню інтересів громадян, їх груп та об'єднань.

Таким чином фінанси домогосподарств в широкому розумінні можна визначити, як сукупність економічних відносин, що виникають при утворенні, розподілі та використанні грошових доходів, заощаджень і грошових фондів громадян та їх сімей з метою задоволення особистих потреб домогосподарств. Фінанси домогосподарств функціонують у грошовій формі, тому що грошові доходи у вигляді заробітної плати, пенсій та допомог, а також натуральні доходи, оцінюються у національній грошовій одиниці. Оскільки розподіл та використання доходів домогосподарств здійснюються у грошовій формі з використанням фондів грошових коштів, то фінанси домогосподарств мають всі ознаки фінансових відносин. В узькому розумінні фінанси домашніх господарств - це грошові фонди, що формуються у громадян з доходів, одержаних у результаті трудової, господарської та інших видів діяльності [4, 5, 22].

Фінансові ресурси домашнього господарства відносяться до децентралізованих фінансових ресурсів, тісно пов'язаних з кругообігом фінансових коштів суспільства в цілому. Домогосподарства є суб'єктами заощадження населення [6].

За змістом заощадження домогосподарств - це фонди грошових коштів, які домогосподарства формують з метою задоволення своїх майбутніх потреб або забезпечення майбутніх доходів [9].

Частина тих доходів домогосподарства, що не витрачається, складає заощадження домогосподарства, вона призначена для забезпечення потреб у майбутньому. Тобто загальна величина заощаджень домогосподарств дорівнює сумі їх доходів за вирахуванням витрат. Тому для визначення джерел формування заощаджень домогосподарств доцільно розглянути джерела формування фінансів домогосподарств, які, по суті, є тотожними.

До джерел формування фінансів домогосподарств належать:

? заробітна плата, отримана у виробничій і невиробничій сферах (у складі собівартості продукції і послуг);

? пенсії, стипендії, субсидії, допомога тощо (за рахунок надходжень до суспільних фондів споживання у вигляді податків і відрахувань);

? доходи від підсобного господарства;<...

Другие файлы:

Фінанси домогосподарств
Роль фінансів домогосподарств в системі фінансових відносин, їх класифікація. Аналіз формування бюджету домогосподарств XVII ст. в Україні, їх розвито...

Зв'язок між споживанням та заощадженням в економічній системі
Споживання та заощадження: поняття та економічна суть. Мікрорівень споживання та заощадження, їх особливості, причини. Споживання та заощадження в суч...

Модель Ірвінга Фішера
Правила поведінки домогосподарств як суб’єктів економіки з приводу прийняття рішень стосовно поточного споживання. Визначення бюджетного обмеження спо...

Споживання та інвестиції
Визначення та функції споживання та заощадження. Споживання та заощадження як складові ВВП. Недоходні фактори споживання та заощадження. Поняття та ха...

Структура споживання і заощадження
Економічна суть споживання та заощадження, їх елементи та функції. Споживання та рівень життя населення як співвідносні показники розвитку функції спо...