Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Аналіз основних макроекономічних показників та доходів зведеного бюджету України

Тип: реферат
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Аналіз макроекономічних показників за перше півріччя 2013 року. Індекси виробництва промислової та сільськогосподарської продукції. Експорт та імпорт товарів та послуг. Виконання дохідної частини зведеного бюджету України за січень-червень 2013 року.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ВСТУП

Тема даної роботи є вкрай актуальною, оскільки бюджет та бюджетна система загалом відноситься до тієї сфери суспільного життя, що безпосередньо стосується інтересів суспільства в цілому. В бюджеті будь-якої країни відбиваються важливі економічні, соціальні, політичні проблеми життя суспільства і людини.

В умовах ринкових відносин і особливо в перехідний період до ринку бюджетна система є найважливішим економічним регулятором. Від того, наскільки правильно побудовано бюджетну систему залежить ефективне функціонування всього народного господарства країни, зовнішніх відносин.

Кожна країна має свою бюджетну систему, що відображає її економічну, соціальну, зовнішньоекономічну політику. Важливість питання побудови ефективної бюджетної системи полягає у тому, що через бюджетну систему, зокрема, через її ланки перерозподіляється частина національного доходу, що обумовлено необхідністю створення централізованого фонду грошових коштів для забезпечення суспільних потреб та повного виконання державою своїх функції.

Метою даної роботи є аналіз основних макроекономічних показників та доходів зведеного бюджету України та спроба оцінити відповідність дохідної бази зведеного бюджету економічним можливостям країни.

Об'єктом дослідження є основні макроекономічні показники та зведений бюджет.

1. АНАЛІЗ МАКРОЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ЗА ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2013 РОКУ

Макроекономічна ситуація повторює тенденцію попередніх періодів, спостерігається низьке економічне зростання, що спричинено залежністю від імпорту енергоносіїв.

Номінальний ВВП склав 653,5 млрд. грн., що на 1,7% більше, ніж у минулому році. Падіння реального ВВП становило 1,3% (у постійних цінах 2007 року) [укрстат] порівняно зі зростанням на 3,0% у минулому році та на 6,2% у до кризовому 2008 році. Динаміку індексів виробництва промислової та сільськогосподарської продукції відображено на діаграмі 1.1.

Діаграма 1.1

Продовжувалася тенденція до зниження обсягів виробництва за рядом галузей Найбільш стрімко протягом останніх трьох років скорочувалися обсяги виробництва хімічної продукції. Так, цей показник за січень - червень 2013 року зменшився на 22,1% порівняно з минулорічним показником. Також високий темп падіння виробництва спостерігається у галузі машинобудування, де обсяги виробництва за перше півріччя 2013 року зменшилися порівняно з аналогічним показником минулого року на 23,8%. Аналогічна тенденція до зниження обсягів виробництва склалася у галузі виробництва автотранспортних засобів, металургійному виробництві, текстильному виробництві, виробництві одягу, а також у галузі постачання електроенергії та газу. За перше півріччя 2013 року обсяги виробництва збільшилися порівняно з аналогічним періодом минулого року лише у деревообробній та паперовій промисловості, поліграфічній діяльності - на 8,1%. Щодо індексу споживчих цін (ІСЦ), то протягом січня - червня 2013 року він залишався майже незмінним (див. графік 1.1). Згідно зі статистичними даними, за цей період, як і в минулому році, відбувалося зниження цін на молоко, сир та яйця, цукор, овочі, одяг та взуття, продукти харчування та побутову техніку.

експорт імпорт товар бюджет

Графік 1.1

На відміну від ІСЦ, індекс цін виробників не демонстрував стійкої закономірності у звітному періоді. Так, після спаду у лютому 2013 року (на 1,3 в.п.) ІЦВ зростав протягом березня - червня 2013 року та становив у червні 103,7% (див. графік 1.За І півріччя 2013 року номінальна середньомісячна заробітна плата у розрахунку на одного штатного працівника склала 3 380,0 грн., що майже на 16% більше минулорічного показника. Така середньомісячна заробітна плата майже у 3.0 рази перевищує державні соціальні стандарти (рівень мінімальної заробітної плати та прожитковий мінімум працездатної особи, що дорівнюють 1 147 грн., згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» зі змінами). Реальна заробітна плата зросла на 9,6% (за аналогічний період 2012 року зростання становило 8,1%). Від'ємне сальдо зовнішньоторговельного балансу України зменшилося порівняно з минулорічним показником у 4,8 рази (див. діаграму 1.2) і дорівнювало - 0,8 млрд. дол.. США. Це пояснюється позитивним фактом зростання експорту на 5,3% порівняно з до кризовим 2008 роком та зниженням імпорту на 2,9%. Імпорт товарів за січень - червень 2013 року зменшився на 14,5% порівняно з показником 2012 року. Аналогічна ситуація склалася і з експортом товарів, який впав на 8,7% при зростанні експорту послуг на 5,4%.

Діаграма 1.2

2. ВИКОНАННЯ ДОХІДНОЇ ЧАСТИНИ ЗВЕДЕНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ ЗА СІЧЕНЬ - ЧЕРВЕНЬ 2013 РОКУ

Виконання дохідної частини зведеного бюджету за січень - червень 2013 року склало 211,1 млрд. грн.., що більше аналогічного показника попереднього року на 2,3 млрд. грн.., або на 1,1% (див. таблицю 2.1). Темп приросту зменшився на 16,3 в.п. порівняно з 2012 роком та на 21,3 в.п. порівняно з 2011 роком. Такі темпи відповідають зниженню темпів приросту ВВП за аналогічні періоди: у 2013 році вони становили 1,7%, 2 2012 році - 10,8%, у 2011 році - 20,9%.

Таблиця 2.1

Доходи зведеного, державного та місцевих бюджетів України у січні - червні 2010 - 2013 років.

Основним чинником скорочення бюджетних надходжень Державного бюджету стало падіння обсягів надходжень податку на додану вартість, якого з початку року надійшло на 9,2% менше, ніж за відповідний період попереднього року. Таке скорочення надходжень основного бюджетоутворюючого податку створює ризик невиконання річного плану за доходами.

Динаміку щомісячних доходів державного бюджету за звітний період представлено на графіку 2.1.

Графік 2.1

Частка податкових надходжень у структурі загальних надходжень зведеного бюджету порівняно з аналогічним періодом 2012 року зменшилася на 1,9 в.п. внаслідок зменшення частки податку на додану вартість на 3,3 в.п., податку на прибуток підприємств - на 0,9 в.п., податку на доходи фізичних осіб на 0,8 в.п. і рентної плати та зборів на паливно-енергетичні ресурси - на 3,3 в.п. Частки решти податкових джерел змінилися несуттєво.

Частка неподаткових надходжень зведеного бюджету збільшилась на 1,9 в.п. і становила 16,8%. Основними чинниками збільшення питомої ваги неподаткових надходжень стало зарахування до бюджету надходжень від перевищення валових доходів над видатками Національного банку України в обсязі 10,1 млрд. грн.

Структуру доходів зведеного бюджету наведено у таблиці 2.2.

Таблиця 2.2 - Структура доходів зведеного бюджету у січні - червні 2013 року

За аналізований період державний бюджет виконано з дефіцитом, який становить 22 ,7 млрд. грн. (див. діаграму 2.1) або 44,6% граничного розміру, визначеного Законом про Державний бюджет України на 2013 рік. По загальному фонду бюджету дефіцит становив 24,5 млрд. грн., або на рівні 55,3% планового річного обсягу, по спеціальному фонду спостерігався профіцит у розмірі 1,9 млрд. грн. при запланованому дефіциті 6,1 млрд. грн.

Фінансування державного бюджету за борговими операціями склало 42,1 млрд. грн., що становить 77,3% річного планового показника. Порівняно з минулим роком цей показник збільшився на 24,6 млрд. Грн., або у 2,4 рази. Запозичення здійснені у сумі 77,2 млрд. грн., або 57,0% річного планового показника. Із них річний план по внутрішніх запозиченнях виконано на рівні 61,9%, по зовнішніх - на рівні 46,2%. Обсяги запозичень до державного бюджету збільшилися у 1,5 рази порівняно з І півріччям 2012 року.

Діаграма 2.1

Погашення боргу здійснено у сумі 35,1 млрд. грн., що більше за показники минулого року на 6,7%. Виконання річного планового обсягу склало 43,3%, що на 6,6 в.п. менше відповідного показника 2012 року. Спостерігається збільшення розриву між обсягами запозичень та погашення боргу, що може призвести до посилення боргового навантаження у майбутньому.

З вищенаведених показників, випливає наступний висновок. Майже третину залучених коштів спрямовано на видатки бюджету. При чому обсяг фінансування перевищив капітальні видатки та окремі заходи розвитку і кредитування. Отже, понад 15,0% залучених коштів спрямовано на видатки споживання. Заплановано, що за результатами року цей показник становитиме 6,4%. Для порівняння, за перше півріччя минулого року капітальні видатки та видатки на окремі заходи розвитку і кредитування перевищували фінансування майже у 2,5 рази, за результатами року ситуація змінилася, і 5,5% залучених коштів було спрямовано на видатки споживання.

ВИСНОВКИ

Згідно проведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

Між доходами зведеного бюджету України та основними макроекономічними показниками існує тісний взаємозв'язок.

За перше півріччя макроекономічна ситуація країни повторює тенденцію попередніх періодів, спостерігалося низьке економічне зростання.

Номінальний ВВП склав 653,5 млрд. грн., що на 1,7% більше минулорічного показника, в той час як падіння реального ВВП становило 1,3%. Протягом аналізованого продовжувалося зниження обсягів виробництва у ряді галузей (виробництво хімічної продукції, машинобудування та ін..)

ІСЦ протягом січня - червня 2013 року залишився незмінним порівняно з аналогічним показником минулого року і становив 10...

Другие файлы:

Податок на доходи фізичних осіб та його роль в формуванні доходів бюджету
Аналіз надходжень податку з доходів фізичних осіб до Зведеного бюджету України. Виявлення основних проблем податку на доходи фізичних осіб при формува...

Аналіз показників Державного бюджету України за 2008-2012 роки
Поняття Державного бюджету України. Визначення структури доходів і видатків бюджету за кожен рік та обчислення їх динаміки всього і за окремими статям...

Аналіз доходів державного бюджету України
Основні джерела формування доходів державного бюджету. Аналіз формування дохідної бази державного бюджету України. Проблеми формування податкових дохо...

Система основних макроекономічних показників та їх динаміка в Україні
Поняття і методика розрахунків основних макроекономічних показників. Особливості визначення валового внутрішнього продукту, показників рівня зайнятост...

Порівняльна характеристика основних макроекономічних показників України та Росії за період 1995-2008 рр.
Визначення тенденцій розвитку української економіки від перших років незалежності до сьогодення. Аналіз макроекономічних показників (валового внутрішн...