Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Аналіз доходів державного бюджету України

Тип: дипломная работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Основні джерела формування доходів державного бюджету. Аналіз формування дохідної бази державного бюджету України. Проблеми формування податкових доходів держави та шляхи їх вирішення. Використання рейтингової оцінки для оптимізації структури бюджету.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ЗМІСТ

  • ВСТУП
  • РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи ДОХОДІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
  • 1.1 Сутність державного бюджету України
  • 1.2 Джерела формування доходів державного бюджету
  • 1.3 Особливості виконання державного бюджету України за доходами
  • РОЗДІЛ 2. Аналіз доходів державного бюджету України
  • 2.1 Загальна характеристика економіко-ресурсного потенціалу
  • 2.2 Аналіз формування дохідної бази державного бюджету України
  • 2.3 Аналіз виконання Державного бюджету України за доходами у 2011 році
  • Розділ 3. Напрями вдосконалення виконання державного бюджету України за доходами
  • 3.1 Проблеми формування податкових доходів державного бюджету України та шляхи їх вирішення
  • 3.2 Використання рейтингової оцінки для оптимізації структури доходів бюджету
  • Висновки та пропозиції
  • Список використаних джерел:
  • ВСТУП
  • Державний бюджет є одною із головних ланок фінансової системи. З його допомогою уряд концентрує у своїх руках значну частину національного доходу, перерозподіленого фінансовими методами. У цій ланці зосереджуються найкрупніші прибутки і найбільш важливі в політичному й економічному відношенні витрати. У процесі ринкового реформування економки важливим є визнання того, що макроекономічна стабілізація не можлива без значної, глибинної перебудови державних фінансів у цілому i бюджету як центральної їх ланки зокрема. Бюджет є не тільки фінансовим планом створення централізованого фонду i перерозподілу державних pecypciв з використанням цілісної системи платежів, обліку i звітності, він - один з основних засобів макроекономічної стабілізації та економічного зростання. Державний бюджет фактично забезпечує існування країни, розвиток її економіки i культури, соціальний захист населення. Через бюджет держава акумулює кошти для фінансування пріоритетних напрямів виробництва, соціального розвитку, активізує заходи щодо збільшення надходжень до бюджетів ycix piвнів, а також цільового i економного витрачання державних коштів. Це зумовлює необхідність проведення комплексу заходів на державному piвнi i повсякденної роботи на місцях для забезпечення повного i своєчасного надходження до бюджету доходів та здійснення видатків, постійного аналізу доходів i витрат бюджету, а також їх вплив на економіку.
  • Отже, актуальність дослідження даної курсової роботи полягає у необхідності вивчення функціонування і формування дохідної частини Державного бюджету України задля покращення ситуації у цій галузі.
  • Питання формування та використання дохідної частини Державного бюджету розглядалися в наукових працях та статтях таких вітчизняних вчених: Василик О.Д., Опарін В.М., Мозковий О.М.,Савлук М.І., Огонь Ц. Г., Тимченко О.М ., Пасічник Ю.В. та інших.
  • Мета даної курсової роботи - вивчення теоретичних та практичних аспектів формування дохідної бази Державного бюджету України.
  • Згідно мети нами були сформовані наступні задачі:

ь вивчити сутність та види доходів Державного бюджету;

ь дослідити теоретичні аспекти виконання доходів Державного бюджету України;

ь розглянути джерела формування дохідної бази;

ь проаналізувати виконання Державного бюджету за доходами;

ь обґрунтувати впровадження нових заходів щодо оптимізації структури доходів та підвищення ефективності їх справляння.

Об'єктом дослідження є Державний бюджет України.

Предметом дослідження є сукупність економічних відносин щодо планування та фінансування доходів Державного бюджету.

У курсовій роботі були використані методи економічного аналізу, структурно-логічний метод, метод порівняння та узагальнення та ін.

Інформаційною базою даних є закони України, постанови Кабінету Міністрів, інші нормативно-правові акти, діючі на території України, звітність Міністерства фінансів України та інші.

Період дослідження складає три роки: 2009, 2010 та 2011 роки.

Робота складається з сторінок, в які входять зміст, вступ, три розділи з підрозділами, висновки, список літератури, таблиці та рисунки.

РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи ДОХОДІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ

1.1 Сутність Державного бюджету України

Державний бюджет (англ. budget - сумка) - це фінансовий план видатків держави та джерел їхнього покриття (за рік).

Згідно з Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456-VI, бюджет -план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Державний бюджет є одним із найважливіших елементів державних фінансів. За допомогою державного бюджету здійснюється мобілізація фінансових ресурсів і їх використання з метою забезпечення виконання функцій держави. Такі операції відображають проведення розподілу і перерозподілу ВВП для задоволення потреб суспільства на загальнодержавному та регіональних рівнях. Залучення ресурсів до державних фондів є основою надання державними установами суспільних благ (товарів, робіт, послуг) громадянам. До таких благ, зокрема, відносять: забезпечення національної безпеки, правопорядку, судочинства, соціального захисту громадян, надання послуг з освіти, охорони здоров'я, сприяння розвитку науки, культури, захист прав споживачів та ін. Державні кошти спрямовуються також на підтримку конкуренції у розвитку підприємницької діяльності, захист навколишнього природного середовища, подолання наслідків стихійного лиха та ін. До важливих задач, що вирішуються за допомогою державних коштів, належать підтримка розвитку окремих галузей, проведення регулювання економіки, здійснення її структурної перебудови, підтримка депресивних регіонів тощо.

Операції з формування та використання державних фондів здійснюють визначальний вплив практично на всі параметри економічного і соціального розвитку країни. Зокрема, зміни в проведенні податкової та бюджетної політики є важливим фактором динаміки показників сукупного використання економічних ресурсів та сукупного попиту. Такі фактори впливають на стан платіжного балансу країни, темпи економічного зростання, індекс інфляції, динаміку валютного курсу. Важливою є роль бюджету у вирішенні соціальних проблем, розподілі доходів, регулюванні економічного розвитку, стимулюванні підприємницької діяльності, вирівнюванні економічного розвитку регіонів, розвитку інвестиційної діяльності та ін.

Формування надходжень до бюджету проводиться шляхом перерозподілу доходів, що створюються в країні. Кошти державного бюджету спрямовуються на забезпечення соціально-економічного розвитку держави.

У перехідні до ринкових відносин періоди роль державного бюджету помітно зростає. Адже в такому разі проблеми економічного та соціального розвитку країни значно загострюються. Для їх вирішення рівень втручання фінансової діяльності держави, як правило, зростає.

Формування державного бюджету відображає використання частини ВВП та залучення її до державних фондів з метою забезпечення державних функцій фінансовими ресурсами. Мобілізація коштів здійснюється з використанням спеціальних механізмів. Вони охоплюють прямі та непрямі стягнення частки доходів громадян, підприємницьких структур, об'єднань, благодійних фондів, партій та ін. Інструментами залучення таких доходів є податки, збори та обов'язкові відрахування. Інша частина надходжень має за основу державну власність та державну підприємницьку діяльність. Забезпечення її функціонування проводиться у формі неподаткових надходжень. Певні суми доходів отримують від операцій з капіталу, що проводяться державою.

За допомогою державного бюджету державні органи управління, з одного боку, мобілізують кошти, необхідні для забезпечення розвитку країни, а з іншого - витрачають їх з метою виконання функцій, що здійснюються на різних рівнях. З використанням фіскального механізму частка ВВП концентрується у складі державного бюджету. Далі вона використовується з метою забезпечення економічного розвитку країни, вирішення соціальних проблем, утримання органів державного управління, забезпечення обороноздатності країни та ін. Державний бюджет (основний фонд державних фінансових ресурсів) є обов'язковим елементом державних фінансів кожної країни. Без державного бюджету не можливе існування державності, оскільки в таких випадках відсутні джерела фінансування функцій держави. Державний бюджет приймається законодавчим органом на кожний рік і є законом, який має виконувати виконавча влада.

Державне управління здійснюється на загальнодержавному, республіканському і місцевому рівнях. З огляду на це і бюджети створюються на відповідних рівнях. Таким чином формується бюджетна система країни. Згідно з Конституцією України (ст. 95) "бюджетна система будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами".

До складу державного бюджету входять доходи і видатки. Залежно від співвідношення між доходами і видатками державного бюджету розрізняють такі його види: збалансований бюджет, бюджет зведений з позитивним сальдо і зведений з дефіцитом. Збалансований бюджет має місце, якщо видатки (з урахуванням надання кредитів) дорівнюють доходам (з урахуванням повернення кредитів). У разі перевищення сум доходів над видатками виникає профіцит бюджету (позитивне сальдо). І навпаки, коли обсяг доходів недостатній для фінансування видатків, бюджет зво...

Другие файлы:

Формування доходів Державного Бюджету України стан та напрямки розвитку
Економічна сутність доходів Державного бюджету України і їх роль у розв’язанні проблем економічного зростання. Законодавчо-нормативна база формування...

Державний бюджет України
Сутність, принципи формування Державного бюджету України. Доходи Державного бюджету України та їх класифікація. Джерела формування доходів Державного...

Призначення Державного бюджету України, структура його доходів та видатків
Сутність державного бюджету та його призначення. Класифікація доходів та видатків Державного бюджету України. Вплив головного кошторису на соціально-е...

Аналіз показників Державного бюджету України за 2008-2012 роки
Поняття Державного бюджету України. Визначення структури доходів і видатків бюджету за кожен рік та обчислення їх динаміки всього і за окремими статям...

Бюджетний процес
Характеристика регулювання доходів державного бюджету України, нормативні та законодавчі акти, що їх регулюють. Класифікація, затвердження та виконанн...