Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Аналіз довгострокових зобов'язань підприємства

Тип: дипломная работа
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Економічний зміст та структура довгострокових зобов'язань. Організаційно-економічна характеристика сільськогосподарського підприємства АВ ТОВ "Агроцентр К". Визначення динаміки показників ліквідності (платоспроможності) податкового навантаження.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Вступ

Актуальність дослідження довгострокових зобов'язань зумовлена тим, що зобов'язання підприємства відіграють важливу роль у господарській діяльності підприємства. Практично кожне велике підприємство, що займається виробництвом продукції має зобов'язання, термін яких є більший одного року.

Зобов'язання підприємства входять до складу пасивів підприємства і є досить вагомими в його формуванні, оскільки відношення зобов'язань підприємства до його активів показує фінансову стійкість організації, її незалежність та можливості виживання на ринку. Відсутність контролю за зобов'язаннями підприємства та їх аналізу може привести до значних збитків та навіть банкрутства. Саме тому вірне відображення в обліку довгострокових зобов'язань дає змогу достовірно оцінити фінансовий стан підприємства, визначити його стійкість та незалежність.

Теоретичним підґрунтям вивчення сутності поняття "зобов'язання" та їх класифікації наведені у працях таких вчених: Бичика С. В., Б. Райана, Єфремова І. А., Ігумнова Ю. С., Бутинця Ф. Ф., Бутинця Т. А., Чижевської Л. В., Берези С. Л. та ін. Незважаючи на вагомий внесок цих вчених у дослідження зобов'язань та їх класифікації, окремі аспекти цієї проблеми потребують подальшого вивчення.

Метою написання дипломної роботи є вивчення та аналіз довгострокових зобов'язань сільськогосподарського підприємства АВ ТОВ "Агроцентр К".

Для виконання поставленої мети необхідно розкрити такі завдання:

- ознайомитися з економічним змістом довгострокових зобов'язань;

- дослідити структуру довгострокових зобов'язань підприємства;

- проаналізувати методологічну оцінку довгострокових зобов'язань;

- надати організаційно-економічну характеристику підприємства;

- зробити комплексну оцінку діяльності підприємства;

- визначити фінансовий стан даного підприємства;

- проаналізувати довгострокові зобов'язання сільськогосподарського підприємства АВ ТОВ "Агроцентр К";

- проаналізувати стан охорони праці на підприємстві.

Об'єктом дослідження даної роботи є фінансова діяльність аграрно-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр К", яке займається вирощуванням сільськогосподарських культур. Оскільки підприємство має довгострокові кредити, то його аналіз є доцільним та актуальним.

Предметом дослідження є довгострокові зобов'язання підприємства аграрно-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр К" за 2010-2013 роки.

Для аналізу використовується наступні методи дослідження: факторний аналіз для визначення відокремленого впливу кожного з факторів (власного та позикового капіталів) на кінцевий показник, що аналізується (коефіцієнт фінансової стійкості); аналітичне вирівнювання рядів динаміки як самий точний спосіб обробки рядів для виділення основної тенденції зміни коефіцієнта зміни коефіцієнта загальної ліквідності; метод фінансових коефіцієнтів для визначення взаємозв'язків показників; структурний аналіз для виявлення впливу кожної позиції на результат в цілому, а також аналіз, синтез, порівняння, вимірювання, узагальнення, моделювання, статистичний та графічний методи, історичні і логічні підходи та ін. Дані дослідження були проведені з використанням річних форм звітності господарства АВ ТОВ "Агроцентр К": форма №50 с.-г., форми №1, №2, №3, №4 та інші фінансово-господарські документи.

Розділ 1. Теоретичні основи категорії довгострокових зобов'язань

1.1 Економічний зміст зобов'язань підприємства, їх класифікація

Поняття зобов'язання пройшло в історії тривалу та складну еволюцію. Його витоки лежать в деліктах. Пізніше, як самостійне джерело зобов'язань з'явився договір. На сьогоднішній день в економічній літературі немає одностайності, щодо визначення поняття "зобов'язання". Його розглядають як борг, як суму витрат, як залучений капітал, як заборгованість.

Реалістичну картину про фінансову залежність та платоспроможність підприємства дає інформація про зобов'язання, яку можна отримати з балансу підприємства. У зв'язку із цим інформація про зобов'язання підприємства є однією з найважливіших в оцінці його фінансового стану.

Зобов'язання - один із основних чинників, що впливає на ліквідність, кредитоспроможність і стійкість підприємства. Наприклад, величина поточних зобов'язань у співставленні з оборотними активами дозволяє визначити ліквідність підприємства; загальна сума зобов'язань у співставлення з валютою балансу свідчить про залежність підприємства від кредиторів; шляхом ділення власного капіталу на величину зобов'язань визначається рівень фінансової стабільності.

Наявність зобов'язань вважається нормальним станом будь-якого діючого підприємства, оскільки вони є основою взаємозв'язків між суб'єктами господарювання. Раціональна організація обліку зобов'язань сприяє зміцненню договірної і розрахункової дисципліни, прискоренню оборотності обігових коштів, а отже, поліпшенню фінансового стану підприємства, а правильно розроблена стратегія управління зобов'язаннями сприяє формуванню надійної і відповідальної репутації підприємства.

Щоб глибше розкрити сутність поняття "зобов'язання" та вдосконалити управління ним, необхідно розглянути поняття і класифікацію зобов'язань в інтерпретації вітчизняних і зарубіжних науковців.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди [1].

Відповідно до П(С)БО 11 "Зобов'язання", забезпечення - зобов'язання з невизначеними сумами або часом погашення на дату балансу [2].

У сучасній економічній літературі трактувань зобов'язань є чимало. Згідно з визначенням Бичика С. В. [3], зобов'язання трактується як договір, згідно з яким одна сторона (боржник) зобов'язана здійснити на користь другої сторони (кредитора) певні дії або ж утриматися від них.

Досить влучно надане визначення цього поняття Б. Райаном: зобов'язання - вільно укладена згода між двома чи більше сторонами для здійснення певної діяльності, що має економічну цілеспрямованість [4].

Наприклад, Єфремов І. А. та Ігумнов Ю. С. [5] під зобов'язаннями розуміють розрахункові відносини між об'єднаннями (підприємствами) у процесі господарської діяльності, а також із працівниками і службовцями, у результаті чого виникають незакінчені розрахунки.

Бутинець Ф. Ф. [6], Завгородній А. Г. [7], Вознюк Г. Л. [8], Партин Г. О., Пантелеєв В. П., Сніжко О. С [9] зазначають, що це заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні переваги.

Інша група авторів, а саме: Агеєва А. Б. [10], Агеєва Ю. Б. [11], Вознюк Г. Л., Завгородній А. Г., Партин Г. О., Мочерний С. В. стверджують, що зобов'язання - це правовідносини, відповідно до яких одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, сплатити гроші тощо) або утриматися від такої дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання зобов'язань.

Таким чином, правильне тлумачення поняття зобов'язання є дуже важливим, оскільки від цього залежить відображення або не відображення заборгованості в обліку та звітності.

Доцільно запропонував узагальнене визначення цього поняття Орлов І. В., яке найповніше відображає його сутність. Отже, зобов'язання - це обов'язки підприємства з виплати боргу, передачі активу, надання послуг, виконання робіт, що має суб'єктивний склад, динамічність, наказовий зміст, цілеспрямованість, конкретність, санкціонованість, які виникають у результаті минулих операцій, виконання яких приведе до зменшення активів і збільшення капіталу [12].

Оцінка та управління зобов'язаннями, крім з'ясування сутності, потребує також здійснення їх класифікації.

Оскільки від того, наскільки правильно здійснено поділ та класифікацію об'єктів бухгалтерського обліку, а також від того, наскільки правильно обрано класифікаційні ознаки, залежать організація та ведення бухгалтерського обліку зобов'язань, а також правильне відображення їх у фінансовій звітності.

Для організації обліку та аналізу зобов'язань не можна не помітити наявності широкого спектру їх видів, тому важливе місце займає їх класифікація.

Згідно з вимогами Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності визначають такі види зобов'язань: короткострокові, довгострокові, стандартні (юридичні і нараховані), резервні та умовні. Основні принципи Міжнародних стандартів покладено в основу національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Зокрема, подібні за своїм змістом види зобов'язань визначені П(С)БО 11 "Зобов'язання", у якому виокремлено такі види: довгострокові зобов'язання, поточні зобов'язання, забезпечення, непередбачені зобов'язання та доходи майбутніх періодів [13].

Бутинець Т. А. [14], Чижевська Л. В., Береза С. Л. [15] зобов'язання поділяють на: монетарні й немонетарні; поточні і майбутні; довготермінові та поточні; фактичні, оцінні й умовні.

Пушкар М. С. [16] зобов'язання поділяє на довготермінові та поточні. Чебанова Н. В. і Василенко Ю. А. [17] зобов'язання класифікують на довготерміно...

Другие файлы:

Аналіз довгострокових зобов'язань сільськогосподарського підприємства АВ ТОВ "Агроцентр К"
Сутність, класифікація та структура довгострокових зобов'язань. Розрахунок коефіцієнтів левериджу, концентрації позикового капіталу та ліквідності з м...

Облік довгострокових зобов’язань
Структура регулювання довгострокових зобов’язань. Організаційно-економічна характеристика державного підприємства "Яготинський цукровий завод". Відобр...

Аналіз довгострокових зобов’язань сільськогосподарського підприємства АВ ТОВ "Агроцентр К"
Аналіз фінансової діяльності, кредитних зобов’язань, ліквідності та платоспроможності сільськогосподарського підприємства. Динаміка впливу податків та...

Облік довгострокових зобов'язань на підприємстві
Аналіз основних фінансово-економічних показників діяльності ВАТ ВАТ "Канівський маслосирзавод", документування господарських операцій з обліку довгост...

Облік та аналіз поточних зобов'язань
Характеристика поточних зобов'язань та їх вплив на фінансовий стан підприємства. Аналіз короткострокових позик та поточної заборгованості "Корнер-2006...