Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Финансы

Акцизний податок

Тип: лекция
Категория: Финансы
Скачать
Купить
Платники акцизного податку, об’єкти оподаткування, перелік підакцизних товарів. Ставки цього податку, методика його обчислення, пільги, строки сплати в бюджет і звітність платників. Сутність і призначення марок акцизного податку, контроль за його сплатою.
Краткое сожержание материала:

Размещено на http://www.allbest.ru/

19

Размещено на http://www.allbest.ru/

Акцизний податок

1 Платники акцизного податку, об'єкти оподаткування, перелік підакцизних товарів

акцизний податок сплата

Акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Податковим Кодексом як підакцизні, і включається до ціни таких товарів (продукції).

В Україні до підакцизних товарів віднесено такі як:

- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

- нафтопродукти, скраплений газ;

- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Платниками податку є:

1. Особи (юридичні та фізичні), що виробляють, у тому числі з давальницької сировини, підакцизні товари (продукцію) на митній території України.

2. Особи -суб'єкти господарювання , які ввозять підакцизні товари (продук-цію) на митну територію України.

3. Фізичні особи (резиденти чи нерезиденти), які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України в обсягах, які кількісно перевищують величину, визначену митним законодавством України. Зокрема, ст. 253 Митного кодексу України встановлені обсяги та умови ввезення алкогольних напоїв та тютюнових виробів на митну територію України без акцизного податку, встановленого на імпорт, у кількостях з розрахунку на одну особу.

4. Особи, які здійснюють операції з конфіскованими, безхазяйними підакцизними товарами, такими, які за правом успадкування чи на інших підставах переходять у власність держави. Виходячи з даної норми, до платників податку віднесено осіб, які здійснюють реалізацію вказаних підакцизних товарів (продукції) на підставі рішень судових органів або інших уповноважених державних органів.

Умови

5. Особи, які реалізують або передають іншим особам для подальшого викорис-тання підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію Укра-їни без сплати акцизного податку.

6. Особи, на яких покладено виконання вимог щодо звільнення від оподаткування в частині дотримання таких вимог: митних режимів; цільового використання підакцизних товарів для виробництва інших підакцизних товарів, на які встановлено нульову ставку податку; звільнених від оподаткування, або які не підлягають оподаткуванню акцизним податком, за умови порушення вищевка-заних норм.

Необхідно зазначити, що нормами Податкового кодексу запроваджено нову систему реєстрації платників акцизного податку. Передбачено обов'язок інформування органами ліцензування виробництва підакцизних товарів (продукції) та/або імпорту алкогольних напоїв і тютюнових виробів органів державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта господарювання як платника податків. На підставі вказаних даних здійснюється реєстрація такого суб'єкта господарювання, як платника акцизного податку.

Відповідно до Переліку органів ліцензування, затвердженого Постановою КМУ від 14.11.2000 р. № 1698, до таких органів ліцензування належать: у частині ліцензування виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, парфумерно- косметичної продукції - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України, в частині ліцензування імпорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Органом ліцензування виробництва транспортних засобів визначено Міністерство промислової політики України.

Об'єктами оподаткування акцизним податком є:

По-перше, операції з реалізації вироблених в Україні товарів (продукції), а також ввезення на митну територію України імпортних підакцизних товарів.

По-друге, операції з реалізації (передачі) підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки (за виключенням викорис-тання такої продукції для подальшого виробництва підакцизної продукції), здій-снення внесків до статутного капіталу, а також працівникам підприємства-вироб-ника підакцизних товарів (продукції).

По- третє, операції з реалізації конфіскованих та інших товарів, які перей-шли у власність держави.

По- четверте, операції з реалізації або передачі підакцизних товарів (про-дукції), що були звільнені від сплати податку, у разі порушення умов звільнення.

По- п'яте, об'єктом оподаткування визначено обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції) понад встановлені нормативи.

Базою оподаткування акцизним податком є:

1. При обчисленні податку за специфічними ставками у твердих сумах з одиниці товару (продукції) з вироблених на митній території України, імпортованих на митну територію України підакцизних товарів (продукції) є їх кількісна величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (л, кг, шт. куб. см);

2. При обчисленні податку за адвалорними ставками (в процентах) базою оподаткування є вартість реалізованого (ввезеного) такого товару, визначена за встановленими виробником (імпортером) максимальними роздрібними цінами без податку на додану вартість та з урахуванням акцизного податку.

При визначенні бази оподаткування з імпортованих підакцизних товарів, на які ставки встановлено в євро, перерахунок іноземної валюти на національну валюту здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземної валюти (євро), вста-новленим Національним банком України, що діє на дату подання до органу дер-жавної митної служби митної декларації для митного оформлення. Суб'єкти підприємницької діяльності, які імпортують підакцизні товари (продукцію), в обов'язковому порядку сплачують акцизний податок при ввезенні на митну територію України під час подання митної декларації (крім алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що підлягають маркуванню).

Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є їх ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, обчислена відповідно до положень Митного кодексу України і вказана в митній декларації.

3. Для підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставки податку одночасно у відсотках до обороту з реалізації та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції), сума податку визначається одночасно за обома ставками окремо за кожним видом товару, на який встановлено максимальну роздрібну ціну.

Кодексом також закріплено положення щодо включення до бази оподат-кування акцизним податком наднормативних втрат спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв, які допущені з вини виробника. У такому випадку база оподаткування визначається як вартість (кількість) товарів (продукції), які можна було б виробити з наднормативно втрачених товарів.

При псуванні, знищенні, втраті підакцизних товарів (продукції) до бази оподаткування акцизним податком включається вартість та обсяги таких товарів (продукції). Дана норма застосовується, за винятком випадків, коли:

а) платник податку документально зафіксував ці втрати та наддав контро-люючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс- мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;

б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Однак, ця норма застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів, які затверджуються центральними органами виконавчої влади, упов-новноваженими Кабінетом Міністрів України.

2. Ставки акцизного податку та методика обчислення податку

Для оподаткування акцизним податком Податковим Кодексом (ст. 215) встановлено такі групи ставок:

- ставки в твердих сумах з одиниці товару (продукції) - гривнях та євро - специфічні:

- ставки в процентах до обороту реалізації (ввезення) товару (продукції), визначеного за максимальними роздрібними цінами без податку на додану вартість - адвалорні.

- одночасно за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) і у процентах до обороту реалізації товару (продукції) оподаткуються тютюнові вироби.

Специфічні ставки застосовуються для спирту, алкогольних напоїв, тютю-нових виробів, пива і встановлені в національній грошовій одиниці - гривні, а також для нафтопродуктів і транспортних засобів та кузовів до них, які встанов-лені в іноземній грошовій одиниці - євро.

Адвалорні ставки у процентах до обороту реалізації (ввезення) товару (продукції), встановлено тільки для тютюнових виробів.

Специфічні ставки податку, встановлені в національній валюті, підлягають щорічній індексації в порядку, визначеному відповідно до п. 4 розділу ХІХ “При-кінцеві положення” Податков...

Другие файлы:

Акцизний податок у системі оподаткування України
Акцизний податок як форма специфічних акцизів, елементи його справляння, механізм обчислення, порядок та терміни сплати. Аналіз акцизного збору в суча...

Механізм нарахування непрямих податків при здійсненні імпортних операцій
Серед великої сукупності платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на митні органи, суттєву роль відіграють непрямі податки при пер...

Перспективи та особливості електронного подання податкової звітності в Україні
Нормативні вимоги до заповнення податкової звітності, її види. Основні терміни: податок на прибуток підприємств; з доходів фізичних осіб; на додану ва...

Перспективи розвитку та удосконалення податкової системи
Історичні аспекти розвитку податкової системи. Сутнiсть податкiв, їх мiсце в економiчнiй системi суспiльства. Система оподаткування підприємств. Види...

Оцінка наслідків реформування податку з доходів фізичних осіб та напрямки його удосконалення
Функціональний розподіл задач в районній державній податковій інспекції. Сутність та класифікація податків. Основні непрямі податки та збори з юридичн...