Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Стиль керівництва колективом організації та соціально-психологічні напрями його вдосконалення

Тип: контрольная работа
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Поняття про стиль управління та індивідуальний стиль керівництва. Ознаки індивідуального стилю управління. Умови формування стилю керівництва. Концепція стилю керівництва Р.Р. Блейка та Дж.С. Мутон. Психологічні засади оптимального стилю керівництва.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Контрольна робота за темою:

"Стиль керівництва колективом організації та соціально-психологічні напрями його вдосконалення"

План контрольної (реферативної) роботи

  • Вступ
  • 1. Поняття про стиль управління та індивідуальний стиль керівництва
  • 2. Концепція стилю керівництва Р.Р. Блейка та Дж.С. Мутон
  • 3. Психологічні засади оптимального стилю керівництва
  • Висновки
  • Список використаної літератури

Вступ

Будь-яка офіційна структура завжди пов'язана з наявністю такого психологічного феномену як неофіційні підструктури. Їхнє існування зумовлено самою сутністю людської природи, яка полягає в неможливості повної регламентації міжособистісних стосунків. Адже люди не можуть уникнути суб'єктивних ставлень при взаємодії один з одним. Цим пояснюється тим, що будь-яке спілкування забарвлюється певними симпатіями-антипатіями, які не можна усунути, а тому необхідно враховувати для оптимізації ефективного керівництва. Тому, говорячи про неофіційні групи, потрібно зауважити, що вони, як правило, є організованими і, крім інформаційної структури, мають ще й управлінську. Іншими словами, в неофіційних групах є свої "головні" і "ведені", ватажки і підпорядковані. Говорячи про управлінську структуру, ми підходимо до важливого аспекту взаємовідносин у колективі: керівництва і лідерства.

1. Поняття про стиль управління та індивідуальний стиль керівництва

Гарний настрій працівників, перш за все, залежить від спілкування в колективі, зокрема, спілкування з керівником. І ефект від цього спілкування буде вище, якщо керівник залежно від умов роботи, обставин застосовує певний стиль керівництва. Концепції індивідуальних стилів управління широко використовуються в процесах підготовки керівників та менеджерів.

Стиль керівництва в контексті управління - це звична манера поведінки керівника щодо підлеглих з метою здійснення на них впливу і спонукання їх до досягнення цілей організації. Ступінь, до якого керівник делегує свої повноваження, типи влади, що використовуються ним, і турбота про людські відносини або про виконання задачі - все відображає стиль керівництва.

Зміст діяльності організації визначений системою посад з окресленими для них правами і обов'язками, що програмує і регламентує діяльність її виконавців. Від змісту діяльності конкретної установи залежить стиль управління нею.

Багатоманітність і складність розв'язуваних керівником завдань призводять до великих труднощів при описі цієї діяльності. Очевидно, що у кожного керівника складаються певні стереотипи управлінської діяльності. В усіх науках про управління ці стереотипи заведено називати індивідуальним стилем управління. Впродовж останніх п'ятидесяти років була проведена значна кількість досліджень, в яких здійснювалися спроби встановити зв'язок між індивідуальним стилем управління та ефективністю діяльності установи.

У ході цих досліджень було сформульовано багато концепцій стилів. Більшість дослідників виділяє наступні ознаки індивідуального стилю управління:

стиль відображає усталені способи діяльності керівника і тісно пов'язаний з психологічними особливостями мислення, прийняття рішень, спілкування тощо;

стиль не є вродженою якістю, а формується в процесі діяльності і змінюється. Стилям управління можна навчати;

опис та класифікація стилів повинні відображати змістовні характеристики (параметри) самої управлінської діяльності.

Під стилем керівництва в психології управління розуміється цілісна і відносно стійка система способів впливу керівника на колектив, якій притаманна внутрішня єдність і яка забезпечує ефективне виконання функцій управління в заданих умовах (Волков І. П.). Слід розрізняти поняття стилю керівництва та індивідуального стилю керівництва. Стиль керівництва визначається особливостями діяльності організації, її суспільним місцем. Для організацій різного типу характерним стилем може бути директивний, колегіальний, ліберальний, авторитарний, інкволітарний, анархічний. Наприклад, для військових організацій характерним є авторитарний чи директивний; для наукових установ - колегіальний, демократичний тощо.

Умови формування стилю керівництва визначаються такими особливостями установи:

тип колективу (військовий, учбовий, виробничий);

безпосередні задачі колективу (термінові, екстремальні);

умови їх виконання;

способи і засоби професійної діяльності (конвейєр, індивідуально);

рівень організованості, згуртованості.

Таким чином, стиль керівництва залежить від типу установи, її місця у

суспільстві.

Конкретний керівник має свої індивідуальні особливості, які переплетені зі стилем керівництва. У даному випадку управлінська діяльність характеризується індивідуальним стилем керівництва, який виявляється у:

1) розподілі повноважень;

2) переважаючих методах керівництва;

3) процесі прийняття рішення;

4) контактах з підлеглими;

продуктивності колективу при відсутності керівника;

ставленні керівника до порад і заперечень підлеглих;

7) контролі діяльності;

8) співвідношенні виробничих і соціально-психологічних задач;

9) реакції керівника на критику;

10) поведінці керівника при недостатності знань;

11) відповідальності керівника;

найближчому оточенні керівника;

психологічному такті керівника;

ставленні керівника до дисципліни;

співробітництві у колективі;

самостійності підлеглих;

активності та ініціативі керівника і підлеглих;

характеристиці вимогливості;

ставленні керівника до нововведень;

ставленні керівника до себе.

Таким чином, індивідуальний стиль керівництва залежить від особистості керівника, але разом з тим і від колективу, в якому працює керівник. У цьому полягає індивідуальний підхід до підлеглих, що є основою мистецтва управління.

2. Концепція стилю керівництва Р.Р. Блейка та Дж.С. Мутон

Одна з найобґрунтованіших та найпродуктивніших концепцій стилів управління розробляється за останні двадцять років Робертом Р. Блейком та Джейн С. Мутон. Ця концепція відома під скороченою назвою ГРІД. В управлінні виокремлюють шість головних завдань, вирішення яких може спрямовуватись або на турботу про виробництво та отримання найвищих кінцевих результатів, або на турботу про людей.

стиль керівництво управління індивідуальний

До них належать ініціатива, вміння працювати з інформацією, захист своєї думки, прийняття рішень, розв'язання конфліктів та критичний аналіз. Жоден з елементів не може компенсувати відсутність або надлишок будь-якого іншого.

Ініціатива виявляється у випадках: зусилля спрямовуються на конкретну діяльність; на те, щоб розпочати нову діяльність; щоб припинити процеси, що відбуваються; змінити напрямок докладання зусиль або характер зусиль. Керівник може виявляти ініціативу або уникати прояву ініціативи за умов, коли інші чекають від нього конкретних дій.

Вміння працювати з інформацією дозволяє керівникові отримувати доступ до фактів, даних або інших джерел інформації. Міра поінформованості залежить як від особистісних, так і від когнітивних особливостей керівника. Одні можуть мати дуже низький рівень уявлення про технологію виробництва й не надавати великого значення пошукові інформації. Інші розуміють важливе значення врахування всіх тонкощів технологій і прагнуть максимуму знань про діяльність, що відбувається.

Захист своєї думки передбачає наявність певної позиції (конформізму чи нонконформізму). Конформність проявляється, якщо керівник має виразні переконання, але вважає небезпечним для себе відстоювати їх. Або навпаки - він може уникати відстоювати свої погляди внаслідок відсутності переконань або їх слабкості. Нонконформність проявляється як небажання враховувати погляди інших при захисті своєї власної думки, коли переважає егоцентрична позиція. Іноді керівник може захищати свою точку зору, щоб стати в опозицію або отримати яку-небудь перевагу.

4. Розв'язання конфліктів. Керівник, здатний правильно поводитись у конфліктній ситуації та усувати конфлікт у спосіб, прийнятний для всіх, чим викликає повагу до себе. Нездатність керівника до конструктивного подолання конфліктної ситуації породжує зниження його авторитету у підлеглих або навіть викликає вороже й непримиренне ставлення до нього.

5. Прийняття рішень. Саме за допомогою прийняття рішень здійснюється керівництво діяльністю організації. Рішення може прийматися одноосібно керівником або ж колективно.

6. Критичний аналіз - це сукупність корисних способів і прийомів дослідження та розв'язання проблем діяльності організації, які постають перед кожним виконавцем або колективом загалом при виконанні тих чи тих завд...

Другие файлы:

Стиль керівництва як чинник формування соціально-психологічного клімату медичного колективу
Основні підходи до визначення сутності стилю керівництва трудовим колективом в менеджменті, фактори його формування та види. Специфіка керування медич...

Предмет, об’єкт і завдання психології управління. Особистість та її структура. Основні концепції стилів керівництва
Структура сучасної психологічної науки та місце психології управління в ній. Поняття мотивації, її теорії та регулятори. Лідерство: сутність та органі...

Соціально–педагогічні проблеми організації вільного часу старшокласників
Особливості вільного часу в процесі соціалізації особистості. Індивідуально-психологічні особливості старшокласників в контексті самоорганізації життє...

Основи менеджменту персоналу
Методологічні та соціально-психологічні аспекти менеджменту персоналу. Стратегія та політика менеджменту персоналу організації, його ресурсне забезпеч...

Соціально–психологічні аспекти управління трудовим колективом
Формування колективу. Види коллективів, групи, адаптація персоналу. Лідер у колективі. Методи управління. Дисципліна, та управління дисципліною. Мотив...