Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Контролінг в антикризовому управлінні будівельним підприємством

Тип: курсовая работа
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Сутність системи стратегічного контролінгу - спеціальної системи методів та інструментів, яка спрямована на функціональну підтримку менеджменту підприємства і включає інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль і внутрішній консалтинг.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота на тему:

«Контролінг в антикризовому управлінні будівельним підприємством»

Зміст

Вступ

1. Концепція контролінгу в системі управління будівельним підприємством

2. Сутність системи стратегічного контролінгу

3. Місце і роль аналізу в системі стратегічного контролінгу

Висновки

Література

Вступ

Практика показує, що кризи в інтегрованих об'єднаннях фінансового і промислового капіталу не тільки можливі, вони відображають власні ритми розвитку кожного окремого суб'єкта господарювання. Потреба в антикризовому управлінні виникає не тільки при сталому економічному розвитку інтегрованих угруповань, але й при здійсненні структурних зрушень відповідно до світових тенденцій економічного та науково-технологічного процесів.

Контролінг - це спеціальна система методів та інструментів, яка спрямована на функціональну підтримку менеджменту підприємства (зокрема фінансового менеджменту) і включає інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль і внутрішній консалтинг. Вважається, що контролінг - це система, зорієнтована на перспективний розвиток підприємства. Основною його метою є орієнтація управлінського процесу на максимізацію прибутку та вартості капіталу при мінімізації ризику та збереження ліквідності та платоспроможності підприємства, що обумовлює належне місце контролінгу у системі функцій фінансового менеджменту

Антикризове фінансове управління - це не тільки система управління фінансами, спрямована на виведення з кризи, у тому числі шляхом проведення санації чи реструктуризації суб'єкта господарювання. На нашу думку, за умов ринкових трансформацій антикризове фінансове управління є не стільки санаційним інструментом, скільки системою профілактичних засобів, спрямованих на попередження фінансової кризи. Звідси логічним є висновок про необхідність запровадження системи контролінгу як елемента антикризового управління усіма підприємствами, в тому числі рентабельними та фінансово стійкими.

Контролінг в антикризовому управлінні і до цього часу залишається мало розробленою проблемою. Тому актуальними є питання з розроблення завдань і функцій контролінгу в управлінні кризовими явищами, обґрунтування поняття контролінг інтегрованих об'єднань, розроблення системи раннього попередження і реагування на кризові ситуації учасників виробничо-господарської інтеграції, використання методів контролінгу в антикризовому управлінні фінансами структур промислово-фінансової інтеграції.

Проблеми впровадження контролінгу як інструменту антикризового управління на підприємствах були прямо або опосередковано досліджені вітчизняними та зарубіжними вченими, серед них Ван Хорн Дж., Ворст І., Ревентлоу Г., Холт Роберт, Шим Джей К., Бланк І.А., Балабанов І.Т., Брігхем Е.Ф., Бартон Л., Беляев С.Г., Василенко В.О., Грязнова А.Г., Кузьмін О.Є., Коротков Є.М., Попов Р.А., Плоткін Я.Д., Уткін Е.А. та інші.

Вихідною ідеєю при обґрунтуванні поняття контролінгу для структур промислово-фінансової інтеграції є актуалізація питань окреслення його завдань, функцій, напрямів і методів проведення в межах такого угруповання.

Ефективність рішень значною мірою залежить від об'єктивності, своєчасності та всебічності оцінки існуючого й очікуваного фінансового стану підприємства. Однак сьогодні, в умовах стрімкого фінансового зростання неспроможних підприємств, коли за оцінкою фахівців проблема банкрутства стає глобальною, в системі фінансового менеджменту особливого значення набуває антикризове управління фінансами підприємств - антикризовий фінансовий менеджмент. У загальному вигляді антикризове фінансове управління являє собою систему прийомів і механізмів управління фінансів, спрямовану на попередження фінансової кризи та банкрутства підприємства.

1. Концепція контролінгу в системі управління будівельним підприємством

Сучасний стан ринку припускає постійне ускладнення орієнтації підприємства, що веде не просто до зростання ролі управління ним, а до якісних змін у всій структурі і методах управління. У цих жорстких умовах перед керівниками все частіше постає задача недопущення банкрутства і запобігання кризовій ситуації. При цьому контролінг являє собою систему забезпечення виживаності підприємства на етапах оперативного і стратегічного управління.

Усвідомлення концепції контролінгу в системі управління підприємством може бути досягнуто, на наш погляд, при реалізації наступної послідовності дослідження:

вивчення сутності поняття «концепція» і визначення концептуальних основ контролінгу; усвідомлення суті і границь перетинання оперативного і стратегічного контролінгу;

вивчення стадій управлінського циклу і визначення місця контролінгу в системі управління;

установлення взаємозв'язку контролінгу з функціями управління і визначення напрямків орієнтації контролінгу на типи управлінських рішень.

Функціонування контролінгу забезпечується шляхом послідовної peaлізації її концепції. Виходячи з того, що концепція - (від лат. сопсеріо - сприйняття) - це система поглядів на визначені явища, спосіб розуміння, трактування, основна ідея якої-небудь теорії [15, с.463], випливає, що її формування дозволить оптимізувати рух інформаційних потоків на підприємстві, пов'язаних з формуванням витрат і доходів з метою вироблення альтернативних варіантів управлінських рішень.

Логіка подальшого нашого огляду буде побудована на результатах вивчення сутності концепції контролінгу й основ її побудови. На рис. 5.1 схематично представлена структура формування даної концепції.

Рис. 1.1 - Модель концепції інформації і управління - контролінг

Виходячи з представленої на рис. 5.1 моделі концепції інформації і управління можна говорити про її орієнтацію на різні функції управління. Процес орієнтації відбувається шляхом інтеграції традиційних методів обліку, аналізу, планування, контролю в єдину систему обробки інформації для прийняття рішень.

Отже, необхідно визнати, що контролінг є одним з основних елементів, що формують систему керування підприємством. При цьому сучасний менеджмент поділяє мету підприємства на дві групи: оперативні (короткострокові) і стратегічні (довгострокові, перспективні). Виходить, контролінг як система містить у собі два основних аспекти (підсистеми): стратегічний і оперативний. Порівняльна характеристика даних видів контролінгу представлена у табл. 5.1.

Таблиця 1.1 - Порівняльна характеристика оперативного і стратегічного контролінгу

Ознаки

Стратегічний

Оперативний

1

2

3

Орієнта-ція

Зовнішнє і внутрішнє середовище підприємства

Економічна ефективність і рентабельність діяльності підприємства

Рівень керування

Стратегічний

Тактичний і оперативний

Мета

Забезпечення виживаності. Проведення антикризової політики. Підтримка потенціального успіху

Забезпечення прибутковості й ліквідності підприємства

Головні завдання

Участь у встановленні кількісних і якісних цілей підприємства відповідальних за стратегічне планування

Розробка альтернативних стратегій

Визначення критичних зовнішніх і внутрішніх умов, що лежать в основі стратегічних планів

Визначення вузьких і пошук слабких місць

Визначення основних підконтрольних показників відповідно до установленими стратегічними цілями

Порівняння планових

(нормативних) і фактичних значень підконтрольних показників з метою виявлення причин, винуватців і наслідків даних відхилень

Аналіз економічної ефективності (особливо інновацій і інвестицій)

Керівництво при плануванні і розробці бюджету (поточне й оперативне планування)

Визначення вузьких і пошук слабких місць для тактичного керування

Визначення всієї сукупності підконтрольних показників відповідно до установлених поточних цілей

Порівняння планових (нормативних) і фактичних показників підконтрольних результатів і витрат з метою виявлення причин, винуватців і наслідків відхилень

Аналіз впливу відхилень на виконання поточних планів

Мотивація і створення інформації для прийняття поточних управлінських рішень

Сутність оперативного контролінгу полягає у формуванні засобів і методів ефективного керування поточними цілями підприємства, що можуть бути визначені як прибутковість і ліквідність.

Сутність стратегічного контролінгу полягає в забезпеченні виживаності підприємства...

Другие файлы:

Формування політики антикризового фінансового управління підприємством
Основи формування політики антикризового фінансового управління, сутність фінансової безпеки. Використання діагностики в антикризовому управлінні підп...

Антикризове управління на основі інновації
Визначення основних заходів та етапів при антикризовому управлінні підприємством на основі інновації. Методи та показники діагностики загальних резуль...

Сутність концепції контролінгу та використання її положень у практиці управління
Контролінг як новий напрям в управлінні підприємством та забезпеченні менеджмента інформацією. Загальна характеристика СВК "Вільне козацтво": розгляд...

Використання стратегії інноваційної діяльності в управлінні підприємством
Види та функції стратегій інноваційної діяльності в управлінні підприємством. Особливості та діагностика ефективності використання інноваційних страте...

Контролінг та внутрішній аудит підприємства в умовах України
Внутрішній аудит у системі управління підприємством, його структура та принципи реалізації, теоретичні та методологічні основи. Порядок організації да...