Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Історичні періоди розвитку документних потоків і масивів

Тип: курсовая работа
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Фактори функціонування документної комунікації. Сутність і значення документних потоків та масивів, їх властивості та функції. Характеристика історичних періодів їх розвитку: рукописного, друкованого та комп’ютерного. Еволюція нетрадиційних документів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

ЗМІСТ

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи документних потоків та масивів

1.1 Сутність і значення документних потоків та масивів

1.2 Особливості документних потоків та масивів

Розділ 2. Історія розвитку документних потоків та масивів

2.1 Рукописний період розвитку документних потоків

2.2 Друкований період

2.3 Комп'ютерний період розвитку документних потоків

2.4 Історія розвитку нетрадиційних документів

Висновки

Список літератури

ВСТУП

Актуальність теми курсової роботи. На початку 1960-х рр. починають розвиватися наукові напрямки під назвою документалістика та документознавство. Перша розглядалась як прикладна галузь кібернетики, що займається оптимізацією управління документаційними системами всіх типів - від образотворчого мистецтва до канцелярського справочинства. З цією метою документалістика вивчає структуру та властивості матричних документів, методи та засоби їх автоматичної обробки, зберігання, пошуку та використання, документні потоки та документні масиви для оптимізації управління великими, перш за все багатоканальними документаційними системами.

Особливо тісний зв'язок документознавства з бібліографо-, бібліотеко-, книго-, а також архівознавством. Сюди ж входить інформатика, особливо та її частина, що вивчає документну інформацію, створену за допомогою комп'ютерної техніки на дискретних носіях. Загальним для них є те, що ці дисципліни оперують документами як об'єктами, створеними спеціально для збереження і передачі інформації. Однак вироблення загальної дефініції поняття «документ» не входить у їхню компетенцію, цим займається документознавство. Документознавство вивчає специфіку документів як речовинних виробів і зафіксованої на них інформації, досягнення в області класифікації і типологізації документів, а також закономірності, виявлені при дослідженні процесу еволюції документа, формування сучасних документних потоків і масивів.

У фондах різноманітних установ (публічних, наукових, спеціальних, науково-технічних та ін.) сконцентрований інформаційний потенціал суспільства, усі духовні багатства, які були накопичені людством. Фонд - це освоєний масив документів, що є основою роботи будь-якої установи і являє собою зібрання різних документів, підібране відповідно до профілю установи, її завдань, інтересів і запитів.

Обсяг, склад, структура фонду змінюється під впливом зовнішнього та внутрішнього середовища і, в свою чергу, впливає на них через задоволення та формування інформаційних потреб. Крім того, масивам документів притаманна така властивість, як пристосованість для вводу та виводу окремих видів документів з метою їх упорядкування та організації розповсюдження. Структура документного потоку у процесі його розповсюдження по різних соціальних інститутах, що відповідальні за кумуляцію та збереження документів, перебудовується відповідно до вимог профілювання, раціональності, розміщення, оптимальності використання та ін. Ця обставина змушує проводити якісний відбір, профілювання, переведення фізично та морально застарілих документів до фондів допоміжного зберігання.

Розробленість теми:

Курсова робота підготовлена на основі вивчення виявленої літератури, в якій відображено досліджувану тему.

Вагомий внесок у дослідження питань документних масивів та потоків зробили А.А. Соляник, Ю.Н. Столяров, Н.М. Кушнаренко, О.Політова, Г.О.Гуцал, М.А. Тарасов, С.О. Шмідт та ін.

Питання документних потоків та масивів є достатньо висвітленим у сучасних розробках провідних дослідників та вчених. Найбільш повно та досконало це питання розкрито вченим А.А. Соляник.

Мета курсової роботи полягає у вивченні особливостей історичних періодів розвитку документних потоків та масивів.

Завдання курсової роботи обумовлені її метою:

виявити та опрацювати фахову літературу з теми курсової роботи;

розкрити сутність понять «документні ресурси», «документні потоки»; «документні масиви»;

визначити властивості та функції документних потоків та масивів;

охарактеризувати рукописний період розвитку документних потоків та масивів;

дослідити поліграфічний та комп'ютерний періоди розвитку документних потоків та масивів;

проаналізувати історію розвитку нетрадиційних документів.

Об'єктом дослідження для даної курсової роботи є документні потоки та масиви.

Предметом є дослідження особливостей історії розвитку документних потоків та масивів.

Методи дослідження: обумовлені об'єктом і предметом курсової роботи. Для розв'язання визначених завдань, досягнення мети застосовано комплекс взаємодоповнюючих методів дослідження: методи системного аналізу, методи прямого структурного аналізу. При опрацюванні вихідної інформації були використані загальнонаукові методи аналізу, синтезу, абстрагування та узагальнення.

Теоретична та практична цінність курсової роботи полягає в тому, що в дослідженні комплексно проаналізований та узагальнений матеріал про сутність, функції, властивості документних потоків та масивів, охарактеризовано історичні періоди розвитку документних потоків та масивів.

Практична цінність полягає у систематизації та узагальненні опрацьованого матеріалу, набутті автором курсової роботи практичних навичок і вмінь з інформаційного пошуку, аналітико-синтетичного опрацювання літератури та узагальнення інформації. Крім того, укладено список літератури за темою роботи, який може бути використаний для подальшого вивчення теми.

Структура роботи обумовлена логікою розгляду теми.

Курсова робота складається з вступу, основної частини, висновків та списку використаної літератури. Основна частина складається з двох розділів.

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОКУМЕНТНИХ ПОТОКІВ ТА МАСИВІВ

1.1 Сутність і значення документних потоків та масивів

З розвитком суспільного прогресу, ускладненням інформаційних потреб постійно зростають обсяги документних ресурсів та темпи їх доведення до користувачів. Дослідження особливостей інформаційних масивів як динамічної багатофункціональної системи, спрямованої на задоволення комунікаційних потреб суспільства, дозволяє визначити основні фактори оптимізації їх функціонування.

Головною умовою існування та розвитку суспільства є соціально-комунікативна діяльність. Без спілкування, обміну інформацією між індивідами не можливі інтелектуальна еволюція людства, розвиток виробництва, спадкоємність суспільних відносин, збагачення соціальної пам'яті, нові досягнення матеріального і духовного життя. Сучасні дослідники соціогенезу доводять, що соціальна комунікація - це глибинний базис матеріального виробництва та необхідний фактор прогресу будь-якого виду суспільного устрою.

Найважливішою підсистемою соціальних комунікацій є документна комунікація - процеси і засоби обміну інформацією у суспільстві за допомогою документів. Вона забезпечує рух соціальної інформації у часі і просторі шляхом створення, зберігання та розповсюдження документів.

Документна комунікація виникла на певному етапі соціального прогресу людства і нині охоплює всі сфери суспільного життя. Поширенню середовища функціонування документної комунікації сприяє також інформатизація суспільства, яка охоплює всі сторони сучасного суспільного життя.

Впровадження новітніх інформаційних технологій, удосконалення засобів документування та розповсюдження інформації постійно розширюють документне середовище ноосфери та збагачують документні ресурси суспільства.

Функціонування документної комунікації передбачає постійний рух документів по комунікаційним каналам від комуніканта (творця документованої інформації) до реципієнта (споживача документованої інформації). Рух документів у процесі їх виробництва, розповсюдження та використання у суспільстві створює документний потік.

За І.М. Савчуком документний потік - це сукупність розподілених у часі і просторі документів, які рухаються по комунікаційних каналах від створювачів та виробників до користувачів [21, с. 58]. Канал - це абстрактний шлях, по якому рухаються документи [21, с. 58]. Він забезпечує розповсюдження документів у суспільстві, надає можливість доступу до них користувачам. Наприклад, канали доступу до опублікованих документів - це документоторгівельні установи, передплатні агентства, органи науково-технічної інформації та ін. Окремий канал може деякий час не діяти, однак документний потік рухається постійно.

Найфундаментальніша дефініція документного потоку належить А. Соляник, який визначає документний потік як вибіркове відображення у формі документів результатів соціальної діяльності членів суспільства [25, с. 14]. Під соціальною діяльністю розуміється науково-пізнавальна, управлінська, виробнича, фінансова, літературно - художня та інші види діяльності.

Термін документний потік мав декілька етапів становлення. На початку ХХ століття, коли основним видом опублікованого документа була книга, М.А. Рубакін увів до наукового обігу поняття книжковий потік. Зворот з терміном документний вперше був застосований в архівознавстві і використовувався в межах цієї сфери у вузькому значенні, щодо функціонування лише ділових неопублікованих до...

Другие файлы:

Документні потоки та масиви в системі соціальної комунікації
Поняття документних ресурсів, особливості їх формування, методи вивчення потоків та масивів. Особливості документно-комунікаційної системи як складово...

Теорія документно-інформаційних потоків
Зміст закону документаційного супроводу соціальних комунікацій Столярова. Порівняння атрибутивних властивостей, функцій і семантичної структури докуме...

Документний потік з питань сільського господарства
Необхідність усвідомлення сучасних складних процесів, що відбуваються під впливом зростання значення інформації в нашій державі, зумовила збільшення м...

Соціальна документно-комунікаційна система. Її специфіка
Сутність документної комунікації, її значення та співвідношення видів. Роль комунікаційних бар’єрів. Функції документа у соціальній комунікації. Роль...

Особливості документної комунікації
Сутність механізму функціонування документних комунікацій в соціумі. Документний фонд як джерело документних комунікацій в суспільстві. Тенденції розв...