Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Менеджмент

Автоматизація нормування технологічних процесів у відділі організації праці і заробітної плати державної акціонерної холдингової компанії "Артем"

Тип: дипломная работа
Категория: Менеджмент
Скачать
Купить
Сутність нормування праці. Організаційно-економічна характеристика холдингової компанії "Артем". Методика нормування токарської операції. Обґрунтування застосування САПР "Вертикаль". Організація впровадження програмного забезпечення на підприємстві.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ВСТУП

Нормування праці покликане вирішувати важливі соціально-економічні завдання: забезпечувати науково обґрунтовану базу внутрішньозаводського планування й організації праці; сприяти виявленню й використанню резервів росту продуктивності праці й зниження собівартості продукції; стимулювати ріст кваліфікації працівників на основі наукового узагальнення й масового поширення передового виробничого досвіду; сприяти вдосконалюванню оплати праці, установленню більше повної відповідності між мірою праці й розміром винагороди за працю.

При нормуванні праці повинні враховуватися особисті, колективні й загальнодержавні інтереси, а також проблеми стимулювання й підвищення його продуктивності і якості, росту ефективності соціалістичного виробництва й підвищення народного добробуту. Необхідно значно поліпшити нормування праці, забезпечивши його тісне вв'язування з удосконалюванням форм організації оплати праці, атестації робочих місць, розширити застосування технічно обґрунтованих норм і нормативів, систематично переглядати їх з урахуванням впровадження нової техніки, передової технології.

Для того щоб оцінити роль нормування праці в підвищенні ефективності виробництва, потрібно більш докладно зупинитися на функціях норми, тому що виконання цих функцій забезпечує зниження витрат на оплату живої праці, зниження собівартості випускає продукції, що, ріст продуктивності суспільної праці, часто веде до збільшення прибутку, тобто до росту ефективності виробництва.

При правильній організації нормування норми повинні відбивати досягнення технічного прогресу й наукової організації праці. Нормування тільки в тому випадку може успішно виконувати свою роль, якщо воно вдосконалюється паралельно з удосконалюванням техніки й технології виробництва, відповідає передовій його організації. Від того, як поставлені робота з нормування праці на підприємствах машинобудування, залежить обґрунтованість планів по росту продуктивності праці, нормативне співвідношення між ростом продуктивності праці, чисельністю робітників та службовців і фондом заробітної плати, а, отже, і такими важливими результативними показниками, як собівартість і прибуток. Норми праці відбивають ефективність використання основних фондів і впровадження у виробництво досягнень науки й техніки, більше зроблених технологічних процесів тільки в тому випадку, якщо відбувається безперервне вдосконалювання методики нормування, росте кваліфікація нормувальників, а робітники постійно виховуються в дусі нетерпимості до безладдя, до хаотичного використання робочого часу зміни. Стан технічного нормування впливає на стимулюючу роль заробітної плати й всіх діючих систем матеріального заохочення.

Для того щоб правильно організувати працю на виробництві, необхідно визначити кількість й якість праці, які будуть потрібні на виконання заданої роботи.

Будь-яка робота може бути виконана за допомогою різних засобів і різноманітних методів. Час на виконання заданої роботи залежить від застосовуваної технології, устаткування, пристосувань, інструментів, режимів роботи, організації й обслуговування робочого місця, професійних навичок робітника й інших факторів. Щоб правильно встановити норму часу на виконання заданої роботи, необхідно вивчити вплив кожного з перерахованих факторів окремо й вибрати таке їхнє сполучення, що у сукупності забезпечує найменші витрати часу, найбільш раціональне використання встаткування, інструмента, високий рівень якості.

РОЗДІЛ 1. ТЕХНІЧНЕ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ

1.1 Сутність і завдання нормування праці

Норма праці - це економічний інструмент, без якого не може існувати сучасне виробництво. Вона повинна не тільки відбивати рівень розвитку виробництва, але й активно впливати на нього.

До основних завдань нормування праці на сучасному етапі ставляться наступні:

1. Установлення й впровадження у виробництво для конкретних організаційно-технічних умов технічно обґрунтованих норм праці, розрахованих на підставі прогресивних міжгалузевих і галузевих нормативних матеріалів.

2. Більше широкий охват нормуванням праці почасово оплачуваних робітників і фахівців.

3. Підтримка постійної прогресивності норм праці шляхом своєчасної їхньої заміни й перегляду.

Технічне нормування охоплює також і ряд інших завдань: розробку нормативів (вихідних матеріалів) для встановлення технічно обґрунтованих норм, що відповідають сучасному рівню розвитку техніки, технології й організації виробництва; визначення кваліфікації робітників і тарифікації робіт; вивчення витрат робочого часу з метою підвищення продуктивності й поліпшення умов праці; розробку раціональної організації й обслуговування робочих місць; вивчення, узагальнення й поширення передових методів роботи новаторів виробництва й ін.

Таким чином, впровадження технічно обґрунтованих норм є основною, але не єдиним завданням технічного нормування праці на підприємстві.

Сучасна школа нормування опирається при науковому обґрунтуванні норм на такі вихідні положення:

1. Обсяг вироблення продукції, або обсяг роботи, регламентується технологією виробництва, технічними нормами використання встаткування, параметрами й показниками: режимів його експлуатації. Якість норм, отже, багато в чому залежить від технологічних нормативів, покладених в основу їхнього визначення, ефективного використання виробничо-технологічного й трудового потенціалів.

2. Тривалість виконання роботи значною мірою залежить від організації виробництва, тому форма організації виробництва повинна бути такий, щоб тривалості операційного й технологічного циклів були найменшими при даних конкретних умовах.

3. Успіх трудової діяльності обумовлюється кваліфікацією працівників, їхнім виробничим досвідом, рівнем загального й професійного утворення, творчим відношенням до праці. У практиці нормувальної роботи на підприємствах повинні максимально використатися результати наукового вивчення й узагальнення передового виробничого досвіду з метою його масового поширення.

4. Режими праці й відпочинку можуть бути науково обґрунтовані тільки на основі психофізіологічного аналізу, а щоб забезпечити змістовність і привабливість роботи для виконавця, необхідний і соціальний аналіз трудових процесів. Ніж повніше ці фактори враховуються при розробці норм, тим більше високий рівень їхнього наукового обґрунтування. Такі нір ми праці є прогресивними, науково обґрунтованими, сприятливому підвищенню продуктивності праці.

1.2 Використання норм праці в економічній роботі

Технічно обґрунтовані норми праці широко застосовуються в народному господарстві, дозволяючи вирішувати ряд конкретних завдань:

- установлюються кількісні пропорції між працівниками різних професій і спеціальностей, що мають різний рівень кваліфікації, з метою більше раціонального використання робочого часу й забезпечення ритмічної високопродуктивної роботи бригад, ділянок, цехів, підприємств;

- виробляється всебічне вивчення, узагальнення й поширення передового виробничого досвіду;

- оцінюється економічна ефективність впровадження нової техніки, технології, визначаються найбільш доцільні варіанти рішення окремих виробничих питань, планування виробництва й праці;

- установлюється найбільш раціональний регламент роботи й фізіологічно обґрунтовані режими праці й відпочинку;

- порівнюються результати праці окремих працівників: і низових виробничих колективів, визначається частка їхньої участі в загальних результатах праці, а також право на винагороду (оплату) відповідно до їх внеску.

Таким чином, ефективність економічної роботи на підприємствах значною мірою залежить від якості норм праці й ступеня охвата нормуванням всіх робіт, включаючи обслуговування й керування.

Розглянемо деякі області застосування технічних норм часу в заводській практиці.

Технічне нормування лежить в основі планування. На всякому підприємстві робота здійснюється відповідно до техпромфінплану, що являє собою обґрунтований прогноз його виробничої, технічної й фінансово-господарської діяльності. В основі розробки техпромфінплану лежить система норм витрат робочого часу, витрати основних і допоміжних матеріалів, електроенергії, палива, пари, води, норм амортизаційних відрахувань і т.д. При цьому норми витрат робочого часу займають особливе місце, служачи вихідним маті ріалом для розрахунку основних елементів техпромфінплану підприємства.

На підставі норм часу виробляється розрахунок кількості й завантаження встаткування й робочих місць, визначення виробничої потужності ділянки, цеху, підприємства в цілому. На їхній базі розраховується чисельність працюючих, складаються планові завдання окремим робочим місцям, ділянкам, цехам на зміну, добу, місяць, рік; виробляється розрахунок циклу виготовлення окремих деталей і виробів. Таким чином, технічно обґрунтовані норми є важливим елементом заводського планування.

Найважливішою умовою госпрозрахунку є порівняння витрат і результатів. Однак дефіцит на багато видів продукції й монополія на її виробництво, відсутність механізму об'єктивної оцінки результатів виробничої діяльності не тільки не стимулює зниження витрат, але й приводить до необґрунтованого завищення цін і доходів виробників, до одержання незароблених грошей. Подібна практика перешкоджає поліпшенню нормування праці, робить невигідним виз...

Другие файлы:

Сучасні тенденції оплати праці працівників, зайнятих в торгівельній сфері України
Функції та складові заробітної плати як соціально-економічної категорії. Визначення розміру мінімальної заробітної плати. Принципи організації оплати...

Право працівника на заробітну плату
Поняття заробітної плати і методи її правового регулювання. Основна та додаткова заробітна плата. Суб'єкти організації оплати праці. Нормування праці,...

Дослідження підходів до організації заробітної плати на підприємствах України та за кордоном
Економічна суть оплати праці, її економічне значення, форми та системи заробітної плати, заохочувальні виплати та надбавки. Формування фонду оплати пр...

Правове регулювання трудових відносин про оплату праці
Методи правового регулювання заробітної плати. Нормування праці, елементи тарифної системи. Системи оплати праці та її види. Оплата праці при відхилен...

Організація оплати праці
Суть заробітної плати і її формування. Основні принципи організації заробітної плати на підприємствах. Аналіз системи оплати праці на металургійному п...