Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Международные отношения

Сучасний стан проблеми та перспективи іноземного інвестування в Україну

Тип: контрольная работа
Категория: Международные отношения
Скачать
Купить
Залучення та ефективне використання іноземних інвестицій як одна з основних передумов формування в Україні відкритої ринкової економіки та проведення структурної перебудови. Основні способи створення сприятливого для іноземних інвестицій клімату.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

"Сучасний стан проблеми та перспективи іноземного інвестування в Україну"

іноземний інвестиція економіка

1. Динаміка іноземного інвестування в економіку України

Однією з основних передумов формування в Україні відкритої ринкової економіки та проведення структурної перебудови є залучення та ефективне використання іноземних інвестицій. Судячи з досвіду багатьох країн, відкритість національної економіки для іноземного капіталу дає змогу швидше та ефективніше розвивати власне виробництво, ніж збільшення імпорту. В умовах України важливо, що приплив іноземного капіталу не збільшує зовнішній державний борг, а дозволяє безпосередньо на рівні підприємств отримувати передову технологію та досвід ринкового господарювання, використовувати зарубіжні зв'язки інофірм.

Потреба в іноземних інвестиціях зумовлена трьома основними причинами: по-перше, надзвичайно низькою інвестиційною активністю власних товаровиробників і підприємств (за умов тривалої кризи процес внутрішнього капіталовкладення останнім часом практично майже зупинився); по-друге, гострою необхідністю технічної і технологічної модернізації як самого виробництва, так і всієї ринкової та соціальної інфраструктури шляхом імпорту сучасних технологій, машин і устаткування; по-третє, потребами впровадження в усі сфери господарського життя сучасного менеджменту і маркетингу як іманентних атрибутів ринкової системи.

Сьогодні стає цілком очевидно: подолати негативні тенденції, які переважають у нашому народному господарстві, неможливо без значної взаємовигідної інвестиційної підтримки з-за кордону.

Проте до останнього часу Україна практично не заохочувала реальних інвестицій, що є небезпечним для молодої незалежної держави як з економічного, так і політичного погляду. З економічного -- це небезпечно, бо як було сказано вище, без іноземних інвестицій не можна досягти економічного відродження. А з політичного -- небезпека та, що, коли інвестори не довіряють молодій державі, не приходять в Україну, то тоді у міжнародної спільноти вироблятиметься аналогічне ставлення: байдуже, існує Україна чи її немає.

Якщо багато іноземних компаній здійснить інвестиції в українську економіку, це тільки сприятиме її безпеці і тому, наскільки будуть занепокоєні міжнародні кола майбутньою долею України. Залучення іноземних інвестицій є важливим не лише для довгострокового економічного розвитку, а й з геополітичної точки зору.

Динаміка іноземного інвестування в економіку України визначається насамперед такими факторами, як внутрішня політична стабільність, характер і темпи здійснення ринкових реформ, стабільність економічного законодавства, гарантії недоторканності приватної власності та закордонних вкладень, сприятливі зовнішньоекономічні умови тощо. Враховуючи ці та інші критерії й показники, слід підкреслити, що інвестиційний клімат в Україні ще не досить привабливий для закордонних інвесторів. Сьогодні в українську економіку вкладено понад 1,4 млрд. дол. США прямих іноземних інвестицій.

Це незначний обсяг порівняно з іншими країнами, що розвиваються (в економіку Угорщини вкладено у 10 разів більше -- 14 млрд. дол. США). Тобто, обсяг інвестицій в економіку України значно менший, ніж у країнах Східної та Центральної Європи і деяких колишніх радянських республіках .

В 2010 році західні спеціалісти зробили оцінку рейтингу 26 колишніх соціалістичних країн та союзних республік СРСР. В основу аналізу було покладено 11 параметрів. Серед названої групи країн Україна посіла 20-е місце з загальним показником 3,0, полишивши позаду Таджикистан, що є в цілому економічно відсталим та перебуває в стані громадянської війни, де цей показник склав 1,6. (Для порівняння: рейтинг Чехії -- 8,6.)

Таким чином, приплив іноземного капіталу як мірила довіри західних підприємців до України ще незначний. Це пояснюється високим рівнем інвестиційного ризику в Україні, не досить сприятливим інвестиційним кліматом.

За оцінкою Кабінету Міністрів України, попит національної економіки на іноземні інвестиції сьогодні складає 40--50 млрд. дол. США. Залучення додаткових коштів в першу чергу потребує вітчизняна металургія -- 7 млрд. дол., машинобудування -- 5,1 млрд. дол., транспорт -- 3,7 млрд. дол., хімія і нафтохімія -- 3,3 млрд.дол.

Найбільші ж вкладення іноземні інвестори зробили в розвиток харчової промисловості -- 270 млн. дол. (19,3% від загальної суми інвестицій), внутрішньої торгівлі -- 226 млн. дол. (16,2%). У реконструкцію галузей машинобудування і металообробки інвестовано 128,6 млн. дол. (9,2%), хімічної промисловості -- 100,7 млн. дол. (7,2%), транспорту -- 58,7 млн. дол. (4,2%).

За І квартал 2011 року в економіку України іноземними інвесторами вкладено 156,8 млн. дол. США, в тому числі з країн СНД та Балтії --16,8 млн. дол. (10,7 %), з інших країн світу -- 140,0 млн. дол. (89,3%). Основна форма залучення інвестицій була за рахунок внесків у вигляді рухомого та нерухомого майна -- 84,1 млн. дол. ( 53,6% ) та грошових внесків -- 38,6 млн. дол. ( 24,6% ). Одночасно нерезидентами вилучено капіталу на суму 58,7 млн. дол. і на кінець І кварталу загальний обсяг прямих іноземних інвестицій становив 1487,3 млн. дол. США.

У загальному обсязі прямих іноземних інвестицій найбільші обсяги вкладено нерезидентами із Сполучених Штатів Америки -- 272,0 млн. дол. ( 18,3% від загального обсягу), Німеччини -- 160,0 млн. дол. (10,8%), Нідерландів -- 131,9 млн. дол. (8,9%), Кіпру -- 115,7 млн. дол. (7,8%), Російської Федерації -- 112,7 млн. дол. (7,6%), Сполученого Королівства Великобританії -- 105,4 млн. дол. (7,1%), Ліхтенштейну -- 99,2 млн. дол. (6,7%). Частка семи країн складає 67% загального обсягу іноземних інвестицій. Висока питома вага інвестицій із офшорних зон (Кіпр, Ліхтенштейн) дозволяє припустити, що в цих випадках відбувається реінвестування прихованого українського капіталу.

Іноземні інвестиції вкладено в 5366 підприємств України, в тому числі тих, що випускають продукцію -- 1579 (29,4% від загальної кількості). Найбільші вкладення здійснено у підприємства міста Києва -- 493,2 млн. дол. (2231 підприємство, в тому числі, які випускають продукцію -- 514); відповідно, в підприємства областей: Київської -- 116,1 млн. дол. (89 та 45), Дніпропетровської -- 110,8 млн. дол. (283 та 100),Черкаської -- 104,1 млн. дол. (108 та 46), Одеської -- 1026 млн. дол. (428 та 120) та Автономної Республіки Крим -- 97,5 млн. дол.

Аналіз динаміки територіального розподілу іноземних інвестицій дає підстави для висновку про те, що залучення іноземних капіталів поступово стає рівномірнішим.

Таблиця 1. Обсяг прямих іноземних інвестицій на душу населення за 2010 рік

Країна

$

Угорщина

1 000

Чехія

400

Естонія

320

Польща

140

Росія

27

Україна

15

* Монітор. - 2011 № 15. - С. 14.

Так, якщо в 2010 році частка 10 регіонів України з 26 (області, АР Крим, м. Київ) в залученні інвестицій була 95%, то через рік вона склала 84%. Слід відмітити, що домінування міста Києва зберігається (40% від загального обсягу інвестицій).

Аналіз надходження іноземних інвестицій в Україну свідчить, що наша молода незалежна держава на сьогодні ще не створила належних умов для залучення капіталів із-за кордону. Тому найважливішою умовою для заохочення останніх є стабілізація макроекономічного середовища, а також законів та нормативних актів. Водночас дані питання не можуть бути вирішені без загальної соціально-економічної стабілізації.

Зокрема, негативною особливістю інвестиційного клімату України є передусім непередбаченість та суперечливість правового середовища, що зумовлює високий ступінь ризику і невпевненості серед іноземних інвесторів. Якщо проаналізувати законодавство, то у потенційних інвесторів одразу ж виникають численні запитання, оскільки ряд законів взаємовиключає один одного. Чинні в Україні закони, нормативні та інструктивні акти не сприяють активізації інвестиційного процесу. Ані іноземний інвестор, ані вітчизняний виробник не мають сьогодні відповідних умов для діяльності й розвитку, бо вся податкова система і законодавство з підприємництва націлені на придушення розвитку підприємницької діяльності.

Для створення сприятливого для іноземних інвестицій клімату необхідна орієнтована на ринок ефективна легітимна система, що грунтується на фундаментальних принципах приватної власності та ринкової економіки і надає реальний могутній стимул капіталовкладенням.

Таблиця 2. Динаміка розподілу іноземного капіталу в 2008 -2010 рр. за галузями народного господарства України*

2008

200...

Другие файлы:

Іноземний капітал в економіці України: стан, проблеми і перспективи
Значення іноземного капіталу в сучасній економіці. Форми здійснення іноземного інвестування. Вплив іноземного капіталу на розвиток національної економ...

Залучення іноземних інвестицій в Україні
Надходження в Україну прямих іноземних інвестицій з країн-членів Європейського Союзу. Сучасний стан іноземного інвестування. Зовнішня торгівля товарам...

Іноземні інвестиції в Україну
Фінансові аспекти інвестування. Роль іноземного інвестування в економіці Україні, його правове регулювання. Інвестиційний імідж та інвестиційна приваб...

Нафтова промисловість Нігерії: сучасний стан та особливості розміщення
Структура, сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку нафтової промисловості Нігерії. Історичні, природо-екологічні та сировино-технічні передумо...

Інвестиції, їх види, фактори й вплив на економіку
Економічна сутність інвестицій та їх класифікація. Фактори інвестиційної політики, особливості їх ранжування. Сучасний стан розвитку інвестування в Ук...