Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Международные отношения

Сучасна світова економіка. Інтеграція України у світову економіку

Тип: курсовая работа
Категория: Международные отношения
Скачать
Купить
Світове господарство, його сутність та складові частини. Інтернаціоналізація економіки: сутність, форми прояву, якісні та кількісні аспекти. Україна в системі міжнародного поділу праці. Світогосподарські зв`язки та їх форми. Інтеграційне співробітництво.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Європейський Університет

Рівненська філія

Кафедра економіки

Курсова робота

з основ економічної теорії, мікро - та макроекономіки

на тему: Сучасна світова економіка. Інтеграція України у світову економіку

Рівне - 2009

Вступ

Актуальність теми курсової роботи. Світова економіка є відображенням господарської структури сучасної цивілізації. Вона розкриває найсуттєвіші прояви економічного життя, яке розгортається і функціонує на рівні домашніх господарств, фірм, підприємств транснаціональних корпорацій, різноманітних галузей, окремих країн, але неодмінно має міжнародне забарвлення.

Становлення світової економіки як цілісної системи відбувається за умов розвинутої, інтенсивної міжнародної торгівлі, розгалуженого міжнародного поділу й кооперації праці, сформованої відповідної комунікаційної мережі (транспорт, зв'язок тощо).

Зрештою, світова економіка є втіленням (продуктом) господарської єдності цивілізації, що складається внаслідок невпинного поглиблення міждержавних економічних відносин. Суть даних явищ найповніше виявляється в процесах інтернаціоналізації виробництва й обігу, транснаціоналізації та глобалізації економічного розвитку.

Світова економіка формувалася протягом тривалого історичного періоду. Його початковий етап, очевидно, збігається з великими географічними відкриттями, зародженням світового ринку. Саме в цей час були закладені підвалини планетарної економічної системи, яка в подальшому викристалізувалась у сучасну глобальну економіку.

Актуальність обраної для написання теми курсової роботи зумовлює той факт, що глобальна (світова) економіка являє собою цілісну, диверсифіковану, багаторівневу, ієрархічну систему, що охоплює сукупність міжнародних форм науки, техніки й виробництва, обігу різноманітних товарів та послуг, її домінантними структурами є глобальні ринки, міжнародні комунікаційно-інформаційні системи, численні суб'єкти, що здійснюють міжнародну економічну політику. Світова економіка становить одну з найскладніших органічних систем сучасності, адекватним теоретичним відображенням якої є універсальне, позитивне економічне знання, що розкриває світову економічну еволюцію. Водночас світова економіка вирізняється надзвичайною строкатістю за «якістю» своїх підсистем та окремих елементів і суб'єктів. У її надрах визрівають та загострюються глибокі суперечності, що потребує формування відповідних механізмів для координації та регулювання на найвищому міжнародному рівні.

Жодна країна, зокрема й Україна, не може сьогодні нормально функціонувати, не вступаючи у взаємини з іншими країнами. Бо у різних країн різні природні умови як засіб виробництва, нерівномірно розміщенні ресурси по території Землі, різні народи нагромадили різний досвід, застосування якого часто може знадобитись, склався досить чітко виражений міжнародний поділ праці і виробництва. Із взаємин країн світу між собою складається світове господарство.

Розробленість теми:

На сьогодні теоретичні проблеми сучасної світової економіки, міжнародних економічних відносин та їх регулювання розглянуті в роботах В.Д. Базилевича, І.І. Дахно, О.Ф.Жукової, Ю.Г. Козака, О.І. Рогача, А.П. Румянцева, А.С. Філіпенка та ін.

Особливості міжнародного становища України, її зовнішньоекономічну діяльність та можливості та шляхи інтеграції України у світовий ринок у своїх працях досліджували такі автори: Н.В. Балюк, Ю. Бендерський, І. Бураковський, Т. Григорець, О. Дергачов, В.В. Зимовець, О. Івченко, Ю. Макогон, А. Мартинов, А. Рубан та багато інших.

Мета курсової роботи полягає у вивченні особливостей сучасної світової економіки та шляхів інтеграції України у світове господарство.

Завдання курсової роботи обумовлені її метою:

виявити та опрацювати фахову літературу з теми курсової роботи;

проаналізувати сутність світового господарства та його складові частини;

розкрити поняття інтернаціоналізація економіки, її форми;

охарактеризувати становище України в системі міжнародного поділу праці;

проаналізувати світогосподарські зв'язки та їх форми;

вивчити поняття міжнародна економічна інтеграція та її форми;

охарактеризувати можливості та шляхи інтеграції економіки України у світове господарство.

Об'єктом дослідження для даної курсової роботи є особливості сучасної світової економіки.

Предметом є дослідження можливостей та шляхів інтеграції України у світову економіку.

Методи дослідження: при опрацюванні вихідної інформації були використані загальнонаукові методи аналізу, синтезу, абстрагування, порівняння та узагальнення.

Структура роботи обумовлена логікою розгляду теми.

Курсова робота складається з вступу, основної частини, висновку та списку використаних джерел.

Основна частина складається з трьох розділів. У першому розділі розглядається сутність та складові частини світового господарства, інтернаціоналізації економіки, характеризується становище України в системі міжнародного поділу праці. У наступному розділі аналізуються світогосподарські зв'язки, світовий товарний ринок та міжнародна економічна інтеграція. У третьому розділі характеризуються можливості та шляхи інтеграції економіки України у світове господарство.

Вступ до курсової роботи формує її сприйняття. У вступі обґрунтовується актуальність теми, визначається мета, завдання, предмет та об'єкт дослідження, окреслюється методологічна та теоретична база дослідження, методи дослідження. Висновки узагальнюють досягнуті результати дослідження і висвітлюють подальші тенденції розробки теми.

Розділ 1. Сучасна інтернаціоналізація світової економіки

1.1 Світове господарство, його сутність та складові частини

Сучасний світовий суспільний розвиток характеризується посиленням зв'язків і взаємодією між країнами. Ні одна країна світу не може претендувати на повноцінний розвиток, якщо не втягнута в орбіту світо господарських зв'язків. Міжнародне співтовариство об'єднує держави, які мають свою національну і економічну самобутність. Отже, світове господарство - це сукупність національних економік, пов'язаних міжнародним поділом праці, торговельно-виробничими, фінансовими та науково-технічними зв'язками [21, с. 34]. Характерною рисою сучасного світового господарства є швидке зростання зовнішньоекономічних зв'язків між країнами, поглиблення міжнародного поділу праці, інтернаціоналізація господарського життя, та міжнародна конкуренція.

Світове господарство - це єдиний взаємопов'язаний всеохоплюючий і взаємозалежний процес, який включає в себе країни, що перебувають на різних етапах соціально-економічного розвитку. У сучасних умовах світове господарство дедалі більше набуває ознак цілісності. Цей процес об'єктивно зумовлений дією певних факторів:

1. розвиток науково-технічного прогресу, перетворення інформаційних технологій на один із найважливіших аспектів розвитку світової економіки;

2. зростаюча взаємозалежність національних господарств, загальна лібералізація зовнішньоекономічних зв'язків;

3. поглиблений розвиток МПП -- міжнародна спеціалізація і кооперування виробництва;

4. високий рівень інтенсифікації міжнародного руху факторів виробництва: робочої сили, капіталів, технологій, засобів виробництва, інформації;

5. інтернаціоналізація виробництва і капіталу;

6. формування самостійної фінансової системи, безпосередньо не пов'язаної з обслуговуванням руху товарів;

7. вирішення глобальних проблем тощо [15, с. 124].

Світове господарство як система має свою структуру. Існує кілька підходів до визначення структурних елементів світового господарства. Міжнародна економічна система може розглядатися як результат взаємодії світогосподарських зв'язків та їх першоносіїв - безпосередніх виробників, власників ресурсів, країн, регіонів. Внаслідок такої взаємодії формується наступна структура світового господарства:

Рис. 1.1 Структура світового господарства

Одним з головних елементів структури світового господарства є міжнародна науково-виробнича сфера, що включає інтернаціональні науково-технічні і виробничо-інвестиційні комплекси і системи. Міжнародна виробнича сфера являє собою сукупність виробничо-інвестиційних і фінансово-кредитних зв'язків, що складаються між окремими особами, державами і регіонами в процесі вивозу капіталу, діяльності ТНК, розвитку міжнародної спеціалізації і кооперування виробництва, створення спільних підприємств і вільних економічних зон.

Міжнародні економічні організації - це міжнародні і регіональні валютно-кредитні і фінансові організації, створені на основі міждержавних угод з метою регулювання МЕВ, у тому числі валютно-кредитних і фінансових. До них відносяться: Міжнародний валютний фонд, Всесвітній банк, а також регіональні банки розвитку, валютно-кредитні і фінансові організації ЄС.

Типи інтеграційних об'єднань: Угоди про економічне і торговельне співробітництво, Зони вільної торгівлі, Митні союзи, Загальний ринок, Економічні союзи.

Відносини мі...

Другие файлы:

Світова організація торгівлі
Історична основа Світової організації торгівлі. Історія ГАТ. Торговельні переговори в рамках ГАТТ. Правові основи і структура СОТ. Перспективи вступу...

Напрями та проблеми інтеграції України у світовий економічний простір
Основні передумови та напрямки зовнішньої економічної та інтеграційної діяльності України. Західноєвропейський та східноєвропейський вектор інтеграції...

Світова економіка
Світова економіка: структура та загальні тенденції формування. Система економічних відносин. Показники рівня економічного розвитку. Етапи розвитку сві...

Сучасна світова фінансова думка
Предмет і метод фінансової науки. Історичний аспект її становлення та розвитку. Сучасна світова наукова фінансова думка. Наукові погляди щодо проблем...

Іноземне інвестування в економіку України: масштаби, структура, ефективність
Оцінка інвестиційного клімату в Україні. Масштаби та структура іноземного інвестування в економіку України. Рекомендації щодо підвищення ефективності...