Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Международные отношения

Проблеми інтеграції України в світове господарство

Тип: курсовая работа
Категория: Международные отношения
Скачать
Купить
Глобалізація як основа розвитку сучасного світового господарства. Проблеми перехідного періоду входження України до СОТ, заходи з їх вирішення та усунення. Зовнішньоекономічна політика країни. Характеристика зовнішньої торгівлі та аналіз її структури.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти та науки України

Сумський державний університет

Конотопський інститут

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни : Макроекономіка

на тему : Проблеми інтеграції України в світове господарство

Виконав студент ІІ курсу

спеціальності фінанси

групи Ф - 71 к

Лещенко Юрій Іванович

2009

  • Зміст
  • Вступ
  • 1. Глобалізація як основа розвитку сучасного світового господарства
  • 2. Входження України у світове господарство
    • 2.1 Проблеми перехідного періоду входження України до СОТ
    • 2.2 Основні вектори зовнішньоекономічної діяльності України
    • 2.3 Характеристика зовнішньої торгівлі України
  • 3. Аналіз структури зовнішньої торгівлі України
  • Висновки
  • Список використаної літератури
  • Вступ
  • Поглиблення фінансово-господарських зв'язків, відкритість національних економік та їх залежність від процесів глобалізації зумовлює стратегічний пріоритет розвитку України - входження у світове господарство на правах економічно потужної, технологічно розвиненої країни. Досягнення Україною достойного місця в системі міжнародного поділу праці визначається відповідністю її господарської системи сучасним критеріям конкурентоспроможності.
  • У курсовій роботі на тему: "Проблеми інтеграції України у світове господарство" ґрунтовно досліджується проблематика, пов'язана з повноцінним входженням України у світовий економічний простір. Ця тема є досить актуальною, тому що, незважаючи на велику кількість матеріалів і публікацій, не вистачає системного і всебічного висвітлення даного питання.
  • Об'єктом дослідження даної курсової роботи обрано зовнішньоекономічні зв'язки України. Предметом дослідження є проблеми, з якими стикається наша держава на сучасному етапі входження її у світову господарську систему.
  • У теоретичній частині курсової роботи ретельно досліджується основні чинники, що впливають на розвиток світового господарства; особлива увага звертається на глобалізаційні процеси у світовій економіці; досліджується місце України у світовому господарстві, зовнішньоекономічна політика нашої країни, її геополітичний потенціал; аналізуються проблеми, які виникають на етапі входження України у світове господарство, причому подаються конкретні заходи з їх вирішення та усунення. Практична частина концентрується на аналізі структури зовнішньої торгівлі України як головного фактора, який показує ефективність національної системи господарювання, конкурентоспроможність національної економіки у світі; у ній акцентується увага на практичних заходах короткострокового та довгострокового характеру з приводу оптимізації експорту та імпорту товарів і послуг, усунення диспропорцій зовнішньої торгівлі і т.д.
  • 1. Глобалізація як основа розвитку сучасного світового господарства
  • Глобалізація -- об'єктивне явище сучасного світу. Глобалізація -- це рух людства до формування цілісної глобальної цивілізації. В основі цього руху лежать економічні чинники.
  • Економікам країн стає тісно у своїх національних рамках. Економіка планети стає справді глобальною. Глобалізація економіки у найширшому значенні цього поняття означає, що державні кордони та відмінності між світовими фінансовими ринками втратили своє колишнє значення. Цьому сприяли передусім такі тенденції:
  • – глобалізація фінансів;
  • – підвищення ролі транснаціональних корпорацій;
  • – розширення експорту прямих інвестицій з Північної Америки, Західної Європи та Східної Азії;
  • – міжнародна спеціалізація виробництва і торгівлі товарами та послугами;
  • – глобалізація третинного сектору (сфери послуг) економіки;
  • – глобалізація управлінських функцій;
  • – перетворення туризму на галузь світового масштабу;
  • – глобалізація проблем навколишнього середовища;
  • – міжнародна економічна інтеграція.
  • Глобалізація автоматично не спрямована на рівномірний розподіл у світі економічних вигод від свого поширення і поглиблення. Вигоди передусім концентруються у країнах, де проживає "золотий мільярд" населення. Це економічно розвинені країни Європи, Північної Америки, Японія, Ізраїль, Австралія та Нова Зеландія. На держави "золотого мільярда" припадає близько п'ятої частини населення планети, понад 70 % глобальної торгівлі, більш як половина іноземних інвестицій.
  • З кінця ХХ ст. найважливішим орієнтиром державного регулювання гармонійної інтеграції економік окремих країн у глобалізоване світове господарське середовище стало підвищення національної конкурентоспроможності. Національна конкурентоспроможність - це здатність країни за умов вільних та прозорих ринкових відносин виробляти товари і послуги, які відповідають вимогам міжнародних ринків, і одночасно підтримувати та підвищувати протягом тривалого часу реальні доходи свого населення.
  • Загальновизнано, що на сьогодні подальший розвиток світового господарства пов'язаний з формуванням якісно нової гомеостатичної системи взаємозалежних саморегульованих та динамічних процесів, які відбуваються у планетарному масштабі. Аналіз свідчить, що характер сучасного глобалізаційного процесу визначають три провідних фактори:
  • – інформаційно-технологічний, породжений науково-технічною революцією, яка забезпечує лавиноподібне нарощування та прискорення інформаційних потоків, удосконалення міждержавних, міжфірмових і міжособистісних методів і засобів обміну інформацією;
  • – фінансово-економічний, викликаний експансією міжнародного фінансового капіталу, який сприяє інтенсифікації обміну речовиною, енергією та інформацією між соціально-економічними структурами різного рівня;
  • – соціалізаційний, започаткований постіндустріальними тенденціями розвитку людського, інтелектуального та соціального капіталів, які формують економічні системи, орієнтовані на всебічний розвиток і розкриття потенціалу конкретної особистості.
  • У своїй синергійній взаємодії ці фактори прискорюють процес становлення нової цілісності світового господарства та справляють суперечливий вплив на розвиток національної конкурентоспроможності, а саме:
  • - загострюється суперництво та посилюється конкурентна напруженість на світових ринках у результаті прискорення інноваційного оновлення технічної бази виробництва. Як відомо, питома вага нових знань, втілених у товарах, технологіях, організації виробництва в розвинутих країнах становить 70-80% ВВП. Понад 50% економічно активного населення цих країн займаються розумовою працею, а загальна чисельність працівників, які тією чи іншою мірою беруть участь у впровадженні різноманітних виробничих новацій, сягає 80% зайнятих;
  • - формуються принципово нові технології та специфічні методи конкурентної боротьби, впроваджувані гнучкими мережевими і віртуальними підприємствами, орієнтованими на потужний інноваційний потенціал та високу якість людських ресурсів. У світі, що глобалізується, нові економічні форми вибудовуються навколо мережевих структур капіталу, управління та інформації, які постійно розширюються. Доступ до технологічних знань та вмінь, що здійснюється через ці структури, лежить в основі конкурентоспроможності сучасних економічних систем;
  • - урізноманітнюються фактори національної конкурентоспроможності, яка дедалі більше визначається такими нетрадиційними факторами, як якість державного управління на всіх рівнях (від місцевого самоврядування до центрального уряду), соціальна солідарність і менталітет суспільства. На думку сучасних дослідників, нова планетарна специфіка з її викликами актуалізує конкуренцію не тільки технологій (про що всім відомо), але й культурних цінностей. Причому цінності, як виявилося, не тільки конкурують з технологіями (як головним надбанням Західної цивілізації), але й у доступній для огляду перспективі (за всіма прогнозами та розрахунками) здатні забезпечити перемогу азіатським країнам, насамперед Китаю та Індії;
  • - інституційна система та інституційна динаміка перетворюються на провідний фактор національної конкурентоспроможності. Практика підтверджує, що за умов глобалізації країни конкурують у виборі інституційних структур і стратегій формування національних моделей перетворень, здатних стимулювати господарський прогрес та підвищення добробуту народу. Звідси можна зробити висновок, що конкурентоспроможність національної економіки в постіндустріальному вимірі є виявом ефективності соціально-економічної системи, яка інтегрує інтереси суб'єктів господарювання різних рівнів та спрямовує їх у русло успішного динамічного розвитку в глобальному світовому господарському середовищі.
  • Аналіз конкурентоспроможності України протягом останніх років свідчить, що панування в Україні сировинно орієнтованої експортної моделі розвитку, яка спиралася на цінові конкурентні переваги (що виникали завдяки дешевим енергетичним і трудовим ресурсам) створило ілюзію міжнародної конкурентоспроможності національної економіки, обумовило зволікання з вирішенням ключових суперечностей. В Україні переважає низькотехнологічна структура промислового виробництва, в якій майже 70% належить сировинним галузям. У світовому поділі праці Україна має статус сировинного та ресурсного придатку. У той же час розвинуті країни світу конкурують за ринки високотехнологічної продукції й основними чинниками зростання їх конкурентоспроможності є інновації.
  • Як відомо, найважливіші критерії конкурентоспроможності національної економіки знайшли відбиття у зведеному індексі глобальної конкурентоспроможності. За цим рейтингом наша країна займала 84-те місце серед обстежених у 2005-2006 рр. 117 країн, 78-ме місце сере...
Другие файлы:

Напрями та проблеми інтеграції України у світовий економічний простір
Основні передумови та напрямки зовнішньої економічної та інтеграційної діяльності України. Західноєвропейський та східноєвропейський вектор інтеграції...

Зовнішньоекономічні відносини України
Сучасне світове господарство. Генезис, розвиток та світогосподарські пріоритети зовнішньоекономічних відносин України. Теоретичні основи, практичні пр...

Міжнародна економічна інтеграція
Участь України в процесах світової економічної інтеграції. Економічні наслідки вступу країни до торгово-економічних інтеграційних об’єднань. Стратегіч...

Сутність та перспективи інтеграції України в світове господарство
Об'єктивна необхідність інтеграції України у світове господарство і розвитку її міжнародних відносин безпосередньо випливає передусім з потреб викорис...

Інтеграція у світове господарство
Характеристика програми, як принципу діяльності економічних агентів. Аналіз інституціональних форм інтеграції у світове господарство: європейська інте...