Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Международные отношения

Зовнішньополітичні аспекти "нових лейбористів" Великої Британії

Тип: магистерская работа
Категория: Международные отношения
Скачать
Купить
Основні складові зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів". Позиція Лейбористської партії по відношенню до Європейського Союзу. Міжнародні відносини Великобританії з США, державами Співдружності націй, країнами Африки та Латинської Америки.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Кваліфікаційна робота

на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня магістра

на тему: "ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ "НОВИХ ЛЕЙБОРИСТІВ" ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ"

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ "НОВИЙ ЛЕЙБОРИЗМ"

1.1 Особливості формування зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів"

1.2 "Новий лейборизм" як основа зовнішньої політики Великої Британії

Висновки до розділу 1

РОЗДІЛ 2. ОСНОВНІ СКЛАДОВІ ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНОЇ КОНЦЕПЦІЇ "НОВИХ ЛЕЙБОРИСТІВ"

2.1 Аналіз традиційних елементів зовнішньої політики представників "нового лейборизму"

2.2 Інноваційні нововведення зовнішньополітичної концепції "нового лейборизму"

Висновки до розділу 2

РОЗДІЛ 3. "ПЕРШЕ КОЛО" ПРІОРИТЕТІВ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ "НОВИХ ЛЕЙБОРИСТІВ"

3.1 Європейська політика "нових лейбористів" Великобританії

3.2 "Особливі відносини" Великої Британії та США - традиційна основа зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів"

Висновки до розділу 3

РОЗДІЛ 4. "ДРУГЕ КОЛО" ІНТЕРЕСІВ МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ ПРЕДСТАВНИКІВ "НОВОГО ЛЕЙБОРИЗМУ"

4.1 Особливий характер відносин Великої Британії з державами Співдружності націй

4.2 Політика Великобританії у країнах Африки

4.3 Зовнішня політика "нових лейбористів" у країнах Латинської Америки

Висновки до розділу 4

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

ДОДАТОК

ВСТУП

Актуальність теми дослідження: Глобальні зміни на міжнародній арені та зміна правлячої партії суттєво впливають на формування зовнішньополітичних пріоритетів Великої Британії. В основі британської зовнішньої політики продовжує бути актуальною доктрина "трьох кіл" або "трьох сфер впливу", запропонована У. Черчиллем у 1948 році, згідно якої, Велика Британія має бути головним партнером США, світовою державою в центрі Співдружності націй та західноєвропейською державою з сильними позиціями на континенті.

Політична система Великої Британії функціонує таким чином, коли до влади поперемінно приходять дві партії: Консервативна або Лейбористська. З приходом до влади у 1997 р. після довгої перерви, Лейбористська партія формально проголосила відмову від багатьох установок своїх попередників. Формування зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів" Великої Британії здійснювалося в період після закінчення холодної війни та трансформаційних процесів всередині Лейбористської партії.

Поява "нових лейбористів" у Великій Британії безперечно становить значний інтерес для дослідників в контексті вироблення оригінального зовнішньополітичного курсу, який поєднав у собі традиційні та інноваційні елементи. Оновлення зовнішньополітичних цілей вплинуло на міжнародний авторитет Великої Британії у світі. В свою чергу, переоцінка колишньої стратегії була пов'язана з усвідомленням нового місця Великої Британії в світі і домінуванням прагматизму в зовнішній політиці нового кабінету. Таким чином, актуальність обраної нами теми магістерської роботи визначається особливим статусом Великої Британії в світі та оригінальною зовнішньополітичною концепцію, яку сформували представники "нового лейборизму".

Стан наукової розробки проблеми. Аналізуючи стан наукової розробки проблеми, слід вказати, що вона є достатньо широкою та стосується багатьох аспектів зовнішньої політики "нових лейбористів". Зовнішня політика лейбористського уряду викликає достатньо високий інтерес як у вітчизняних, так і зарубіжних дослідників. Дослідження українських науковців в основному присвячені загальній характеристиці зовнішньої політики та європейському напряму міжнародної стратегії Великої Британії.

Українські науковці, О.А. Неприцький, Н.Л. Яковенко, Л.М. Ямпольська, у своїх дослідженнях проаналізували основні аспекти трансатлантичної та європейської інтеграції Великої Британії у 90-х рр. ХХ ст. Безпосередньо "особливим відносинам" присвячена робота львівської дослідниці С. М. Пик. Найбільший інтерес ця робота становить з точки зору розуміння сутності "особливих відносин" та основних етапів їхнього розвитку. Т. Ю. Кандуба у своїх працях здійснила глибокий аналіз зовнішньополітичних аспектів "нового лейборизму".

Серед сучасних російських дослідників зовнішньої політики Великої Британії відзначимо О. А. Громико, який проаналізував основні напрямки зовнішньої політики Великої Британії, зосередив увагу на політиці лейбористської партії та її вплив на зовнішньополітичну стратегію Великої Британії, охарактеризував "новий лейборизм" та концепцію "третього шляху." Автор детально дослідив діяльність Т. Блера та її вплив на становище Великої Британії на міжнародній арені.

Також аспекти зовнішньої політики Великої Британії можна простежити у працях С. П. Перегудова та Н. К. Капітонової, які проаналізували діяльність лейбористської партії. А. В. Валуєв приділив увагу особливостям європейської політики "нових лейбористів". Політику Великої Британії у країнах Африки за прем'єрства Т. Блера висвітлила О. С.Кулькова.

Зарубіжна історіографія по проблемах зовнішньополітичної діяльності "нових лейбористів" є обширною. Безліч статей та монографій присвячено критичним оцінкам діяльності лейбористського уряду Р. Літл, М. Вікхем-Джоунс "Зовнішня політика "нових лейбористів": новий моральний хрестовий похід". Зовнішню політику Т. Блера дослідив Е. Селдон у працях "Британія Блера", "Ефект Блера". Цікавою є праця Дж. Кемпфнера "Війни Блера", яка стосується політики "нових лейбористів" в Іраку. В свою чергу, необхідно відмітити автобіографічну працю Т. Блера "Шлях", в якій Т. Блер розповідає про ведення зовнішньої та внутрішньої політики Великої Британії, про процес оновлення Лейбористської партії та про події в Іраку: пліч-о-пліч.

Таким чином, можна констатувати наявність широкого кола досліджень, спрямованих на осмислення умов та факторів (внутрішньополітичних та зовнішньополітичних), що впливали на формування та здійснення стратегії зовнішньої політики "нових лейбористів" Великої Британії. Разом із тим, характерна для його політичної доктрини ідея моралізму й інтервенціоналізму в зовнішній політиці потребує подальшого дослідження в рамках окремих напрямків діяльності цього уряду. Також необхідно більш детально дослідити зовнішню політику, яку здійснював Г.Браун, адже вона є малодослідженою.

Метою дослідження є аналіз зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів" Великої Британії.

Завдання дослідження. Основними завданнями дослідження є:

- аналіз сутності поняття "новий лейборизм";

- формулювання основних складових зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів";

- окреслення пріоритетних напрямків зовнішньополітичної концепції "нового лейборизму";

- визначення другорядних напрямків зовнішньої політики "нових лейбористів".

Об'єктом дослідження є зовнішня політика Великої Британії в кінці ХХ - на початку ХХІ ст.

Предметом дослідження виступає зовнішньополітична концепція "нових лейбористів" Великої Британії.

Хронологічні рамки обмежені періодом з 1997 р. по 2010 р. Нижня межа пов'язана з перемогою лейбористської партії на парламентських виборах і формуванням першого уряду на чолі з Т. Блером. Верхня зумовлена відставкою його наступника Г. Брауна з посади прем'єр-міністра, що ознаменувало закінчення 13 річного перебування "нових лейбористів" при владі.

Методи дослідження були обрані згідно зі специфікою об'єкту вивчення. Зокрема, використовувались наступні методи: за допомогою історико-політологічного методу проведено аналіз зв'язків та позицію Великої Британії стосовно формування зовнішньополітичної концепції, до європейської інтеграції. Історичний метод дослідження полягає в послідовному й детальному описі подій зовнішньополітичної історії Великобританії. Структурно-функціональний метод, геополітичний і факторний аналіз допомогли визначити зовнішньополітичні стимули й вимоги, що виходять з особливостей політичного, економічного й соціального розвитку Великої Британії, географічного розташування. Також у дослідженні використовувалися метод системного аналізу та загальнонаукові методи: аналіз, синтез, дедукція, індукція задля аналізу складових зовнішньополітичної концепції "нових лейбористів".

Аналіз джерельної бази: Джерельну базу дослідження складають різного роду багатосторонні документи ЄС та додаткові протоколи до них, зокрема Амстердамський договір та протоколи до нього, Ніцький договір, Лісабонський договір. За допомогою аналізу даних договорів визначалося ставлення представників "нового лейборизму" до європейської інтеграції. Також під час написання роботи досліджувались програмні документи зовнішньої політики Великої Британії, підготовлені лейбористським урядом: Стратегічна оборонна програма (Strategic Defence Review), за допомогою яких здійснювався аналіз зовнішньополітичної концепції Великої Британії.

Теоретичне і практичне значення роботи Теоретичне та практичне значення дослідження визначається як його актуальністю, так і науковою новизною. Результати дослідження знайшли практичне застосування під пр...

Другие файлы:

Порівняння політичних систем США і Великої Британії
Елементи політичної системи суспільства. Особливості формування та розвитку політичних систем США і Великої Британії, їх спільні та відмінні риси, пер...

Авіація Великої Британії у Другій світовій війні
Дослідження історії розвитку військової авіації, розробки нових видів літаків. Загроза вторгнення німецьких військ на Британські острови, повітряні би...

Королівство Великої Британії

Порівняльна ефективність антигельмінтних препаратів за фасціольозно-дикроцеліозної інвазії великої рогатої худоби
Пошук нових ефективних антгельмінтиків, впровадження заходів боротьби з фасціольозом та дикроцеліозом великої рогатої худоби для збереження тварин і п...

Діагностичні аспекти лейкозу великої рогатої худоби в СТОВ "Вікторія" Краснопільського району Сумської області
Лейкоз великої рогатої худоби як хронічна інфекційна хвороба пухлинної природи. Серологічний моніторинг та особливості прояву лейкозу великої рогатої...