Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Маркетинг

Товарознавча характеристика рослинних волокон та товарів із них

Тип: контрольная работа
Категория: Маркетинг
Скачать
Купить
Рослинні волокна: бавовна та льон, їх хімічний склад, будова, головні фізичні та хімічні властивості. Загальні відомості про кераміку: класифікація та типи, особливості виготовлення. Визначення показників якості товарів. Виробництво штучного хутра.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

1. Рослинні волокна: бавовна, її хімічний склад, будова, властивості бавовняних волокон; лляні волокна її хімічний склад, будова, властивості лляних волокон

Основу всіх матеріалів і тканин складаю волокна. Один від одного волокна відрізняються за хімічним складом, будовою та властивостями. В основу існуючої класифікації текстильних волокон покладено дві основні ознаки - спосіб їх отримання (походження) і хімічний склад, тому що саме вони визначають основні фізико-механічні та хімічні властивості не тільки самих волокон, але і виробів, отриманих з них.

Класифікація волокон

З урахуванням класифікаційних ознак волокна діляться на:

- Натуральні

- Хімічні.

До натуральних волокон відносять волокна природного (рослинного, тваринного, мінерального) походження: бавовна, льон, вовна і шовк До хімічних волокон - волокна, виготовлені в заводських умовах. При цьому хімічні волокна поділяються на штучні й синтетичні.

Текстильні волокна

Натуральні волокна рослинного походження

Бавовною називають волокна, що ростуть на поверхні насіння однорічних рослин бавовнику. Він є основним видом сировини текстильної промисловості. Зібраний з полів бавовна-сирець (насіння бавовнику, вкриті волокнами) надходить на бавовноочисні заводи. Тут відбувається його первинна обробка, яка включає в себе такі процеси: очищення бавовни-сирцю від сторонніх бур'янистих домішок (від частинок стебел, коробочок, каменів тощо), а також відділення волокна від насіння (джінірованіе), пресування волокон бавовни в стоси і їх упаковку. У стосах бавовна надходить на подальшу переробку на бавовнопрядильні фабрики.

Бавовняне волокно являє собою тонкостінну трубочку з каналом всередині. Волокно кілька скручено навколо своєї осі. Поперечний зріз його має досить різноманітну форму і залежить від зрілості волокна.

Для бавовни характерні відносно висока міцність, теплостійкість (130-140° С), середня гігроскопічність (18-20%) і мала частка пружної деформації, внаслідок чого вироби з бавовни сильно мнуть. Бавовна відрізняється високою стійкістю до дії лугів. Стійкість бавовни до стирання невелика.

Лляне волокно одержують з стебла трав'янистої рослини - льону. Для одержання волокна стебла льону замочують з метою роз'єднати луб'яних пучків один від одного і від сусідніх тканин стебла шляхом руйнування пектинових (клеять) речовин мікроорганізмами, що розвиваються при намоканні стебла, а потім мнуть для розм'якшення деревної частини стебла. У результаті такої обробки отримують льон-сирець, або м'ятий льон, який піддають трепаном і чесання, після чого отримують технічне лляне волокно (трепаном льон). Елементарне волокно льону має шарувату будову, що є результатом поступового відкладення целюлози на стінках волокна, з вузьким каналом посередині і поперечними зрушеннями по довжині волокна, які утворюються в процесі утворення і росту волокна, а також у процесі механічних впливів при первинній обробці льону. У поперечному перерізі елементарне волокно льону має п'яти-і шестикутну форму із закругленими кутами.

Будова тканини

Будова тканини визначається взаємним розташуванням подовжніх (основа) і поперечних (качок) ниток, видом і товщиною основних і утокових ниток, числом ниток по основі і качку, що доводиться на одиницю довжини тканини, видом переплетення ниток в тканині. При зміні товщини ниток основи або качка зміниться і їх вигин в тканині, що призведе до зміни будови тканини, а, отже, і до зміни її фізико-механічних властивостей.

Крім перерахованих факторів на будову тканини також впливає вигляд нитки (рід волокна, спосіб виготовлення і обробки нитки і пряжі). У ткацькому виробництві для основи і качка застосовують комбінації різних за волокнистому складу видів пряжі, кручені нитки, хімічні нитки. Ці нитки мають різну структуру і при однаковій товщині володіють різними фізико-механічними властивостями, що, у свою чергу, впливає на будову і властивості тканини.

Кількість ниток, що припадають на одиницю довжини тканини, називають щільністю тканини. Щільність тканини визначають за двома напрямками - по основі і качку. Щільність тканини характеризує частоту розташування ниток в тканині. Чим далі розташовані нитки один від одного, тим щільність менше і тканина рідше. Відповідно до розміру проміжків між нитками основи і між нитками утка тканини по щільності можна підрозділити на рідкісні, коли проміжки більше діаметру ниток, щільні, коли проміжки між нитками менше їх діаметра, середньої щільності, коли проміжки між нитками майже рівні діаметру ниток. Розрізняють тканини урівноважені по щільності, тобто мають однакову щільність по основі і качку, і неврівноважені, тобто тканини, у яких щільність по основі і качку неоднакова.

Якщо при переплетенні на лицьовій стороні тканини нитку основи перекриває нитка качка, перекриття називається основним, якщо нитка качка перекриває нитку основи - утоковим перекриттям. Послідовність розташування перекриттів через певне число ниток, після якого ця послідовність розташування перекриттів повторюється (тобто число разнопереплетающіхся ниток), називається рапортом переплетення. Розрізняють рапорт переплетення по основі - число ниток основи, після якого порядок розташування перекриттів у напрямку качка повторюється, і рапорт переплетення по качку - число утокових ниток, після якого порядок розташування перекриттів повторюється в напрямку основи. Переплетення характеризується також зрушенням - числом, що показує, на скільки ниток видалено перекриття однієї нитки від попередньої. Розрізняють вертикальний зсув - між поруч розташованими основними нитками і горизонтальний зсув - між поруч розташованими утоковими нитками.

Таким чином, за допомогою різного розташування ниток можна створити велику кількість різноманітних переплетень. Їх поєднання багато в чому і визначає будову тканини.

Властивості тканини

Геометричні властивості

Довжину тканини визначають її виміром в напрямку ниток основи. При настилання тканини перед розкриємо, довжина шматка може збільшуватися в результаті розтягування. Тому тканини з великою розтяжністю повинні укладатися в настил з використанням спеціального настильного обладнання без розтягання.

Ширина тканини - відстань між краями тканини. Її визначають виміром в напрямку, перпендикулярному ниткам основи. Ширину вимірюють за крайками або без крайок. Однак при розкрої виробів на тканині, не всі ширини тканин є раціональними з точки зору швейного виробництва. Якість сировини, а також порушення технологічних режимів виробництва тканин призводить до того, що шматок тканини на різних ділянках має різну ширину. Це несприятливо позначається на процесах розкрою тканин у швейному виробництві: ускладнюється процес настилання, і збільшуються відходи тканин.

Товщина тканин коливається в широких межах: від 0,14 мм у дуже тонких платьевая до 3,5 мм у дуже товстих пальтових. Під товщиною матеріалу прийнято розуміти, відстань між найбільш виступаючими ділянками поверхні ниток на лицьової та зворотної сторони. Товщина тканини залежить від лінійної щільності ниток (пряжі), переплетення, щільності, фаз будови та оздоблення тканин. Застосування ниток високої лінійної щільності, збільшення абсолютної щільності тканини, застосування багатошарових переплетень і такі операції обробки, як апретування, валка, ворсування, збільшують товщину тканин, а обпалення, стрижка, пресування зменшують її.

Механічні властивості

У процесі експлуатації одягу, а також при переробці тканини піддаються різноманітним механічних впливів. Під цими впливами тканини розтягуються, згинаються, випробовують тертя.

Здатності розтягуватися, згинатися, змінюватися під дією тертя є основними механічними властивостями тканин Кожне з цих властивостей описується рядом характеристик:

- розтяг - міцністю на розрив, розривним подовженням витривалістю та ін;

- вигин - жорсткістю, драпируемость, сминаемостью та ін;

- зміна під дією тертя - розсуненням ниток, обсипальність та ін.

Міцність на розрив при розтягуванні тканини визначають за навантаженням, при якій зразок тканини розривається. Це навантаження називається розривним навантаженням, вона є стандартним показником якості тканини. Розривне навантаження тканини визначають на розривної машині. Випробуваний зразок тканини шириною 50 мм закріплюють у двох затискачах розривної машини. Відстань між затискачами при випробуванні вовняної тканини 100 мм, а при випробуванні всіх інших тканин - 200 мм. Закріплений зразок розтягують до розриву. Зафіксована в момент розриву навантаження є розривним навантаженням. Випробуванню піддають три прямокутні смужки тканини, викроєні по основі, і чотири, викроєні за качку. Зразки викроюють таким чином, щоб один не був продовженням іншого. Крайні часткові нитки в смужках повинні бути цілими. Необхідно, щоб довжина смужок була на 100-150 мм більше затискної довжини. Міцністю тканини на розрив по основі вважається середнє арифметичне з трьох випробувань зразків, викроєних по основі, округлене до третьої значущої цифри.

З метою економії тканин розроблено метод випробування малих смужок, при якому розривають смужки шириною 25 мм при затискної довжині 50 мм.

Міцність тканин залежить від волокнистого складу, структури і лінійної щільності утворюють її ниток (пряжі), будови та оздобле...

Другие файлы:

Товарознавча експертиза якості імпортних косметичних товарів
Класифікація та групова характеристика асортименту косметичних товарів. Нормативно–технічна документація, що регламентує якість косметичних товарів. В...

Методологія та цілі товарознавства
Цілі товарознавства - науки про особливості товарів, що визначають їх споживчі вартості і чинники забезпечення цих характеристик. Товарознавча характе...

Вивчення асортименту і класифікації керамічних побутових товарів на торгівельному підприємстві "Дитячий світ"
Загальні відомості про ВАТ "Дитячий світ", структура універмагу. Асортимент та товарознавча класифікація керамічних побутових товарів. Ринок керамічни...

Загальна характеристика пароварок
Сучасний стан ринку електропобутових товарів. Підвищення конкурентоспроможності побутової техніки. Динаміка змін питомої ваги пароварок на ринку елект...

Товарознавча характеристика товарів
Розгляд повної товарознавчої характеристики кисломолочних продуктів. Основні відомості про засоби для догляду за порожниною рота, до і після гоління....