Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Маркетинг

Сучасні проблеми впровадження та реалізація концепції соціально-етичного маркетингу для українських підприємств

Тип: курсовая работа
Категория: Маркетинг
Скачать
Купить
Аналіз традиційної концепції маркетингу. Соціальний маркетинг Берру, його основні позиції. Основні задачі соціально-етичного маркетингу в Україні. Сутність видів соціально-етичного маркетингу, особливості державного регулювання маркетингової діяльності.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Курсова робота

"Сучасні проблеми впровадження та реалізація концепції соціально-етичного маркетингу для українських підприємств"

маркетинг державний соціальний

Вступ

Ми живемо в суспільстві, де люди думають не про те, що їм потрібно, а про кількість нажитків. Кожна дівчина хоче мати гардероб із безліччю суконь, туфель та великої кількості парфюмерії. Чоловіки мріють про машини, квартиру в центрі Києва та дачу за містом. Маленькі діти не мають міри про бажану кількість іграшок. Ми стали запрограмованими споживачами, що хочуть отримати більше, але за меншу ціну.

Виробники, борючись за свою долю ринку ідуть на все, щоб її отримати, дуже часто не зважають на норми закону і моралі. На даному етапі підприємцю варто усвідомлювати, що необхідно задовольняти не лише свої потреби і потреби споживача, але і задовольнити все суспільство, яке не є прямим споживачем даної продукції. Така тенденція обумовлена тим, що компанії стали більш залежними від суспільства, різних громадських організацій і держави. Тому вони вимушені зважати на громадськість і діяти на благо суспільства в цілому. Така концепція бізнесу, протилежна до «корпоративного егоїзму», носить назву соціально-етичного маркетингу.

Дана концепція широко використовується в розвинених країнах. Транснаціональні корпорації сприяли розповсюдженню соціально-етичного маркетингу (СЕМ) і в Україні. Але він не так часто практикується вітчизняними фірмами, що не сприяє розвитку ринкової економіки в Україні.

Дана тема вимагає детальнішого розгляду, оскільки вона викликає безліч суперечок і по-різному трактується у різних авторів. В більшості публікацій соціально-етичний маркетинг ототожнюється з екологічним маркетингом. Наприклад, Іванова О. А. відзначає, що “соціально-етичний маркетинг під впливом ідей екологічного менеджменту в 90-х роках змінився і став екологічним маркетингом”[1]. Важливо внести ясність до цього питання, адже екологічність є лише однією гранню соціально-етичного маркетингу і не розкриває цілком його суті.

Тема курсової є надзвичайно актуальною, так як реалізація соціально-етичного маркетингу в умовах ринкової економіки набуває визначального характеру. Метою курсової є дослідження сучасних проблем, що утворилися в результаті впровадження СЕМ українськими підприємствами.

Відповідно до зазначеної мети поставлені та розв'язані наступні завдання:

1. Досліджено еволюцію концепцій маркетингу, узагальнено існуючі теоретичні розробки в галузі СЕМ з урахуванням позитивного зарубіжного та вітчизняного досвіду;

2. Розроблено методологічні підходи застосування елементів соціально-етичного маркетингу в практиці господарювання вітчизняних підприємств.

Об'єктом дослідження виступає сама концепція на українських підприємствах.

Предметом дослідження є комплекс теоретичних, методологічних і практичних аспектів впровадження концепції соціально-етичного маркетингу на підприємствах України.

Але, незважаючи на велику кількість публікацій, присвячених різним аспектам використання соціально-етичного маркетингу, необхідно відзначити, що як будь-яка наукова дисципліна в період свого становлення переживає ряд труднощів, які проявляються у відсутності системності, неоднозначності понять, термінологічній плутанині. У зв'язку із чим нові дослідження в даній області сприяють більш швидкому становленню даної дисципліни. Питання дослідження еволюції концепцій маркетингового управління, у тому числі концепції соціально-етичного маркетингу, знайшли відображення в роботах О.Іванова, Ф.Котлера, Д.Берре, С.Захарова, Є.Савельєва[1-9]. Проте в умовах сьогодення подібні питання недостатньою мірою розроблені у вітчизняній економічній науці по відношенню до базових галузей економіки України.

1.Сутніть і основні концепції маркетингу

1.1 Історична довідка концепцій маркетингу

Заганьні форми маркетингової діяльності можна зустріти на самому початку становлення і розвитку товарно-грошових відносин. Інформація про рекламу товару зустрічаються як у Стародавньому Єгипті, так і в державах Месопотамії.

Поняття маркетингу виникло в США на початку XX сторіччя. У цей час величезний інтегрований американський ринок після промислової революції потребував нових підходів.

Маркетинг як дисципліна викладається в американських університетах із 1902 р. (Пенсільванський університет). У Європі перша кафедра маркетингу була відкрита в 1977 р. (Цюрихський універ-ситет). Після кризи надвиробництва (30-е роки) американські фірми починають звертатися до концепції маркетингу, цілеспрямо-вані кроки в галузі системного підходу до маркетингу були зробле-ні в 50-і роки, у 60-і маркетинг перетворився в активний багато-функціональний засіб рішення довгострокових комерційних задач, у 80-і він набув нового соціального звучання.

Існує п'ять альтернативних концепцій маркетингу, кожна з яких відповідає певному етапу його становлення:

- удосконалення виробництва;

- удосконалення товару;

- інтенсифікації збутових зусиль;

- традиційна концепція маркетингу;

- соціально-етичного маркетингу.

Загальна тенденція еволюції зазначених концепцій - перенос акценту з виробництва товару на споживача й усе більша орієнтація на проблеми споживача.

У залежності від особливостей фірми - розміру, виду діяльності, персоналу, відповідно до своїх цілей і завдань і специфіки ринку розробляється концепція маркетингу, якої фірма дотримується в своїй діяльності. Слід відзначити, що зазвичай важно знайти у чистому вигляді ту чи іншу концепцію, маркетингова концепція фірми може мати риси декількох концепцій одночасно, в залежності від специфіки пропонованих ними товарів і контрольованих ринків.

Виробнича або концепція удосконалювання виробництва.

Напевно, це сама стара з всіх існуючих концепцій, яка з успіхом і досить широко і сьогодні використовується фірмами.

Цю концепцію називають пасивним маркетингом. Пасивний маркетинг характерний для економічного середовища, що має такі характеристики :

- наявність достатньо ємного потенційного ринку при обмеженій пропозиції;

- невисокі прибутки в значної частини реальних і потенційних споживачів;

- відсутність жорсткої конкуренції (іноді конкурентів узагалі немає);

- потреби відомі і стабільні, технологічний прогрес протікає в повільному темпі.

Пріоритетним для фірми при такій концепції є:

- розвиток виробничих потужностей;

- підвищення продуктивності;

- всемірне підвищення ефективності виробництва;

- створення продукту з низькими витратами і запропонованого споживачу по невисокій, доступній ціні.

Маркетинг при цьому зводиться до організації потоку зроблених товарів до споживача, забезпечення їхньої доступності у всіх можливих торгових точках, діяльність по просуванню на ринок відсутня.

Пасивний маркетинг стимулює розвиток орієнтації на виробництво, заснованої на неявному припущенні, що фірма знає, що для споживача добре, а останній розділяє це переконання.

Фірма, що приймає цю концепцію, зосереджує всі свої зусилля на вдосконаленні виробництва та підвищенні його ефективності.

Продуктова або концепція удосконалювання продукту (товару).

Головний принцип концепції - орієнтація більшості споживачів на товари і послуги, що по своїх характеристиках і якостям перевершують аналоги і тим самим забезпечують споживачам більшу вигоду. Ця концепція передбачає, що споживачі віддадуть перевагу товарам з високою якістю та надійними експлуатаційними характеристиками, отже, підприємство зосереджує свою увагу на постійному удосконаленню товару.

До того ж, виробник має на увазі, що споживачі зацікавлені у придбанні саме таких товарів, роблять свій вибір , орієнтуючись на високу якість і погоджуючись платити за нею високу ціну.

Основа концепції - задоволення базових потреб, за допомогою поліпшених, більш якісних товарів - або насичення так званого "базового" або основного ядра ринку. Природним є для виробників слідування "правилу більшості" , тобто розробка товару середнього рівня по переферійні потреби задоволені не будуть і відповідній групі споживачів прийдеться піти на компроміс.

Торгова або концепція інтенсифікації збутових зусиль.

Ця концепція стверджує, що споживачі не купуватимуть товари підприємства в наявній кількості, якщо не докласти значних зусиль для збуту товару.

Одержала розвиток у 50 - і роки. Попит у країнах Західної Європи швидко зростав, розвивалися і виробничі потужності, а система збуту була неефективної і непродуктивної. Підвищенню продуктивності звичайних збутових систем сприяло впровадження нових форм збуту, головним чином, самообслуговування. Крім того, у цей період бурхливо відбувалося розширення географії ринків, і обумовлений цим фізичний і психологічний розрив між виробниками і споживачами з...

Другие файлы:

Розвиток соціально-етичного маркетингу в Україні
Сутність поняття соціально-етичного маркетингу. Роль цієї концепції для бізнесу. Аналіз впровадження соціально-етичного маркетингу в діяльність торгов...

Основні концепції маркетингу та їх характеристики
Концепції маркетингу за теорією Ф. Котлера. Особливості використання на підприємстві концепції удосконалення товару і виробництва, інтенсифікації коме...

Впровадження принципів тактичного маркетингу в методику навчання персоналу торговельної організації
Аналіз процесу впровадження принципів маркетингу в методику професійного навчання персоналу в сучасних торговельних організаціях. Методи підготовки фа...

Корпоративна соціальна відповідальність бізнесу в банківській справі
Корпоративна соціальна відповідальність як конкурентна перевага банку. Реалізація концепції соціально відповідального бізнесу в банківському секторі У...

Організація маркетингу на підприємстві РКХЗ "Зоря"
Сучасні концепції управління, завдання служби маркетингу на підприємстві. Особливості управління маркетингом на підприємстві РКХЗ "Зоря". Структура сл...