Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Кулинария

Мікробіологія молока і молочних продуктів

Тип: курсовая работа
Категория: Кулинария
Скачать
Купить
Молоко - основа молочних продуктів. Зміна його мікрофлори при зберіганні. Джерела обсіменіння молока мікроорганізмами. Мікробіологічний контроль пастеризованого і стерилізованого молока. Санітарно-мікробіологічний контроль виробництва молочних продуктів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

КУРСОВА РОБОТА

Мікробіологія молока і молочних продуктів

ЗМІСТ

Вступ

1. Молоко - основа молочних продуктів

2. Зміна мікрофлори молока при зберіганні

3. Джерела обсіменіння молока мікроорганізмами

4. Мікробіологічний контроль пастеризованого і стерилізованого молока

5. Санітарно-мікробіологічний контроль виробництва молока і молочних продуктів

Заключення

Перелік посилань

ВСТУП

Всі складові молока мають велике значення у фізіології харчування людини. Білки - найбільш біологічно цінний компонент, так як при розщепленні білків утворюються амінокислоти, які є матеріалом для побудови клітин організму, ферментів, гормонів, антитіл та ін. З усіх тваринних білків білки молока є найбільш повноцінними. Казеїн, альбумін та глобулін містять усі незамінні амінокислоти. Білки молока володіють ліпотропними властивостями, підвищують збалансованість харчових продуктів і засвоєння інших білків. Володіючи амфотерними властивостями, молочний білок, захищає організм від отруйних речовин. При отруєнні організму важкими металами казеїн вступає з ним в реакцію, утворюючи нерозчинні солі що виводяться з організму. Добова потреба організму у амінокислотах повністю забезпечується при споживанні 28,4 г молока чи 14,5 г білків молочної сироватки [7, 23, 27].

Молочний жир, маючи найбільш складний жирнокислотний склад, легкозасвоюваний і володіє цінними харчовими властивостями, є джерелом енергії для біохімічних процесів в організмі. Фізіологічна цінність молочного жиру зумовлена вмістом жиророзчинних вітамінів (A, E, D) і незамінних полінасичених жирних кислот (ліноленової, лінолевої, арахідонової). Супутні молочному жиру ліпоїди (фосфатиди, цереброзиди, стерини ) грають важливу роль у клітинному обміні речовин, інтенсивності всмоктування жирів, в утворенні гормонів кори наднирників. Приємний смак молочного жиру облагороджує смак молочних продуктів, обумовлює гомогенність та пластичність їх структури та консистенції.

Молочний цукор (лактоза) є джерелом енергії для біохімічних процесів в організмі, сприяє засвоєнню кальцію, фосфору, магнію, барію. Маючи меншу розчинність ніж сахароза, викликає менше подразнення травного тракту, а внаслідок сповільненого гідролізу досягає тонкого кишечника, де використовується молочнокислою мікрофлорою для створення кислого середовища. Володіючи в п'ять разів менш солодким смаком, ніж сахароза, лактоза не зменшує апетиту.

Мінеральні речовини молока грають значну роль в пластичних процесах формування нових клітин тканин, ферментів, вітамінів, гормонів, а також в мінеральному обміні речовин організму. Так, фосфат кальцію необхідний для формування кісток; кальцій - для регулювання кров'яного тиску, зменшення ризику захворювання на рак; йод приймає участь в синтезі гормону щитовидної залози - тироксину; хлориди натрію та калію, фосфати приймають участь у побудові елементів крові та протоплазми; сірка - в синтезі майже усіх білків, ряду вітамінів, гормонів та інших біологічно активних речовин і т.д. Біологічна цінність молока доповнюється наявністю майже всього комплексу необхідних організму людини вітамінів, вміст яких змінюється в залежності від раціону годування худоби.

Один літр молока задовольняє добову потребу дорослої людини на 53% - в тваринному жирі; на 35% - у біологічно-активних незамінних жирних кислотах і у вітамінах A, C, B1; на 12,6% - у фосфоліпідах і на 26% - в енергії. Енергетична цінність молока складає 2720 кДж/кг. наявність усіх компонентів в оптимальному поєднанні та легкозасвоюваній формі робить молоко та молочні продукти незамінним продуктом для дієтичного та лікувального харчування, особливо при шлунково-кишкових захворюваннях, хворобах серця та кровоносних судин, печінки, нирок, при цукровому діабеті, ожирінні. Біологічну цінність молока доповнює те, що воно сприяє утворенню кислого середовища в кишковому тракті і пригнічення розвитку гнилісної мікрофлори [7, 23].

Мета роботи: вивчення мікрофлори молока і кисломолочних продуктів та процеси, що ними викликаються.

молоко продукт мікрофлора пастеризований стерилізований

1. МОЛОКО-ОСНОВА МОЛОЧНИХ ПРОДУКТІВ

Молоко - це біологічна рідина, що виділяється молочною залозою ссавців і призначена для підтримки життя і зростання новонародженого. Молоко синтезується клітинами епітеліальної тканини молочної залози з живильних речовин, що надходять в молочну залозу з кров'ю.

Сировиною у молочній промисловості є незбиране молоко та його окремі компоненти, зокрема жир, білок, казеїн, лактоза. При переробці молока відбуваються деякі зміни складу та властивостей складових його компонентів. Тому в процесі виробництва необхідно враховувати кількість окремих компонентів молока, а також характер їх змін під впливом технологічних факторів [7, 22, 23].

У молоці вуглеводи представлені на 90% дисахаридом лактозою (молочний цукор, з моносахаридів найбільша кількість глюкози та галактози). Лактоза є необхідним компонентом молочнокислого бродіння. Під дією ферментного комплексу молочнокислих бактерій лактоза в результаті тривалого ряду проміжних змін зброджується, утворюючи молочну кислоту, стерин, вуглекислоту, масляну кислоту й інші продукти в залежності від виду застосованих бактерій. Кисломолочний продукт здобуває специфічний кисломолочний смак і вґязкопластичну консистенцію, лікувальні властивості завдяки зброджуванню лактози.

У молоці містяться практично всі вітаміни (жиро - і водорозчинні), необхідні для нормального розвитку людини. Деякі вітаміни (наприклад, каротин, вітамін В2 - лактофлавін) визначають кольори молока і молочної сироватки. Зміст вітамінів у молоці залежить від породи худоби, якості кормів, пори року, умов зберігання і режимів обробки молока [3, 10, 27].

У молоці вміщується 0,7-0,8% мінеральних речовин (Ca, P, K, S, Na, Mg, Cl і ін.), причому більшу частину становлять солі кальцію і фосфору. Найбільш важливі з фізіологічної точки зору серед мінеральних речовин мікроелементи (Fe, Cu, Mn, Zn, Co, I, Al).

2. ЗМІНА МІКРОФЛОРИ МОЛОКА ПРИ ЗБЕРІГАННІ

Залежно від форми клітин молочнокислі бактерії ділять на дві групи: молочнокислі стрептококи і молочнокислі палички. Ці мікроорганізми мають також і неоднакові фізіологічні ознаки. По відношенню до температури розрізняють мезофільні і термофільні молочнокислі бактерії; за характером зброджування молочного цукру - гомо ферментативні (утворюють майже одну молочну кислоту) і гетеро ферментативні (разом з молочною кислотою утворюють значну кількість побічних продуктів). Після внесення невеликої кількості молочнокислих стрептококів (петлею), в молоці при оптимальній температурі їх розвитку (300С) починають розмножуватися бактерії. Якщо культура знаходиться в стані повної активності (молода), вже на самому початку процесу спостерігається максимальна швидкість її розмноження. Якщо культура менш активна (стара), знадобиться деякий час, перш ніж бактерії почнуть розмножуватися з максимальною швидкістю.

Під час зберігання молока змінюється кількість мікроорганізмів, що містяться в ньому, а також співвідношення між окремими групами і видами бактерій. Характер цих змін залежить від температури і тривалості зберігання молока, а також від міри обсіменіння і складу мікрофлори. Мікрофлора, що розмножується і накопичується в процесі зберігання молока називається вторинною. Зміна вторинної мікрофлори відбувається по певних закономірностях, тобто проходить через певні природні фази розвитку: бактерицидна фаза, фаза змішаної мікрофлори, фаза молочнокислих бактерій, фаза дріжджів і плісняви [4, 21].

Час, впродовж якого мікроорганізми не розвиваються у свіжовидоєному молоці і навіть частково відмирають, називають бактерицидною фазою. Бактерицидні властивості молока обумовлені присутністю в ньому лізоцимів, нормальних антитіл, лейкоцитів та ін. Вона залежить від температури зберігання і ступеня чистоти молока. За умов звичайної температури активність цих речовин зберігається близько 2 - х год. При температурі 277 - 278 К життєдіяльність бактерицидних речовин практично припиняється, що створює умови для тривалого зберігання. Тому, охолодження молока треба проводити відразу після його здоювання, не залежно від закінчення доїння всього стада [5, 22].

Лізоцими (лактеніни) є речовинами білкової природи (ферменти), що утворюються в організмі тварини і мають бактерицидну і бактеріостатичну дію по відношенню до багатьох видів бактерій. Велика кількість лізоцимів знаходиться в різних рідинах організму: слізній рідині, слині, спинномозковій рідині, молоці і особливо в молозиві і навколоплідній рідині.

У молоці корів знаходяться чотири групи лізоцимів: лізоцим М (молока), лізоцим В (вимені), лізоцим О (основний), лізоцим Т (термостабільний). Вони виробляються молочною залозою або поступають в молоко з крові. При пастеризації молока лізоцими (окрім термостабільного) інактивуються.

Найбільшою бактерицидною активністю відрізняється лізоцим М. Він діє згубно на патогенних стафілококів, маститного стрептокока, сальмонел, кишкових паличок, збудника сибірської виразки і інших, особливо грампозитивних, мікроорганізмів. Відсутність лізоциму М у свіжо видоєному молоці свідчить про захворювання молочної залози; таке молоко є біологічно неповноцінним, оскільки в ньому безпе...

Другие файлы:

Технологія молока і молочних продуктів
Описано склад, властивості молока, фактори впливу на них, джерела формування основних компонентів молока, загальні технологічні процеси його переробки...

Аналіз ринку молока і молокопродуктів в Україні
Економічна сутність, особливості становлення та процесу функціонування ринку молока і молочних продуктів. Організація закупівлі сировини молока і моло...

Переробка продуктів тваринництва в домашніх умовах
У книзі описано харчову цінність м'яса різних видів тварин та птиці, молока й молочних продуктів, яєць. Крім того, дано корисні поради щодо забою твар...

Удосконалювання транспортної системи перевезень продукції
Маркетингові дослідження та прогнозування обсягів перевезень молока та молочних продуктів на 2007 рік. Аналіз сучасного стану організації перевезень п...

Розробка технології нових видів загартованого морозива
Головною задачею країни є забезпечення найвищого рівня життя населення. Для виконання цієї задачі важливе місце займає забезпечення населення високояк...