Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Политология

Специфіка сучасної української національної ідентичності студента 2 року навчання

Тип: курсовая работа
Категория: Политология
Скачать
Купить
Відстеження процесів колективної ідентифікації суспільства на території сучасної України. Принципи формування системи ієрархії ідентитетів української національної єдності, опис її характерних особливостей в контексті сучасних світових тенденцій.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Національний університет "Києво-Могилянська Академія"

Факультет соціальних наук і соціальних технологій

Кафедра політології

Курсова робота

з політології

Специфіка сучасної української національної ідентичності студента 2 року навчання

Дубильовського Богдана Миколайовича

Науковий керівник

Кандидат філософських наук,

Доцент

Кисельов С. О

Київ - 2010

Зміст

Вступ

Розділ 1. Визначення понять

1.1 Поняття ідентичності

1.2 Поняття нації

Розділ 2. Концепція української національної ідентичності

2.1 Концепція колективної ідентичності

2.2 Історія формування української національної ідентичності

2.3 Ієрархія ідентитетів

Розділ 3 Специфіка сучасної української національно ідентичності

3.1 Перспективи розвитку УНІ в контексті глобалізації

Висновки

Список використаних джерел та літератури

Вступ

На зламі XIX-XX ст. постала незалежна Українська держава перед якою з'явилося багато викликів. Тому саме від якості відповідей на ці виклики та здатності втілити теоретично сформульовані концепції в практичне життя і буде залежати успіх молодої української держави на світовій арені. Надзвичайно складна та багатогранна специфіка історії становлення української спільноти на українських землях та процесу державотворення зумовила гостру актуалізацію проблем сфери етнодержавознавства одразу після розпаду СРСР. З'явилося дуже багато питань, однозначну відповідь на які було знайти дуже важко через неоднозначність та відносно довільне трактування поняття нації, що й досі проявляється в дискусіях стосовно не тільки того що таке нація, але й яка вона в Україні та чи є вона взагалі. На порядку денному ключовим питанням стала концепція, модель нової держави, місце та участь окремого громадянина в самій державі, а також місце та роль самої держави у світовій спільноті. Всі ці відповіді про сьогодення та майбутнє можна знайти в минулому, в нашій історії і ключове питання, з якого виводяться всі решта - "Хто ми є?". Саме питання визначення колективної ідентичності є наріжним каменем для усвідомлення свого місце та напрямку руху; для бачення найефективніших шляхів та форм державотворення, ведення господарства, побудови стосунків і творення майбутнього. Це яскраво засвідчує актуальність обраної теми.

Метою даної роботи є визначити специфіку найбільшої української колективної ідентичності - національної. Задля досягнення цієї дослідницької мети потрібно виконати такі завдання:

1. Визначити сучасні поняття нації, ідентичності та національної ідентичності

2. Простежити процеси ідентифікації на території сучасної України впродовж історії

3. Сформувати систему ієрархіє ідентитетів української національної ідентичності

4. Визначити характерні особливості української національної ідентичності в контексті сучасних світових тенденцій

Об'єктом дослідження є явище колективної ідентичності, а українська національна ідентичність є предметом дослідження. В основі методологічної бази дослідження -- загальнонаукові принципи аналізу та синтезу, дедукції та індукції. Для з'ясування конкретних дослідницьких завдань було використано також історичний, соціальний, емпіричний, порівняльний та метод моделювання.

Тема національної ідентичності широко й ґрунтовно розроблена численними європейськими та американськими дослідниками, особливо на сучасному етапі слід відзначити С. Гантінгтона, Е. Гіденса, А. Етціоні, Ю. Габермаса, К. Хюйбера та Е. Сміта. Щодо вітчизняних науковців, то до цієї теми або ж до певних її аспектів зверталася значна кількість вчених, але зважаючи на відносно невелику тривалість досліджень в цій галузі, які почалися тільки після здобуття незалежності, то можна виснувати, що проблема української національної ідентичності розроблена недостатньо грунтовно та глибоко, що пояснюється складністю та багатовимірністю досліджуваного феномена.

Робота складається зі вступу, трьох розділів із підрозділами, висновків та списку джерел та використаної літератури. Джерельною базою є монографії, праці та наукові статті вітчизняних та зарубіжних вчених, які займалися розробленням проблеми ідентичності.

Розділ 1. Визначення понять

1.1 Поняття ідентичності

Людських істот не можливо пізнати у відриві від їхніх

стосунків із світом, а слід розглядати як "істот у ситуації"

Пауло Фрейре

Світ існує завдяки гармонії, дивовижному тонкому балансі усіх існуючих речей. Світ існує завдяки тому, що енергія нізвідки не з'являється і нікуди не зникає. Існує завдяки постійним перетворенню і циркуляції, завдяки взаємозмінам існуючих речей. Саме завдяки взаємозмінам речі, об'єкти, суб'єкти можуть перевіряти і усвідомлювати своє існування. Тому діяльність та існування такої складної системи уможливлюється тільки завдяки взаємозв'язку усіх складових частин, кожна з яких може впливати на кожну іншу безпосередньо чи опосередковано задля здійснення змін (руху), балансу, існування. Отож у світі будь-яка духовна та матеріальна "річ" взаємопов'язана, а отже чинить та відчуває на собі вплив незліченної кількості мільярдів великих та малих взаємозв'язків та взаємовпливів. Проте така складність зовсім не означає, що не можливо зрозуміти як ця система працює, збагнути і простежити тенденції та спрогнозувати подальший розвиток. Адже не всі речі однаково впливають на те явище, яке ми досліджуємо. А тому ми можемо спростити систему, знівелювавши міріади факторів, вплив яких є дуже мізерним на об'єкт нашого дослідження. Далі залишається побудувати зредукційовану систему і відстежувати динаміку зміни вагомості факторів у кожен важливий для нас проміжок часу (що і є актуальністю), для того щоб прогнозувати та перетворювати дійсність. Тому оскільки метою даного дослідження є визначення сутності поняття української національної ідентичності, ми спробуємо, простеживши зв'язок цього концепту із системою, виокремити найвагоміші і найвпливовіші фактори, які спричиняються до розвитку сутності самого поняття, а далі, спираючись на задані умови, а саме: обмежену територію - Україна, конкретно визначений час - роки незалежності побудувати ієрархізовану систему ідентитетів (елемент який формує структуру ідентичності, сутнісна характеристика), що дозволить нам сформулювати системне уявлення і дати визначення про те чим є українська національна ідентичність на теперішньому часовому проміжку української історії.

На першому етапі спробуємо сформулювати узагальнене визначення понять ідентичність та нація.

Вітчизняні науковці формулюють ідентичність таким чином. "Сукупність рис та ознак, на підставі яких людина чи група співвідносять або ототожнюють себе із певною соціальною групою, спільнотою і відрізняються від інших"[1; c.16] або ж "приналежність (і об'єктивна, і суб'єктивна) людини чи групи людей до певного типу спільності чи спільноти, ототожнення себе з її нормативними і функціональними характеристиками, і, здебільшого, готовність стати реперзентантом останньої"[2; c. 88-89]. Існують і широкі визначення: "Ідентичність - це багатомірне явище, яке постійно піддається оновленню, переосмисленню, постійно еволюціонуючи змінюючи пріоритетність вимірів та їх конституюючи елементи."[3; c. 23] Отож, узагальнюючи, можна сформулювати вітчизняне визначення, що ідентичність - це складний, динамічний, багатовимірний процес пов'язаний із ототожненням і співвіднесенням частини до цілого на підставі певної спільної унікальної комбінації сукупності сутнісних характеристик, а також відрізнення від інших цілого, наявність якого є життєво необхідною.

А тепер порівняємо із Західним розумінням феномена ідентичності, що дає нам Оксфордський словник.

" 1) Кондиція або стан буття, незмінний за сутністю, складом, природою, якостями, або ж, за особливих умов, абсолютна чи неодмінна тотожність, "самість"; 2)стан буття, що ототожнюється з почуттями, інтересами тощо"[4]. Дещо інше визначення ми бачимо в Американському Оксфордському словнику: "1)факт, хто або що є людина чи річ;2) набір характеристик, що визначають хто або що є людина чи річ; 3) близьке до подібності або тотожності" [5]

Ось визначення в іншому словнику: "1)Стан володіння унікальними ідентифікуючими характеристиками, яких немає в інших осіб або речей; 2) властивість бути одною і тою самою особистістю; 3) зв'язок тільки між сутністю і самістю"[6]. Очевидно, що синтезувати настільки різнофокусні та різнопідходні Західні визначення не вдасться, але порівнюючи їх із вітчизняними можна відзначити, що на заході проблема ідентичності досліджена значно глибше, оскільки їхні визначення характеризуються чіткішою системністю та глибшою сутнісністю і намаганням синтезувати філософський підхід із соціо-психо-антропологічним. Проте слабкість вітчизняних досліджень у сфері ідентичності є цілком закономірною, оскільки через несприятливі суспільно-політичні умови контролю науки ідеологією у радянську добу грунтовні та об'єктивні дослідження стали можлив...

Другие файлы:

Манкуртизм як соціальний вияв кризи національної ідентичності
Проблема кризи національної особистості, теорія маркутизму. Свідомість всіх соціальних груп і верств населення. Втрата людьми об'єктів їх соціальної о...

Конфіксальні іменники у складі термінологічної лексики сучасної української мови
Поняття "термін" у лінгвістичній науці. Джерела поповнення української термінології. Конфікси в афіксальній системі сучасної української мови. Специфі...

Національні системи змі та захист національно державної ідентичності
Національно-державна ідентичність. Національна ідеологія як основна засада формування національної ідентичності. Роль ЗМІ у політичній діяльності держ...

Гетьманські столиці України
Книжка присвячена малодослідженому феномену української історії та культури - тим містам, які виконували столичні функції протягом існування українськ...

Центри хореографічної освіти сучасної України
Хореографічна освіта як чинник формування національної свідомості. Принципи сучасної професійної освіти майбутніх вчителів хореографії: поєднання трад...