Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Политология

Влада і насилля. Феномен тоталітаризму в соціальній практиці XX століття

Тип: реферат
Категория: Политология
Скачать
Купить
Визначення поняття "влада" в соціальних науках. Співвідношення влади і насилля. Характерні риси тоталітаризму та його типологія. Формування тоталітарних режимів у Європі. Тоталітаризм як прояв політичного насилля та його наслідки для суспільства.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство аграрної політики і продовольства України

Вінницький національний аграрний університет

Реферат з філософії

на тему: «Влада і насилля. Феномен тоталітаризму в соціальній практиці XX століття»

Виконала:

аспірантка першого року навчання зі спеціальності 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти

Гордійчук М.А.

Перевірив: к.ф.н., доц.

Колос О.В.

Вінниця 2013

Зміст

Вступ

Розділ 1. Влада як багатостороннє явище

1.1 Визначення поняття «влада» в соціальних науках. Види влади

1.2 Співвідношення влади і насилля

Розділ 2. Феномен тоталітаризму в соціальній практиці XX століття

2.1 Сутність та особливості тоталітарного режиму

2.2 Формування тоталітарних режимів у Європі

2.3 Характерні риси тоталітаризму та його типологія

2.4 Тоталітаризм як прояв політичного насилля та його наслідки для суспільства

Висновки

Список використаної літератури

Вступ

Влада є явищем, що пронизує людське суспільство і зачіпає усі сторони людського життя. В ході розвитку людства влада стала невід'ємною частиною людських відносин. На тлі історичного процесу, влада, як соціальний інститут, шляхом безлічі видозмін та розгалужень, перетворилась із родового укладу та обряду шанування старших на до метод підтримки порядку на величезних територіях цілих держав. Незмінним залишилося лише те, що майже завжди отримання та утримання влади супроводжувалось застосуванням насильства.

Одним з відомих механізмів використання насильства державою є військова сила. Нажаль суспільству відомий приклад реалізації насилля з використанням військової сили при тоталітарних політичних режимах. В даному випадку насильство має не тільки фізичний, але також інтелектуальний і духовний характер. Здавалося людство мало б зробити висновки, відчувши жахливі наслідки тоталітаризму, проте насилля стало невід'ємною складовою і сучасного життя. Хоча насильницькі акти здійснюються з найдавніших часів, проте наша епоха відзначається зростанням їх кількості, а також „якості”. Це засвідчують низка збройних конфліктів: збройний конфлікт на Балканах, міждержавний конфлікт на Близькому Сході, терор сепаратистів в Іспанії та Північній Ірландії, війна в Чечні, події 11 вересня 2001 року в США, конфлікт у Північному Малі (2012--2013 рр. ), конфлікт у Єгипті між армією та ісламістами (2013р.), збройні сутички урядової армії та сепаратистів на Філіпінах ( 2013), застосування хімічної зброї у Сирії (2013 р.), напад ісламістів у Тунісі (2013р.).

Найголовнішою рисою сучасного насилля є його глобальний характер. Саме це обумовлює актуальність поглиблення теоретичних досліджень феномену тоталітаризму в соціальній практиці XX століття та пошуку оптимальної моделі співвідношення влади і насилля.

Розділ 1. Влада як багатостороннє явище

1.1 Визначення поняття «влада» в соціальних науках. Види влади

Науці відомо багато різних підходів до визначення влади. Така різноманітність пояснюється як складністю та багатоплановістю самого поняття так і неоднозначністю, суб'єктивністю його розуміння. Пояснити однозначно, що таке влада важко, так як влада проявляється в нашому житті в різних аспектах. У зв'язку з цим говорять про владу природи, влади людини над людиною, владою емоцій, почуттів і т.д.

Дотримуючись в рефераті все ж політичної сторони поняття влади, звернемося до політичного енциклопедичного словника, де ми зустрінемо таке визначення: "Влада - центральне, організаційне і регулятивно-контрольне начало політики; одна з найважливіших і найбільш древніх проблем політичного знання, літературного та образотворчого творчості; проблема культури суспільства і конкретного життя людини”[7]
Існує кілька трактувань влади. В одній з них під владою розуміють відносини між соціальними суб'єктами. Вона з'являється саме там, де існують відносини. Ні відносин - немає влади. Тобто влада означає відносини залежності між людьми. Таке розуміння влади належить до біхевіорістскім її трактуванням. Один з прихильників такого визначення Г. Лассуелл вважав, що первісні імпульси для виникнення влади дає властиве людям прагнення до влади і володіння "політичною енергією".

Людина бачить у владі засіб "покращення життя": придбання багатства, престижу, свободи і т. д. У той же час, за словами Лассуелла, влада - це і самоціль, що дозволяє насолоджуватися її володінням. У телеологічних трактуваннях влада визначається більш широко. Під нею розуміють не тільки відносини між людьми, а й взаємодії людини з навколишнім світом. У цьому сенсі говорять, наприклад, про владу людини над природою. Про владу як про реалізацію намічених цілей говорив Б. Рассел. Прихильник системних трактувань Т. Парсонс визначав владу як "здатність системи забезпечувати виконання її елементами прийнятих зобов'язань, спрямованих на реалізацію колективних цілей системи".

Таблиця 1, [13]

Біхевіористські визначення

Влада є певним типом поведінки, заснованим на можливості зміни поведінки інших людей.

Телеологічні визначення

Влада - це досягнення певних цілей, отримання запланованих результатів.

Інструменталістські визначення

Влада як можливість використання певних засобів, зокрема насильства для досягнення певних цілей.

Структуралістські визначення

Влада визначається як певного роду особливі стосунки між керівником і підлеглим у ситуації управління, однак ці стосунки є в значній мірі знеособленими. Влада розглядається як безособова властивість будь-якої соціальної системи.

Влада як вплив

Визначення влади як впливу одних на інших. Така взаємодія описується формулою: влада А над Б є здатність добиватися того, щоби Б «ніколи не зробив би без впливу А» (Д.Даль).

Конфліктне визначення

Влада це позиція панування, пов'язана із здатністю окремих груп і індивідів контролювати механізм розподілення дефіцитних суспільних цінностей навколо розподілу яких існує конфлікт.

Вольове визначення

Макс Вебер визначав владу як «вірогідність того, що один діяч у суспільних взаєминах... проявить свою власну волю» всупереч опору інших.

Таке різноманіття визначень влади пояснюється складністю і розходженням точок зору на це явище. Як видно односторонньої спрямованості на політичний бік життя у влади немає. Значить влада спочатку не була явищем політичним, як часто стали вважати в наш час. Звернувшись до історії, бачимо, що в первісно-общинному ладі влада мала суспільну спрямованість. Вона здійснювалася всіма членами роду або племені, грунтувалася на авторитеті старійшин. При подальшому розшарування суспільства і виникнення держави авторитет старійшин був зміщений авторитетом публічної влади. Почали виникати апарат влади, особливі примусові установи, які встали над суспільством і відділилися від нього.

Можна припустити, що влада прийняла політичний характер саме тоді, коли стало розшаровуватися суспільство і виникати держава. Тепер без влади і владних відносин стало неможливим функціонування держави. Але і в наш час влада має не тільки політичну спрямованість. Під владою можна розуміти також «соціальні відносини, які проявляються в можливості і право однієї людини або групи людей приймати рішення, які набувають обов'язковий характер для іншої людини або групи». Якщо розглядати підстави на яких тримається влада в людських суспільствах, то можна виділити три типи влади.

Таблиця 2, [13]

Примусова влада

Психологічна влада

Економічна влада

Ця влада є найбільш поширеною і спирається на загрозу застосування сили. Вона може бути як легітимною так і нелегітимною. До першої слід відносити тільки таку владу, яка добровільно приймається більшістю підлеглих, без спонукання до послуху шляхом погроз, утиску тощо. До другої можна віднести владу озброєного грабіжника, що примушує жертву віддати свій гаманець.

Вона зустрічається там, де людина діє в заданому напрямку під психологічним впливом, часто неусвідомлюваним. Це влада переконання та навіювання. При ефективному функціонуванні «психологічної влади» індивіди підпадають під процедуру «промивання мозку» і частіше за все не мають ніякої можливості вибору своєї по...

Другие файлы:

Соціально-психологічне трактування тоталітаризму
Поняття та основні ознаки тоталітаризму, соціально-психологічний аспект. Характеристика тоталітарного суспільства; психологічні і соціальні особливост...

Насилля як засіб влади
Дослідження політичного насилля. Його традиційні та нетрадиційні форми у сучасному політичному процесі. Тероризм як форма політичного насилля, залякув...

Влада як феномен екзистенції
Вчення філософів, які висвітлюють феномен влади в контексті осмислення людської сутності. Влада як фундаментальний вимір буття, її значення, роль у фо...

Реабілітація осіб, що постраждали від насилля
Поняття насилля та його різновиди як соціальна проблема. Зміст соціальної роботи з жертвами насилля. Сутність соціальної реабілітації та причини, що з...

Особливості жінок, що зазнали сексуального насилля
З’ясування наслідків зґвалтувань на особистість жінки. Посттравматичні стресові розлади. Порівняння психологічних особливостей жінок, що зазнали і що...