Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »История

Факти свідчення того, що Чехословаччина була однією із демократичних країн Європи

Тип: реферат
Категория: История
Скачать
Купить
Формування тоталітарно-репресивного режиму, встановлення диктатури Компартії Чехословаччини та прояви демократизму в 1945-1968 рр. Оксамитова революція як передумова демократизації Чеського суспільства. Відновлення системи парламентської демократії.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Реферат на тему:

«Факти свідчення того, що Чехословаччина була однією із демократичних країн Європи»

ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА (Чехословаччина, Чехословацька Республіка) - держава у Центральній Європі в 1918-92. За формою державного устрою в 1918-68 унітарна, в 1968-92 - федеративна республіка, яка складалася з Чеської і Словацької республік. Вищий законодавчий орган - двопалатні Національні (з 1968 - Федеральні) збори (Національна палата і Палата національностей). Глава держави - президент. Обирався парламентом терміном на 5 років. Столиця -м. Прага. Загальна площа - 127,9 тис.кв.км. Населення (1991)-15,7 млн. чол.

Кожна держава проходить свої етапи творення, форми державного устрою, політичного режиму та методів реалізації своєї влади. На різних часових проміжках дані ознаки можуть відрізнятись являючись тоталітарними, або демократичними. На прикладі Чехословаччини розгуляним процес демократизації її суспільно-політичного життя.

У дані державі процес становлення демократизованого суспільства проходив у декілька етапів із перемінним успіхом.

Ініціаторами демократичних перетворень у країні стали представники творчої інтелігенції, головним чином журналісти, літератори, науковці, які пробудили громадську активність, вимагаючи радикальних реформ.

Після приходу до влади у Чехословацькій республіці комуністів та їхніх прихильників почалося відверте формування тоталітарно-репресивного режиму та встановлення диктатури Комуністичної партії Чехословаччини. У травні 1948 Національні збори ухвалили нову конституцію країни, яка законодавче закріпила державну єдність ЧСР та проголосила “побудову соціалізму”. Були створені єдині вищі органи влади, до компетенції яких відносилися питання, що мали загальнодержавне значення. У червні 1948 президент Е.Бенеш відмовився підписати текст нової конституції й подав у відставку. Використовуючи свою більшість у парламенті, комуністи новим президентом держави обрали К.Готвальда. Компартія розпочала зміцнення тоталітарного режиму, реорганізацію економічного і політичного життя на радянський взірець. Реальну опору комуністичного режиму становили радянські війська, які залишилися у країні після Другої світової війни. Командні методи, якими користувалася Компартія, з поч. 1950 років були перенесені на систему державного управління. Суспільно-економічні зміни проходили в умовах політичного і фізичного терору. Жорстоко переслідувалося будь-яке інакодумство, практично повністю ліквідовано приватний сектор у промисловості, селян примушували вступати до сільськогосподарських кооперативів.

У 1960 парламент Чехословаччини прийняв чергову конституцію, яка затвердила нову назву держави - Чехословацька Соціалістична Республіка (ЧССР). У конституції своєрідне пояснення знайшла ідея коаліційного способу управління: Компартія визнавалася як керівна, інтегруюча і об'єднуюча сила у суспільстві та державі, а не як рівноправний партнер інших політичних організацій, які продовжували існувати після державного перевороту 1948.

З 1960 років у Чехословаччині почала формуватися політична опозиційна течія. Своїми програмними документами вона проголосила теорію політичного плюралізму і одержала підтримку практично всього суспільства. Ідеологами опозиції були О.Шік, Е.Льобл та ін., які виступали зі своїми програмами оновлення суспільства. Суспільно-політичні реалії у країні призвели до появи в середовищі Компартії реформістського крила, очолюваного її лідером А. Дубчеком. У квітні 1968 була затверджена Програма дій Компартії, метою якої було проведення реформ для побудови “комунізму з людським обличчям”. Ця програма містила положення про розвиток демократії, нову систему політичного управління суспільством, вказувалося на необхідність встановлення партнерських відносин з партіями Національного фронту та перебудову державного устрою країни на засадах федералізму.

Боячись поширення ідей демократичного соціалізму, які становили пряму загрозу комуністичні диктатурі в країнах радянського блоку, політбюро ЦК КПРС 18 серпня 1968 року ухвалило рішення про введення військ країн Варшавського договору до Чехословаччини.

У 80-х роках тоталітарна система у країні продовжувала штучно підтримувати політичну атмосферу, яка виключала найменшу можливість реформування суспільства. Хоча формально багатопартійна система продовжувала існувати, фактично всі партії, крім комуністичної, були усунені від реальної участі у політичному житті. Внаслідок репресій проти активних учасників суспільного життя у період реформ особливо постраждала інтелігенція. Однак уже в кін. 1970 років дисидентський рух почав набирати силу. В 1977 виникла політична правозахисна організація “Хартія-77”, її лідери (В. Гавел, І. ДІнстбір, І. Гаек, Паточка та ін.) вимагали від державно-партійного керівництва дотримання конституції, звільнення політв'язнів, виведення радянських окупаційних військ тощо. Учасники руху прав людини зазнавали переслідувань і не мали можливості вільно відстоювати свої погляди. Більшість з них була заарештована і ув'язнена. Загальна політична криза поглиблювалася економічною стагнацією. Урядові економічні програми не виконувалися, спостерігалося значне сповільнення темпів зростання економіки країни.

Політичні події останніх двох тижнів листопада 1989 року привели до краху комуністичної диктатури, до корінних політичних змін у Чехословаччині. Вони стали народною анти тоталітарною революцією. Оскільки вона відбулась мирним шляхом, без кровопролиття, жертв і руйнувань, то її справедливо називають «оксамитовою», або «ніжною».

Нав'язані комуністами чеському і словацькому народові режими та ідеологія не відповідали їхньому менталітету, їх прихильністю до західноєвропейських культурних та інтелектуальних цінностей. Демократичні революції сусідніх країна, відмова СРСР від попередньої зовнішньополітичної стратегії привели до автоматичної ізоляції і краху чехословацького комуністичного керівництва, до падіння тоталітарного режиму.

17 листопада 1989 року в 50- річницю розправи нацистів над студентами в Празі відбулась 15 - тисячна маніфестація молоді. Проти них було використано спецпідрозділи поліції, які поранили 143 чоловіка і заарештували понад 100 чоловік. Празькі студенти оголосили страйк який підтримали представники творчої інтелігенції. Про свою підтримку страйкуючих студентів заявили Чехословацька соціалістична, Народна партія, Соціалістична спілка молоді. 24 листопада на племені ЦК КПЧ все партійне керівництво на чолі із М. Якешем подало у відставку. На 27 листопада був назначений загальнодержавний страйк із вимогою покарати винних у розправі над студентами.

Оновлений уряд М. Адамиця проіснував 5 днів. 10 грудня був сформований коаліційний уряд М. Чалфи, в якому комуністи вже не мали більшості. Того ж дня подав у відставку із посади президента Г. Гусак.

19 листопада виник « Громадський форум » - ГФ, який проголосив себе громадським політичним рухом, відкритим об'єднанням громадян. Очолив його В. Гавел. 26 листопада були опубліковані основні програмні принципи « Громадського форуму » під назвою «Чого ми хочемо? ». В цьому документі підкреслювалось, що Чехословаччина опинилась у глибокій політичні, соціально-економічній і духовні кризі. Існуюча політична та економічна система показала свою не ефективність. Винуватцем такого становища визнавалась КПЧ, тому вона має бути усунута від влади. Чехословацька республіка повинна стати правовою демократичною державою із справжнім політичним плюралізмом і вільними виборами до всіх представницьких органів. У економічні галузі заклякалось перейти від командно-адміністративних методів до ринкової економіки. Культура, наука повинні бути деідеологізовані.

29 листопада парламент вніс зміни до Конституції, виключивши з неї відповідні статі про керівну роль КПЧ в суспільстві, в НФ, про обов'язковість вивчення марксизму - ленінізму в школах і вузах. У грудні припинили діяльність організації компартії у армії, органах безпеки, поліції, прикордонних військ, прокуратурі, апараті парламенту та уряду.

В Словаччині 2 грудня партія Словацького відродження повернулася до попередньої назви Демократична і заявила про підтримку програми «ГФ». О. Дубченко виступив ініціатором організації демократичного руху в Словаччині під назвою «Громадкість проти насилля» (ГПН), який також підтримував програму і діяльність і ГФ в Чехії.

Процес краху тоталітаризму в Чехословаччині і перехід до справжньої демократизації завершився 29 грудня 1989 р., коли Федеральні Національні збори обрали своїм головою О. Дубченко, а В. Гавела - президентом країни. Був відкритий шлях до повного перетворення політичної системи і ринкової економіки.

Перша половина 1990 року була перехідним періодом, коли на політичну арену виходили відновлені попередні політичні партії, чи новостворені, коли йшов перерозподіл влади від комуністів до нових політичних суб'єктів. В цей час найвпливовішими політичними силами були « Громадський форум в Чехії » та « Суспільство проти насилля » в Словаччині. Вони, як і раніше, залишались громадськими об'єднаннями демократичних сил. Вплив комуністичної партії в Чехії і Словаччині був досить підірваний, хоча в її лавах залишалось 400 тисяч чоловік. В чеських землях окрім уже існуючих Соціалістичної і Народної партії, відновила діяльність Соціал - демократична. Були утворенні Чехословацька селянська і республіканська партії, а також Соціально - ліберальна унія. В Словаччині кім існуючих КПС, демократичної партії, партії Свободи, відновили діяльність Словацька - національна і Соціал - демократична. Виник також дуже впливовий Християнський демократичний рух. До літа 1990 року в країн...

Другие файлы:

Чехословаччина у 30- х рр. ХХ століття
В 30-х рр. ХХ ст. Чехословаччина знаходиться в складному становищі, що було пов’язано з прагненням Німеччини окупувати цю країну. В її зовнішній політ...

Туристичне країнознавство. Європа
Розглянуто туристично-рекреаційний потенціал країн Європи: переважаючі види туризму, головні архітектурні і природні пам’ятки, популярні туристичні ма...

Роль та значення окремих країн і регіонів у міжнародній економіці
Класифікація країн за станом соціально-економічного розвитку на сучасному етапі. Оцінка місця та значення Америки, Західної Європи, Японії та країн, щ...

Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002)
В навчальному посібнику на основі широкого конкретно-історичного матеріалу та найновіших здобутків зарубіжної історіографії висвітлюються провідні тен...

Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002 роки)
У посібнику викладено систематичний курс новітньої історії країн Європи та Америки. На багатому фактичному матеріалі висвітлюється соціально-економічн...