Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »История

Військові табори вікінгів на території Англії

Тип: реферат
Категория: История
Скачать
Купить
Історія завоювання Англії. Розвиток експансії вікінгів, їх табори в Англії. Фортифікаційна діяльність чужоземців в 892 році. Табори Скандинавії як можлива аналогія англійським. Фортифікаційні споруди в Данії. Експансія вікінгів на Британський півострів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Чернігівський національний університет імені Т.Г. Шевченка

Інститут історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського

Реферат

на тему: Військові табори вікінгів на території Англії

Чернігів - 2011

Зміст

Вступ

1. Завоювання Англії

2. Табори вікінгів в Англії

3. Табори Скандинавії як можлива аналогія англійським таборам

Висновки

Список літератури

Вступ

Величезна, багата Англія стала для вікінгів одним з найкращих джерел наживи і збагачення. Їх слава в цих краях була голосніше, ніж де б то не було. Вони здійснювали тут грабежі, вимагали данину (так званий данегельд) і виступали в ролі найманих солдатів і торговців. Вони поселялися на землях Англії, займаючись тут землеробством, і зіграли велику роль у заснуванні міст. Це був єдиний регіон, де вони завойовували вже сформовані королівства і затверджувалися на троні, як у багатьох дрібних королівствах в 800-і роки, так і по всій Англії після її возз'єднання. З 1018 по 1042 роки (за винятком одного п'ятиріччя) у Англії був спільний з Данією король. Глибоке впровадження в життя Англії протягом майже всієї епохи вікінгів мало велике значення, як для цієї країни, так і для Скандинавії.

Історичний матеріал, в якому містяться відомості про той час, надзвичайно багатий і різноманітний. Є багато письмових джерел, найважливішими з яких є різні версії «Англосаксонської хроніки». Багатий і різноманітний також археологічний матеріал, що включає знахідки з великих територій Британських островів і велика кількість географічних назв, імен власних і мовних запозичень. Все це створює основу для проведення інтенсивних досліджень вікінгського присутності в Англії у всіх сферах.

1. Завоювання Англії

Якщо не вважати вже згадуваних набігів на Південну Англію і проводилися тут заходів по захисту від набігів з моря незадовго до 800 року, а також напади на монастир у Ліндісфарн в 793 році, то збереглося лише одне свідчення присутності вікінгів в Англії до 835 року. Мова йде про пограбування в 794 році монастиря Донемутан, який, можливо, знаходився поблизу гирла річки Дон у Південному Йоркширі (навряд чи тут мова йде про знаменитого монастирі Яроу). Ці загони, що з'явилися, очевидно, з Норвегії, через деякий час, мабуть, прийшли до висновку, що в Шотландії та Ірландії набагато більше можливостей для розбою.

Але в 835 році, в період інтенсифікації вікінгських набігів на Західну Європу і на Ірландію, вікінги знову кинулися в Англію, і в «англосаксонської хроніці» міститься коротке повідомлення: «Цього року язичники спустошили Шеппей». Це стало початком більш ніж двохсотрічної активності скандинавів в Англії, причому цього разу чільну роль грали данці. Військові епізоди записані в Хроніці, їх можна простежити рік за роком. Однак є й інші письмові джерела, зокрема, «Історія короля Альфреда Великого Уессекського», записана Ассера.

Шеппей - острів в гирлі Темзи, і в перші роки від набігів вікінгів особливо страждали Південна і Східна Англія і, зокрема, великі міста Хемвік (Саутгемптон) і Лондон. Країна в ті часи була поділена на чотири королівства: Нортумбрию на північ від Хембера, Мерсію в Середній Англії, Східну Англію і на півдні - Уессекс. Ці королівства вперше возз'єдналися в 927 році, а потім знову в 954 році. Далі йде кельтко-говорящі Уелльс, який був самостійною державою майже на всьому протязі середніх віків. Так само як і у Франції, тут існували процвітаючі міста (хоча їх було не так вже й багато), і, крім того, великі багатства були зосереджені в руках знаті, так що в Англії можна було грабувати не тільки монастирі.

Спочатку розбій чинився за тією ж схемою, що і в інших місцях. Спершу короткочасні набіги на острови і на різні райони узбережжя, які відбувалися з укріплених баз на європейському материку, з Ірландії або прямо зі Скандинавії, а потім вікінги стали залишатися тут на зимівлю. Перше повідомлення про подібний зимовому таборі вікінгів відноситься до зими 851 року. Табір знаходився на острові Танет у східного узбережжя Кента. Через кілька років вікінги заснували зимовий табір на острові Шеппей. Незабаром відбуваються їх набіги в глиб Англії, і в 865 році загін, що стояв табором на острові Танет, уклав мир з жителями Кента, які заплатили вікінгам великий викуп. Це була одна з перших численних виплат англійцями «Датської податі» («данегельд»).

Далі події почали розвиватися все активніше. У 865 році до Англії стало «велике військо язичників». Питання про його чисельності не вирішене, проте вважають, що в ньому налічувалося 2 або 3 тисячі людей. Вони розбили зимовий табір у Східній Англії, отримали від місцевих жителів коней, після чого був укладений мир. У наступному році військо потяглося в Нортумбрию (де відбувалася міжусобна боротьба), і першого листопада вікінги захопили столицю королівства Йорк, уклали мир з його жителями, звели на трон слухняного собі короля і тут зазимувати. Ймовірно, близько цього часу був розграбований і зруйнований монастир Уайтбі. При розкопках тут були знайдені металеві накладки, здерті з церковних речей, а географічні назви на цій території свідчать про те, що монастирські земельні угіддя перейшли у володіння вікінгів. У 867 році військо вирушило в Мерсию і влаштувалося на зимовий постій у Ноттінгемі, уклавши з цим королівством світ. У 868 року вікінги знову опинилися в Йорку і залишалися там протягом року, а в 869 році вони перетнули Мерсию і попрямували до Східної Англії. Убивши короля Едмунда, якого згодом жителі стали вшановувати як святого мученика, і захопивши все королівство, вікінги зазимували в Тет-фіорді. У 870 році настала черга Уессекса. Вікінги попрямували в Рідінг і в 871 році, за твердженням «Англосаксонської хроніки», влаштувалися саме там. Сталося дев'ять великих битв, не рахуючи дрібних сутичок, і під час цих боїв було вбито дев'ять ярдів і один король, поки королівство Уессекс не уклало мир з вікінгами. Це було як раз в тому році, коли на Уессекський троні запанував король Альфред Великий.

Подібне становище, постійна зміна зимових таборів і численні мирні договори, тривало ще деякий час. У 871-872 роках вікінги влаштувалися табором в Лондоні, а в наступні роки в Торксее, (Мерсия), і в цей період Мерсія уклала з вікінгами мир. Але в 873-874 роках вікінги розбили табір в Рептоне, вигнали короля Мерсии і посадили замість нього на трон перебіжчика.

Це подія виявилася поворотним пунктом у розвитку подальшої експансії вікінгів. У 874 році військо вікінгів розділилося. Хевдінг Халфдан з частиною війська відправився в Нортумбрію, перезимував біля річки Таємниці, захопив у наступному році все королівство і став грабувати його на заході і на півночі. Джерела повідомляють також, що монастирська громада Св. Кутберта в Ліндісфарн покинула острів в 875 році, щоб знайти більш надійний притулок. Монастирська громада протягом декількох років поневірялася з місця на місце з мощами Святого Кутберта та іншими реліквіями і, по всій видимості, не піддавалася більше розбою, хоча в Нортумбрії було багато вікінгів.

У 876 році в Хроніці з'явилася широко відомий запис: «Цього року Халфдан став роздавати землі нортумбрійцев, і вони (вікінги) стали обробляти їх і збирати врожай». Таким чином, вікінги взяли собі землю і влаштувалися на ній. Сам Халфдан помер, ймовірно, рік по тому.

Друга частина війська, яка в 874 році покинула Рептоне в пору правління королів Гудрума, Оскетіля і Анунда, попрямувала в Кембридж і залишалася там протягом року. Потім військо перемістилося в Уессекс, останнє незалежне королівство Англії, і король Альфред був змушений укласти з вікінгами світ. У 875-876 роках зимовий табір вікінгів знаходився в Уейрхеме, а на наступний рік в Ексетері. В кінці літа 877 року вікінги відправилися в Мерсию «і розділили її, і частину виділили у володіння Кеолвульфу» (слухняному їм королю). Але на цьому вони не зупинилися. Вони заснували базу в Глостері, відразу після нового року повернулися назад в Чіппенхем і захопили владу на більшій частині королівства Уессекс. Король Альфред з жменькою своїх прихильників втік до болотисту місцевість у Ательнее. Протягом весни 878 року йому вдалося зібрати військо, і в битві при Едінгтоне він здобув перемогу над вікінгами. При укладанні світу вікінга обіцяли покинути Уессекс, а їх король Гудрум обіцяв хреститися. Він, дійсно, був незабаром охрещений разом з тридцятьма своїми наближеними з числа знаті, а король Альфред став його хрещеним батьком. З ними обійшлися самим дружнім чином, і вони отримали безліч хрестильних дарів.

У 878-879 роках вікінги зазимували в Кірнесестере. Потім вони вирушили у Східну Англію, і в Хроніці говориться, що в 880 році вони влаштувалися тут і стали роздавати земельні угіддя своїх одноплемінників. Разом з тим, одна група вікінгів відпливла на континент, в Гент, і в наступні роки вікінгські набіги та грабежі відбувалися саме там.

Після п'ятнадцяти років кочового життя в Англії вікінги завоювали три з чотирьох королівств і привласнили собі землю, на якій оселилися й стали її обробляти. Гудрум, очевидно, скоро порушив свій договір з королем Альфредом Великим, але в 886 році або трохи пізніше був укладений новий договір, текст якого зберігся. У ньому встановлюється межа між королівствами Альфреда і Гудрума (кордон з іншими вікінгських королівствами залишилася б...

Другие файлы:

Зародження американської державності в ході війни за незалежність
Історія створення американської державності: статті конфедерації та вічного союзу; військові дії 1778-1781 рр. та капітуляція Англії. Другий континент...

Система освіти в Англії
Характеристика системи освіти в Англії, Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії: минуле і сьогодення. Система початкової та середньої освіти, подальша...

Ескізний проект організації території лікарні
Визначення площі і кількості відвідувачів території садово-паркового об’єкту. Аналіз території згідно з містобудівними нормами. Природно-географічні,...

Система фізичного виховання учнів загальноосвітніх шкіл Китаю, Англії та США
Особливості навчально-виховного процесу фізкультурної освіти у школах Англії. Структура системи народної освіти США. Реформування фізкультури і спорту...

Видавнича діяльність українців на окупованій території під час ІІ Світової Війни (на прикладі ОУН-УПА)
Налагодження підпільної видавничої роботи (1941–1944). Структура і принципи пропагандивних осередків. Діяльність членів Головного осередку пропаганди....