Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Журналистика

Історія книги

Тип: курсовая работа
Категория: Журналистика
Скачать
Купить
Первинний видавничий матеріал. Становлення та розвиток книгодрукування. Форми перших книг. Інкунабули - колиска книгодруку. Йоганн Гутенберг - європейський першодрукар, який винайшов і запровадив у практику виготовлення книжок технологію друкарства.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Видавничий матеріал та форми перших книг
    • 1.1. Первинний видавничий матеріал
    • 1.2. Форми книги
  • Розділ 2. Становлення та розвиток книгодрукування
    • 2.1. Інкунабули як колиска книгодруку
    • 2.2. Йоганн Гутенберг - європейський першодрукар
    • 2.3. Іван Федоров і перші друковані книги на Україні
  • 2.4. Книга в сучасному інформаційному суспільстві
  • Висновки
  • Список використаних джерел

Вступ

Актуальність теми дослідження

Духовний прогрес народу неможливий без глибокого пізнання та засвоєння культурних надбань, створених ним упродовж багатьох століть. Особливе місце в цьому процесі займає книга.

Книги втілили в собі основні досягнення суспільства, відповідаючи вимогам тієї або іншої історичної епохи. Книга як продукт, створений у сфері матеріального виробництва, має речовинну форму, відмінну своєрідністю і індивідуальністю елементів, характерних для кожного історичного відрізка часу.

Представлена проблема є актуальною сьогодні , оскільки, книга Ї це насамперед джерело знань, що сприяє поступовому розвитку світової цивілізації. Зважаючи на цю значущість важливо знати як зароджувалась і розвивалась історія книги.

Враховуючи загальні історичні факти з історії створення книги й національні традиції, слід акцентувати увагу науковців та громадськості на цінність книги, що звісно є основою успішного культурного розвитку.

Об'єктом дослідження курсової роботи є історія книги.

Предметом дослідження є книга, її основний видавничий матеріал, форми поширені у різні історичні періоди.

Мета і завдання дослідження. Метою даного дослідження є створення на основі вітчизняного та світового досвіду історії створення книги. Для досягнення мети необхідно було розв'язати такі завдання:

1) дослідити витоки створення книги;

2) охарактеризувати історичні етапи виникнення книги;

3) визначити провідні осередки видавничої справи;

4) дати характеристику основних носії та форм книги;

5) з'ясувати значення історії виникнення книги для вітчизняної й світової культури.

Теоретичне та практичне значення полягають у тому, що положення, які сформульовані, підвищують рівень наукових знань у сфері історії виникнення книги. Результати досліджень можуть використовуватись у науковій діяльності, й у навчальному процесі.

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що вперше з урахуванням багатьох джерел комплексно досліджені витоки та історія створення книги.

Методологічна основа дослідження як загальнонаукові, й спеціальні методи: діалектико-матеріалістичний, системний, соціологічний, порівняльно-історичний, структурно-функціональний, статистичний.

Історіографія Брайчевський М. Походження слов'янської писемності; Владимиров Л. Всеобщая история книги; Грушевський М. Найдавніша Київська літопись ; Герчук Ю. История графики и искусства книги; Гнатенко Л. А. Слов'янська кирилична рукописна книга XІV ст. ; Жуковская Л. Поддельная докирилличная книга ; Запаско Я.П. Першодрукар Іван Федоров ; Ісаєвич Я. Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми ; Мацюк О. Ще про початки книгодрукування на Україні ; Овчінніков В. Історія книги: Еволюція книжкової структури; Тимошик М. Стародавня рукописна книга в світі: попередники, ранні осередки, роль у суспільному поступі ; Тимошик М. Історія видавничої справи .

Структура курсової роботи складається з вступу, двох розділів, висновку та списку використаних джерел.

Розділ 1. Видавничий матеріал та форми перших книг

1.1 Первинний видавничий матеріал

Розвиток духовного життя нерозривно пов'язаний із глибоким дослідженням культурної спадщини у всій її складності й різноманітності. Цим зумовлена і наукова цінність пам'яток давньої культури, зокрема рукописної книги як джерела для вивчення історії, мови, літератури, мистецтва,тощо [4, с. 46].

Створення перших рукописних книг на нашій планеті, що розпочалося слідом за винайденням кожним народом свого письма, сягає сивої давнини й оповите захоплюючими легендами. Навряд чи вдасться комусь з нинішніх чи майбутніх учених об'єктивно дослідити питання про те, який з народів, чи котра з особистостей були першопроходцями у цій справі. Адже такий дивовижний набуток людської культури як книга утворився не відразу і не завдяки чиємусь генію, а став результатом довготривалого поступу цілих народів важким шляхом виживання й пізнання сутності дарованого Богом людського буття [27, с. 20].

Спроби якимось чином залишити на землі слід своїх думок, переживань, заповітів робили наші предки багато тисячоліть тому.

Так виникло письмо - система умовних знаків і символів, які закріплювалися на певному матеріалі (глиняній чи дерев'яній дошці, камені, папірусі, тканині тощо) з метою передачі їх змісту тим землянам, які житимуть у відмінному часовому і географічному вимірах.

Прообразом перших рукописних книг можна вважати ті тексти, що писалися на кам'яних скелях у пустелях, у печерах, на стінах палаців, окремих великих плитах і спеціально підготовлених для цього стелях. Першокниги народжувалися також на плоских табличках, виготовлених з випаленої глини, бамбукових дощечках, висушених пальмових листках, черепаших панцирах, папірусі, пергаменті, кольорових плетінках чи шнурках і навіть на кістках тварин, що приносилися з жертву.

Зазвичай коли говорять про гляняні таблички мають на увазі подібні документи з Межиріччя, однак насправді вони поширені значно ширше, окрім Близького Сходу глиняні таблички використовувалися разом з клинописом в дипломатичній переписці з країнами інших регіонів, наприклад з Єгиптом, писали на глині і на островах Середземного моря. Наприклад знаменитий Фестський диск, знайдений на Кріті і виготовлений в XVІІ столітті до нашої ери. Цей не прочитаний до цих пір текст був нанесений, схожим на механічний: знаки були вирізані на штампах і відтиснені на сирій глині. Також на глині писали і представники харапської цивілізації.

Причиною використання глиняних табличок були як особливості походження писемності так і те, що глина була одним з небагатьох широкодоступних у Шумері матеріалів.

Таким чином, виникнення писемності і бажання людей залишити на землі слід від своїх міркувань для наступників і спричинило появу перших книг. Видавничим матеріалом для яких ставав той, який був широкодоступним для тогочасних авторів. Найпоширенішим матеріалом був: пергамент, папірус, глиняні і дерев'яні дощечки, кора дерев,полотно.

1.2 Форми книги

Зовнішній вигляд книги, якою ми її традиційно уявляємо (певна кількість скріплених воєдино аркушів певного матеріалу, заповнених текстом чи ілюстративним матеріалом і „вдягнутих”, ніби для захисту чи схову, у відповідно оформлену оправу), не завжди був таким.

Форми книги постійно змінювалися залежно від досягнутого рівня матеріальної й духовної культури. Перші книги дійшли до нас у вигляді чи то різноманітних малюнків на кам'яних стінах печер, чи то помережених витіюватими позначками глиняних виробів, чи то в грубих шкіряних або витончених шовкових сувоях, чи зв'язаних шкіряними нитками сторінок-дощечок з бамбуку, сосни чи берестової кори. Відомі також книги, виготовлені з пальмових листків, скріплених у вигляді віяла, писані на тонких пластинках із бронзи, свинцю, міді. Нерідко такі дощечки прибивалися на стінах будинків у людних місцях (якщо тексти подавалися там з одного боку), або прикріплювалися на ланцюжку, коли текст був з двох боків [25, с. 26].

З перелічених вище форм попередників сучасної книги не всі витримали перевірку часом. Скажімо, сторінки, висічені на кам'яних брилах чи в печерах, виявилися незручними в користуванні - їх не можна було перенести до спеціальних сховищ чи передавати на певні відстані іншим. А оскільки тексти писалися не лише з метою їхнього довічного збереження, а передусім для передачі зафіксованої в них інформації якомога більшій кількості людей, на передній план висувалася зручність і простота не лише у виготовленні, а й користуванні. Найбільше цим вимогам відповідали дві форми стародавньої книги - сувої та кодекси.

Сувій - згорнутий довкола круглої основи матеріал, який використовувався для написання текстів. За такий книжковий матеріал у старовину слугували: розрізані вузькими смугами і зшиті між собою в довжину шкіри тварин, шовк, папірус, пергамент, а пізніше - папір. У цілому середня довжина сувоїв не перевищувала 10 метрів. З найвідоміших в історії книг у вигляді сувоїв можна назвати Сувої з Мертвого моря, так звані Кумранські сувої та Сувій Гарріса, створений у XІІ ст. до н. е., а віднайдений наприкінці XІX століття у Фівах. Останній має довжину понад 40 метрів і ширину понад 42 сантиметри. Зберігається, як один з найцінніших експонатів, у Британському національному музеї. Відомі також сувої, віднайдені на руїнах анти...

Другие файлы:

Історія України: посібник для 10-11 класів
Пропонований увазі читача посібник покликаний принаймні частково заповнити пробіли, які виникли у нових шкільних підручниках. До написання книги були...

Книга як поліграфічне видання
Історія винаходу та сучасний стан книгодрукування. Поліграфічний процес. Книга - основний вид поліграфічної продукції. Формати видань. Основні деталі...

Історія Церкви
Історія це вивчання минулого. Коли ж брати тільки минуле установи заложеної Христом, то буде історія Церкви. Головне ядро церковної історії це ви...

Історія розвитку книги
Поліграфія та видавнича справа як взаємодія технічного прогресу і соціального розвитку. Технологія книгодрукування, етапи розвитку конструкції книги -...

Історія музейної справи і розвиток туризму в Ізраїлі
Історія держави Ізраїль як історія боротьби євреїв за власну державу, роль культурного розвитку. Особливості формування музейної мережі в Ізраїлі з по...