Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Журналистика

Екологічна проблематика в сучасній пресі

Тип: курсовая работа
Категория: Журналистика
Скачать
Купить
Джерела та споживачі екологічної інформації. Діапазон тем природоохоронного спрямування у сучасній пресі. Огляд друкованих видань, які висвітлюють проблеми навколишнього середовища: журнали для масового читача, науково-популярні і вузькоспеціалізовані.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ЗМІСТ

Введення

Глава 1. Екологічна інформація в пресі

1.1 Поява екологічної преси

1.2 Джерела екологічної інформації та її споживачі

1.3 Діапазон тем екологічного спрямування в сучасній пресі

Глава 2. Огляд друкованих видань, які висвітлюють проблеми навколишнього середовища

2.1 Аналіз сучасного ринку "зеленої" преси

2.2.1 Екологічні журнали для масового читача

2.2.2 Науково-популярні і вузькоспеціалізовані журнали

2.3 Екологічна інформація на сторінках республіканських неспеціалізованих видань

2.4 Регіональна друк на прикладі Мінської області

2.5 Дитячі та юнацькі видання

Глава 3. Завдання та функції засобів масової інформації, які висвітлюють екологічну тематику

Висновок

Список використаної літератури

ВСТУП

Сучасна журналістика розвивається і вшир, і вглиб. Вона охоплює нові області людського знання, нові сфери людської діяльності, висуваючи на перший план ті проблеми, які сьогодні особливо хвилюють людство. Це, перш за все проблеми виживання і збереження тих ресурсів, які дозволяють людству існувати.

Це глобальні проблеми, які сьогодні примушують нас усіх об'єднувати зусилля, роблять наш світ взаємозалежним і змушують все більше уваги приділяти проблемам загальнолюдським. В даному випадку тут мова йде про такі проблеми, як здоров'я і збереження здоров'я, як розвиток нових ресурсів, насамперед у сфері знань.

Не випадково ХХІ століття називають століттям знань. І, звичайно ж, одна з найважливіших і головних проблем - збереження середовища проживання і розвиток інтелектуального середовища. Ці два моменти сьогодні в журналістиці висуваються на перший план.

Мабуть, вперше в своїй історії людство поставлено перед фактом - визнати всю планету загальної і єдиної середовищем проживання живих істот, включаючи людину. Екологічні проблеми не знають державних кордонів, вони вимагають негайного втручання світової спільноти і узгоджених дій.

Коль скоро ми активно змінюємо своєю діяльністю природу, нам життєво необхідно отримати від науки відомості про те, як впливає на нас самих ця нова змінена навколишнє середу.

Відповідає на цей запит суспільства прикладна екологія, що є частиною природничого знання. Преса регулярно знайомить з результатами наукового пошуку в цьому напрямку.Безумовно, обговорення теми в масовій друку відрізняється від її обговорення в спеціалізованому виданні, має свого професійного читача.

Але при всій різниці підходів засоби масової інформації знайомлять з предметом розмови, вводять основні поняття. Вони використовують термін "екологія" у тому ж значенні, яке дає екологічний словник. Так, екологія - це розробка норм використання природних ресурсів і середовища життя, форм управління екосистемами різного ієрархічного рівня, способів "екологізації" господарства. У більш загальній трактуванні - вивчення механізмів руйнування біосфери людини, способів запобігання цього процесу і розробка принципів раціонального використання природних ресурсів без деградації середовища життя [10, С.21].

Якщо переглянути більшість публікацій, які знайомлять з екологією як галуззю знань, то, як і в наведеному визначенні, важко провести чітку межу між соціальною і природничо складовою цієї дисципліни - так вони взаємопов'язані між собою.

Але очевидно, що всі ці публікації визначають коло тем, які стають предметом розмови в інших публікаціях. Одна з них - раціональне використання природних ресурсів.

Один з укладачів екологічного словника - Ігор Зайонц в статті "Це ми, Господи ..." [10, С.18] пише, що це необхідно, тому що "можливості сучасної техніки роблять наші взаємини з природою труднопереносімим. Можна було б і далі використовувати її з колишнім запалом, якби природні ресурси були невичерпними. На жаль. На виробництво кам'яного вугілля, нафти і газу, підземних вод і родючих чорноземів природі довелося затратити колосальний енергетичний потенціал і багато тисяч, а іноді й мільйони років ". Природні ресурси непоправні! Цю життєво важливу аксіому повинен прийняти кожен.

Екологія як виявляється практично з кожної публікації в пресі - це та галузь, де другорядних проблем немає. Масоване забруднююча вплив на навколишнє середовище - це серйозна небезпека для життя людини, стверджують журналісти в один голос.

Звалища і полігони захоронення відходів, використання добрив і отрутохімікатів, гар вихлопів автомобілів, що гинуть дерева, кислотні дощі, озонові діри - все це наша реальність. І теми для тих, хто розробляє екологічну тематику.

Держава терміново вишукує кошти на будівництво очисних споруд, сміттєпереробних заводів, на устаткування полігонів поховання міських відходів за останнім словом техніки.Про це розповідають багато публікації. Одні знайомлять з досвідом більш багатих країн.Наприклад, у Німеччині, де збір сміття - це серйозна справа, що вимагає відповідальності, самостійна галузь господарства країни. Інші говорять про те, чому прибирання сміття в Білорусі ще не стала затребуваним і прибутковою справою. Адже для отримання, скажімо, однієї тонни ПЕТ-пляшок необхідно 273 тонни нафти і 95 метрів кубічних природного газу. А ПЕТ-пляшку можна переробляти до дев'яти разів.

Білорусь називають "синьоокої" завдяки великій кількості озер. Білорусь називають "легенями Європи" завдяки численним лісах і болотах. Білорусь називають землею "під білими крилами" - і зараз поряд з сільською хатиною можна побачити гніздо лелеки. Досі Білорусь переживає найжахливішу екологічну катастрофу - Чорнобильську аварію, яка обернулася національною трагедією, з наслідками якої ще доведеться боротися нашим онукам. На жаль, радіоактивне забруднення є однією з основних причин погіршення здоров'я не тільки білоруської нації, а й усієї Європи. Модна в радянський час "переробка природи" також внесла свій внесок у погіршення екологічної ситуації в Білорусі. Осушення боліт не призвело до очікуваних результатів, але унікальна біосфера була порушена, що відразу ж позначилося на екологічному стані всієї Європи.

Для того щоб Білорусь залишалася "синьоокої під білими крилами" і для наших дітей, необхідно реалізовувати національні екологічні програми, які допоможуть подолати або хоча б пом'якшити існуючі екологічні проблеми. Ці проблеми не вирішити одними лише державними дотаціями, необхідно виховувати любов до навколишнього середовища в кожному з нас: та земля, де ми живемо - це теж наш будинок, який, як і наша власна квартира, потребує чистоті.

У всьому світі розуміють, що проблеми навколишнього середовища неможливо вирішити лише за допомогою одних екологів чи урядових кіл. Важлива роль у поширенні ідей, що сприяють гармонізації взаємодії сучасної людини з навколишнім природним середовищем, відводиться засобам масової інформації. Саме на них лежить першорядне завдання в пропаганді та захисту неминущі вічних цінностей, що сприяють формуванню основ духовно - морального і відповідального ставлення людини до природи, підвищенню рівня екологічної свідомості та екологічної культури населення. Але потрібно відзначити недостатнє висвітлення в засобах масової інформації питань стану навколишнього середовища, як в нашій країні, так і за її межами. У Білорусі просто необхідно видання доступною всім літератури у вигляді газет і журналів. Як зазначалося на Міжнародному екологічному кінотелефоруме країн Центрального, Східно-Європейського регіону і Балтії "Екосвіт - 2007", який проходив в місті Мінську 5 - 7 червня 2007 року, "засоби масової інформації на сьогоднішній день говорять напівправду. Зараз потужно змінюється ментальність, але від старого часу ми несемо стереотип "все, що говорить ЗМІ - правда". Тому саме ЗМІ відповідальні за формування свідомості ... ". Не можна не відзначити, що хороші матеріали друкуються в республіканських газетах і спеціальних виданнях, але цю інформацію доводиться збирати "по крупицях". Захист природи - це захист нашого життя та майбутнього наших дітей! "[19].

Актуальність дипломної роботи визначається тим, що останнім часом назріла потреба в цілісному аналізі інформації про екологічну проблематики у засобах масової інформації, що дозволить значно розширити і поглибити обсяг знань у цій області. Це підвищить якість і кількість матеріалу, що публікується у засобах масової інформації, зробить її більш функціонально-спрямованої на формування екологічної культури громадян нашої республіки.

Теоретична значущість дипломної роботи полягає в тому, що проведене дослідження формує уявлення про стан на сьогоднішній день екологічної преси, а також про розробку екологічної тематики в неспеціалізованих в даній області виданнях.

Завдання даної роботи я бачу в тому, щоб:

- З'ясувати стан спеціалізованої екологічної преси;

- Провести дослідження друкованих періодичних видань з метою визначення якості, кількості та тематичної спрямованості публікується ними інформації;

- Виявити функціональну спрямованість подачі екологічної інформації в спеціалізованих і багатопрофільних виданнях.

Вирішення зазначених завдань сприятиме досягненню цілей мого дослідження, яка полягає в тому, щоб простежити й осмислити розвиток екологічної теми в сучасних друкованих засобах масової інформації Білорусі, тобто саме в той момент, коли встала життєва необхідність становлення екологічної культури в нашій країні.

Другие файлы:

Новітні інформаційні жанри
Традиційна класифікація інформаційних жанрів. Система жанроутворення в сучасній пресі. Поняття про коментар, його призначення, жанрові особливості. Ко...

Основні типи та різновиди сучасних англомовних абревіатур
Вивчення способів утворення та особливостей функціонування скорочень в сучасній англійській мові. Дослідження абревіатур, що найчастіше використовують...

Варіювання ігрових елементів у французькій пресі
Використання явища мовної гри у французьких текстах для надання мові образності, експресивності та виразності. Специфіка функціонування гри слів в роз...

Екологічна освіта на уроках біології
Основні елементи, принципи, завдання та психолого-педагогічні умови організації екологічного виховання учнів у сучасній школі. Стратегія та зміст екол...

Інформаційний замітка: проблема жанрової адекватності в районній пресі
Жанри новинної журналістики. Типи інформаційного змісту замітки. Замітка в районній пресі: основні жанрові форми. Проблеми композиційної адекватності...