Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »География

Топоніми Луганської області

Тип: дипломная работа
Категория: География
Скачать
Купить
Топонімія Луганщини: основні етапи формування, джерела, зв'язок із розвитком суспільства. Проблема класифікації топонімічних одиниць. Вплив географічного середовища на виникнення топонімів Луганщини. Гідроніми, ороніми та ойконімія Луганської області.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Теоретичні основи дослідження топонімів луганської області
  • 1.1 Топонімія Луганщини: основні етапи формування, джерела, зв'язок із розвитком суспільства
  • 1.2 Класифікація топонімів
  • Висновки до 1 розділу
  • Розділ 2. Вплив географічного середовища на виникнення топонімів луганщини
  • 2.1 Гідроніми Луганської області
  • 2.2 Ороніми Луганської області
  • 2.3 Ойконімія Луганщини
  • Список використаних джерел
  • Додатки

Вступ

Актуальність дослідження. Для вивчення географічного середовища, історії народу, умов його життя, розвитку й специфіки його мови велике значення мають дослідження географічних назв - топонімів. Походження географічних назв цікавлять людей з давнини. Правильно пояснити ту чи іншу назву, розкрити її смислове значення і походження - означає отримати важливу інформацію про минуле свого краю: його природні умови, економіку, етнічний склад населення, історичні події тощо.

Законом України "Про географічні назви" визначається, що "встановлення назв географічних об'єктів, а також їх унормування, облік, реєстрація, використання та збереження має важливе значення для вирішення завдань національної безпеки, розвитку економіки, науки і освіти, державного будівництва, міжнародного співробітництва, а також у повсякденному житті громадян” [Закон України "Про географічні назви" від 31 травня 2005 № 2604-IV // Відомості Верховної Ради України. - 2005. - № 27.].

Дослідження просторового розташування та відмінностей структури топонімів різних територіальних топонімічних угрупувань дає можливість виявлення взаємозв'язків між ними та іншими складовими суспільно-географічних комплексів, як то етнонаціональна структура населення, історико-етнографічні ознаки територій, провідні типи господарювання, культурні та релігійні відносини, політичний устрій. При цьому аналізу піддається не тільки сучасний стан суспільно-географічних комплексів. Через те, що кожний топонімічний пласт фіксує умови, що існували на час його появи, відокремлення його методами топостратиграфії та наступне вивчення дозволяє вченим реконструювати суспільно-географічні умови минулого. У цьому причина широкого застосування даних топоніміки в історико-географічних дослідженнях кінця ХХ - початку ХХІ століття.

топонім оронім гідронім ойконімія

Власні географічні назви є одним із важливих джерел ознайомлення іноземців із соціокультурним простором України, зокрема Луганської області, висвітлення окремих питань її історії, культури, національних традицій.

Аналіз останніх досліджень свідчить, що можливості вирішення складних топонімічних завдань, пов'язаних з розробкою теорії топоніміки, методів топонімічних досліджень розкривається в роботах О. Афанасьєва, В. Жекуліна, В. Жучкевича, Е. Мурзаєва, В. Ніконова, Н. Подольської, Є. Черняхівської; питання щодо висвітлення загальних та регіональних закономірностей топоніміки, результатів збору та інтерпретації власних географічних назв розглядається у працях Л. Василюк, В. Кихтюк (Волинська обл.), К. Галас, Н. Кидибиць (Закарпаття), Ю. Карпенко (Чернівецької обл.), О. Нищої (Харьківська обл.), О. Ніколаєвої, В. Шевцова (Луганська обл.), Н. Таранової (Тернопільська обл.), Є. Черняхівської (Львівська обл.) та ін.; питання методики збирання, зберігання та обробки топонімічної інформації, рекомендації щодо вивчення топоніміки своєї місцевості розкривається у роботах Л. Зеленської, О. Стрижака, М. Янко.

Чекає свого поглиблення та ґрунтовного вивчення питання про походження топонімів Луганської області. Його наукова розробка дає змогу привернути увагу до сучасних проблем виникнення або зміни назв географічних об'єктів Луганщини на основі історичного досвіду соціуму.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Магістерське дослідження виконувалося відповідно до теми

Об'єкт дослідження - топоніми Луганської області.

Предмет дослідження - закономірності виникнення, розвитку, функціонування топонімів Луганської області.

Мета магістерської роботи - комплексне дослідження історії виникнення, функціонування та зміни топонімів Луганської області, що зумовлені сукупністю природно-географічних, історичних і соціально-культурних процесів.

Відповідно до поставленої мети сформульовані такі завдання дослідження:

1. Визначити основні етапи формування, джерела топонімів Луганщини, проаналізувати їх зв'язок із розвитком суспільства.

2. Розробити класифікацію топонімів Луганської області.

3. З'ясувати вплив географічного середовища на виникнення назв гідрологічних і орографічних об'єктів Луганщини.

4. Дослідити походження та розвиток назв населених пунктів Луганщини.

Методи дослідження. При написанні магістерської роботи використані такі методи дослідження: порівняльно-історичний (для порівняльної характеристики топонімів окремих регіонів, що сформувалися за історичний час у вигляді вербального відображення природного і соціального середовища життя людей), системного підходу (розгляд топонімів як специфічної суспільно-географічної системи, що утворюють певну цілісність, спільність за особливостями утворення, зв'язками, структурою та функціями), статистичний (для формування вибірки топонімів, узагальнення та аналізу кількісного поширення топонімічних явищ і характеристик), історичний (для з'ясування походження окремих топонімів), класифікації (для систематизації топонімічної інформації, кількісної класифікації топонімів Луганської області), геоінформаційний (для укладання електронних топонімічних карт).

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що матеріали дослідження можуть бути використанні в навчально-виховному процесі загальноосвітніх закладів Луганщини на уроках природознавства, географії, історії, регіонального курсу "Луганщина - мій рідний край” та в позаурочній краєзнавчій роботі. Основні положення магістерської роботи доповнять зміст географічних та методичних дисциплін, що викладаються на кафедрі географії ЛНУ імені Тараса Шевченка. Результати дослідження можуть бути використані студентами-географами в ході підготовки курсових робіт та виконання індивідуальних дослідних завдань краєзнавчої тематики, у процесі розробки навчально-методичних матеріалів на педагогічній виробничій практиці.

Проаналізований фактичний матеріал становить певну цінність і для подальшого розв'язання актуальних ономастичних проблем, а також для порівняльно-історичного вивчення топонімії України. Дослідження географічних назв Луганщини може розглядатися як один із фрагментів цілісного опису топонімії України, проведення її топонімічного районування та створення зведених топонімічних мап.

Структура роботи. Магістерська робота складається зі вступу, двох розділів (чотирьох підрозділів), висновків, списку використаних джерел, додатків. Загальний обсяг - с. _____

Розділ 1. Теоретичні основи дослідження топонімів луганської області

1.1 Топонімія Луганщини: основні етапи формування, джерела, зв'язок із розвитком суспільства

Кожний народ дає свої назви містам, селам, водоймам, лісам, горам, долинам, полям і лугам. У них відображено історію матеріальної і духовної культури народу, його побут, історію природно-географічного середовища. Ще 1896 року І. Філевич зазначив, що "назви не можуть бути комплексами звуків без значення, а є в загальному або характеристикою природи місця, або - діяльності людини, або, нарешті, простою відміткою про зв'язок людини з місцем” [Галас К.Й. Українська топонімія Закарпаття в лінгвістичному аспекті. / К.Й. Галас. - Ужгород, 1979. - 119 с.13 с.]. Саме найменування населених пунктів є одним із цінних джерел висвітлення багатьох питань географії, історії, етнографії та інших країнознавчих дисциплін.

Топоніміка (від грец. topos - місце і onoma - ім'я, назва) - наука, що вивчає географічні назви, їх походження, смислове значення, розвиток, сучасний стан, написання і вимову. Топоніміка є інтегральною науковою дисципліною, яка розташована на стику трьох наук і використовує дані з трьох областей знань цих наук: географії, історії та лінгвістики [Мурзаев Э.М. Очерки топонимики / Э.М. Мурзаев. - М.: Мысль, 1974. - 25 с.].

Топоніміка, як стародавня наука, своїм походженням зобов'язана географії, і не випадково А.М. Маракуєв пише:". Під топонімікою ми розуміємо ту частину географії, яка займається питаннями виникнення та еволюції географічних назв (топонімів), яка вивчає їх форму, семантику, смислову сторону і синонімію, виробляє правила їх орфографії, правопису та орфоепії (правильного вимовляння), а також прийоми їх зображення на карті існуючими системами письма і картографічними шрифтами” [Маракуев А.М. Краткий очерк топонимики как географической дисциплины / А.М. Маракуев // Учен. записки Казах. ун-та: Сер. "Геология и география”. - Алма-Ата, 1954. - Т.18, Вып.2. - С.29-72.].

Термін "топоніміка” з'явився у вітчизняній літературі в 1920-і рр...

Другие файлы:

Аналіз ПРП Луганської області
Плата за забруднення водних ресурсів. Загальна характеристика природно-ресурсного потенціалу Луганської області. Аналіз мінеральних, водних, земельних...

Аналіз та обгрунтування заходів охорони флори Луганської області
Особливості природних умов Луганської області, її місце в загальному адміністративно-територіальному районуванні. Стан промисловості та сільського гос...

Гендерний паспорт Луганської області
Аналіз динаміки статево-вікової структури населення Луганської області, співвідношення шлюбів та розлучень. Розподіл мігрантів за статтю, віком та пот...

Організаційно-економічна характеристика Відділення Державного казначейства у Троїцькому районі Луганської області
Організаційно-економічна характеристика відділення державного казначейства у Троїцькому районі Луганської області. Фінансове планування роботи та орга...

Економіко-статистичний аналіз і шляхи підвищення ефективності виробництва соняшника в СООО ім. "Суворова" Луганської області
Сутність економіко-статистичного аналізу ефективності виробництва соняшнику. Організаційно-економічна характеристика СООО ім. "Суворова" Луганської об...