Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »География

Рекреаційні ресурси поліської частини Рівненської області

Тип: дипломная работа
Категория: География
Скачать
Купить
Поняття, види та використання рекреаційних ресурсів. Культурно-історичні та соціально-економічні рекреаційні ресурси. Географічні передумови формування природно-рекреаційного потенціалу Рівненського Полісся. Перспективи розвитку рекреації в межах регіону.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Рекреаційні ресурси поліської частини Рівненської області

Зміст

ВСТУП

РОЗДІЛ І. Теоретичні та методологічні основи вивчення та оцінки рекреаційного потенціалу.

1.1 Поняття, види та використання рекреаційних ресурсів

1.1.1 Поняття рекреаційні ресурси

1.1.2 Класифікація рекреаційних ресурсів

1.1.3 Природні рекреаційні ресурси

1.1.4 Культурно-історичні та соціально-економічні рекреаційні ресурси

1.2 Методи вивчення та оцінки рекреаційного потенціалу

1.2.1 Методичні підходи до вивчення та оцінки рекреаційних природних ресурсів

1.2.2 Методика оцінки історико-культурних рекреаційних ресурсів

1.3 Методика визначення потенціалу природних рекреаційних ресурсів

РОЗДІЛ ІІ. Географічні передумови формування природно-рекреаційного потенціалу Рівненського Полісся

2.1 Геолого- геоморфологічні особливості території

2.2 Кліматичні умови

2.3 Гідрографічна мережа та водні ресурси

2.4 Грунти

2.5 Флора і фауна

РОЗДІЛ ІІІ. Рекреаційний потенціал Рівненського Полісся

3.1 Природно - рекреаційний потенціал Рівненського Полісся

3.1.1 Структура природно-заповідного фонду Рівненського Полісся

3.1.2 Ресурси мінеральних вод Рівненського Полісся

3.2 Історико - культурний рекреаційний потенціал Рівненського Полісся

3.3 Проблеми та перспективи розвитку рекреації в межах регіону

РОЗДІЛ ІV. Визначення транспортної доступності та рекреаційної місткості на прикладі Володимирецького району

4.1 Методика визначення транспортної доступності рекреаційних об'єктів

4.2 Методика визначення рекреаційної місткості території

4.3 Визначення транспортної доступності та рекреаційної місткості території на прикладі Володимирецького району

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ

Вступ

Для сучасного етапу суспільного розвитку характерне зростання ролі рекреації в процесі відновлення сил людини. Сьогодні вона впливає не тільки на відновлення робочої сили, а й на людину в цілому. Відновлення робочої сили охоплює комплекс суспільних відносин, пов'язаних з головною відновлювальною силою-людиною. Галопуючий розвиток технологій, науково-технічний прогрес вимагають від людей великих затрат енергії, причому дедалі більше відчувається не тільки фізична втома, але і моральний тиск. Для їх усунення необхідне сполучення певних умов та ресурсів, а також організація їх використання.

Відпочинок людини у спеціальній літературі називається рекреацією, а її поведінка, направлена на задоволення потреб у відпочинку, лікуванні, компенсації життєвої енергії, -- рекреаційною діяльністю. Все більша кількість людей шукає відпочинок та оздоровлення в поки що екологічно благополучних регіонах світу. Таким чином, у багатьох державах обслуговування рекреантів стало не лише самостійною галуззю економіки, але й життєво необхідною формою задоволення потреб людини. Рекреаційний потенціал складають: рекреаційні ландшафти (лісові, приморські, гірські), оздоровчі ресурси (мінеральні води та лікувальні грязі), природно-заповідні об'єкти (національні природні та регіональні ландшафтні парки, біосферні заповідники, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва тощо), території історико-культурного призначення (пам'ятки архітектури та містобудування, історико-архітектурні заповідники та ін. ).

Однак при рекреаційному використанні природного середовища виникають деякі несприятливі для неї зміни, які при великій кількості рекреантів на певній території можуть бути небезпечними для продовження природного розвитку природних компонентів даної території. Отже, використання рекреаційних ресурсів повинно бути помірним, раціональним, плановим.

Актуальність. Ресурсна проблематика рекреації - комплекс питань, які визначають сутність і структуру, стратегію і тактику використання рекреаційного потенціалу. Враховуючи те, що на досліджуваній території він оцінюється досить високо, а рівень використання один із найнижчих в Україні, тому назріває проблема детального вивчення і оцінки рекреаційних ресурсів на мікрорегіональному рівні.

Мета. Здійснена спроба охарактеризувати стан і перспективи використання рекреаційних ресурсів поліської частини Рівненської області.

Було поставлено такі завдання:

- ознайомитися з методологічною базою та напрацюваннями вчених в галузі рекреаційного природокористування;

- узагальнити різні методичні підходи до визначення рекреаційної ємності та норм рекреаційного навантаження;

- охарактеризувати географічні передумови формування природно-рекреаційних ресурсів;

- коротко описати об'єкти природно-заповідного фонду області;

- охарактеризувати основні історико-культурні об'єкти регіону;

- охарактеризувати географію поширення природних та історико-культурних рекреаційних об'єктів;

- здійснити розрахунок пішохідної і автомобільної транспортної доступності рекреаційних об'єктів Володимирецького району;

- здійснити розрахунок рекреаційної ємності лісових комплексів Володимирецького району;

- провести аналіз екологічної ситуації регіону;

- виділити проблеми і перспективи розвитку рекреаційного комплексу регіону;

Об'єкт дослідження. Природно-рекреаційний потенціал поліської частини Рівненської області.

Предмет дослідження. Особливості сучасного стану, проблеми і перспективи використання рекреаційних ресурсів регіону.

Під час написання магістерської роботи використовувалися такі методи дослідження : літературний, системно-структурний, аналізу та синтезу, описовий, картометричний - із використанням топографічних карт масштабу 1:200000, статистичний, порівняльно-географічний, графоаналітичний.

Практичне використання. Матеріали магістерської роботи можна використовувати при підготовці практичних робіт, семінарських занять, рефератів, повідомлень з курсу «Соціально-економічна географія України», а також для академічних груп зі спеціалізацією «Туризм», «Природо-охоронна діяльність». Можливе використання, як джерела довідкової інформації для краєзнавчих досліджень, шкільних факультативних занять напряму «Рідний край», при підготовці науково-дослідних робіт МАН, працівниками туристичних фірм, при розробці туристичних турів та екскурсій різної тематики.

Наукова новизна дослідження. Здійснено узагальнення методологічних підходів різних вчених у сфері вивчення рекреаційних ресурсів та потенціалу території, удосконалено методику визначення транспортної доступності, визначено пішохідну і автомобільну транспортну доступність рекреаційних об'єктів Володимирецького району.

Структура магістерської роботи.

Магістерська робота складається з таких частин:

1) зміст

2) вступ;

3) основна частина - 4 розділи

4) висновки

5) список використаної літератури - 84 літературних джерел і 11 електронних інтернет-ресурсів

6) додатки -

Інформаційна база. У процесі дослідження було опрацьовано 84 видань, матеріали надані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області, доповіді про стан навколишнього природного середовища в Рівненській області та екопаспорт Рівненської області, отримані на офіційному сайті Рівненської обласної державної адміністрації, матеріали з 10 інтернет-сайтів. Значний масив інформації автор знайшов у виданнях туристично-екскурсійного характеру: путівниках, проспектах.

РОЗДІЛ І. Теоретичні та методологічні основи вивчення та оцінки рекреаційного потенціалу

1.1 Поняття, види та використання рекреаційних ресурсів

1.1.1 Поняття рекреаційні ресурси

Останні десятиліття ознаменувалися інтенсивним розвитком рекреаційної сфери, яка є провідною галуззю економіки багатьох країн світу і однією з найбільших користувачів природних ресурсів, що визначають її територіальну організацію, напрями спеціалізації формують туристичні потоки та рівень ефективності роботи рекреаційних закладів. Тому проблема забезпечення рекреаційних потреб досить давно розглядається як проблема освоєння та раціонального використання природних рекреаційних ресурсів.

При цьому варто зауважити, що довгий час при висвітленні проблем організації курортної та рекреаційної діяльності використовувались терміни "умови рекреаційної діяльності", "лікувальні фактори", "об'єкти туризму та екскурсій". Характерною рисою цих понять було те, що вони визначали, перш за все, якісну сторону можливостей організації відпочинку, доцільності використання того чи іншого фактора і не співвідносились з ресурсами. Це пояснюється двома причинами: незвичайністю характеристик об'єктів, які розглядаються в якості рекреаційних ресурсів, і тим, що сфера рекреаційного обслуговування не відносилась більшістю дослідників до системи господарства. Саме розвиток сфери рекреаційного обслуговування як повноправної галузі господарства, поставило перед наукою питання про необх...

Другие файлы:

Природно-рекреаційні ресурси Херсонської області
Природно-рекреаційні ресурси та ресурси природно-заповідного фонду Херсонщини. Розгляд визначних пам’яток культури і містобудівництва. Перелік бальнео...

Природно-рекреаційні ресурси Бойківщини у межах Львівської області
Теоретико-методологічні основи розвитку туризму в Львівській області. Ландшафт, водні ресурси, бальнеологічні ресурси, природно-заповідний фонд, кліма...

Мінеральні ресурси Хмельницької області
Загальна характеристика природних ресурсів Хмельниччини. Рельєф, геологічна будова, кліматичні особливості. Санаторії та курорти області. Рекреаційні...

Екологічні особливості родини Брусничні (Vacciniaceae) у флорі Рівненської області
Історія дослідження рослинності Рівненської області, її типи, систематична структура флори. Екологічні умови зростання Брусничних на території Рівненс...

Рекреаційне господарство Київської області
Теоретико-методологічні основи дослідження рекреаційного господарства. Природні рекреаційні, історико-культурні та інфраструктурні ресурси Київської о...