Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Педагогика

Розумове виховання обдарованої дитини

Тип: курсовая работа
Категория: Педагогика
Скачать
Купить
Поняття, завдання, зміст і засоби розумового виховання дітей. Визначення та психологічні особливості ранньої обдарованості. Принципи правильного виховання обдарованих дітей у сім’ї, яке сприяє розвитку їхніх здібностей та кращій соціальній адаптації.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка

Інститут педагогіки і психології

Кафедра педагогіки

Курсова робота з педагогіки на тему:

«Розумове виховання обдарованої дитини»

студентки III курсу

фізико-математичного факультету

Юсюк Вікторії Вікторівни

Науковий керівник - кандидат

педагогічних наук, доцент

Коваленко Н. В.

Суми - 2013

Зміст

ВСТУП

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ РОЗУМОВОГО ВИХОВАННЯ

1.1 Поняття і визначення розумового виховання

1.2 Завдання, зміст і засоби розумового виховання

РОЗДІЛ ІІ. РОЗУМОВЕ ВИХОВАННЯ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

2.1 Поняття і визначення обдарованості

2.2 Психологічні особливості ранньої обдарованості

2.3 Розумове виховання обдарованих дітей у сім'ї

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ВСТУП

Кожна людина має свободу вибору в різних аспектах життєдіяльності. Але кожен повинен розуміти, що найважливішим виявом такої свободи є відповідальність: за своє слово, дію, вчинок, за близьку людину, державу, усю планету. У таких умовах дуже важливо навчитися усвідомлювати та корегувати свої мотиви, дії, вчинки. Психологічну основу зазначених здібностей складає інтелектуальна діяльність людини. Тому розумове виховання обдарованих дітей є актуальною проблемою сучасності, адже саме обдарованим дітям доведеться вирішувати проблеми ХХІ століття.

Нашій державі необхідні молоді, порядні і висококваліфіковані управлінці-професіонали, спроможні мислити стратегічно, творчо, нестандартно, інноваційно і здатні прискорити започатковані в Україні реформи на шляху до європейського співтовариства за Програмою економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна влада».

На сьогодні в Україні сформовано розуміння важливості проблеми підтримки талановитої та обдарованої молоді як національної, про що свідчить зацікавленість органів влади різних рівнів, широких кіл громадськості, вчених в діяльності творчих об'єднань, малих академій наук на базі загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. З метою створення механізму добору та залучення обдарованої молоді до впровадження у державі економічних та соціальних реформ. На часі створення системи пошуку та розвитку обдарованих дітей та молоді, які стануть надійним поповненням Президентського кадрового резерву «Нова еліта нації».

Вивчення проблеми обдарованості завжди було в центрі уваги педагогів, психологів, учителів-практиків, методистів. Про це свідчать численні наукові, методичні публікації, науково-практичні конференції. Серед вчених, що вивчали проблему обдарованості, можна назвати як зарубіжних (Ф. Гальтон, С. Стернберг, Дж. Фрімен, К. Хеллер), так і вітчизняних (О. Антонова, Ю. Бабаєва, Д. Богоявленська, Н. Волкова, О. Кульницька, В. Моляко, Ю. Гільбух, Г. Костюк, Н. Лейтес, С. Науменко, О. Стеценко, Б.Теплов, Д. Ушаков, М. Холодна, В. Шадриковтаін) дослідників.

Отже, дослідження питання розумового виховання обдарованої дитини є досить актуальним у наш час.

Мета дослідження: дослідити психологічні особливості обдарованих дітей і їх урахування у процесі розумового виховання.

Завдання дослідження:

1. Дослідити сутність понять розумового виховання та обдарованості.

2. Визначити завдання, зміст і засоби розумового виховання.

3. Дослідити психологічні особливості ранньої обдарованості та розумове виховання обдарованих дітей у сім'ї .

4. Розробити добірку задач, яка допоможе виявити обдаровану дитину.

Об'єкт дослідження: процес виховання обдарованих дітей.

Предмет дослідження: форми і методи розумового виховання обдарованих дітей.

Практичне значення курсового дослідження: дана курсова робота може бути використана вчителями, студентами педагогічних вищих навчальних закладів, для виявлення обдарованих дітей за допомогою шкільної математичної олімпіади, для написання статті або для підвищення загального розвитку.

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ РОЗУМОВОГО ВИХОВАННЯ

1.1 Поняття і визначення розумового виховання

Ключовою проблемою в процесі всебічного і гармонійного розвитку особистості є розумове виховання. Тільки завдяки розуму людина виділилась із тваринного світу як суспільна істота, створила всі багатства матеріальної та духовної культури й забезпечує безперервний соціально-економічний прогрес [ 13, с.39].

Розумове виховання -- це цілеспрямована діяльність педагогів, батьків, громадськості, самого учня щодо розвитку розумових сил і мислення, прищеплення їм культури розумової праці [ 5, c.322].

Розумове виховання - важлива складова всебічного розвитку особистості, підготовки її до життя і праці. Воно передбачає розвиток мислення й пізнавальних здібностей людини. Основними факторами, що визначають ефективність розумового виховання, є науковість і різноманітність засвоюваних знань, застосування такої методики навчання, яка забезпечує активність і самостійність пізнавальної діяльності, стимулювання інтересів, створює позитивний мікроклімат навчання.

Розумове виховання необхідне людині не тільки для праці, а й для повноти духовного життя. Уміти творчо мислити й бути розумною повинна кожна людина, бо розум конче необхідний у всіх без винятку видах людської діяльності. Тому й справжнє розумове виховання орієнтує людину на життя у всій його складності, в усьому його багатстві.

Розумове виховання відбувається в процесі надбання знань, але не зводиться лише до їх накопичення. Знання повинні стати переконаннями особистості, її духовним багатством, впливати на ідейні погляди, результати діяльності людини, на її громадянську активність та інтереси.

Розум - одна з найкращих людських якостей («Не краса красить, а розум»). Від інтелектуального розвитку особистості залежить рівень її підготовки до життя («Без розуму ні сокирою рубати, ні личака в'язати»), особисті доля й щастя («Щастя без розуму - торбина дірява»). Різні складні перипетії і тяготи життя найчастіше долаються не силою, а розумом [4].

За В.Сухомлинським, розумове виховання -- це "надбання знань і формування наукового світогляду, розвиток пізнавальних і творчих здібностей, вироблення культури розумової праці, виховання інтересу й потреби в розумовій діяльності, у постійному збагаченні науковими знаннями, у застосуванні їх на практиці" [5, c.461].

У психолого-педагогічній літературі вживають також термін "розумовий розвиток" - розвиток, удосконалення інтелектуальної сфери і здібностей людини.

Розумове виховання зазвичай пов'язується з накопиченням у свідомості особистості міцного фонду наукових знань, з оволодінням навчально-пізнавальними уміннями і навичками та їх вдосконаленням, з проявом кмітливості, гнучкості думки, гарної пам'яті як при засвоєнні нового матеріалу, так і при його застосуванні в різних життєвих ситуаціях [13, с.109].

Мета розумового виховання полягає в забезпеченні засвоєння учнями основ наук, розвитку їх пізнавальних здібностей, формуванні на цій основі наукового світогляду. Його зміст охоплює систему фактів, понять, положень з усіх галузей науки, культури і техніки. Безперечно, освічена людина повинна володіти основами наук, техніки, мистецтва і культури, її знання мають бути систематизовані, постійно поповнюватися [12, с.247].

Отже, розумова діяльність є провідною в житті людини. Це найважливіша передумова соціального становлення особистості та її морально-духовного збагачення.

1.2 Завдання, зміст і засоби розумового виховання

Під час розумового виховання відбувається накопичення певного фонду знань: термінології,символів, імен, назв,понять, існуючих між ними зв'язків і залежностей, відображених у правилах, законах, закономірностях, формулах [2, c.108].

Результативність розумового виховання визначається тим, на скільки вихователь чітко розуміє завдання розумового виховання. До них належать:

- забезпечення умов для розвитку розумових сил і здібностей школярів;

- озброєння запасом знань, що відповідають досягненням сучасної науки і соціально-економічного прогресу суспільства;

- формування основ наукового світогляду;

- розвиток пізнавальних інтересів і потреб;

- формування раціональних способів розумової діяльності [5, c.78].

Основним завданням розумового виховання є розвиток мислення взагалі та різних його видів. Воно також передбачає оволодіння основними розумовими операціями (аналізом, синтезом, порівнянням, систематизацією). Важливим завданням розумового виховання є формування в учнів культури розумової праці, до якої належать навчальні вміння....

Другие файлы:

Виховання обдарованої дитини

Розумове виховання
Дослідження поняття виховання, його структури та значення. Огляд виховного процесу у середній школі, що включає в себе різні напрями, принципи, засоби...

Розумове виховання: цілі, завдання, сутнісні характеристики процесу розумового виховання (за В.О. Сухомлинським)
Розумове виховання як складова теорії виховання всебічно розвиненої особистості, завдання розумового виховання (за Сухомлинським). Сутнісні характерис...

Виховання особистості дитини в сім’ї
Дослідження соціально-педагогічних засад сімейного виховання та його впливу на розвиток особистості дитини. Сімейне виховання в різні періоди розвитку...

Сімейне виховання підростаючого покоління
Методи виховання дітей у сім'ї, їх напрями та еволюція з найдавніших часів до сьогодні. Гра як найбільш доступний і цікавий вид діяльності для дитини,...