Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Педагогика

Педагогічна методика

Тип: шпаргалка
Категория: Педагогика
Скачать
Купить
Методика як педагогічна наука. Чинники, що визначають її самостійність, та основні методичні категорії, зв'язок з іншими науками Методи дослідження в сучасній методиці, структура цілей навчання, технічні засоби. Форми організації позакласної роботи.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Методика як наука. Чинники, що визначають її самостійність. Основні методичні категорії

«Методика» як педагогічна наука має з одного боку характеристики, притаманні будь-якій науці (теоретичний фундамент, експериментальну базу, робоче поле для перевірки гіпотез), а з другого - специфічні об'єкти дослідження. «Методика» як сукупність форм, методів і прийомів роботи вчителя; це «технологія» професійної практичної діяльності. «Методика» як навчальна дисципліна.

Методика як наука тісно пов'язана з концепцією навчального процесу. До основних компонентів навчального процесу відносяться: 1 - навчаюча діяльність учителя, 2 - навчальна діяльність учнів, 3 - організація навчання. Навчання - це процес сумісної діяльності учителя і учня.

Отже Методика викладання іноземних мов - це наука, яка вивчає цілі, зміст, методи і засоби навчання, а також способи учіння і виховання на матеріалі іноземної мови. Об'єктом методики є навчання, а предметом - метод навчання. Загальна методика вивчає закономірності та особливості навчання будь-якій іноземній мові, у будь-якому типі навчального закладу. Спеціальна методика досліджує навчання конкретній іноземній мові у конкретному типі навчального закладу з урахуванням особливостей рідної мови.

МВІМ має всі визначальні ознаки, які характеризують будь-яку самостійну науку. Вона має теоретичний фундамент, експериментальну базу, свої об'єкти дослідження, цілі та завдання, свою структуру і систему понять.

Зв'язок методики з іншими науками

МВІМ як самостійна педагогічна наука пов'язана з багатьма іншими науками і використовує виявлені ними факти і закономірності. Лінгвістика, психологія і психолінгвістика, педагогіка - знаходяться у тіснішому зв'язку з методикою, ніж інші науки, які вивчають мовлення чи процес передачі інформації. Тому ці науки називають базовими для методики.

Прямий зв'язок методики з лінгвістикою є очевидним, оскільки мова є об'єктом дослідження для лінгвістики. Психолінгвістика вивчає зв'язки між системою мови та мовними здібностями. Тобто вивчає закономірності мовленнєвої діяльності. Досліджує мовленнєву поведінку людини, описують моделі процесів мислення, операцій, дії, які відбуваються під час слухання і говоріння. Загальна психологія є основою розуміння тих психічних процесів, які відбуваються при оволодінні іншомовним мовленням. Вікова психологія допомагає визначити зміст навчання, методи і прийоми, організувати уроки з урахуванням вікових особливостей. Педагогічна психологія виявляє психологічні фактори які зумовлюють успішність навчання. Інженерна психологія враховується при розробці нових технологій навчання іноземних мов при використанні технічних засобів. Експериментальна психологія збагачує методику результатами досліджень у галузі психологічної діяльності учнів. Педагогіка складається з загальної педагогіки, теорії виховання і навчання, тобто дидактики. Методика базується на даних дидактики у вирішенні таких питань як цілі навчання, зміст навчання, організаційні форми навчання. Також методика спирається на досягнення педагогіки в питаннях виховання і загальної освіти у процесі навчання ІМ.

Методи дослідження в методиці

До основних методів відносять: 1) - критичний аналіз літературних джерел (тобто огляд наукової літератури, щоб не витрачати час на відкриття які вже давно зроблені), 2) - вивчення та узагальнення позитивного досвіду роботи вчителів, які досягли видатних результатів у навчально-виховному процесі (бо майстри педагогічної праці нерідко знаходять прийоми та методичні рішення, використання яких значно підвищує ефективність навчального процесу), 3) - наукове спостереження (має цінність коли виконується для певної мети; особливу цінність мають спостереження зафіксовані технічними засобами), 4) - пробне навчання (побудоване на ерудиції та пед. Інтуїції вчителя), 5) - експеримент (вивчає загальні та спеціальні закономірності навчання), 6) - дослідне навчання (масове навчання за запропонованою дослідником методикою). Допоміжні методи (самостійно не реалізовуються, але є важливим доповненням) охоплюють: 1) - метод інтерв'ю (вивчення поглядів тієї чи іншої групи людей), 2) - анкетування (результати носять суб'єктивний характер, 3) - тестування (контроль рівня сформованих знань у короткий термін), 4) - бесіду (виявлення питань які не увійшли до самого дослідження але доповнюють загальну картину експерименту), 5) - хронометрування (документальне реєстрування всього навчального процесу), 6) - метод експертів (використовується у спірних випадках).

Принципи навчання в методиці

Принципи навчання дають відповідь на питання «Як організувати навчальний процес?» Навчання іноземної мови здійснюється на основі дидактичних та методичних принципів.

До дидактичних принципів відносяться: принцип наочності (створення відповідних умов для чуттєвого сприймання інформації. Розрізняють слухову і зорову наочність. Слухова наочність потрібна для формування мовленнєвих механізмів. Зорова наочність виступає у формі тексту, малюнків, фотографій, схем, карт. А кінофільм, театральна вистава об'єднують і слухову і зорову наочність.), посильності (передбачає ретельний відбір навчального матеріалу і видів вправ з урахуванням рівня підготовки учнів. На посильність виконання завдань впливає обсяг матеріалу, темп виконання тощо.), міцності (для здійснення іншомовної мовленнєвої комунікації в пам'яті учня повинна утримуватися певна кількість лексичних одиниць, словосполучень, розмовних кліше. Міцність може бути забезпечена яскравим першим знайомством з матеріалом, виконанням численних вправ, систематичним повторенням), свідомості (один із головних. Передбачає цілеспрямований відбір навчального матеріалу, який забезпечує розвиток пізнавальних здібностей учнів.), науковості (учням пропонуються для засвоєння надійно обґрунтовані в сучасній науці положення), активності (передбачає мовленнєво-розумову активність учнів), виховую чого навчання (забезпечує учням можливість проявити себе як особистість, отримати гармонійний і всебічний розвиток, надання можливості на самостійну діяльність), індивідуалізації (урахування індивідуально-психологічних особливостей учня при навчанні.), доступності, систематичності та послідовності, колективності, проблемності, розвиваючого навчання.

До методичних принципів відносять: принцип комунікативності (передбачає побудову навчального процесу ІМ як моделі процесу реальної комунікації. Зумовлює добір мовного та мовленнєвого матеріалу, характер вправ, методів, та прийомів), домінуючої ролі вправ (85% урочного часу має відводитися на виконання вправ), взаємопов'язаного навчання видів мовленнєвої діяльності (паралельне навчання різних видів мовленнєвої діяльності забезпечує розвиток навичок і вмінь в комплексі.), урахування рідної мови (дає можливість спрогнозувати труднощі в навчанні.).

Засоби навчання в методиці

Засоби навчання - це відповідь на запитання «За допомогою чого навчати?». Отже засобами навчання можуть бути різноманітні матеріальні предмети, які допомагають учителю організувати ефективне навчання, а учням - успішно оволодівати знаннями. Засоби навчання ІМ розподіляються на: основні та допоміжні, для вчителя і учня, технічні та нетехнічні. В ідеалі, усі засоби мають бути представлені в навчальному комплексі. Основні: підручник, книжки для вчителя, лінгафонний практикум, комп'ютерні програми, комплекс слайдів, діафільми, аудіо - та відеокасети, таблиці. Допоміжні: серії малюнків, виготовлені вчителем роздавальні навчальні картки, таблиці, схеми, ілюстровані журнали, афіші, фотографії та ін.

Комплект для вчителя складається з Державного стандарту і програми ІМ, книжки для вчителя, посібника для позакласної роботи, набору фоно- і відеофонограм, таблиць, малюнків, збірника вправ, магнітної дошки, набору слайдів, діафільмів. Комплект для учня включає підручник, книжку для читання, довідники, словники, роздавальний навчальний матеріал, вправи на друкованій основі або на аудіокасеті, відеограми, комп'ютерні програми.

Засоби навчання ІМ можуть застосовуватися з використаннм відповідної технічної апаратури або без неї. Ті засоби, що потребують використання технічної апаратури, називають технічними засобами навчання. Інші засоби є нетехнічними. Серед технічних засобів навчання виділяють відеограму, фонограму, відеофонограму.

Структура цілей навчання в сучасній методиці навчання ІМ

Визначення цілей навчання дає відповідь на запитання «з якою метою навчати?» Існує 4 цілі: Практична, виховна, освітня та розвиваюча.

Практична мета є провідною. Передбачає практичне опанування учнями умінь мовлення (аудіювання, говоріння, читання, письмо). Тобто, здійснювати усне спілкування; вміння розуміти на слух зміст текстів; вміння читати та розуміти нескладні тексти; вміння зафіксувати та передати на письмі елементарну інформацію.

Виховна мета реалізується через систему особистого ставлення до нової культури у процесі оволодіння цією культурою. Передбачає виховання культури спілкування; ціннісних орієнтацій, почуттів та емоцій; позитивне ставлення д...

Другие файлы:

Вчителі-новатори та їхні авторські технології у рамках педагогіки співпраці
Принципи і прийоми розвиваючого навчання Ільїна, його методика й стиль спілкування з дітьми і книгою. Виховання успіхом як педагогічна система Лисенко...

Педагогічна майстерність та ідеал
Сучасне українське виховання: єдність традиції і сьогодення. Лібералізація громадської думки школярів і студентів. Педагогічна майстерність учителя: м...

Педагогічна техніка викладача
Педагогічна техніка викладача у навчальному процесі. Індивідуальний підхід та орієнтація на партнерські стосунки як основні елементи продуктивної спів...

Педагогічна техніка як складова навчальної технології
Педагогічна техніка як частина навчальної технології, істотні ознаки та етапи оволодіння нею. Відносини між педагогічною технікою і технічними засобам...

Педагогічна технологія
Педагогічна технологія. Технологія як наука про майстерність. Технологія та її види. Історичні аспекти педагогічної технології. Періоди трансформації...