Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Биология

Характеристика видового складу тварин літоралі р. Случ в межах м. Березного

Тип: дипломная работа
Категория: Биология
Скачать
Купить
Природно-екологічні умови Березнівського району. Біологічні особливості видового складу тварин - гідробіонтів річки Случ. Облік водної ентомофауни. Кількісна оцінка видового складу тварин літоралі р. Случ. Методика дослідження тварин літоралі р. Случ.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

Кафедра біології

.

Бакалаврська робота

Характеристика видового складу тварин літоралі р. Случ

в межах м. Березного

2011р.

РЕФЕРАТ

Тема бакалаврської роботи: Характеристика видового складу тварин літоралі р. Случ в межах м. Березного.

Структура бакалаврської роботи складається з трьох розділів та додатків і містить 3 таблиці, 1 діаграму, 1 рисунок, викладених на 59 сторінках, і 5 рисунках та 12 фото, винесених у додатки.

Мета дослідження: вивчити фауністичні особливості та видовий склад тварин літоралі річки Случ в межах м. Березного.

Об'єкт дослідження: тварини літоралі річки Случ.

Предмет дослідження: : фауна та особливості життєдіяльності тварин прибережної зони досліджуваної території.

Головне завдання дослідження:

- ознайомитись з природно-екологічними умовами Березнівського району;

- ознайомитися з гідробіологічною характеристикою річки Случ;

- розглянути методики дослідження, набути навичок збирання та обліку матеріалу ;

- вивчити біологічні особливості тварин, поширених на досліджуваній території;

- скласти систематичний перелік видів району дослідження;

- дослідити видове різноманіття безхребетних тварин з метою визначення ступеня забрудненості річки Случ, яка протікає в м. Березному.

Ключові слова: водні екосистеми, літораль, ентомофауна, гідробіонти.

ВСТУП

Актуальність роботи. Тваринний світ досить різноманітний. Тварини, а особливо безхребетні, зустрічаються майже у всіх біосферних оболонках.

В даний час посилено освоювання різних екосистем, значна частина досліджень припадає на водні екосистеми. Тварини поширені у всіх середовищах існування: вони є й у ґрунті, і у воді, і в повітрі. Багато з них можуть бути показниками якості навколишнього середовища. Досить багата видова різноманітність організмів внутрішніх водойм. Внутрішню водойму можна розглядати як свого роду екосистему, в якій відбуваються процеси життєдіяльності та безпосередньої взаємодії між водними організмами.

Досить цікавим представниками фауни є представники водного середовища існування. У залежності від глибини водойми і її чистоти залежить кількість видів тварин. У прибережній, мулистій і більш чистій воді кількість видів більше, ніж у глибоких і забруднених місцях. Більшість безхребетних та хребетних тварин мешкають лише в чистих водоймах. Вивчення безхребетних є дуже важливим для науки. Вони складають більше 99% всіх видів тварин, і хоча в данний час описані і мають значення менше 1 млн видів, загальне число видів, що населяють нашу Землю, можливо, перевищує 30 млн. Більшість видів безхребетних чекають відкриття і опису, а серед вже відомих науці лише частина вивченні по-справжньому глибоко.

Особливу увагу привертають літоральні гідроценози, які характеризуються високими показниками біопродуктивності та видового різноманіття. Зоопланктон прибережних мілководь є компонентом цих екосистем, входячи до колообігу речовин та трансформації енергії. Більшість представників зоопланктону є консументами першого та другого порядків (Тимохина, 1983). На вищих трофічних рівнях зоопланктон являє собою основу кормової бази молоді риб. Відомо багато методів відлову та подальшого дослідження водних тварин, але більшість з них не дають можливості досконалого вивчення його екологічних особливостей, оскільки розроблені, в основному, для дослідження кормової бази представників класу риб. Тому існує нагальна потреба пошуку нових методів для отримання інформації про поширення та екологічні особливості водних тварин та риб як рівноцінних компонентів гідроценозів. Вивчення видового складу тварин літоралі річки Случ важливе ще й тому, що саме вони домінують у багатьох водних біоценозах. Пріоритетне значення має дослідження цих угруповань саме в межах маловивчених територій міста Березного.

Актуальність теми дослідження зумовлена недостатнім рівнем відомостей про фауністичний склад, біологічні особливості видового складу тварин - гідробіонтів річки Случ.

Дані про динаміку видового складу й чисельності тварин досліджуваної території необхідні для оцінки якості води, впливу забруднень на організми і біосистеми. Результати дослідження можуть використовуватися при створенні банку даних по флорі та фауні тварин водойм України. Дані про кількісний аналіз водних тварин, а саме круговійчастих інфузорій і їх ролі в очистці води являються основою для розробки технології доочистки міських стічних вод методом біофільтації.

Мета дослідження: вивчити фауністичні особливості та видовий склад тварин літоралі річки Случ в межах м. Березного.

Об'єкт дослідження: тварини літоралі річки Случ.

Предмет дослідження: фауна та особливості життєдіяльності тварин прибережної зони досліджуваної території.

Головні завдання роботи:

- ознайомитись з природно-екологічними умовами Березнівського району;

- ознайомитися з гідробіологічною характеристикою річки Случ;

- розглянути методики дослідження, набути навичок збирання та обліку матеріалу ;

- вивчити біологічні особливості тварин, поширених на досліджуваній території;

- скласти систематичний перелік видів району дослідження;

- дослідити видове різноманіття безхребетних тварин з метою визначення ступеня забрудненості річки Случ, яка протікає в м. Березному.

Наукова новизна роботи. Вивчено видовий склад тварин літоралі р. Случ в межах м. Березного, вперше в практиці гідробіологічних досліджень проведені досліди на даній території, застосовані методики дослідження гідробіонтів та систематична обробка матеріалу.

Практичне значення полягає в тому, що його результати можуть бути використані як навчальний матеріал з курсу зоології безхребетних та хребетних тварин; студентами при подальших наукових дослідженнях та під час проходжння комплексної навчальної практики.

розділ 1. огляд літератури

1.1. Тварини водойм України

За допомогою видань Фауна України ми дізнаємося про найбільш поширених представників тваринного світу в Україні, їхнє біологічне значення, території розповсюдження, екологію, описується велика кількість представників, які поширені у водоймах України [27].

За допомогою класичних видань Жизнь животных ми дізнаємося про систематику тварин, спосіб життя, розвиток та розмноження окремих представників, таких як риб, комах, молюсків, бабок [15].

У навчальному посібнику Ковальчука Г. В. "Зоологія з основами екології" подано матеріал з основ екології тварин з екологічним описом головних систематичних груп їх. Висвітлено питання філогенії, морфології, фізіології, етології, охорони тварин, ролі у біоценозах та значення їх для людини. У посібнику описано анатомо-морфологічні особливості красуні блискучої, коромисла великого, водолюба великого, скорпіона водяного, жаби ставкової та озерної [17].

Значну увагу вивченню та визначенню комах водойм, які найпоширеніші на території України, приділили В. М. Єрмоленко та З. Ф. Ключко у посібнику "Визначник комах". У визначнику описано комах як корисних, так і шкідливих у сільському і лісовому господарствах, а також комарів-паразитів та переносників збудників хвороб свійських тварин і людини. Подана систематика рівнокрилих та різнокрилих бабок, одноденок, водолюбів, плавунців, водяних скорпіонів та комарів.

Викладено відомості про методику дослідження екосистем малих річок, про річкову долину та її утвори, водні рослини та тварини у методичних вказівках "Досліджуємо малі річки" Р. Хімка. Наведено різні методи вивчення літоралі та прибережної зони річки, її гідробіологічну структуру.

Досить суттєві дослідження були проведені М. Ф. Мателешко (1994) по вивченню фауни та екології водних твердокрилих. Описується будова та способи розмноження родини Хребтоплави, родини Водяні скорпіони та родини Водомірки.

У книзі Н.Б. Щербиної " Дивовижне у світі тварин " зустрічаємо докладні розповіді, коротенькі повідомлення, цікаві малюнки присвячені життю найрізноманітніших тварин. У книжці три розділи «Найцікавіше з життя водяних тварин», «На суші і в воді», «Найцікавіше з життя на суші». З них ми дізнаємося про те незвичайне, що помітили вчені в житті різних представників тваринного світу [33].

Із літературних джерел Панфимова Д. В. “В мире насекомых” Акимушкина И. И. “Мир животных” дізнаємося про систематику тварин, спосіб життя, розвиток та розмноження окремих представників[1,2].

Географія Рівненської області” Коротуна І. М. та “Природа Ровенськой области” Геренчука К. И. допоможе нам дізнатися про фізико-географічне положення, природу, населення, господарство та екологію Рівненської області. У посібнику подана детальна характеристика території Березнівського району, природоохоронні об'єкти, рослинність та тваринний світ Березнівщини.

Про природоохоронні об'єкти Рівненської області та Березнівського району розповідає Т. Л. Андрієнко в книзі "Край лісів та імлистих боліт", описує райони, які потребують охорони, та тварин, занесених до Червоної книги України, що зустрічаються на даній території [3].

<...
Другие файлы:

Фітопланктон прісних водойм
Аналіз видового складу фітопланктону. Характеристика каскаду Горіхувастих ставків. Визначення обсягу ставка. Особливості складу фітопланктону каскадів...

Систематика і видовий склад родини Polygonaceae. Характеристика Polygonum aviculare
Огляд видового і морфологічного складу роду Polygonaceae. Короткий ботанічний опис Polygonum aviculare, ареал поширення, місця виростання. Дослідження...

Характеристика та експертиза м'яса забійних тварин
Види і класифікація забійних тварин, які переробляються на м’ясо в Україні. Переробка, клеймування та маркування м’яса забійних тварин. Категорії та с...

Екологічне середовище
Керування чисельністю тваринних популяцій. Заходи державних та громадських організацій для збереження видового складу фауни України. Основні компонент...

Товарознавча характеристика забійних тварин
Види і породи забійних тварин Велика рогата худоба. Історія одомашнення. Створення порід. Основні породи корів, свиней. Вівці, кози, коні, кролі, свій...