Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Биология

Особливості процесу дихання та його порушення у рослин і тварин

Тип: курсовая работа
Категория: Биология
Скачать
Купить
Виділення особливостей зовнішнього дихання та транспортування газів кров'ю. Процес дихання рослин. Черевний і грудний типи дихання, залежно від того які м'язи переважають в акті видиху. Захворювання дихальних шляхів. Дихальна гімнастика, медитація й йога.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Головне управління освіти і науки Київської облдержадміністрації

Київське обласне територіальне відділення МАН України

Відділення біології

Секція: загальна біологія

Особливості процесу дихання та його порушення у рослин і тварин

Роботу виконала:

Фесан Віталіна Олександрівна

учениця 11-А класу

Яготинського НВК №2

Науковий керівник:

Кругляк Ніна Миколаївна

вчитель біології

Яготинського НВК №2

Яготин - 2013

Дихання - це окислювально-відновлювальний процес вивільнення хімічної енергії з органічних речовин - є ніби фокусом, що об'єднує всі процеси життєдіяльності живих організмів, в тому числі білковий, вуглецевий та ліпідний обмін. Так як при окисленні субстрату дихання утворюється багато проміжних сполук, які можуть бути вихідними речовинами для різних біосинтезів.

Таким чином, дихання є одним з основних проявів обміну речовин і енергії між організмом і середовищем, який забезпечує організм необхідною для його життєдіяльності енергією.

Одноклітинні і найпростіші багатоклітинні організми дихають усією поверхнею тіла (т.з. дифузне дихання).

У тварин із складнішою будовою є спеціалізовані органи дихання. Так, у комах кисень надходить у тканини із трахей, у водяних тварин дихання відбувається за допомогою зябер. Вищі тварини й людина дихають легенями, де кров збагачується на кисень і віддає вуглекислоту (зовнішнє дихання), а в клітинах організму використовується кисень і утворюється вуглекислота (внутрішнє або клітинне дихання). Транспортування газів здійснюється течією крові або гемолімфи.

Система дихання підпорядкована нервово-гуморальній регуляції.

Дихання у рослин - клітинний ферментативний процес, принципово тотожний з диханням тваринних клітин.

У нижчих рослин обмін газів при диханні здійснюється шляхом дифузії крізь поверхню клітин.

Тіло вищих рослин пронизують численні канальці, які сприяють газообміну.

У деяких нижчих, а іноді й вищих рослин виділення вуглекислого газу й утворення енергії відбувається без доступу атмосферного кисню в процесі бродіння (або так званого анаеробного дихання). Дихання рослин відбувається як у темряві, так і на світлі, при чому на світлі внаслідок фотосинтезу з повітря поглинається набагато більше вуглекислого газу, ніж виділяється в процесі дихання, і до того ж виділяється кисень, що утворюється у фото синтезуючих клітинах. На дихання зелені рослини витрачають 20-25% органічної речовини, що утворюється при фотосинтезі.

Характеризуючи процеси дихання, ми дійшли висновку:

* наскільки важливу роль у житті всіх живих організмів, в тому числі і людини, відіграє дихання;

* як відбувається воно в різних організмах;

* як залежить дихання рослин від різних умов середовища та окремих факторів;

* які існують способи керування диханням;

* наскільки важливо для людини знати як правильно дихати.

Значне місце у роботі посідає дослідження причин виникнення захворювань органів дихання та доводи небезпеки для людини цих захворювань, а також запропоновані доступні для дітей і дорослих заходи запобігання їм.

В практичній частині зроблено висновки на основі статистичних даних протягом 5 років, про захворювання органів дихання в Яготинському районі. Було встановлено, що в моїй місцевості найпоширенішими є такі хвороби як пневмонія, бронхіальна астма та туберкульоз, а також грип, який особливо серед дітей. Якщо прослідкувати стан захворювань на туберкульоз з 2008 по 2011 роки, то спостерігається закономірність зростання, а протягом 2012 року показники знову знизились.

Щодо бронхіальної астми - закономірності не прослідковується; найбільша захворюваність спостерігається у 2008-2009 роках; до 2011 року хворих значно зменшилося, а у 2012 знову збільшилось, але вже в 4 рази.

Захворюваність на туберкульоз серед підлітків і дитячого населення не зареєстровано; на бронхіальну астму з 2008 по 2010 роки захворюваність зменшилась, а протягом 2011-2012 років збільшилось у 4 рази.

Смертність через хвороби органів дихання з 2008 по 2010 роки стала, а з 2010 по 2012 років зросла у 2 рази.

Я вважаю, що тема даної наукової роботи є надзвичайно актуальною, оскільки ми повинні знати, настільки важливу роль відіграє дихання у житті кожного, бути обізнаними, як правильно дихати, та як саме відбувається цей процес у організмі. Адже дихання - це основа нашого життя.

В даній науковій роботі:

об'єктом дослідження є транспортування газів;

предметом дослідження є дихальні органи, серцево-судинна система, вдихувані гази;

метою дослідження - вивчити і виділити особливості системи транспортування газів.

Завдання дослідження полягає у тому, щоб:

визначити та виділити особливості зовнішнього дихання та транспортування газів кров'ю;

Новизна дослідження полягає у вивченні та систематизації сучасного рівня проблеми.

Методи дослідження - опис, аналіз, синтез, польові методи дослідження.

Сфера застосування (практичне значення) - уроки біології, фізичного виховання, фізіології у вищих навчальних закладах, в гуртковій роботі.

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1

ДИХАННЯ ЖИВИХ ОРГАНІЗМІВ

1.1 Дихання рослин

1.2 Дихання тварин

1.3 Дихання людини

РОЗДІЛ 2

ЗАХВОРЮВАННЯ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ

РОЗДІЛ 3

ПРАВИЛЬНЕ ДИХАННЯ

РОЗДІЛ 4

ВІДКРИТТЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З ДИХАННЯМ

РОЗДІЛ 5.

ЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ МОЄЇ МІСЦЕВОСТІ ТА ХВОРОБИ

ОРГАНІВ ДИХАННЯ, ЯКІ ВОНА

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ

ВСТУП

Дихання є обов'язковою умовою життя. Воно забезпечує обмін речовин і енергії, який лежить в основі життєвих процесів організму. Основним «органом» дихання клітини вважають мітохондрії, в яких міститься складний комплекс ферментів - оксидоредуктаз. Процес дихання є джерелом енергії, що використовується для здійснення різноманітних синтетичних реакцій, для росту і руху організмів. Екзотермічні реакції дихального процесу безпосередньо пов'язані з ендотермічними процесами клітинного обміну і є для останніх джерелом енергії.

Отже, дихання забезпечує можливість здійснення ендотермічних реакцій обміну і утворення цитоплазматичних структур, які потребують витрати енергії.

Процес дихання - це джерело лабільних сполук, що утворюються як проміжні його продукти і є вихідним матеріалом для здійснення ряду синтетичних реакцій.

Дихання - це найбільш яскравий і запевняючий вираз життя.

Кожну мить протягом всього існування будь-який живий організм потребує кисню. І саме дихання сприяє його надходження в організм та видалення вуглекислого газу.

Людина може навчитися жити без зору і слуху, навіть без активного руху, однак їй не вижити без дихання. Без повітря життя обривається через 5-7 хвилин, а то і менше. Після такого проміжку часу відмирають невідновлювані клітини мозку. Дихання на стільки визначає наше життя, що будь-які переживання, дії так чи інакше виявляються пов'язані з ним. Не дарма навіть мова відображає цей тісний взаємозв'язок -- як часто ми говоримо про наш фізичний та емоційний стан: «перевести дух», «ледве дихаючи», «видихнути з полегшенням», «затримати дихання».

Великий російський фізіолог І.М. Сеченов наголошував, що “організм без навколишнього середовища, яке підтримує його існування, не може існувати” між організмом і навколишнім середовищем постійно відбувається обмін речовин. Із навколишнього середовища організм одержує кисень і поживні речовини. Завдяки їм будуються нові клітини, функціонують органи і відбувається робота, наприклад, м'язів. Водночас у навколишнє середовище виділяються шкідливі продукти розпаду, надлишок речовин і тепла.

Дихання виникло наприкінці докембрію, близько 2 млрд років тому, коли в атмосфері в результаті життєдіяльності фотосинтезуючих організмів з'явився вільний кисень. До цього живі істоти використовували анаеробні, безкисневі джерела енергії.

В наш час досить гостро постала проблема атмосферного забруднення. Найбільш негативно забруднення впливає на живі організми - вони уражаються як прямо, так і опосередковано, наприклад, коли забруднювальні речовини попадають в організми тварин і людей з рослинами. У забруднених районах різко підвищується ймовірність різних захворювань (найчастіше верхніх дихальних шляхів). Отже, всі забруднюючі атмосферне повітря речовини в більшому або меншому ступені роблять негативний вплив на здоров'я людини. Ці речовини потрапляють в організм переважно через систему дихання. Органи дихання страждають від забруднення безпосередньо, оскільки близько 50% частинок домішок радіусом 0.01-0.1 мкм, проникаючих в легені, осідають в них. Ці части...

Другие файлы:

Характеристика процесу дихання
Основні етапи процесу дихання. Будова органів дихання, їх функціональні фізіологічні особливості в дітей. Газообмін у легенях та тканинах. Дихальні ру...

Розробка конструкції вимірювального перетворювача частоти дихання
Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя, факультет контрольно-вимірювальних та радіокомп'ютерних систем, кафедра біотехніч...

Дихання живих організмів
Поняття дихання як сукупності фізичних та хімічних процесів, які відбуваються в організмі за участю кисню, його різновиди: зовнішнє та клітинне. Хіміч...

Рослини та тварини Червоної книги України
Історія створення Червоної книги як офіційного документу, що містить відомості про тварин і рослин світу (регіонів), стан яких викликає побоювання від...

Рідкісні види рослин і тварин Сумщини
Занесення у Красну Книгу рідких представників флори і фауни, яким загрожує зникнення. Перелік рідкісних рослин, тварин в книзі "Заповідні скарби Сумщи...