Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Биология

Дослідження класу Павукоподібних

Тип: курсовая работа
Категория: Биология
Скачать
Купить
Положення в структурному рівні організації екосистем та внутрішня організація об’єкту досліджень. Особливості підкласів Кліщі, Павуки, Косарики, Скорпіони. Екологічна роль класу Павукоподібних в біогеоценотичному ряді. Рівень біогеоценозу та популяції.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

ЗМІСТ

Вступ

1. Положення класу Павукоподібних в біологічній класифікації

1.1 Загальна характеристика

2. Положення в структурному рівні організації екосистем та внутрішня організація об'єкту досліджень

2.1 Особливості підкласу Кліщі (Acarina). Будова Аргасового (персидського) кліща (Argas persicus)

2.2 Особливості підкласу Павуки (Araneae). Будова павука-хрестовика (Araneus diadematus)

2.3 Особливості підкласу Косарики (Opiliones або Phalangida). Будова косарика звичайного (Phalangium opilio)

2.4 Особливості підкласу Скорпіони (Scorpiones). Будова Середземноморського скорпіона (Buthus occitanus)

3. Екологічна роль класу Павукоподібних в біогеоценотичному ряді

3.1 Рівень біосфери

3.2 Рівень біогеоценозу

3.3 Рівень популяції

Висновки

Перелік посилань на джерела

ВСТУП

Дана курсова робота присвячена дослідженню класу Павукоподібних. Метою роботи є ознайомлення з загальною характеристикою класу Павукоподібних, їх ознаками, пристосуванням до середовища проживання та загальними рисами організації. Важливим є показати їх значення в природі та житті людини, вивчити їх екологічну роль в біогеоценотичному ряді, дослідити характерні особливості будови представників даного класу та їх відмінностями.

Павукоподібні - це клас безхребетних тварин типу членистоногі. Павукоподібні, також як комахи, поширені повсюдно на нашій планеті до 80 градусів північної широти, причому більшість з них живуть на суші, відомі рідкісні види вторинно водних кліщів. Представники цього класу зустрічаються навіть у високогір'ї та в повітрі, коли переносяться вітром із частинками павутини. Серед кліщів багато ектопаразитів. Павукоподібні - найдавніші тварини на Землі, їхні викопні останки знаходять в пластах силурійського періоду. За будовою вони подібні до комах і ракоподібних. Відомо близько 80000 сучасних видів цього класу, їх об'єднують в 9-11 рядів (за різними класифікаціями). Розміри павукоподібних різні та можуть бути від часток міліметра до декількох сантиметрів. Найбільші представники класу - скорпіони, косарики, кліщі та павуки. Вивченням павукоподібних займається наука - арахнологія.

Клас Павукоподібні відіграє важливе значення у природі та житті людини. Представники цього класу можуть приносити як і користь природі і людині, так і шкоду.

Відомо,що деякі Павукоподібні можуть покращувати структуру грунтів. Більшість видів павуків знищують коммах-шкідників рослин та велику кількість мух,які є переносниками різних мікробів.

Однак, багато людей страждають від цього класу Членистоногих. Наприклад, від укусів деяких представників, отрута яких може бути небезпечною для здоров'я та життя людини.[8]

1. ПОЛОЖЕННЯ КЛАСУ ПАВУКОПОДІБНИХ В БІОЛОГІЧНІЙ КЛАСИФІКАЦІЇ

павукоподібний кліщ косарик скорпіон

1.1 Загальна характеристика

Клас Павукоподібні (Arachnida) відноситься до царства Тварин, підцарства Багатоклітинні (Metazoa), типу Членистоногих (Arthropoda), підтипу Хеліцерових (Chelicerata).

Клас Павукоподібні поділяється на 4 підкласи : підклас Кліщі (Acarina), підклас Павуки (Araneae), підклас Косарики (Opiliones) та підклас Скорпіони (Scorpiones).

Підклас Кліщі (Acari) поділяється на 2 надряди: надряд Acariformes (Акариформні кліщі), та надряд Parasitiformes (Паразитоформні кліщі).

Надряд Acariformes (Акариформні кліщі) поділяється на 2 ряди: Тромбідіформні кліщі (Trombidiformes) (включає 2 підряди: Sphaerolichida та Prostigmata) і Саркоптиформні кліщі (Sarcoptiformes) (включає 3 підряди : Endeostigmata, Oribatida та Astigmata).

Підряд Sphaerolichida поділяється на 2 родини: Sphaerolichidae та Lordalychidae.

Підряд Prostigmata поділяється на 40 родин та близько 20000 видів.

Підряд Endeostigmata поділяється на 2 надродини (Alycoidea, Nematalycoidea) та 10 родин (Alicorhagiidae, Alycidae, Grandjeanicidae, Lordalychidae, Nanorchestidae, Oehserchestidae, Terpnacaridae, Nematalycoidea, Micropsammidae, Nematalycidae, Proteonematalycidae).

Підряд Oribatida поділяється на 44 надродини, 108 родин та близько 1170 видів.

Підряд Astigmata поділяється на 80 родин та близько 3400 видів.

Надряд Parasitiformes (Паразитоформні кліщі) поділяється на 4 ряди :

Кліщі-косарики (Opilioacaridae), Holothyrida, Ixodida, та Mesostigmata( включає 3 підряди: Sejoidea, Trigynaspida, Monogynaspida).

Ряд Кліщі-косарики (Opilioacaridae) налічує 10 родин (Adenacarus, Caribeacarus, Neocarus, Opilioacarus, Panchaetes, Paracarus, Phalangiacarus, Salfacarus, Siamacarus, Vanderhammenacarus) та 26 видів.

Ряд Holothyrida налічує 3 родини (Allothyridae, Holothyridae, Neothyridae) та близько 30 видів.

Ряд Ixodida поділяється на 3 родини: Аргасові кліщі (Argasidae), Іксодові кліщі (Ixodidae), Nuttalliellidae.

Підряд Sejoidea поділяється на 6 родин (Discozerconidae, Heterozerconidae, Ichthyostomatogasteridae, Reginacharlottiidae, Sejidae Uropodellidae) та 59 видів.

Підклас (ряд) Павуки (Araneae) поділяється на 3 підряди : Членистобрюхі павуки (Mesothelae), Мігаломорфні павуки (Mygalomorphae), Аранеоморфні павуки (Araneomorphae).

Підряд Членистобрюхі павуки (Mesothelae) поділяється на 4 родини (Liphistiidae, Arthrolycosidae, Arthromygalidae, Pyritaraneidae) та близько 100 видів.

Підряд Мігаломорфні павуки (Mygalomorphae) поділяється на 15 родин та близько 2580 видів.

Підряд Аранеоморфні (Araneomorphae) павуки поділяється на близько 200 родин та 76000 видів.

Підклас Косарики (Opiliones або Phalangida) поділяється на 4 підряди: Cyphophthalmi, Eupnoi, Dyspnoi, Laniatores.

Підряд Cyphophthalmi поділяється на 6 родин (Stylocellidae, Ogoveidae, Neogoveidae, Pettalidae, Sironidae, Troglosironidae) та близько 132 вида.

Підряд Eupnoi поділяється на 5 родин (Caddidae , Phalangioidea, Monoscutidae , Neopilionidae , Sclerosomatidae , Phalangiidae.

Підряд Dyspnoi поділяється на 9 родин (Ceratolasmatidae, Ischyropsalididae, Sabaconidae , Dicranolasmatidae, Eotrogulidae , Nemastomatidae, Nemastomoididae, Nipponopsalididae, Trogulidae) та 319 видів.

Підряд Laniatores поділяється на 7 надродин (Travunioidea, Triaenonychoidea, Grassatores, Epedanoidea, Phalangodoidea, Samooidea,

Zalmoxoidea, Gonyleptoidea) та більше 4000 видів.

Підклас Скорпіони (Scorpiones) поділяється на 2 ряди: Palaeosterni та Orthosterni .

Ряд Orthosterni поділяється на 4 підряди ( Pseudochactida, Buthida , Chaerilida, Iurida).

Підряд Pseudochactida включає в себе родину Pseudochactidae.

Підряд Buthida поділяється на 2 родини : Buthidae, Microcharmidae.

Підряд Chaerilida включає в себе родину Chaerilidae.

Підряд Iurida поділяється на 9 родин: Euscorpiidae, Chactidae, Superstitioniidae, Vaejovidae, Iuridae, Caraboctonidae, Bothriuridae, Diplocentridae, Scorpionidae. [6]

Павукоподібні - це клас безхребетних тварин типу членистоногі. Павукоподібні, також як комахи, поширені повсюдно на нашій планеті до 80 градусів північної широти, причому більшість з них живуть на суші, відомі рідкісні види вторинно водних кліщів.

Розміри павукоподібних варіюють від сотень мікрон (деякі кліщі) до декількох сантиметрів. Довжина тіла аранеоморфних павуків і косариків зазвичай не перевищує 2-3см. Найбільш великі представники класу (скорпіони, косарики) можуть досягати 20 см в довжину. Ще більшими розмірами володіють деякі павуки-птахоїди( рис 1.1)

Традиційно в тілі павукоподібних виділяють два відділи - просому (головогруддя) і опистосому (черевце). Просома складається з 6 сегментів, які несуть по парі кінцівок: хеліцери, педипальпи і чотири пари ходильних ніг. У представників різних загонів будова, розвиток і функції кінцівок просоми відрізняються. Зокрема, педипальпи можуть використовуватися як чутливі придатки, служити для захоплення здобичі (скорпіони), виступати в якості копулятивних органів (павуки). У ряду представників одна з пар ходильних ніг не використовується для пересування і бере на себе функції органів дотику. Сегменти просоми щільно з'єднані один з одним, у деяких представників їхні спинні стінки (тергіти) зливаються між собою утворюючи карапакс. У сольпуг злилися тергіти сегментів утворюючи три щитка: пропельтідій, мезопельтідій і метапельтідій.

Рис. 1.1? Павук-птахоїд

Опистосома початково складається з 13 сегментів, перші сім з яких можуть нести видозмінені кінцівки: легкі, гребневидні органи, павутинні бородавки або статеві придатки. У багатьох павукоподібних сегменти просоми зливаються один з одним, аж до втрати зовнішньої сегментації у більшості павуків і кліщів.

У павукоподібних покриви несуть відносно тонку хітинову кутикулу, під якою знаходиться гіподерма і базальна мембрана. Кутикула захищає організм від втрати вологи при випаровуванні, тому павукоподібні заселили найпосушливіші райони...

Другие файлы:

Основи зоології
Характеристика будови, опис та систематика основних класів, царств, підцарств та рядів тварин. Особливості будови та функціонування підцарств однокліт...

Психолого-педагогічний аналіз мікроклімату шкільного класу
Загальна характеристика школи та класу. Дослідження психологічного клімату учнів та їх міжособистісних стосунків за допомогою соціометрії. Характерист...

Психолого-педагогічна характеристика колективу класу
Педагогіко-психологічний опис учнів десятого класу. Соціальне становище і риси характеру, успішність підлітків. Загальний портрет класу. Результати пр...

Розробка власного класу STRING
Поняття об’єктно-орієнтовного програмування, поява відносин класів. Структури як складені типи даних, побудовані з використанням інших типів. Область...

Комплексне дослідження ринку легкових автомобілей рівня бізнес-класу приватного підприємництва (на прикладі легкових автомобілів OPEL на ринках м. Харкова, України та Росії)
Призначення та галузь застосування легкових автомобілів бізнес-класу рівня приватного підприємництва. Сегментація ринку легкових автомобілів бізнес-кл...