Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Биология

Гриби. Види грибів та їх розпізнавання

Тип: реферат
Категория: Биология
Скачать
Купить
Гриби — еукаріотичні безхлорофільні гетеротрофні спорові організми: морфологічна та генетична систематика; спосіб живлення і розмноження. Їстівні і отруйні гриби, методи їх розрізнення; жива фабрика - дріжджі. Значення грибів в природі і в житті людини.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Реферат з БЖД

на тему:

Гриби. Види грибів та їх розпізнавання

ГРИБИ

ГРИБИ - група спорових організмів, що виділяється в особливе царство живого, іноді зовні нагадують рослини, але позбавлені зеленого пігменту хлорофілу, справжніх коренів, стебел і листя. Спори, як і насіння, розсіваються і проростають в нові організми, але не містять зародок і звичайно складаються з єдиної клітини. В даний час вважається, що на земній кулі мешкає як мінімум 1,5 млн. видів грибів, але описано з них всього 70 000, тобто менше 5%. До цієї групи звичайно відносять т. з. слизовиків, цвілі, звичайно спостережувані на рослинах що розкладаються і ґрунті, дріжджі, добре відомі по їх ролі у виробництві алкогольних напоїв і інших харчових продуктів, капелюшні гриби, а також збудників багатьох хвороб сільськогосподарських культур, наприклад головешки, іржі і мільдью.

ГРИБНІ ХВОРОБИ РОСЛИН

небезпечні для багатьох продовольчих культур, часто приводять до значних втрат урожаю і величезних збитків для сільського господарства. Іржавчинний гриб утворює щільні нарости на нижній стороні листя ожини, проникає в листя рослин через устьїца в епідермісі і росте усередині листа, випускаючи назовні гілкується спорангієносці. На їх кінцях розвиваються спорангії, які потім обпадають і переносяться вітром або дощовими краплями на інші рослини. Там вони проростають або утворюють джгутикові перетинки, які дають початок новим грибам.

Значення грибів в природі і в житті людини важко переоцінити. Перш за все це т. з. редуценти, необхідні для розкладання органічних речовин, включаючи целюлозу і лігнін, тобто для глобального круговороту елементів. Гриби, в першу чергу багато капелюшних їх видів, вживаються в їжу, причому деякі з них відносяться до найдорожчих делікатесів (трюфелі). Вони також дають «їжу майбутнього» - їстівний білок (мікопротеїн). Гриби все ширше застосовуються для біологічної боротьби з шкідливими комахами і нематодами, замінюючи отрутохімікати. Вони утворюють симбіотичну асоціацію - мікоризу - з коренями рослин, яка покращує зростання останніх і дозволяє деревам селитися на майже безплідному ґрунті.

Опеньок осінній їстівний, але злегка отруйний, тому вимагає сильної термообробки

Успіхи генної інженерії зробили дріжджі справжніми живими фабриками по широкомасштабному виробництву складних з'єднань, зокрема необхідних медицині антибіотиків і гормонів і вживаних в промисловості ферментів. З другого боку, гриби, поселяючись в тканинах рослин і тварин, бувають причиною небезпечних хвороб (фітомикозів, мікозів); крім того, вони утворюють отруйні мікотоксини, що викликають харчові отруєння, і часто приводять до псування самих різних корисних матеріалів.

Характерні ознаки. Гриби - обширна і повсюдно поширена група вельми різноманітних організмів, здатних існувати в широкому діапазоні умов. Вивчаючу їх науку називають мікологією, а фахівців в цій області - мікологами. Колись гриби включалися в царство рослин і складали в ньому разом з бактеріями, водоростями і лишайниками відділ низьких, слойовцових, або талломних, рослин (Thallophyta). У міру подальшого вивчення цих чотирьох груп всі вони були розподілені по інших царствах, а колишня класифікація була визнана застарілою.

ЛИСИЧКА (Cantharellus cibarius) - смачний гриб, поширений в Європі і Північній Америці

Гриби відрізняються від рослин достатньо сильно. Перш за все, вони позбавлені хлорофілу - властивого рослинам зеленого пігменту, необхідного для фотосинтезу, тобто утворення живильних органічних речовин (вуглеводів) з мінеральних (вуглекислого газу і води) з попутним виділенням кисню. Отже, гриби, як і тварини, харчуються не автотрофно, а гетеротрофно - вже готовою органікою із зовнішніх джерел. Для цього вони або паразитують на живих організмах (включаючи і інші гриби), або споживають їх мертві залишки і продукти життєдіяльності (наприклад, нектар рослин); в останньому випадку їх називають сапротрофами. Деякі гриби утворюють високоспеціалізовані симбіотичні асоціації з водоростями (лишайники) або коренями рослин (мікориза).

Унікальні особливості грибів виправдовують виділення їх в самостійне царство Mycetae або Fungi. Зараз багато мікологів вважають, що що включаються в нього організми дуже різноманітні, і деякі традиційно що відносилися до грибів групи переносять в інші царства. Зокрема, слизовики (Myxomycota) з характерною для них амебоїдною стадією, що харчується, все частіше розглядають у складі царства протістов (Protista).

Міцелій. Не дивлячись на всю різноманітність грибів, їх більшість володіє специфічним для цієї групи ознакою - міцелієм, тобто системою ниток, поглинаючих живильні речовини. Самі нитки називають гіфами; кожна з них оточена достатньо жорсткою стінкою з хітину і (або) целюлози в поєднанні з іншими полісахаридами (вуглеводами, близькими по будові молекули до крохмалю). Гифи служать не тільки для живлення: вони утворюють особливі репродуктивні структури - спорофори або «плодові тіла», а на них або усередині них - суперечки. Міцелій - одна з найважливіших відмітних ознак грибів, проте дріжджі і слизовики становлять виняток: перші звичайно одноклітинні і у теперішній час гіф у них немає, а другі відрізняються присутністю в циклі розвитку «повзаючої амебоїдної стадії».

КЛАСИФІКАЦІЯ

Класифікують гриби по типу спор (вони утворюються статевим або безстатевим шляхом) і будові спеціалізованих спороносних структур. Ієрархічний ранг грибних таксонів позначається стандартними закінченнями, рекомендованими для цих організмів міжнародними правилами ботанічної номенклатури.

У вищих по рангу таксонів усередині царства грибів - відділів (вони еквівалентні «типам» у тварин) - повинне бути закінчення -mycota, а у підвідділів (других в ієрархії) -mycotina. Далі по убуваючій слідують класи (-mycetes), порядки (-ales) і сімейства (-aceae). Стандартизованих закінчень у пологів і видових епітетів не передбачено.

Щодо деталей класифікації грибів серед мікологів зберігаються розбіжності, і одні і ті ж групи можуть у різних авторів об'єднуватися, розділятися або міняти свій ієрархічний ранг. Проте зараз в цілому прийнято не відносити до «справжніх грибів» (відділ Eumycota) слизовики і ряд інших «проблематичних форм», а серед перших звичайно розрізняють п'ять підвідділів: Mastigomycotina, Zygomycotina, Ascomycotina, Basidiomycotina і Deuteromycotina.

Mastigomycotina (джгутикові гриби). Це в основному водні організми, створюючі при безстатевому розмноженні рухомі джгутикові суперечки (зооспори). Виходячи з особливостей зооспор (кількості і розташування джгутиків), виділяють три класи, з яких найбільш відомий клас ооміцетів (Oomycetes). До нього відноситься, зокрема, порядок сапролегнієвих (Saprolegniales), званих також «водною цвіллю». Вони завдають економічного збитку, паразитуючи на рибах і їх ікрі. Ці гриби часто утворюють видиму неозброєним оком бахрому міцелію на плаваючих в річках і озерах тушках дохлої риби. До ооміцетів відносяться також збудники небезпечних хвороб рослин, що включаються в пологи Pythium, Phytophthora і Peronospora. Види Pythium викликають на вологих грунтах кореневу гнилизну сходів і судинний некроз втеч, часто стаючи серйозною проблемою в розплідниках і парниках. Вид Phytophthora infestans широко відомий як причина «картопляної чуми», що приводить до широкомасштабної загибелі цієї культури і що викликала в 1845-1847 роках страшний голод в Ірландії: він скоротив населення країни більш ніж на 1,5 млн. людей і привів до масової міграції її жителів до Північної Америки. Види Peronospora і близьких родів - збудники т. з. помилкової борошнистої роси, що наносить серйозну шкоду посівам лука, латуку і ряду інших культур.

КАПЕЛЮШНИЙ ГРИБ - є т. з. плодове тіло, що зростає з грибниці (міцелія) - розгалужених ниткоподібних структур білого кольору (гіф), що ростуть у верхньому шарі ґрунту або в товщі підстилки

В плодовому тілі утворюються суперечки. Зростання його починається з формування на міцелії компактної маси гіф, зовні що нагадує нирку. У деяких видів (наприклад, у отруйних мухоморів) в цій «бруньці» диференціюється зовнішнє плівчасте покривало. З часом воно розривається, випускаючи назовні вертикальну ніжку з капелюшком, а саме залишається у підстави ніжки у вигляді т. з. піхви. Нижня сторона капелюшка буває на перших порах затягнута покривалом, яке зрештою теж рветься, утворюючи на ніжці кільце, і відкриває несучі суперечки пластинки або трубки. Першими дозрівають суперечки по периферії капелюшка. У міру їх обсипання її край розм'якшується і згниває. Процес йде відцентровий, і, коли всі суперечки розсіяні, від капелюшка незабаром теж ніщо не залишається.

Zygomycotina. Це наземні гриби, безстатеве розмноження яких йде з утворенням нерухомих спор (апланоспор), а статеве - шляхом злиття зростаючих на міцелію «статевих органів», званих гаметангіями. Апланоспори дозрівають в мішковидних структурах - спорангіях і у ряду видів з силою викидаються з них в повітря. При статевому розмноженні злиття і змішування вмісту гаметангіїв приводять до утворення товстостінної зігоспори, що проростає після більш менш тривалого періоду спокою. Найбільш відомий в цьому відділі рід Mucor і близькі до нього гриби, рясно представлені в ґрунті, на гної і на інших органічних залишках, часто що ростуть у вигляді пухнастого нальоту на сирому хлібі і плодах, що гниють. Буд...

Другие файлы:

Гриби
Класифікація грибів по способу харчування. Сапрофіти - це гриби, що харчуються залишками живих організмів, в основному рослин. Особливості харчування...

Їстівні та отруйні гриби України
Ця книга, перше видання якої вийшло у 1963 році, викликала великий попит серед трудящих. Вона розповідає про їстівні та отруйні гриби, які зростають н...

Гриби
Різноманітність світу грибів. Особливості будови тіла шляпочного гриба: грибниці (з тонких багатоклітинних ниток гіф) і плодового тіла. Трубчасті та п...

Гриби-двійники
Часто отрутні гриби бувають схожі на широко розповсюджені їстівні гриби, і недосвідчений грибник може їх легко поплутати. В одних випадках ця подібніс...

Товарознавча характеристика грибів
Види їстівних, отруйних грибів, їх класифікація залежно від будови, розміщення органів розмноження: губчасті, сумчасті, пластинчасті. Особливості това...