Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Биология

Біологія та екологія люмбріцід Черемського природного заповідника

Тип: дипломная работа
Категория: Биология
Скачать
Купить
Фауністичний склад ґрунтових олігохет родини люмбріціди (Lumbricidae, Oligochaeta) Черемського природного заповідника. Екологія дощових червів району дослідження. Особливості поширення люмбріцід в різних типах ґрунтів Черемського природного заповідника.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

79

Размещено на

БАКАЛАВРСЬКА РОБОТА

Біологія та екологія люмбріцід

Черемського природного заповідника

ЗМІСТ

Вступ

РОЗДІЛ 1. Теоретичні засади дослідження

1.1 Огляд літератури

1.2 Опис району вивчення

РОЗДІЛ 2. Матеріал та методика дослідження

РОЗДІЛ 3. Аналіз результатів дослідження.

3.1 Еколого-фауністична характеристика люмбріцід району дослідження

3.2 Особливості поширення люмбрицід у біогеоценозах Черем- ського природного заповідника

Висновки

Список використанОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ВСТУП

Грунтові олігохети Палеарктики представлені багатьма родинами. Домінуюче значення серед них мають Lumbricidae, відомі в літературі також під назвою "дощові черви". До родини люмбриціди належить більше 250 видів.

Дощові черви представлені у всіх біоценозах різних ландшафтних зон. Цьому сприяють: велика екологічна пластичність; партеногенетичне розмноження; поліплоїдність частини видів та особливості їх живлення. Завдяки масовому розмноженню, розвитку і домінуванню в складі біоценозів, вони відіграють важливу роль в трансформації органічної маси.

Можна вважати, що люмбріціди є домінантами в ґрунтоутворювальних процесах. З усіх безхребетних тварин грунтові олігохети завжди привертали до себе найбільшу увагу. Перше наукове дослідження, в якому розглядалась роль дощових червів у ґрунтоутворенні, належить Ч. Дарвіну [18].

Подальшими дослідженнями педобіологів підтверджено, що грунтові олігохети родини Lumbricidae приймають активну участь в процесах біогенної деструкції рослинних решток, значно підвищують родючість грунтів, прискорюють розклад лісової підстилки, збільшують продуктивність лісових насаджень.

Люмбріціди, як і мікроорганізми відіграють важливу роль у збагаченні і відновленні ґрунтового гумусу. Ковда В.А. вказує, що безхребетні тварини-сапрофаги, як і мікроорганізми грунту недостатньо вивчені в питанні їх ролі в біохімічних процесах. Це стосується, в першу чергу, травної системи [27]. Адже в травній системі грунтових червів відбуваються процеси розпаду органічних сполук рослинних рештків та синтез гумусу і гуматів.

Немаловажна роль ґрунтових олігохет у збагаченні грунту біогенним кальцієм, що має здатність нейтралізувати кислотність грунту або її зменшувати. Загалом грунтові олігохети сприяють утворенню оптимальних умов для розвитку рослин.

Вивчення люмбрицід, зокрема, їх видового складу, особливостей екології та ареалів поширення, дасть можливість повніше оцінити структуру грунтів та зробити деякі прогнози щодо підвищення їх врожайності.

Актуальність теми дослідження зумовлена недостатнім рівнем відомостей про фауністичний склад, екологію, особливості поширення ґрунтових олігохет родини люмбріціди у природних біоценозах Черемського природного заповідника, що має велике значення для біологічної діагностики грунтів.

Мета роботи: вивчити еколого-фауністичні особливості дощових червів Черемського природного заповідника.

В роботі ставились такі завдання:

1. Проаналізувати історію вивчення родини Lumbricidae із літературних джерел.

Дослідити фізико-географічні особливості району дослідження.

Встановити фауністичний склад ґрунтових олігохет родини люмбріціди (Lumbricidae, Oligochaeta) Черемського природного заповідника.

Вивчити екологію дощових червів району дослідження.

Виявити особливості поширення люмбріцід в різних типах грунтів Черемського природного заповідника.

Об'єктом дослідження є грунтові олігохети родини люмбріціди (Lumbricidae, Oligochaeta) Черемського природного заповідника.

Предметом дослідження є фауна, екологія, поширення ґрунтових олігохет родини Lumbricidae у районі дослідження.

Наукова новизна. Встановлено фауністичний склад ґрунтових олігохет родини Lumbricidae досліджуваної території, вивчено особливості екології, проаналізовано закономірності поширення дощових червів у біоценозах Черемського природного заповідника.

Практичне значення дипломної роботи полягає в тому, що його результати можуть бути використанні у професійній діяльності педобіологів, ґрунтознавців, агрономів, працівників сільського господарства та лісництва, а також у навчальному процесі.

Дані дослідження можуть також використовуватися при проведенні інтродукції дощових червів у природних біоценозах з метою підвищення родючості грунту, зменшення його ерозії. Знання фауністичного складу, кількісного співвідношення видів ґрунтових олігохет, їх біології та екології можна використати для характеристики режиму вологості, кислотності грунту, ходу розкладу рослинних решток та характеру грунтоутворюючих порід.

Структура роботи. Дипломна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, який містить 78 джерел. Роботу представлено на 69 сторінках друкованого тексту.

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ

олігохета люмбріцід черемський заповідник

1.1 Огляд літератури

Першим вченим, що звернув увагу на дощових червів і зайнявся їх вивченням та прийшов до висновку про їх надзвичайно велику роль в процесах ґрунтоутворення, був Чарльз Дарвін. Він чітко описав результати своїх багаторічних спостережень над ними в окремій книзі “Образование растительного слоя деятельностью дождевых червей” [18]. Фактично ця праця стала програмним документом у вивченні дощових червів і їх ґрунтоутворюючої діяльності.

Вже понад 125 років триває кропітка праця багатьох вчених світу з вивчення біології, екології, хорології, видового складу люмбріцід і їх ролі в генезисі ґрунтів. У даному розділі висвітлено ступінь вивчення фауністичного складу люмбріцід регіону та суміжних територій і вплив екологічних факторів на життєдіяльність цієї групи тварин.

Спрямованість природодослідників на вивчення ґрунтових олігохет родини люмбріцід України була започаткована ще в першій половині ХІХ століття. Про це свідчать повідомлення у періодичних виданнях Галичини (Західна Україна) “Ziemianin” та “Przyrodnik Lwowski” [70].

Потрібно відзначити, що більшість досліджень проводились на фауністичному рівні, здійснюючи початковий етап пізнання групи. Лише з 80-х років набувають розвитку екологічні дослідження видів, їх трофічних зв`язків та значення в ґрунтових ценозах. Зокрема, на розвиток досліджень ґрунтових олігохет вплинули роботи Нусбаума. Так в роботі за 1895 р. автор розглядає анатомію і систематику ґрунтових олігохет. Матеріалом послужили збори з околиць м. Львова. Праці 1895, 1896 стосувались люмбрицід та енхитреїд. Власне ним вперше були представлені зведення видового складу фауни Західних областей України та Східної Польщі. Фауністичний склад люмбрицід за Нусбаумом був представлений 14 видами, 7 родами (Eisenia - 3, Eiseniella - 1, Allolobophora - 1, Dendrobaena - 3, Bimastus - 1, Octolasium - 2, Lumbricus - 3) [74].

На подальший розвиток досліджень ґрунтових олігохет вплинули праці Я. Нусбаума. Ці публікації на тлі попередніх робіт відрізнялись новими підходами у вивченні люмбріцід. Вперше автор подає зведення видового складу дощових червів заходу України. Фауністичний склад люмбріцід за його описами представлений [73].

Окремі види ґрунтових олігохет, в межах Західної України, були описані в роботах польських зоологів кінця ХІХ початку ХХ століття. А. Яворовський досліджуючи фауну олігохет криниць Львова і Кракова вказує на виявлення 5 видів, серед яких відзначає Lumbricus terrestris [78].

Важливі відомості про дощових червів України належать відомому зоологу Г. Радкевичу, який вивчав цю групу тварин в околицях м. Харкова.

Подальші наукові відомості про люмбріцід України представлені в роботах М.М. Кулагіна. Загалом він вперше для України вказує Lumbricus rubellus, Nicodrilus foetida (=Eisenia fetida), A. cignea (=A. rosea rosea), A. carnea (=A. caliginosa caliginosa). М.М. Kулагін при описах дощових червів користувався лише морфологічними ознаками, а тому зараз важко встановити, з якими саме видами він мав справу [31].

Зазначимо, що в другій половині ХІХ століття систематика люмбріцід була слабо розроблена. Поділ родини Lumbricidae на ряди проводився за такими морфологічними ознаками, як топографія щетинок, форма сегментів, забарвлення тіла, розміщення пояска і пубертальних валиків. Пізніше запропонована система Г. Айзена зазнала змін. Докорінну перебудову її зробив Д. Роза. В подальшому ця система була переглянута В. Міхаельсеном і тривалий час користувалась світовим визнанням. У першій чверті ХХ століття П.Г. Свєтлов вніс до неї незначні зміни, що дало можливість використовувати цю систему до початку 50-х років ХХ століття [47].

Значний доробок у дослідженні фауністичного складу ґрунтових олігохет Європи й Азії належить В. Міхаельсену. Він у монографічній роботі „Oligochaeta” наводить шість видів дощових червів, що доповнили фауністичний склад люмбріцід України [69].

В першій половині ХХ століття продовжувалися дослідження ґрунтових олігохет, які мали фауністичне спрямування. Необхідно відзначити роботи Л. Андрусова, Л. Черносвітова, які значно розширили відомості про поширення люмбріцід у різних фізико-географічних облас...

Другие файлы:

Біологія та екологія ґрунтових олігохет роду apporectoidae Малого Полісся
Історія вивчення ґрунтових олігохет. Фізико-географічні особливості Малого Полісся. Екологія люмбріцід роду Apporectoidea, їх поширення в Малом Полісс...

Екологічна характеристика території природного заповідника "Кам'яні Могили"
Історія досліджень природних компонентів та об’єктів заповідника. Аналіз небезпечних чинників при проведенні польових досліджень. Екологічний стан при...

Фауна та біологія бабок Odonata лісостепової зони Рівненської області
Еколого-фауністична характеристика бабок лісостепової зони Рівненської області: видовий склад ряду Odonata, чисельність та поширення на різних ділянка...

Біологія та екологія бактеріофагів
Особливості біології, морфологія, хімічний склад, репродукція вірусів. Поняття про бактеріофагів, їх характеристика. Антигенні властивості фагів, особ...

Екотуристичні регіони світу
Місцерозташування, загальна площа, типовий ландшафт, флора і фауна Дунайського біосферного заповідника. Стенцівсько-Жебріянські плавні - найцінніший п...