Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Банковское дело

Процедура лістингу на фондовому ринку

Тип: контрольная работа
Категория: Банковское дело
Скачать
Купить
Лістинг на фондовій біржі як внесення цінних паперів емітента до списку цінних паперів, які котируються на фондовій біржі. Зміст терміна "лістинг". Перелік документів для проведення лістингу. Договір про підтримання лістингу, оцінка його доцільності.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

8

Размещено на

Зміст

лістинг цінний папір

Вступ

1. Смисловий зміст терміна лістинг

2. Перелік документів для проведення лістингу

3. Договір про підтримання лістингу

4. Доцільність лістингу

Список використаної літератури

Вступ

Фондова біржа - це спеціалізований заклад, який створюється з ціллю забезпечення постійно діючої торгівлі цінними паперами. Ця ціль досягається за допомогою узгодження попиту та пропозиції на нього, а також наданням місця та коштів, як для розміщення, так і для оберту цінних паперів.

В Україні відбувається становлення біржової торгівлі, відпрацювання найбільш ефективних форм діяльності фондового заснування. У перспективі для України, її біржова система буде характеризуватися провідною роллю Національної біржі України зі значною часткою державної власності, тобто затвердиться багатоцентрична біржова система.

Членами фондової біржі, можуть бути тільки ліцензовані торгівці цінними паперами, які відповідають вимогам фондової біржі та дотримуються її уставних правил.

Лістинг на фондовій біржі являє собою внесення цінних паперів емітента до списку цінних паперів, які котируються на фондовій біржі.

Термін має походження від англомовного слова «ліст», яке перекладається, як «перелік». Таким чином, лістинг по суті є включенням та знаходженням цінних паперів у біржовому переліку цінних паперів, з яких на фондовій біржі можуть укладатися угоди купівлі-продажу. 3 огляду на це, зміст понять «котирування» та «лістинг» не завжди співпадають. Певні цінні папери можуть знаходитися в лістингу, але протягом однієї або декількох торгових сесій торги по них можуть не здійснюватися. Котирування має місце тоді, коли має місце торгівля цінними паперами. Тобто цінні папери можуть знаходитися в лістингу, але певний час не виставлятися на торги і значить не котируватися.

1. Смисловий зміст терміна лістинг

Основними законодавчими актами, що регулюють операції з торгівлі цінними паперами на Україні є Закон України “Про цінні папери і фондовий ринок” та Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств”. Останній визначає основні засади оподаткування прибутку юридичних осіб від операцій з торгівлі цінними паперами. Цей закон визначає цінний папір як документ, що засвідчує право володіння або відносини позики та відповідає вимогам, встановленим законодавством про цінні папери.

Отже, документ, щоб називатися цінним папером має відповідати насамперед вимогам Закону “Про цінні папери та фондовий ринок”. Цей Закон визначає умови і порядок випуску цінних паперів, а також регулює посередницьку діяльність в організації обігу цінних паперів. Цей Закон також регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.

Згідно до статті 3 цього Закону “Цінні папери - документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.”

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Положення про функціонування фондових бірж, затверджене рішенням від 19.12.2006 N 1542, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.01.2007 за N 35/13302, визначає основні засади та вимоги до функціонування фондових бірж в Україні та встановлює умови включення цінних паперів до лістингу.

Відповідно до Положення про функціонування фондових бірж лістингові цінні папери - цінні папери, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, внесені до біржового реєстру як такі, що відповідають вимогам відповідного рівня лістингу, згідно з цим Положенням та правилами фондової біржі.

Відповідно до розділу IV Положення цінні папери, які пройшли процедуру лістингу, заносяться до біржового реєстру до відповідного котирувального списку за рівнем лістингу.

Лістингові цінні папери мають перший або другий рівень лістингу.

Внесення цінних паперів до біржового реєстру здійснюється лише за ініціативи емітента цих цінних паперів

Внесення та перебування цінних паперів у котирувальному списку першого та другого рівнів лістингу здійснюється при дотриманні умови, визначеної пунктом 2 розділу IV Положення, а також відповідно до мінімальних вимог, встановлених для цінних паперів, а саме: відповідно до вимог пунктів 3.4 та 4.4 розділу IV Положення, з урахуванням вимог законодавства України в частині встановлення обмежень обігу цінних паперів різних за типом.

Лістинг (англ. listing) в перекладі з англійської мови означає складання списків (реєстр, буквально "включення до списку"). В сучасній термінології світового фондового ринку лістинг означає допуск цінних паперів до обігу і котирування на фондовій біржі з наступною процедурою підтримки лістингу, тобто підтримки біржового курсу цінних паперів. Крім того, лістинг включає в себе широкий комплекс заходів щодо проведення економічної експертизи, маркетингу - вивчення попиту та пропозиції, а також котирування цінних паперів - визначення біржових курсів.

Лістинг на Фондовій біржі - це сукупність процедур з включення цінного паперу до Біржового списку у відповідності до Правил Фондової біржі.

Вигоди для емітентів:

· простий та ефективний доступ до фінансових ринків;

· покращення іміджу та отримання статусу публічної компанії;

· підтвердження якості корпоративного управління та рівня інформаційної прозорості емітента;

· можливість залучення значного обсягу фінансових ресурсів для подальшого розвитку компанії;

· широке коло інвесторів;

· підвищення капіталізації компанії;

· видимість серед компаній сегменту. Різноманітні індекси, рейтинги, що посилюють зацікавленість інвесторів. Розвинені сегменти, що дозволяють проводити реалістичну оцінку активів;

· зниження вартості запозичень;

· можливість подальшого залучення коштів на світовому ринку капіталів.

Допуск цінних паперів та інших фінансових інструментів до торгівлі на біржі здійснюється шляхом їх внесення до біржового списку, який складається з:

· біржового реєстру (в свою чергу складається з котирувальних списків першого та другого рівнів);

· списку позалістингових цінних паперів.

Розподіл цінних паперів між відповідними рівнями котирувальних списків здійснюється за параметрами ліквідності, показниками фінансово-господарської діяльності, рівнем корпоративного управління та іншими вимогами щодо цінних паперів та їх емітентів, встановлених чинним законодавством.

Внесення цінних паперів до:

· біржового реєстру здійснюється за ініціативи емітента цих цінних паперів;

· списку позалістингових цінних паперів може здійснюватися за ініціативою емітента, члена фондової біржі, іншої особи, у тому числі державного органу, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством.

Відповідно, процес обігу фондових цінностей на всіх офіційно зареєстрованих фондових біржах може здійснюватися тільки з цінними паперами, які успішно пройшли спеціальну біржову процедуру, тобто лістинг.

Кожній компанії необхідно внести до листа (списку) відповідної біржі свої цінні папери, що є обов'язковою передумовою для допуску до торгів. Іноді біржі не тільки не допускають фондові цінності, відсутні в листах (списках) до процесу біржової торгівлі, але під погрозою найбільш суворих санкцій категорично забороняють зареєстрованим на них членам здійснювати будь-які операції з такими цінностями навіть з ініціативи клієнтів. Всі угоди з цінними паперами, що не пройшли лістингу, підлягають обговоренню і виконанню виключно в приватному порядку тільки між самими учасниками торгів поза приміщенням біржі. Біржа не несе відповідальності за надійність і законність таких угод, оскільки вони не підпадають під її юрисдикцію і не відповідають прийнятим біржовим правилам і положенням.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про акціонерні товариства» публічне акціонерне товариство зобов`язане пройти процедуру лістингу та залишатися у біржовому реєстрі принаймні на одній фондовій біржі. Укладання договорів купівлі-продажу акцій публічного акціонерного товариства, яке пройшло процедуру лістингу на фондовій біржі, здійснюється лише на цій фондовій біржі з урахуванням положень частини першої цієї статті.

Лістинг конкретних видів цінних паперів, тобто факт їх появи у біржових списках, означає дозвіл на їх участь у торгах і дає їм всі ті привілеї, якими наділяється будь-який інший цінний папір, вже задіяний у біржовій торгівлі.

В Україні лістинг поки що не здійснює значного впливу на оцінку якості цінних паперів як з точки зору і...

Другие файлы:

Менеджмент діяльності банку на фондовому ринку
Види діяльності банку на ринку цінних паперів, нормативні вимоги до їх здійснення, обґрунтування перспективності. Розробка організаційної структури ді...

Юридичний аналіз складу злочину "Маніпулювання на фондовому ринку"
Ризики бланкетного способу визначення ознак об'єктивної сторони складу злочину (в контексті криміналізації маніпулювання на фондовому ринку). Концепці...

Емісійна діяльність держави на фондовому ринку
Світові тенденції функціонування емісії внутрішніх державних облігацій. Сучасний стан, проблеми та перспективи емісійної діяльності держави на фондово...

Державне регулювання фондового ринку України
Економічна сутність і роль фондового ринку. Цінні папери як один з найбільш дискусійних елементів фондового ринку. Напрямки розвитку ринку цінних папе...

Нетрадиційні банківські операції та послуги
Нетрадиційні операції банків на грошовому ринку. Види діяльності на ринку цінних паперів. Особливості формування ринку акцій. Фінансовий аналіз діяльн...