Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Банковское дело

Необхідність, суть і функції кредиту в ринковій економіці

Тип: курсовая работа
Категория: Банковское дело
Скачать
Купить
Кредитна система та її значення у розвитку ринкової економіки. Аналіз сучасних проблем і тенденцій розвитку кредитних відносин в Україні, вплив на них фінансових криз. Роль кредиту в розширеному відтворенні та забезпеченні нормального кругообігу капіталу.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Необхідність, суть і функції кредиту в ринковій економіці

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Поняття та економічна сутність кредиту у ринковій економіці
    • 1.1 Сутність та структура кредиту
    • 1.2 Види та форми кредиту
    • 1.3 Правові основи кредитування
  • Розділ 2. Роль кредиту у ринковій економіці
    • 2.1 Основні функції кредиту
    • 2.2 Обґрунтування необхідності кредиту
    • 2.3 Кредитна система та її значення у розвитку ринкової економіки
  • Розділ 3. Аналіз сучасних проблем та тенденцій розвитку кредитних відносин в Україні
    • 3.1 Вплив фінансових криз на кредитні відносини
    • 3.2 Сучасні тенденції кредитування в Україні
  • Висновки

Список використаної літератури

Вступ

Одним з найважливіших чинників ефективного функціонування ринкової економіки є високий рівень розвитку грошово-кредитних відносин у суспільстві. Багатовіковий досвід розвитку світової економіки переконливо довів, що ринкові стимулятори суспільного виробництва найбільш ефективно діють в умовах, коли домінуючою формою економічних відносин є грошово-кредитна, за якої гроші втратили свою внутрішню (трудову) вартість і стали виключно кредитними. Водночас кредит став переважно грошовим і охопив майже всі економічні відносини.

Для забезпечення стабільного економічного зростання в Україні необхідна насамперед активізація його факторів. Важливим ендогенним чинником економічного зростання було і залишається нагромадження - вкладення частини виробленого в країні суспільного продукту, яке призводить до збільшення капіталу. Сполучною ланкою у цьому процесі виступають кредитні відносини.

В сучасних умовах суттєво зростає значення кредитних відносин в економічному житті суспільства. Це обумовлено фундаментальними змінами основ функціонування та розвитку кредиту в процесі системної трансформації економіки країни. Кредитні відносини опосередковують процес руху суспільного капіталу, глибоко проникли в усі фази суспільного відтворення, у систему виробництва та споживання, охоплюють всі рівні економіки.

Зрозуміло, що такій важливій темі присвячено праці більшої кількісті науковців, а саме це питання вивчали В. Бурлачков, В. Геєць, М. Головнін, О. Дзюблюк, Т. Кричевська, М. Любський, Д. Плисецький, В. Сенчагов, М. Савлук, А. Мороз та інші.

Актуальність теми даної курсової роботи визначається необхідністю вивчення сутності кредитних відносин та широкими можливостями використання потенціалу кредиту, кредитних технологій для пожвавлення та підтримки сучасного економічного зростання, особливо за умов низького інвестиційного рейтингу України та кризових явищ останніх двох років, недостатнього рівня розвитку ринку цінних паперів, обмежених можливостей підприємств щодо самофінансування.

Здатність кредитного ринку ефективно розподіляти фінансові ресурси між потенційними позичальниками відповідно до потреб фінансування економіки - важлива умова забезпечення стабільного економічного зростання.

Метою курсової роботи є дослідження сутності кредиту, його місця та ролі у процесі усталення економічного зростання в Україні та подолання кризових явищ.

Відповідно до поставленої мети для її досягнення визначені такі основні завдання:

- з`ясувати сутність та економічну природу кредиту, його функцій, форм та видів;

- розглянути правові основи кредитування в Україні;

- на основі узагальнення концепцій кредиту та визначення і систематизації факторів економічного зростання розкрити місце та роль кредиту серед останніх;

- проаналізувати проблеми кредитування України в умовах кризи;

- визначити основні тенденції розвитку кредитних відносин в українській економіці.

Об'єктом дослідження є кредит та його місце в економіці.

Предметом дослідження у даній роботі є система кредитних відносин в сучасній економіці України.

Методи дослідження. Теоретико-методологічну основу курсової роботи становить сучасна економічна теорія, критичний аналіз та синтез раніше сформованих підходів та новітніх поглядів на сутність кредиту, його місце і роль в процесах економічного зростання.

У процесі написання роботи використовувались такі методи: структурно-логічний аналіз - при побудові логіки та структури курсової роботи; діалектики та історизму - при дослідженні суті та функцій кредиту і його впливу на процес економічного зростання; метод групувань - при класифікації видів кредиту, чинників економічного зростання; різноманітні прийоми статистичних методів.

Курсова робота структурно складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаної літератури. У першому розділі "Поняття та економічна сутність кредиту у ринковій економіці" ми вивчаємо сутність та економічну природу кредиту, розглядаємо його форми та види, налаємо характеристику правовим основам його функціонування. У другому розділі "Роль кредиту у ринковій економіці" ми визначаємо основні функції кредиту, обґрунтовуємо його необхідність та роль в економіці. У третьому розділі курсової роботи "Аналіз сучасних проблем та тенденцій розвитку кредитних відносин в Україні" ми аналізуємо специфіку функціонування кредитних відносин в умовах кризи та тенденції розвитку кредитного ринку в Україні.

Розділ 1. Поняття та економічна сутність кредиту у ринковій економіці

1.1 Сутність та структура кредиту

Після кризових явищ останніх років перехід України до етапу макроекономічної стабілізації та економічного зростання з новою силою підкреслив необхідність і велику роль кредиту в розширеному відтворенні, забезпеченні нормального кругообігу капіталу, ефективному економічному зростанні.

В економічній теорії протягом кількох століть ведуться дискусії навколо питань, пов'язаних із сутністю та роллю кредиту. Ці дискусії тривають і досі. Найбільш поширеними в економічній літературі є два підходи до визначення сутності кредиту:

- ототожнення кредиту з цінністю, яка передається одним економічним суб'єктом іншому в позичку. При такому підході увага дослідника зміщується на саму позичку, її правову форму, що зумовлює вихолощування з кредиту його економічного змісту;

- ототожнення кредиту з певним видом економічних відносин, які формуються в суспільстві. Такий підхід дає можливість глибше дослідити економічні аспекти кредиту, економічні чинники його існування, основи та закономірності його руху. Тому цей підхід у сучасній літературі переважає. Він покладений в основу висвітлення сутності кредиту і в цьому підручнику [10, с. 218].

За своєю сутністю кредит - це суспільні відносини, що виникають між економічними суб'єктами у зв'язку з переданням один одному в тимчасове користування вільних коштів (вартості) на засадах зворотності, платності та добровільності. Кредитні відносини мають ряд характерних ознак, які конституюють їх як окрему самостійну економічну категорію - кредит.

Основними ознаками відносин, що становлять сутність кредиту, є такі:

- учасники кредитних відносин повинні бути економічно самостійними: бути власниками певної маси вартості і вільно нею розпоряджатися; функціонувати на основі самодостатності та самоокупності; нести економічну відповідальність за своїми зобов'язаннями. Без цього вони не зможуть набути статусу ні кредитора, ні позичальника;

- кредитні відносини є добровільними та рівноправними. Тільки за цих умов вони будуть взаємовигідними і зможуть розвиватися по висхідній. Інакше ці відносини будуть згасати і розриватися, тобто втратять здатність до розвитку;

- кредитні відносини не змінюють власника цінностей, з приводу яких вони виникають. Кредитор залишається власником переданої в борг вартості, а позичальник одержує її лише у тимчасове розпорядження, після чого повинен повернути власникові. Незмінність власника в кредитних відносинах вимагає особливо чіткого і дійового правового їх оформлення, щоб захистити інтереси власника [10, с. 226];

- кредитні відносини є вартісними, оскільки виникають у зв'язку з рухом вартості (грошей чи матеріальних цінностей). Проте вони не є еквівалентними, тому що кожне переміщення вартості не супроводжується зустрічним рухом відповідного еквівалента. Однак вартість переміщується на зворотних засадах, тобто після певного періоду ці кошти повертаються назад у висхідне положення. Можливість їх неповернення робить позицію кредитора у цих відносинах досить вразливою, ризикованою. Для захисту своїх позицій кредитори повинні мати переважні права при визначенні доцільності кредитування та розміру плати за кредит;

- нееквівалентність кредитних відносин значно посилює в механізмі їх реалізації роль чинника платності, за яким позичальник повертає власникові більшу масу вартості, ніж сам одержує від нього. Така плата, що називається процентом, має подвійне призначення:

1) компенсувати кредитору втрату доходу у зв'язку з переданням відповідної суми коштів у чуже розпорядження та можливі збитки на випадок неповернення позички;

2) стимулювати позичальника до підвищення ефективності використання одержаних у позичку коштів.

Платність істотно відрізняє кредитні відносини від інших видів вартісних відносин, є тільки їх видовою ознакою.

- Безперервність та платність кредитних відносин визначають ще одну характерну...

Другие файлы:

Підприємництво: суть, види, роль у ринковій економіці
Сутність підприємництва, його функції, принципи та умови існування. Види підприємницької діяльності, її організаційно-правові форми та державне регулю...

Кредит, його функції та роль в ринковій економіці
Сутність кредиту, його види, функції та роль в економіці. Аналіз динаміки та сучасний стан кредитних відносин в Україні. Методи їх державного регулюва...

Вартість грошей та способи її вимірювання. Форми кредиту і його види
Гроші як особливий товар, який є загальним еквівалентом вартості. Функції грошей в сучасній ринковій економіці. Набуття грошима вартості на грошовому...

Підприємство і його роль в ринковій економіці
Основні риси і функції підприємств. Класифікація і організаційно-правові типи підприємств. Підприємство в ринковій економіці. Особливості ринкової еко...

Гроші: сутність, функції та теорія виникнення
Історія виникнення та походження грошей, зміст раціоналістичної та еволюційної концепцій. Особливості еволюції форм грошей. Сучасні гроші, їх роль та...