Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Банковское дело

Депозитні та електронні гроші

Тип: курсовая работа
Категория: Банковское дело
Скачать
Купить
Теоретичні основи депозитних та електронних розрахунків: поняття та функціональні особливості, нормативно-правове забезпечення та призначення. Сутність та види електронних і депозитних грошей, їх спільні та відмінні ознаки, перспективи розвитку.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Вступ

Останнє десятиріччя характеризується появою інноваційних продуктів для здійснення платежів, чому певною мірою сприяє науково-технічний прогрес і розвиток фінансового ринку.

Внутрішні та транскордонні роздрібні платежі, які виконуються з використанням новітніх платіжних продуктів, збільшуються як за кількістю, так і за обсягами. Нові платіжні інструменти не з'являються випадково за бажанням розробників, їх поява - об'єктивний процес, викликаний новими незадоволеними потребами і підвищеними вимогами до ефективності та надійності платежів.

Традиційні технології банківського обліку операцій, пов'язані з ідентифікацією клієнта, виявляються дорогими для систем масових платежів, які здебільшого оброблюють операції з невеликими сумами. Для вирішення питання ефективності та конфіденційності платіжних трансакцій необхідно відмовитися від зберігання та передавання конфіденційних відомостей при віддаленому здійсненні тих угод, які не потребують ідентифікації клієнта. Безпека без ідентифікації може бути легко реалізована за допомогою електронного платіжного засобу на пред'явника, що випускається в обіг без відкриття банківського рахунку. Саме таким платіжним засобом є електронні гроші.

Аналіз джерел і публікацій показує, що, незважаючи на появу систем електронних грошей в Україні, у вітчизняній науковій літературі поки що мало уваги приділяється теоретичним аспектам цієї проблеми. Окремі аспекти питання висвітлюються В.Міщенком, А. Морозом, М. Савлуком та іншими українськими вченими. В роботах зарубіжних науковців, зокрема М. Вудфорда, А. Генкіна, Ч. Гудхарда, М.Кінга, С. Кляйна, Б. Коена, Г. Селджіна, А. Шамраєва, Б. Шміта, Л. Уайта, Б. Фрідмена порушується ряд питань, пов'язаних із феноменом електронних грошей. Також представники фундаментальної економічної науки не дійшли єдиної думки щодо сутності електронних грошей і тієї ролі, яку вони відіграватимуть у майбутньому. Серед відомих економістів ведеться дискусія стосовно наслідків, які може викликати розвиток електронних грошей, зокрема впливу емісії електронних грошей на монетарну політику та роль центральних банків.

Метою проведеного дослідження є аналіз сучасного стану систем електронних грошей в Україні як нового платіжного засобу для здійснення масових платежів, а також порівняння його спільних та відмінних рис з депозитними грошима.

Відповідно до поставленої мети, завданнями дослідження є:

* визначити сутність та основні види електронних грошей;

* узагальнити міжнародний досвід запровадження та використання електронних грошей;

* визначити спільні та відмінні риси у використанні депозитних та електронних грошей;

* дослідити стан розвитку систем електронних грошей у США та країнах Європейського Союзу;

* здійснити аналіз сучасного стану та визначити подальші перспективи запровадження та використання електронних грошей в Україні як нового платіжного засобу для здійснення масових платежів.

Об'єктом дослідження є процес становлення і розвитку електронних грошей і систем, що дозволяють здійснювати розрахунки з їх використанням.

Предметом дослідження є організаційно - методологічні аспекти електронних та депозитних грошей в Україні.

В першому розділі даної курсової роботи досліджуються літературні джерела та нормативно правова база депозитних та електронних грошей.

В другому розділі курсової роботи досліджуються теоретичні аспекти, сутність, форми електронних грошей, а також проводиться їх порівняння з депозитними грошима.

Третій розділ курсової роботи присвячений напрямкам вдосконалення електронних розрахунків в Україні.

1. Теоретичні основи депозитних та електронних розрахунків

1.1 Огляд літературних джерел

Аналіз джерел і публікацій показує, що, незважаючи на появу систем електронних грошей в Україні, у вітчизняній науковій літературі поки що мало уваги приділяється теоретичним аспектам цієї проблеми. Окремі аспекти питання висвітлюються В.Міщенком, А. Морозом, М. Савлуком та іншими українськими вченими.

Таблиця 1.1. Огляд економічних джерел з питань електронних розрахунків

№ п/п

Літературне джерело

Короткий зміст, цитата, коментар

Сфера використання

1

Валентинова, Т. Електронні гроші: види, переваги, недоліки / Т. Валентинова // Все про бухгалтерський облік. - 2011. - №103. - C. 12-13.

В Україні, як і у всьому світі, запроваджуються у різні сфери суспільного життя новації інформаційних технологій,

що приводить до перетворень, зокрема системи фінансових послуг, до них відносять електронні гроші

Переваги та недоліки електронних грошей

2

Гришин, О. Електронні гроші і мікрокредитування: оцінка можливості їх співіснування за допомогою математичної моделі / О. Гришин, О. Біліловець // Вісник Національного банку України. - 2012. - №4. - C. 54-60.

Стрімкий розвиток ринку електронних грошей на пострадянському просторі привертає до себе увагу не тільки фахівців електронної торгівлі, а й фінансистів. Розглядається проблема мікрокредитування в економіку за допомогою математичних моделей

Особливості електронних грошей

3

Івасів, Б. Електронні гроші: можливості, тенденції розвитку та наслідки поширення / Б. Івасів // Фінансовий ринок України. - 2011. - №5. - C. 8-9.

Електронні гроші - це безстрокові грошові зобов'язання емітента на пред'явника в електронній формі, випуск в обіг яких проводиться емітентом після отримання.

Тенденції розвитку електронних грошей

4

Ільїн, В. Еволюція грошей: від засобу обміну - до загальної міри цінностей / В. Ільїн // Вісник Національного банку України. - 2011. - №4. - C. 60-64.

Еволюція банківської системи зумовила ряд новацій у функціонуванні грошей. Перевідні векселі допомогли подолати головну тогочасну проблему готівково-грошового обігу

Еволюція грошей та розрахунків

5

Ільницька, Н. Аналіз світового ринку електронних грошей / Н. Ільницька // Вісник Національного банку України. - 2010. - №5. - C. 31-36.

Протягом останніх десяти років у різних країнах здійснювалося (у тому числі в тестовому режимі)

більше двохсот проектів електронних платіжних систем.

Світовий ринок електронних грошей

6

Ільницька, Н.М. Мобільні гроші як перспективний напрям розвитку інформаційних технологій у грошовій сфері / Н.М. Ільницька // Економіка та держава. - 2010. - №12. - C. 158-160.

Існуючі методи розрахунків, які не в повній мірі задовольняють вимоги інформаційної економіки щодо розробки універсального засобу платежу, який може використовуватися як для потреб реальної, так і віртуальної економіки.

Особливості електронних грошей

7

Ковальчук, Т. Новації у сфері сучасних грошових систем та деякі їх особливості / Т. Ковальчук // Банківська справа. - 2013. - №7. - C. 3-11.

Новації у сфері грошових систем а саме, проблема того що на сьогодні немає однозначної відповіді на питання про майбутнє грошей в умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій.

Новації в електронних розрахунках

8

Кот, О. Грошовий обіг як об"єкт аналізу і контролю в управлінні банками / О. Кот // Банківська справа. - 2010. - №1. - C. 69-75.

У процесі управлінських дій щодо оптимізації грошових потоків та конкурентоспроможності банків вагому роль відіграє організація системи аналізу, за допомогою якої здійснюється планування і прогнозування на звітний період

Грошовий обіг в установах банків

9

Кравчук, І. С. Особливості емісії та обігу електронних грошей в Україні / І. С. Кравчук // Актуальні проблеми економіки. - 2012. - №8. - C. 263-271.

Діючі системи електронних грошей в Україні мають ряд особливостей та недоліків пов'язаних з вітчизняним регулюванням емісії й обігу електронних грошей. Розглянута проблема грошового обігу в країні

Напрями розвитку ринку електронних грошей в Україні.

10

Лісіца, Т. Електронні гроші: законодавчі нововведення / Т. Лісіца // Баланс. -...

Другие файлы:

Гроші та грошовий обіг
Походження, сутність і функції грошей. Повноцінні гроші і знаки вартості. Поява знаків вартості при золотому обігу. Шлях розвитку кредитних грошей: ве...

Гроші і їх роль у товарному виробництві
Виникнення та суть товарного виробництва. Просте та розвинене товарне виробництво. Походження грошей. Концепції походження грошей. Розвиток форм гроше...

Пластикові картки - сучасний платіжний інструмент
Гроші — одна з найдавніших економічних категорій. Вони відіграють важливу роль у житті суспільства. Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку з...

Історичне походження грошей
Неодмінний атрибут державності. Спецальний інструмент для обслуговування сфери товарного обігу. Розвиток форм грошей: металеві - парерові - електронні...

Пластикові картки - сучасний платіжний інструмент
Електронні гроші як замінники реальних повноцінних грошей, які існують у вигляді електронних записів у спеціальних пристроях, їх роль у платіжній сист...