Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Банковское дело

Аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій АБ "Південний"

Тип: курсовая работа
Категория: Банковское дело
Скачать
Купить
Особливість діяльності банку у сфері валютних операцій. Аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку на прикладі АБ "Південний". Фінансово-економічна характеристика діяльності банку. Шляхи підвищення ефективності валютних операцій.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • 1. Сутність та завдання аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку
  • 2. Загальна характеристика діяльності АБ "Південний"
  • 3. Аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій АБ "Південний"
  • 4. Шляхи підвищення ефективності валютних операцій вітчизняних банків
  • Висновки і пропозиції
  • Література

Вступ

Актуальність теми дослідження. Операції з валютними цінностями та розрахунки в іноземній валюті посідають провідне місце у банківському бізнесі. На сучасному етапі розвитку вітчизняні банки не тільки обслуговують експортно-імпортні розрахунки суб'єктів підприємницької діяльності, а й виступають безпосередніми учасниками операцій на внутрішньому та міжнародних валютних ринках, забезпечуючи у такий спосіб зміцнення ринкових перетворень у всіх сферах економіки.

Якість аналізу валютних операцій банків значною мірою залежить від повноти і достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності. Чинний План бухгалтерського обліку комерційних банків сьогодні надає можливість повною мірою відобразити розрахунки в іноземній валюті та реально оцінити валютні активи і пасиви банку.

Особливістю діяльності банку у сфері валютних операцій є його функція агента валютного контролю, що зобов'язує банк здійснювати контроль за дотриманням вимог валютного законодавства.

Тому, актуальною проблемою є вивчення та аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку. Оцінювання діяльності банку на валютному ринку, його масштабності та конкурентоспроможності, визначення достатності можливостей банку для повного та адекватного співвідношення обсягів валютних операцій зі ступенем прийнятого ризику і рівнем прибутковості.

Метою курсової роботи є вивчення основних підходів до аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку, шляхи підвищення ефективності валютних операцій банку.

Для досягнення зазначеної мети визначено такі основні завдання:

- з'ясувати суть та завдання аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку;

- провести фінансово-економічну характеристику діяльності банку;

- виконати аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку;

- визначити шляхи підвищення ефективності валютних операцій банків.

Об'єктом дослідження виступає фінансова діяльність АБ "Південний".

Предмет дослідження - теоретичні і практичні методи аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій АБ "Південний".

Виклад основного матеріалу дослідження. Аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій було проведено на прикладі АБ "Південний", використовуючи дані офіційної банківської звітності.

Обробка цифрового матеріалу здійснювалась з використанням табличного процесору "Microsoft Excel for Windows".

Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та нормативно-правові акти України; статистична інформація, опублікована у періодичних спеціальних виданнях; фінансова звітність АБ "Південний"; наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів та інші літературні джерела.

Для досягнення мети та вирішення основних завдань курсової роботи застосовані різноманітні методи дослідження. А саме, оцінювання структури комерційному банку, валютних активів і пасивів та оцінювання валютної позиції банку та операцій, які впливають на її стан, визначення масштабів його діяльності на валютному ринку, що дозволить комплексно дослідити науково-практичний підхід до здійснення аналізу операцій з валютою.

Курсова робота складається із чотирьох розділів. Назва першого розділу - сутність та завдання аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку; у другому розділі проводився розрахунок фінансово-економічної характеристики діяльності АБ "Південний"; третій розділ - Аналіз динаміки, структури та ефективності валютних операцій комерційного банку; останній четвертий розділ має назву - шляхи підвищення ефективності валютних операцій вітчизняних банків. Закінчується курсова робота висновками та пропозиціями, переліком літературних джерел та додатками.

1. Сутність та завдання аналізу динаміки, структури та ефективності валютних операцій банку

Операції з валютними цінностями та розрахунки в іноземній валюті посідають провідне місце у банківському бізнесі. На сучасному етапі розвитку вітчизняні банки не тільки обслуговують експортно-імпортні розрахунки суб'єктів підприємницької діяльності, а й виступають безпосередніми учасниками операцій на внутрішньому та міжнародних валютних ринках, забезпечуючи у такий спосіб зміцнення ринкових перетворень у всіх сферах економіки. Провідна роль банків на валютному ринку обумовлюється значними обсягами операцій, що становлять близько 90 %, та спектром послуг, які забезпечують попит широкого кола суб'єктів. Особливістю діяльності банку у сфері валютних операцій є його функція агента валютного контролю, що зобов'язує банк здійснювати контроль за дотриманням вимог валютного законодавства.

Така багатогранна спрямованість банку у сфері валютних операцій визначає певні вимоги до системи інформаційного забезпечення, що використовується для підготовки і прийняття управлінських рішень. За валютними операціями ця система повинна забезпечувати необхідну інформацію для валютного регулювання та контролю, планування та стратегії, раціонального використання ресурсів.

Для однозначного тлумачення валютних операцій та валютних цінностей необхідне правильне розуміння та використання термінів. Чинним законодавством, а саме Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", визначено таке.

"валютні цінності":

валюта України - грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет і в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти на рахунках, у внесках у банківських та інших кредитно-фінансових установах на території України;

платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, бони, векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, ощадні книжки, інші фінансові та банківські документи), виражені в іноземній валюті, валюті України та банківських металах;

іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.

банківські метали - це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів; [10, с.115]

Валютні операції поділяються на такі види:

- касові або готівкові (операції "спот"), при яких покупець отримує від продавця іноземну валюту (платіжні документи в іноземній валюті) одразу ж після платежу у національній валюті;

- строкові (форвардні операції), при яких відбувається купівля-продаж іноземної валюти на заздалегідь узгоджений термін з передачею її до закінчення цього терміну за курсом, що зафіксований у момент укладання угоди;

- операції "своп", які об'єднують дві операції - готівкову і строкову, - арбітражні, при яких учасники операції використовують відмінності у валютних курсах на різних валютних ринках з метою отримання прибутку.

Поточні валютні операції поділяються на торговельні і неторговельні. До поточних торговельних валютних операцій належать, зокрема:

- розрахунки між юридичними особами-резидентами і юридичними особами-нерезидентами під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності у межах торговельного обороту, включаючи кредитування експортно-імпортних операцій на термін не більше як 90 днів;

- розрахунки у межах торговельного обороту, які здійснюються на території України в іноземній валюті за умови наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України або у грошовій одиниці України за умови, що хоча б однією зі сторін операції є нерезидент;

- розрахунки у межах торговельного обороту між юридичними особами-нерезидентами та юридичними особами-резидентами через інших юридичних осіб-резидентів відповідно до посередницьких договорів (контрактів), інші розрахунки, що здійснюються відповідно до чинного законодавства України;

- операції на міжбанківському валютному ринку України;

- оплата фізичними особами товарів (робіт, послуг) з використанням пластикових карток та чеків.

Поточні неторговельні валютні операції - це операції, що не пов 'язані з комерційною діяльністю підприємств, організацій, громадян, експортом та імпортом товарів (послуг), а також рухом капіталу.

Валютні операції банків включають:

операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності за винятком операцій між резидентами у валюті України.

Другие файлы:

Факторингові операції в діяльності комерційних банків
Сутність факторингових операцій та механізм проведення операцій факторингу: переваги, недоліки та оподаткування. Аналіз динаміки і структури факторинг...

Валютні операції та ефективність їх здійснення
Комерційні банки в Україні як найбільш активні учасники валютного обігу. Організаційні засади валютних операцій. Механізм здійснення неторгівельних ва...

Методика обліку і організація аналізу валютних операцій
Економічна суть валютних операцій підприємства, нормативно-правова база їх здійснення. Організація обліку грошових валютних коштів і розрахункових опе...

Розробка програмних засобів автоматизації валютних операцій в фінансово-кредитних установах
Формування валютних операцій. Організація проведення контролю та аналізу валютних операцій. Характеристика автоматизованих систем валютних операцій. О...

Управління оборотним капіталом підприємства (на прикладі ВАТ "Південний ГЗК")
Економічна сутність і роль оборотного капіталу підприємства. Оцінка фінансового стану ВАТ "Південний ГЗК", аналіз оборотних коштів, структури дебіторс...