Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Экономико-математическое моделирование

Методи економіко-статистичних досліджень

Тип: контрольная работа
Категория: Экономико-математическое моделирование
Скачать
Купить
Упорядкування одиниць сукупності за допомогою інтегральних оцінок. Багатовимірне ранжування у системі Statistica. Формування однорідних одиниць сукупності за допомогою кластерного аналізу. Порядок об’єднання в кластери через опцію Amalgamation schedule.
Краткое сожержание материала:

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

З дисципліни : „Методи економіко-статистичних досліджень”

ЗАВДАННЯ 1

Тема: Багатовимірне ранжування.

Ціль: Відпрацювання методики упорядкування одиниць сукупності за допомогою інтегральних оцінок.

У системі Statistica був сформований новий файл первинних даних. Через команду New Data була створена таблиця розміром 4*25: по стовпцях - 4 ознаки (розмір активів, капіталу, зобов'язань і прибутку) і по рядках - 25 спостережень(перелік банків з відповідними показниками).

У файлі первинних даних по сукупності банків було додано і розраховано ще 3 ознаки: прибутковість активів і капіталу, співвідношення капіталу і зобов'язань. При визначенні цих ознак, у текстовому полі Long Name були використані такі формули: прибутковості активів - “=v4/v1”; прибутковість капіталу - “=v4/v2”; співвідношення капіталу і зобов'язань - “=v2/v3”. Файл первинних даних по сукупності банків 4v*25c був перетворений у файл первинних даних по сукупності банків 7v*25c.

Багатовимірне ранжування у системі Statistica виконується за допомогою процедури Rank Variables меню Vars. У діалоговому вікні Rank Order Values вибираються ознаки, схеми упорядкування (за зростанням чи зменшенням значень), умови обробки зв'язаних рангів, тип рангу: регулярний (від 1 до n) чи фракційний (від 0 до 1).

Інтегральна оцінка була розрахована при умові існування еталонних (нормативи) значень. Нормативи показників слідуючих показників: (відношення зобов'язань до капіталу) - не більше 8; (достатність капіталу) - не менше 0,5; (ліквідність балансу) - не більше 0,7; (ліквідність активів) - не менше 0,5. Інтегральна оцінка була розрахована за допомогою формули:

.

Спираючись на вище зазначену формулу, при виконанні поставленого завдання і визначені інтегральної оцінки , були розраховані такі показники як:

1. Значення первинних ознак (Н1 - відношення забов'язання до капіталу, Н3 - достатність капіталу, Н4 - ліквідність балансу, Н6 - ліквідність активів):

- Н1 = v8 = забов'язання / капітал = v3/v2;

- H3 = v9 = капітал / активи = v2/v1;

- Н4= v10 = прибуток / забов'язання = v4/v3$;

- H6 = v11 = активи / забов'язання = v1/v3.

Відповідні значення зображені в таблиці.

2. Стандартизовані значення ознак :

- Z1 = v12 = v8/8;

- Z3 = v13 = v9/0.5;

- Z4 = v14 = v10/0.7;

- Z6 = v15 = v11/0.5.

3. Значення інтегральних оцінок :

- інтегральна оцінка, з урахуванням усіх показників:

G = v16 = (abs(v12 - 1) + abs(v13 - 1) + abs(v14 - 1) + abs(v15 - 1))/4

- інтегральна оцінка, з урахуванням такого показника як, достатність капіталу - G_H3 = v18 = abs(v13-1).

При визначенні рейтингів банків у системі Statistica в меню Vars була вибрана процедура Rank Variables. Потім у діалоговому вікні Rank Order Values був вибраний тип рангу - регулярний (від 1 до n). Після чого були отримані відповідні результати щодо ранжування: рейтинги банків, з урахуванням усіх показників - v17; рейтинги банків за достатністю капіталу - v19.

Спираючись на отримані результати можна говорити про те, що за рейтингами, стосовно достатності капіталу, на перших трьох місцях відповідно знаходяться: Імекс банк, Київ банк та Актив-банк. Але якщо розглядати ранжування по всім показникам, то маємо трохи інші показники, а саме, за рейтингами на перших трьох місцях відповідно знаходяться: Індустріалбанк, Вабанк, Альфа-банк .

ЗАВДАННЯ 2

Тема: Кластерний аналіз.

Ціль: Формування однорідних одиниць сукупності за допомогою кластерного аналізу.

У системі Statistica кластерний аналіз можна провести в модулі Cluster Analysis. Модуль кластер-аналізу чи багатовимірної класифікації складається з трьох процедур: 1) ієрархічні алгоритми (Joining (tree clustering)); 2) класифікація методом К-середніх (K-means clustering); 3) двофакторне об'єднання (Two-way joining). Вибравши процедуру Joining (tree clustering) з'явиться діалогове меню в якому пропонується вибрати установки аналізу:

- ознакову множину;

- тип первинних данних: Raw Data - дані типу „об'єкт - ознака” чи Distance Matrix - матриця відстаней;

- варіант класифікації: за стовпцями (columns) - класифікація ознак чи за рядками (rows) - класифікація об'єктів;

- алгоритм об'єднання - Amalgamation (linkage) Rules; за умовчування - алгоритм одиничного зв'язку - Single linkage (nearest neighbor);

- метрику відстаней - Distance measure: Euclidean distances - Евклідова відстань, City-block (Manhattan) distance - Манхеттенська відстань, інші.

За командою на виконання вибраних установок система видає Joining Results з опціями виду дендрограми - горизонтальної чи вертикальної. Використовуючи данні були побудовані дендрограми (алгоритм одиночного зв'язку, евклідова відстань).

Опція Horizontal hierarchical tree plot будує дендрограму у вигляді горизонтальної деревоподібної структури, Vertical icicle plot - у вигляді вертикальної. Дуже корисною є опція Rectangular branches, що вказує, якою зображати дендрограму - деревоподібною чи робити „гілки” строго паралельними. Річ у тому, що перпендикулярні „гілки” можуть часто спотворювати суть справи. Дендрограма за віссю ординат має розмірність використаної метрики. Опція Scale tree to dlink/dmax*100 нормує розмірність дендрограми процентним співвідношенням.

Можна також вивчити порядок об'єднання в кластери, через опцію Amalgamation schedule, що виводить таблицю результатів у такому порядку: за рядками відкладаються рівні, на яких відбувається об'єднання у кластери, а в стовпчиках таблиці вказуються послідовно об'єкти, які об'єднуються на кожному рівні.

Використовуючи данні, (прибутковість активів і капіталу та співвідношення капіталу і забов'язань) були побудовані дендрограми (алгоритм одиночного зв'язку, евклідова відстань).

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

1. Методи економіко-статистичних досліджень. Методичний посібник та методичні вказівки до виконання лабораторних робіт для студентів ЗДІА /Укл.: О.М. Ісаєнко. - Запоріжжя, 2004. - 77 с.

2. www.statsoft.ru/home/default.htm - електронний підручник системи Statistica.

3. www.aub.com.ua - офіційний сайт Асоціації українських банків

...
Другие файлы:

Методи наукових і експериментальних досліджень
Метод як інструмент для пізнання об’єктивних законів науки, його використання для наукових досліджень. Загальнонаукові методи досліджень. Використання...

Предмет та методи вивчення статистики
Статистика як наука, предмет її вивчення, різновиди та значення в економіці держави. Структура системи статистичних показників, методи зведення і груп...

Методи оцінювання параметрів та перевірка статистичних гіпотез
Оцінювання параметрів розподілів. Незміщені, спроможні оцінки. Методи знаходження оцінок: емпіричні оцінки, метод максимальної правдоподібності. Означ...

Математичні та статистичні методи оцінювання
Дослідження основних статистичних понять та їх застосування в оціночній діяльності. Характеристика методів групування статистичних даних по якісним та...

Методи математичної статистики
Передумови виникнення та основні етапи розвитку теорії ймовірностей і математичної статистики. Сутність, розробка та цінність роботи Стьюдента. Основн...