Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Медицина

Реабілітаційна програма для хворого з бронхіальною астмою

Тип: контрольная работа
Категория: Медицина
Скачать
Купить
Прояви бронхіальної астми. Етапи розвитку, форми та ступені тяжкості захворювання. Реабілітаційна програма, дані обстеження. Особливості фізіотерапії бронхіальної астми. Лікувальна гімнастика, приблизний комплекс вправ. Оцінка ступеню відновлення хворого.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Міністерство освіти і науки України

Вищий навчальний заклад

Горлівський регіональний інститут університета "України”

Контрольна робота

Дисципліна: "Фізична реабілітація при захворюваннях внутрішніх органів”

Питання: Реабілітаційна програма для хворого з бронхіальною астмою

Розроблено:

Студентом ІІІ курсу, групи ЗФР - 06

Факультет "Фізична реабілітація"

Брежнєва Олена Миколаївна

Горлівка 2009

1. Бронхіальна астма

1.1 Визначення

Бронхіальна астма - захворювання, основним проявом якого є більш чи менш приступоподібні порушення бронхіальної проводимості, клінічно вираженими повторними приступами експіраторної задухи. Основною причиною приступів є дуже висока реактивність бронхів на ендогенні та екзогенні подразники, як обумовлені алергічною реакцією І типа, так і без участі алергічних механізмів.

1.2 Класифікація

І. Етапи розвитку бронхіальної астми.

Стан предастми. Цим терміном визначають стани, які представляють загрозу виникнення бронхіальної астми. До них належать гострий та хронічний бронхіт, гостру та хронічну пневмонію з елементами бронхоспазму, поєднані з вазомоторним ринітом, кропивницею, вазомоторним набряком, мігренню та нейродермітом при наявності еозенофілії в крові і підвищеним вмістом еозенофілов в мокротинні, обумовлені імунологічними або неімунологічними механізмами патогенеза.

Клінічно оформлена бронхіальна астма - після першого приступу або статусу бронхіальної астми.

ІІ. Форми бронхіальної астми.

Імунологічна форма.

Неімунологічна форма.

ІІІ. Патогенетичні механізми бронхіальної астми.

Атопічний - з визначенням алергізуючого алергена чи алергенів.

Інфекційно залежний - з визначенням інфекційних агентів та характером інфекційної залежності, яка може проявлятися стимуляцією атопічної реакції, інфекційною алергією і формування первинно зміненої реактивності бронхів.

Аутоімунний.

Дисгормональний - з визначенням ендокринного органа, функція якого змінена, і характера дисгормональних змін.

Нервово-психічний - з визначенням нервово-психічних змін.

Адренергічний дисбаланс.

Первинно змінена реактивність бронхів, яка формується без участі змінених реакцій імунної, ендокринної і нервової систем, може бути вродженою, проявлятися під впливом хімічних, фізичних і механічних, інфекційних агентів і характеризується приступами задухи при фізичному навантаженні, впливу холодного повітря, медикаментів і т.д.

Можливі різні комбінації механізмів, причому до моменту дослідження один з механізмів є основним. У хворих може бути і один патогенетичний механізм бронхіальної астми. В процесі розвитку бронхіальної астми може проходити зміна основного та вторинного механізмів.

ІV. Ступеня важкості бронхіальної астми.

Легкий перебіг.

Середньої важкості.

Важкий перебіг.

V. Фази перебігу бронхіальної астми.

Загострення.

Затихання.

Ремісії.

VІ. Ускладнення.

Легеневі: емфізема легень, легенева недостатність, ателектаз, пневмоторакс і т.д.

Нелегеневі: дистрофія міокарда, легеневе серце, серцева недостатність і т.д.

2. Реабілітаційна програма

Хворий:

Дата і час звернення в лікарню: 20.02.2008 року

Стать: чоловіча

Вік: 38 років

Професія, місце роботи: вчитель

Діагноз: бронхіальна астма, неінфекційно-алергічна форма, легкий перебіг. Фаза затухання клінічних проявів. Алергічний риніт, алергія до домашнього пилу.

Супутній діагноз: хронічний гастрит

Данні суб'єктивного обстеження

Скарги:

основні: На приступи задухи з ускладненим видохом, закладеність носа.

супутні: Сонливість, млявість, головний біль.

Анамнез захворювання: симптоми захворювання проявлялися поступово, почастішали риніти, а потім важкість при диханні, які проявлялися в зачинених приміщеннях (вдома, на роботі).

Анамнез життя: перенесені захворювання: ОРЗ, грип, бронхіт. Спадкових захворювань не виявлено. Побутові умови середні. Шкідливі звички: палить (4-7 штук в день), зловживає кавою.

Данні об'єктивного обстеження

Стан хворого на даний момент:

Дихальна система: носові ходи злегка набряклі, виділення слизові; грудна клітка правильної, симетричної форми; частота дихання 22 хвилину, вдих активний та відносно короткий, видох ускладнений, подовжений та шумний, напади ядухи постійні, але короткочасні - від 1 рази на 1 тиждень до 1 разу на добу, нічні симптоми астми 3-4 рази на місяць, АТ 135/90 мм. рт. ст., ЖЕЛ - 3300 мл, проба Штанге на вдиху - 25С, на видиху - 13с.

Лабораторні показники:

ЗАК збільшення ШОЕ - 16 мм/год, лейкоцити - 12,7 х 109/л, еозинофілія - 14%, еритроцити - 4,2 х1012/л, гемоглобін - 164 г/л, кольоровий показник - 9,8, тромбоцити - 270 х 109/л, гематокритне число - 45%;

БАК: підвищення рівня сіалових кислот - 4,2 ммоль/л, підвищенний рівень загального Ig E;

ЗА мокротиння: кристали Шарко-Лейдена, спіралі Куршманна.

Інструментальні методи дослідження:

ЕКГ ознаки перевантаження правих відділів серця;

Спірометрія: бронхіальна обструкція - зменшення пікової об'ємної швидкості видиху та об'єму форсованого видиху за першу секунду.

Етап реабілітації: ІІ етап реабілітації - поліклінічний або реабілітаційний.

Руховий режим: щадний

Засоби і методи реабілітації, які використовуються на даному етапі у відповідності з руховим режимом:

ЛФК. До засоби ЛФК належать фізичні вправи та природні чинники. Основними з них є фізичні вправи (гімнастичні, ідеомоторні, спортивно-прикладні) та ігри. Найчастіше в лікарнях та поліклініках застосовують гімнастичні вправи, які легко дозувати. Це дає змогу змінювати величину навантаження на хворих під час занять у різні періоди лікування.

В основі класифікації гімнастичних вправ лежать різні ознаки.

Анатомічна ознака. Виділяють вправи для дрібних (кисть, стопа, лице), середніх (шия, передпліччя, гомілка), великих (стегно, тулуб) м'язових груп.

Характер м'язових скорочень. За характером м'язового скорочення вправи поділяють на динамічні та статичні. Ми будемо використовувати динамічні, під час виконання яких внаслідок скорочення і розслаблення м'язів рухаються суглоби і тулуб. За ступенем активності динамічні вправи можуть бути активні (пацієнт виконує сам), пасивні (виконує інструктор) і пасивно-активні (частково допомагає інструктор).

За характером вправ можна згрупувати так:

дихальні;

коригувальні;

на розслаблення м'язів;

на розтягування м'язів;

вправи в рівновазі;

рефлекторні;

на координацію рухів;

ритмопластичні;

з використанням предметів і знарядь.

Дихальні вправи поділяються на динамічні, статичні та дренажні.

Динамічні вправи - це такі, під час виконання яких в акті дихання беруть участь допоміжні дихальні м'язи і використовуються рухи кінцівок, тулуба.

Статичні - це вправи, що полягають у поглибленому, ритмічному диханні без рухів у кінцівках, тулубі. До них відноситься повний, грудний та діафрагмальний тип дихання. Зокрема, ми будемо застосовувати діафрагмальний тип.

Спортивно-прикладні вправи. До них належать: ходьба, плавання, прогулянки.

Масаж грудної клітки при бронхіальній астмі проводиться щодня двома-трьома курсами по 12-15 процедур на курс. Виконують прийоми погладжування, кругового розтирання, поздовжного розминання. Закінчують масаж м'яким стискуванням грудної клітки кілька разів на видиху.

Фізіотерапія.

Рефлексотерапія - лікувальний метод цілеспрямованого впливу на організм різними фізичними факторами. Характерними особливостями рефлексотерапії є: мала зона впливу, специфічний характер подразнення, можливість викликати направлені рефлекторні реакції з боку окремого органа та поєднувати із загальним впливом на увесь організм.

Музикотерапія - має позитивний вплив на емоційний стан хворих, тому рекомендується під час занять ЛФК використовувати музичний супровід, а при масажі та вільного часу спокійну музику.

Фітотерапія. Одним з найбільш важливих властивостей рослин є здатність хімічних сполук, які входять до складу, надавати організму людини лікувальний ефект. Він обумовлений...

Другие файлы:

Надання невідкладної допомоги на догоспітальному етапі при асматичному статусі
Поняття астматичного статусу (АС) як синдрому гострої прогресуючої дихальної недостатності. Частота виникнення АС у хворих бронхіальною астмою. Клініч...

Методика роботи з наркозалежними
Наркотики та їх вплив на організм людини. Причини та ступінь розповсюдження наркоманії в сучасному суспільстві. Головні заходи з боротьби з даним нега...

Реабілітаційна програма поетапного комплексного не медикаментозного відновного лікування хворих на артеріальну гіпертонію
Фізична реабілітація в системі комплексного відновного лікування хворих на гіпертонічну хворобу. Клінічна характеристика хворих контрольної і експерим...

Радикулярна кіста верхньої щелепи
Скарги хворого при вступі на стаціонарне лікування. Об'єктивне обстеження хворого (органів та систем). Дані лабораторних, рентгенологічних, інструмент...

Реабілітаційна програма при закритому переломі діафізу правої плечової кістки, остеохондрозі, забої правого ліктьового суглоба
Різноманітні рухи пальцями, ізометричні напруження м'язів плеча і передпліччя, ідеометричні рухи у плечовому суглобі. Рекомендований комплекс вправ пр...